Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Gündem

Türkiye tereddütsüz Azerbaycan’ın yanında olmaya ve destek vermeye devam edecek

Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Cahit Bağcı, Karabağ’ın ermeni işgalinden kurtarılması için Türkiye’nin kardeşliğin gereğini yaptığını vurgulayarak, Türkiye’nin Azerbaycan’ın haklı davasında yanında olarak her türlü desteği vereceğini ve bundan sonra da tereddütsüz Azerbaycan’ın yanında olmaya ve destek vermeye devam edeceklerini söyledi.
Türkiye Bakü Büyükelçisi Cahit Bağcı, güven mektubunu Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’e sunduktan sonra basın toplantısı düzenledi. Sözlerine göreve atadığı için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkürler ederek başlayan Büyükelçi Cahit Bağcı, “Azerbaycan halkı Cumhurbaşkanı, Muzaffer Ali Baş Kumandan Sayın İlham Aliyev’e, önderliği ve kendi muzaffer ordusunun gücü ile kazanılan şanlı zafer, Karabağ’ın işgalden kurtarılması nedeniyle samimi tebriklerimi sunarak başlamak istiyorum” dedi.
Bu zaferin elde edilmesinde canlarını feda eden aziz şehitlerimize yüce Allah’tan rahmet, acılı ailelerine ve kardeş Azerbaycan halkına sabır ve başsağlığı dileyen Bağcı, “Şairlerin ve ozanların dili, sözü ve nağmeleri Hocalı’nın ve Karabağ’ın acısını ve sızısını 30 yıldır iki kardeş halkın yüreklerine taşımıştır. Cenap Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in Karabağ’ın ermeni işgalinden kurtarılması için verdiği mücadele, televizyon ekranlardaki kararlı çıkışları, ordularına seslenişi sadece Azerbaycan halkının değil bizim halkımızın da kalplerinin derinliklerine işlemiş, yüreklerde yanan ateşi söndürerek bir coşku salmıştır. Sayın Aliyev’in yumruğunun her kalkıp inişi yeni bir köyün ve kasabanın kurtarılmasını sağlamıştır. Kurtarılan her köyde dalgalandırılan, istiklalin ve istikbalin sembolü üç renkli bayrak ve minarelerden okunan ezanlar, “Allahuekber” nidaları, Türkiye’de de gözyaşlarıyla sevince ve coşkuya dönüşmüştür” diye konuştu.

“Türkiye kardeşliğin gereğini yaptı”
Bağcı, Karabağ’ın ermeni işgalinden kurtarılması için Türkiye’nin kardeşliğin gereğini yaptığını vurguladı. Türkiye’nin Azerbaycan’ın haklı davasında yanında olarak her türlü desteği verdiğini belirten Bağcı, bundan sonra da tereddütsüz Azerbaycan’ın yanında olmaya ve destek vermeye devam edeceklerini söyledi. Bu zafer ile Türkiye-Azerbaycan kardeşliğini yeni bir boyuta taşındığını ifade eden Bağcı, “Bundan sonra kardeşlik sağlamlaşacaktır, bu zaferle yeni köprüler salınacaktır. Azerbaycan halkı gördü ve emin oldu ki, her zaman yanında kaya gibi sağlam duran bir kardeşi vardır. Sayın İlham Aliyev’in de ifade ettiği gibi Azerbaycan halkının gönül hoşluğu ile galip ve gururlu bir toplum olarak Nevruz ateşini yaktıkları topraklarına ve evlerine zafer ve bayram sevinciyle dönmeleri için kardeşiniz Türkiye her türlü desteği verecektir” dedi.

“Türkiye bütün tecrübesi ve imkanları ile desteğini vermeye hazır”
Cahit Bağcı, Azerbaycan’ın tarihi abidelerinin, kutsal mekanlarının ve özel mülklerinin Ermeniler tarafından vahşice yıkılmasının insanlık adına cinayet olduğunu vurguladı. Karabağ’ın yeniden gelişmesi için Türkiye’nin destek sağlayacağını ifade eden Bağcı, “Türkiye, Karabağ’ın süratli bir şekilde inkişafı için, imarında, iskanında ve terakkisinde desteğini verecektir. Binlerce yıl medeniyetlere beşiklik eden Karabağ’ın yeniden muhteşem bir medeniyet merkezine dönüştürülmesi için Türkiye bütün tecrübesi ve imkanları ile desteğini vermeye hazırdır. Yurtlarından ayrı düşen Azerbaycanlı kardeşlerimizin evlerine geri dönecek, toprakları çiçeklenecek ve bereketlenecek, kuş seslerine çocuk sesleri karışacak, Karabağ gelişecektir. Kafkasların incisi Şuşa’nın ve işgalden kurtarılmış tüm Karabağ’ın kısa zamanda Türk dünyasının en güzel yurtlarından birisi haline gelmesi için bütün gücümüzle el birliğiyle çalışacağız” diye konuştu.
Görevinin Azerbaycan ve Türkiye halkları arasındaki dostluk ve kardeşlik köprülerini sarsılmaz temellerle güçlendirmek olduğunu söyleyen Bağcı, “İlişkilerimizi siyasi, ekonomik ve kültürel başta olmak üzere bütün alanlarda derinleştirmek ve artırmaktır. Daha fazla geliştirilecek ve güçlendirilecek olan dostluk ve iş birliğinin dünya barışına ve güvenliğine olduğu kadar iki ülkenin ortak çıkarlarına da katkıda bulunacağına yürekten inanıyoruz. Ticaret hacminin artırılması kadar eğitim ve kültür alanında iş birliğini de geliştirmenin, ortak tarih, kadim kültür ve gelenekten beslenen halklarımız arasındaki dostluğu ve kardeşliği perçinlemek gerektiğine inanıyoruz. Devletimiz ve milletimiz yararına dostlukları daha kavi kılacağız” diye konuştu.
Türkiye-Azerbaycan arasındaki kardeşliğin dünyada bir örneği daha olmadığını belirten Cahit Bağcı, “Dünya Karabağ zaferi ile iki kardeş ülkenin birliğine ve gücüne şahit olmuştur. Görevimiz, dostluk ve kardeşlik mayası ve harcıyla yoğrulan bu ilişki ve iş birliğinin çıtasını daha da yükseltmektir, bölgesinde ve dünyada güçlü olmalarına katkı sağlamak görevimizdir” ifadelerini kullandı.
Bağcı konuşmasını şöyle tamamladı:
“Birlikten kuvvet doğar. Gayretimiz birlik ve dirlik için olacaktır. Biz gücümüzün birliğimizde, birliğimizin gücümüzde olduğuna inanıyoruz. Hiçbir güç Türkiye-Azerbaycan birliğini sarsamayacaktır. Bize düşen görev, iki kardeş halkın sonsuza dek bir vücutta çarpan tek yürek gibi olmasını sağlamaktır. Allah yar ve yardımcımız olsun ve gücümüzü artırsın.”

Büyükelçi Bağcı, Bakü’deki şehitlikleri ziyaret etti

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Asayiş

Batan gemide bir kişinin daha cansız bedenine ulaşıldı

Marmara Denizi’nde batan kuru yük gemisinde bir kişinin daha cansız bedenine SAS (Sualtı Savunma Grup Komutanlığı) komandoları tarafından ulaşıldı. Zeynep Kılınç’tan sonra gemiden çıkarılacak kişinin kazan dairesinde bulunduğu öğrenildi.

Ahmet Berke Erdal – Emir Aktaş
BURSA-
Batuhan A. isimli kuru yük gemisi 15 Şubat’ta İmralı açıklarında fırtına sebebiyle battı. Geçtiğimiz günlerde bölgede faaliyet gösteren Deniz Kuvvetleri’ne ait balık adamlar asansör yardımıyla 51 metre derinliğe inerek Zeynep Kılınç’ın cansız bedenine ulaştı. Bugün yapılan dalışta ise, kazan dairesinde bir kişinin daha cansız bedenine ulaşıldı. Bulunan kişinin kimliği ise henüz açıklanmadı.

Okumaya devam et

Genel

Apaydın: Takcicilerin güvenliği sağlanmalı!

ZAFER BULUT
HABER MERKEZİ
– Taksicilerin güvenliğinin zaman kaybedilmeden sağlanması gerektiğini vurgulayan TŞOF Başkanı Fevzi Apaydın, “İzmir Gaziemir’de ekmek parasını kazanırken müşterisi tarafından canice vurularak öldürülen taksi şoförümüze Allah’tan rahmet, acılı ailesine, yakınlarına ve tüm camiamıza başsağlığı diliyorum. Vatandaşların güvenli ulaşımını sağlamak için gece gündüz demeden her koşulda çalışan ve toplumun tüm kesimlerine hizmet veren taksici esnafımıza yönelik cinayetleri tüm şoför camiamız adına şiddetle kınıyorum. Taksicilerimizin güvenliği zaman kaybedilmeden sağlanmalı ve taksici cinayetleri durdurulmalıdır” dedi.

-“TAKSİCİ CİNAYETLERİ DURDURULMALI”

Şoför camiası adına taksici cinayetlerine ilişkin kınama mesajı yayınlayan Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, “Vatandaşın her anında yanında olan taksici esnafına yönelik son dönemlerde artan cinayet ve şiddet olayları asla kabul edilemez. Ülkemizin farklı bölgelerinde, farklı zamanlarda yaşanan ve gittikçe artış gösteren taksici cinayetleri, darp ve yaralama haberlerini ne yazık ki üzüntü ile öğrenmekteyiz. Öldürülen ve darp edilen taksicilerimiz bizim ailemizden biridir ve tek amaçları, her meslekte olduğu gibi ekmek paralarını kazanmaktır. Tek derdi geçim gayesi olan taksicileri hedef almak kimseye bir şey kazandırmaz, aksine toplumdan birini aramızdan koparır. Trafikte gördüğünüz taksici esnafı vatandaşa komşusu kadar yakın olan bir hizmet sektöründedir. Günün 24 saatinde, yeni doğan çocuktan mezara giden insanlara kadar kesintisiz hizmet vermektedir. Böyle bir sektöre yönelik kötü muamele yapmak kabul edilemez. Bu tür elim olayların bir daha yaşanmaması için gerekli tedbirler mutlaka alınmalı. Unutulmamalı ki taksicilik tüm vatandaşların ortak noktası olan bir esnaf koludur ve devam edecektir” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

Asayiş

Gazze’de son 24 saatte 150 can kaybı

 İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları sonucu son 24 saatte 150 kişinin hayatını kaybetmesiyle toplam can kaybı 26 bin 900’e yükseldi.

GAZZE-
İsrail’in Gazze Şeridi’ne 7 Aralık’tan bu yana havadan, karadan ve denizden ayrım gözetmeksizin gerçekleştirdiği saldırıları 117 gündür devam ederken, can kaybı giderek artıyor. Filistin Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, İsrail ordusunun gerçekleştirdiği saldırılar sonucu son 24 saatte düzenlenen saldırılarda 150 kişinin hayatını kaybettiği, 313 kişinin de yaralandığı duyuruldu. Saldırılarının başladığı 7 Ekim’den bu yana can kaybının 26 bin 900’e, yaralananların sayısının ise 65 bin 949’a yükseldiği aktarıldı.

İsrail Savunma Kuvvetlerinden (IDF) yapılan açıklamada ise İsrail’in 27 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’nde devam eden kara operasyonunda 3 askerinin daha öldüğü, operasyonda ölen asker sayısının 223’e yükseldiği belirtildi.

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.