Connect with us

Genel

Zararlı böcekler arttı

Türkiye’nin akciğerlerinden biri olan Kunduz Ormanları’nda sıcakların artış göstermesiyle birlikte ağaçlarda değer kaybı ve kuruluğa sebep olduğu bilinen “on iki dişli çam kabuk böceği” ve “çam kese böceği” türemeye başladı. Vezirköprü Orman İşletme Müdürlüğü ise zararlı böceklerle mücadele kapsamında ormanlara “feroman” ve “kafes tuzakları” kurdu.

Havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte ormanlarda zararlı böcek popülasyonları ortaya çıktı. Özellikle binlerce kişiye istihdam kapısı olan, muhteşem doğası ve bol oksijeni ile insanları kendisine hayran bırakan Vezirköprü Kunduz Ormanları’nda “on iki dişli çam kabuk böceği” ve “çam kese böceği” ağaçlara konumlanmaya başladı. Fizyolojik bakımdan zayıflamış ağaçları tercih eden on iki dişli cam kabuk böceğinin 2020 yılının kurak geçmesi nedeniyle popülasyonu daha da arttı. Bunun sonucunda müdürlük Kunduz Ormanları’na 500 adet feroman tuzağı yerleştirdi. Tuzak içine konulan ilacın yaydığı koku sayesinde tuzağa gelen böcekler belirli bir alanda toplanıyor. Toplanan bu böcekler işletme şefleri veya ormancılar tarafından sayılarak popülasyonun takibi yapılıyor. Çam kese böceği ile mücadele kapsamında da orman içerisine kafesler yerleştirildi. Kafesin içerisinde toplanan çam kese böceğine tırtıl halindeyken müdahale ediliyor. Ölen tırtılların üzerine sinek yumurtaları bırakılarak parazit oluşturuluyor.

“Bu sayede popülasyon kitle üremesini azaltmaya çalışıyoruz”

Yaptıkları mücadele ile ilgili bilgi veren Vezirköprü Orman İşletmesi Narlısaray İşletme Şefi Dilek Aksoy, “Feroman tuzakları hektarda en az 4 tane asılır. Vezirköprü Orman İşletme Müdürlüğü’nde bünyesinde 500 tane feroman tuzağı bulunmaktadır. 1000 adet de ilacımız vardır. 2 periyot halinde değişmektedir. 4 ile 6 hafta arasında feroman tuzaklarındaki ilaçlar kalmaktadır. Nisan-mayıs aylarında feroman tuzaklarına geçiyoruz. Tuzaklara astığımız ilaçlar kokusu ile böcekleri kendisine çekiyor. Yakalandıktan sonra aşağıda bulunan hazneye düşmektedir. Bu sayede popülasyon kitle üremesini azaltmaya çalışıyoruz. Çam kese böceğimiz kızılcam, sarıçam ağaçlarına konumlanmaktadır. Çam kese böceği iğne yapraklarını yemektedir. Bu şekilde bir zararı vardır. Bu ilerleyen zamanlarda yeşile dönebilir. Çam kese böceğimizi biyolojik mücadele kapsamında mücadele yapıyoruz. Etrafı tel ile çevrili tel kafeslerimizle mart-nisan aylarında mücadele yapıyoruz. Tırtıllar bu aylarda toprağa inmeye başlarlar. Önemli olan tırtılla zamanında mücadele etmektir. Her kafes hektara en az bir tane olmak üzere 200-250 tane çam keselerini makas ile keserek tel kafeslerinin içine koyuyoruz. Sinek parazitlerini keselerin üzerine bırakıyoruz. Orada parazit oluşumunu sağlıyoruz ve çam kesemiz ile mücadelemizi başlatmış oluyoruz” dedi.

Vezirköprü Orman İşletme Müdürlüğü tuzaklı mücadele ile ormanları zararlılara karşı koruyor.

Genel

AK Parti Samsun’da temayül heyecanı

AK Parti Samsun İl Teşkilatında milletvekili aday adayları için e-temayül oylaması yapıldı.

Erdi Demir
SAMSUN-
AK Parti Samsun İl Başkanlığı tarafından Şehit Ömer Halisdemir Çok Amaçlı Salonu’nda, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Leyla Şahin Usta, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ve partililerin katılımıyla “AK Parti Milletvekili Aday Adayı Temayül Yoklaması” gerçekleştirildi. E-temayülde oylar klasik zarf ve pusula yerine bilgisayar ortamında elektronik olarak kullanıldı. Teşkilat mensupları, 89 aday adayı arasından milletvekili olmasını istediği 9 kişinin ismini seçti.

Temayül hakkında bilgi veren AK Parti Samsun İl Başkanvekili Mehmet Köse, “Milletvekilliği aday adaylığı için partimize yoğun bir teveccüh oldu. 89 adayımızın temayülünü gün içerisinde tamamlayacağız. Buradan çıkan sonuçlar, elektronik ortamda kullanıldığı için direkt genel merkezimiz tarafından değerlendirebileceklerdir. E-temayül yaptığımız için klasik temayüllere nazaran zarf, pusula gibi ürünler kullanmıyoruz. Kabinlerin içerisinde bilgisayarlarımız vasıtasıyla partililerimiz oy kullanıyorlar. Her partili vekil olmasını istediği 9 adayı seçip, oyunu kullanıyor” dedi.
Samsun’da yapılan temayül, genel merkez tarafından değerlendirilecek.

Okumaya devam et

Ekonomi

Togg’da teslim edilecek araç sayısı 12 binden 20 bine çıkartıldı

Türkiye’nin yeni akıllı cihazı Togg için çekilişe katılma maksadıyla sipariş oluşturan kişi sayısı 100 bini aşarken, fabrika bu yıl teslim edilecek sayıyı 12 binden 20 bine çıkardı.

BURSA-
Bu yıl içinde 12 bin adet teslim edilmesi planlanan Togg’un T10X modeli için sayı 20 bine çıkartıldı. Togg’dan yapılan açıklamada, “Yoğun ilginiz için teşekkür ediyor çekilişle teslim edilecek T10X adedini 12 binden 20 bine çıkarıyoruz. Togg.com.tr ve Trumore uygulamasında heyecan devam ediyor. Ön sipariş için son gün 27 Mart. Çekiliş tarihi de bir gün ileri alınarak 29 Mart oldu” denildi.
Togg’a 7 gün içinde 100 bin başvuru yapılmıştı.

Okumaya devam et

Genel

Baş döndüren ‘ters ev’

Samsun’da baş döndüren ‘Canik Ters Ev’ açıldı.

SAMSUN-
Canik Belediyesi tarafından ilçeye kazandırılan, vatandaşların eğlenceli ve unutulmaz anılarına ev sahipliği yapacak olan ve açılışı heyecanla beklenen ‘Canik Ters Ev’ ziyaretçilerini ağırlamaya başladı. Hasköy Mahallesi’nde bulunan Canik Meşe Orman Park içerisinde yapımı tamamlanan Canik Ters Ev, özenle yapılan iç ve dış ters mimari yapısı, ilgi çeken yapısı ve özel fotoğraf ve video çekme alanlarıyla vatandaşlar tarafından büyük ilgi görüyor. Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı, Canik Ters Ev’in şehir içinden ve şehir dışından birçok ziyaretçiyi ağırlayacağını belirterek, ilçe turizmin gelişmesinde önemli katkısı olacağını söyledi. Canik Ters Ev Ramazan ayı boyunca saat 10.00 ile 18.00 arasında hizmet verecek.

Özel fotoğraf alanları oluşturuldu

Canik Ters Ev’de çocuklar ve gençlerin için özel eğlence alanları bulunduğunu ifade eden Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı, “Canik Ters Evimizin içerisinde bulunan tüm alanları ters konsept şeklinde özel olarak tasarladık. Evimizin iç kısımlarında ve duvar alanlarında özel fotoğraf alanları oluşturduk. Çocuklarımız ve gençlerimizin doyasıya eğleneceği, ailelerimizin keyifli zamanlar geçirileceği, fotoğraflar ve videolarla birçok anı biriktireceği bir projemizi daha ilçemize kazandırdık” dedi.

Eşsiz Samsun manzarası Canik Ters Ev’de

Canik Ters Ev’de teras alanı oluşturulduğunu belirten Başkan İbrahim Sandıkçı, “Canik Ters Evimizin hemen üst katına ziyaretçilerimiz için teras alanı oluşturduk. Bu alanda ziyaretçilerimiz eşsiz Samsun manzarasıyla bir araya gelecek. Ziyaretçilerimiz teras alanı içerisine konumlandırdığımız gözetleme alanlarında bulunan dürbünlerle ilçemiz ufuk çizgisinden başlayarak şehrimiz gözlemleyebilecek. Canik Ters Evimiz şehrimize, ilçemize ve tüm vatandaşlarımıza hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

Canik Meşe Orman Park içerisinde yer alan ‘Canik Ters Ev’ Ramazan ayı boyunca Pazartesi günleri hariç 10.00 ile 18.00 saatleri arasında ziyaretçilerini ağırlamaya devam edecek.

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.