Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Gündem

Savunma Sanayii Başkanı Demir’den Bakü’ye önemli ziyaret

– Savunma Sanayii Başkanı Demir: Sanayi ve Teknoloji altyapımızı güçlendireceğimiz konusunda bir yol haritası olacak”
– Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Azerbaycan ve Türk Şehitliklerini ziyaret etti

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Azerbaycan ve Türkiye’nin Savunma Sanayi alanında işbirliğine değinerek, “Uzun soluklu bir işbirliği nasıl oluşturulur, nasıl beraber daha kuvvetli bir şekilde Sanayi ve Teknoloji altyapımızı güçlendiririz konusunda bir yol haritası olacak” dedi.


Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir başkanlığındaki heyet temaslarda bulanmak üzere Azerbaycan’ın başkenti Bakü’ye geldi. Heyet Bakü temasları kapsamında, merhum Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in kabrini ziyaret etti. Haydar Aliyev’in anıt mezarına çelenk bırakan İsmail Demir, daha sonra Azerbaycan Şehitliği’ne geçti. 20 Ocak Şehitleri’nin yer aldığı Bakü Şehitler Hıyabanı’na giden heyet burada Ebedi Ateş Anıtı’na da çelenk bıraktı.

Şehitlik ziyareti
Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, temasları kapsamında Bakü Türk Şehitliği’ni de ziyaret ederek Türk Şehitliği anıtına çelenk bırakarak dua etti. Gazetecilere açıklamalarda bulunan İsmail Demir, Savunma Sanayi’nin bir ülkenin huzur ve barış içerisinde yaşaması için çok önemli olduğunu belirtti.
Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, “Dost ve kardeş Azerbaycan’a bir ziyaret gerçekleştirdik. Son harekatla da göründü ki yıllarca işgal altında kalan Azerbaycan topraklarını da kurtarmak, kendi malımız, yerli ürünlerimizin de katkısıyla mümkün olabilir. Eğer bu anlamda ürünlerimiz olmasaydı herhalde hareketlilik başladığı zaman oluşturulacak ambargoyla, yasaklarla harekâtı akamete uğratmaları mümkün olabilirdi. Görüldü ki kendi kuvvetini, kendi yerli sanayine dayanmak kadar güçlü bir şey yok. Bunu Azerbaycan’daki kardeşlerimiz de gayet net biliyorlar, görüyorlar” dedi.

“Savunma Sanayi kabiliyetini birleştirecek adımların atılmasına vesile olacak bir ziyaret olacak”
Azerbaycan ve Türkiye arasında iş birliğini Savunma Sanayi teknoloji anlamında da iyi bir seviyeye taşımak için temaslarının devam ettiğini vurgulayan Demir, “Bu irtibatlar zincirinde bir adım da bu ziyaretimiz olacak. İnşallah karşılıklı ziyaretlerimiz, görüşmelerimiz devam edecek. Bu görüşmeler neticesinde inşallah sonuç olacak, netice alacak iki ülkenin Savunma Sanayi kabiliyetini birleştirecek, geliştirecek adımların da atılmasına vesile olacak bir ziyaret olacak. Çeşitli yetkililerle görüşmelerimiz oldu. Savunma Sanayi şirketlerimiz zaten burada hem hareket sırasında hem de sonrasında gayet yoğun bir şekilde bulundular. Savunma Sanayi Başkanlığımız hareket sırasında ve sonrasında da gelişmeleri çok yakından takip etti sahada arkadaşlarım bulundular. Bu iki ülkenin kardeşliğini bir gereği ama kardeşliği artık Savunma Sanayi ve teknoloji alanlarında da yeni bir boyuta taşımak üzere inşallah bu ziyaretler neticeler verecek” diye konuştu.

Sanayi ve Teknoloji altyapımızı güçlendireceğimiz konusunda bir yol haritası olacak”
Demir açıklamalarına şöyle devam etti:
“Uzun soluklu bir iş birliği nasıl oluşturulur, nasıl beraber daha kuvvetli bir şekilde Sanayi ve Teknoloji altyapımızı güçlendiririz konusunda bir yol haritası olacak. Tabi ürün alışverişi sadece işin çok ilk adımında gelen bir parçası ama çok daha derin ve ileri adımların atılması mümkün ve bunu da görüyoruz”
Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir’in başkanlığındaki heyette HAVELSAN Genel Müdürü Mehmet Akif Nacar, Roketsan Genel Müdürü Murat İkinci ve STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ Genel Müdürü Özgür Güleryüz yer alıyor.
Azerbaycan Savunma Sanayi Bakanı Medet Guliyev ile bir araya gelen Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov’la görüştükten sonra Azerbaycan temaslarını tamamlayarak Bakü’den ayrılacak.

Kamil Nadirli
BAKÜ (İHA)

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Genel

Samsun’da 1 milyon 38 bin kişi oy kullanacak

Samsun’da 31 Mart yerel seçimlerinde 1 milyon 38 bin 991 seçmen 3 bin 656 sandıkta oy kullanacak.

SAMSUN-Samsun’da nüfusa kayıtlı 1 milyon 38 bin 991 seçmen, 5 yıl boyunca görev yapacak yerel yöneticilerini seçmek için 31 Mart’ta sandık başına gidecek. 17 ilçede 3 bin 656 sandıkta oy kullanma işlemi olacak. Samsun en kalabalık ilçesi İlkadım ilçesinde ise 241 bin 747 kişi sandığa gidecek.

Samsun’da 31 Mart yerel seçimlerinde Büyükşehir Belediye Başkanlığı için 23 aday, ilçe belediyelerinde 19 Mayıs Belediye Başkanlığı için 12 aday, Alaçam Belediye Başkanlığı için 12 aday, Asarcık Belediye Başkanlığı için 9 aday, Atakum Belediye Başkanlığı için 17 aday, Ayvacık Belediye Başkanlığı için 9 aday, Bafra Belediye Başkanlığı için 15 aday, Canik Belediye Başkanlığı için 16 aday, Çarşamba Belediye Başkanlığı için 14 aday, Havza Belediye Başkanlığı için 11 aday, İlkadım Belediye Başkanlığı için 19 aday, Kavak Belediye Başkanlığı için 10 aday, Ladik Belediye Başkanlığı için 9 aday, Salıpazarı Belediye Başkanlığı için 9 aday, Tekkeköy Belediye Başkanlığı için 12 aday, Terme Belediye Başkanlığı için 13 aday, Vezirköprü Belediye Başkanlığı için 11 aday ve Yakakent Belediye Başkanlığı için 8 aday yarışacak.
Vatandaşlar ayrıca muhtarlar, il genel meclisi ve belediye meclisi üyeliğini tercih edecek.

Okumaya devam et

Ekonomi

TCMB: Enflasyonda Ramazan ayına özgü unsurların etkisinin belirgin olduğu gıda fiyatları öne çıkmıştır

Merkez Bankası PPK özetinde Şubat ayı tüketici enflasyonu artışında ücret ve geriye doğru endeksleme davranışının devam eden yansımalarının hissedildiği hizmet fiyatlarının yanı sıra Ramazan ayına özgü unsurların etkisinin belirgin olduğu gıda fiyatlarının öne çıktığı ifade edildi. Bu dönemde özellikle kırmızı et ve bağlantılı işlenmiş et ürünleri ile çiğ süt referans fiyat artışının yansımalarının izlendiği süt ve süt ürünleri fiyatlarında artış oranının belirgin olduğuna işaret edildi.

İSTANBUL-
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Para Politikası Kurulu (PPK) toplantı özetini yayımladı. Özette, Şubat ayı enflasyonunda ücret ve geriye doğru endeksleme davranışının devam eden yansımalarının hissedildiği belirtildi. Raporda Ramazan ayına özgü unsurların etkisinin belirgin olduğu gıda fiyatlarının öne çıktığı ifade edildi.
Metinde şu ifadeler yer aldı:

“Küresel büyüme görünümü yatay seyretmekte, işgücü piyasalarındaki sıkılık ise devam etmektedir. Türkiye’nin dış ticaret ortaklarının ihracat paylarıyla ağırlıklandırılan küresel büyüme endeksinin 2023 yılı dördüncü çeyrek yıllık büyümesi yüzde 1,76 olarak gerçekleşerek bir önceki Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı sonrasında yatay bir seyir izlemiştir. 2024 yılı ilk çeyreğine ilişkin tahminler ise yüzde 1,85 düzeyindedir. Bu çerçevede, küresel ekonomide geçen yılın üçüncü çeyreğinde yaşanan yavaşlamanın son çeyrekte de devam ettiği ve küresel iktisadi faaliyetin zayıf seyrini sürdürdüğü değerlendirilmektedir. Bununla birlikte, gerek ihracat ağırlıklı küresel büyüme görünümü gerekse ocak ve şubat ayı PMI verileri, iktisadi faaliyette 2023 yılı son çeyreğine göre ılımlı bir toparlanmaya işaret etmektedir. Enflasyonda kalıcı düşüş sağlamak amacıyla sıkı para politikalarının sürdürülmesi ve jeopolitik risklerin varlığı 2024 yılında küresel iktisadi faaliyetin seyri açısından öne çıkan risk faktörleri olarak görülmektedir.

Çekirdek enflasyonun ve enflasyon beklentilerinin yüksek seviyeleri, küresel enflasyonun bir süre daha merkez bankalarının hedeflerinin üzerinde seyretmeye devam edeceğini ima etmektedir. 2023 yılında enflasyonda görülen keskin düşüşe rağmen birçok ülkede, özellikle hizmet enflasyonundaki katılık dikkat çekmektedir. Gelişmekte olan ülkelerde faiz indirimleri parasal sıkılığı koruyacak şekilde sürdürülürken, gelişmiş ülke merkez bankalarının da 2024 yılı içerisinde faiz indirimlerine başlamaları beklenmektedir. Ancak, merkez bankalarının son dönem iletişimleri ve ABD ocak ve şubat enflasyon verilerinin beklentilerin üzerinde gerçekleşmesi sonucunda piyasa fiyatlamaları önceki PPK dönemine kıyasla daha temkinli bir indirim patikasına işaret etmektedir. GOÜ’lere yönelen portföy akımları, ocak ayı başından itibaren görülen yavaşlamanın ardından, risk iştahındaki olumlu seyre bağlı olarak son haftalarda yeniden artış göstermiştir.

Parasal ve Finansal Koşullar

Bir önceki PPK döneminden bu yana toplam kredi büyümesinde ivmelenme gözlenmiştir. Bireysel kredilerin 4 haftalık ortalama büyüme oranları önceki PPK toplantısı haftasından bu yana artarak, yüzde 4,12 seviyesinde gerçekleşmiştir. İhtiyaç kredilerinde ve bireysel kredi kartlarında bu oran sırasıyla yüzde 4,59 ve yüzde 5,34 seviyesindedir. Taşıt kredileri ise yüzde 0,59 azalarak yılbaşından bu yana sergilediği zayıf seyrine devam etmiştir. Diğer taraftan, Türk lirası ve kur etkisinden arındırılmış yabancı para ticari kredilerin aynı dönemde 4 haftalık ortalama artış oranları sırasıyla yüzde 3,34 ve 1,28 seviyesinde gerçekleşmiştir.
Mart ayı içinde yapılan düzenlemelerle finansal koşullar sıkılaştırılmış, para politikası aktarımı desteklenmiştir. Bu kapsamda, Türk lirası ticari ve ihtiyaç kredileri için aylık büyüme kısıtları yüzde 2’ye düşürülmüş, uygulamanın etkinliğini artırmak amacıyla büyüme kısıtlarının aşılması durumunda menkul kıymet tesisine ek olarak zorunlu karşılık tesisi getirilmiştir. Kredi kartı nakit çekim ve kredili mevduat hesaplarında uygulanacak azami faiz oranları ihtiyaç kredi faizleri ile uyumlu olarak yüzde 4,42’den yüzde 5’e yükseltilmiştir. Öte yandan, Türk lirası mevduatın desteklenmesi amacıyla, tüzel kişiler için Türk lirası pay artış hedefi getirilmiş, gerçek kişi Türk lirası pay artış hedefleri mevcut eğilimler çerçevesinde kalibre edilmiş ve hedeflere ulaşılamaması durumundaki komisyon oranları artırılmış, yenileme ve Türk lirasına geçiş hedefini sağlayan bankalar için zorunlu karşılık tesisi üzerinden faiz ödemesi (katılım bankaları için indirim uygulaması) vadesiz ve 1 aya kadar vadeli mevduatı kapsayacak şekilde genişletilmiştir. Türk lirası cinsinden yükümlülükler için 14 günlük dönemde ortalama olarak tesis edilen zorunlu karşılık tutarının bir kısmının bloke olarak tutulmasına karar verilmiştir.

Finansal koşulları sıkılaştırıcı yönde atılan adımların da etkisiyle Türk lirası ticari kredi faizleri ve ihtiyaç kredisi (Kredili Mevduat Hesabı-KMH hariç) faizleri önceki PPK toplantı haftasından bu yana sırasıyla 6,27 puan ve 15,3 puan artarak, yüzde 59,6 ve yüzde 76,0 olarak gerçekleşmiştir. Aynı dönemde sınırlı artış gösteren konut kredisi ve taşıt kredisi faizleri 15 Mart 2024 itibarıyla sırasıyla yüzde 42,7 ve yüzde 43,1 olarak gerçekleşmiştir. Mart ayı PPK kararı ve alınan makroihtiyati tedbirler ile kredi büyümesinde dengelenme öngörülmektedir.

Okumaya devam et

Asayiş

Batan gemide bir kişinin daha cansız bedenine ulaşıldı

Marmara Denizi’nde batan kuru yük gemisinde bir kişinin daha cansız bedenine SAS (Sualtı Savunma Grup Komutanlığı) komandoları tarafından ulaşıldı. Zeynep Kılınç’tan sonra gemiden çıkarılacak kişinin kazan dairesinde bulunduğu öğrenildi.

Ahmet Berke Erdal – Emir Aktaş
BURSA-
Batuhan A. isimli kuru yük gemisi 15 Şubat’ta İmralı açıklarında fırtına sebebiyle battı. Geçtiğimiz günlerde bölgede faaliyet gösteren Deniz Kuvvetleri’ne ait balık adamlar asansör yardımıyla 51 metre derinliğe inerek Zeynep Kılınç’ın cansız bedenine ulaştı. Bugün yapılan dalışta ise, kazan dairesinde bir kişinin daha cansız bedenine ulaşıldı. Bulunan kişinin kimliği ise henüz açıklanmadı.

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.