Connect with us

Kültür Sanat

Afrin’deki Ömer Bin Hattap Camii restore edildi

Hatay Vakıflar Bölge Müdürlüğü, Suriye’nin Afrin bölgesinde bulunan ve Osmanlı döneminden kalma Ömer Bin Hattap Camii ve Şerran Bölgesinde bulunan Nebi Huri Türbesi’ni restore ettirdi.

2019 yılında başlanan 250 kişilik caminin restorasyonu tamamlanırken, bölge halkı da kendi iş yerlerine kaplama yaptırarak bu restorasyona destek verdi. Hatay Vakıflar Bölge Müdürü Ümit Gökhan Çiçek kurum olarak restorasyonda öncü olduklarını belirterek, “Vakıflar Genel Müdürlüğü yurt içi ve dışındaki taşınır ve taşınmaz kültür varlıklarının korunmasında sorumlu olan Türkiye’de restorasyonda öncü bir kurumdur. Kıbrıs, Kosova, Kuzey Makedonya ve Bosna Hersek gibi balkan coğrafyasında onarımla yapıyorsak Suriye bölgesinde de onarımlarımızı yapmaktayız. Afrin’de iki tane vakıf eserinin onarımına 2019 yılının ekim ayında başlanmış olup Mart ayında ikisinin de onarımı tamamlanmıştır. Eserlerin onarıma aynı zamanda başlanmış ve eşzamanlı onarımları tamamlanmıştır. Birincisi Şeyh Hadid bölgesindeki Ömer Bin Hattap cami, ikincisi de Şerran Bölgesinde bulunan Nebi Huri Türbemizdir. Eserler, Vakıflar Genel Müdürlüğünce iki aşama da ele alınmıştır. Birinci aşamada bu eserlerin yapısal sorunları, mimarı bütünlükleri gözetilerek yapılan çalışmalar, ikinci olarak da buradaki yaşamsal faaliyetleri devam ettirilmesi üzerine yapıldı. Birinci aşamada yapıya zarar veren yağlı boya, çimento gibi yapılar kaldırıldı” ifadelerini kullandı.

Çiçek açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Kötü durumda olan tuvaletleri, gasilhanesi, şadırvanı, imam evi gibi sosyal donatıların hepsi yenilendi. Ayrıca uygun yerlere dinlenme alanları, otopark gibi sosyal donatılar gibi eklendi. En önemlisi ise elektrik ve su alt yapılarına getirdik. Jeneratörle elektrik, hidrofor ile basınçlı su sistemi var”
Çiçek, herkesin dükkanlarını tek bir örnek olacak şekilde aynı malzeme ile kaplayarak kendilerinin kentte aktardığı olumlu havayı devam ettirdiklerini ifade ederek, “Restorasyon sırasında ve sonrasında buradaki yöre insanın yaklaşımı güler yüzü, ne kadar doğru bir iş yaptığımızı anlattı. Somut bir örnek vermem gerekirse, restorasyon sonrasında oluşan tarihi görünümün ardından yerel halk kendi inisiyatifi ile herkes dükkanlarını tek bir örnek olacak şekilde aynı malzeme ile kaplayarak aslında bizim kentte aktardığımız olumlu havayı devam ettirdiler. Bizde Vakıflar Genel Müdürlüğü olarak geçmişten getirdiğimiz bilgi birikim ve teknik kapasiteyi burada kullanmaktan çok mutluyuz” diye konuştu.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kültür Sanat

İsveç’ten İzmir’e uzanan altın madalya

İzmir Gökkuşağı Koleji 11. sınıf öğrencisi Amina Salikhova, İsveç merkezli uluslararası Northern Lights Piano Festival&Competition 2023 finalinde güçlü rakiplerini geride bırakarak dünya birincisi oldu. Norwegian Composer Class kategorisinde yarışan Amina, Grieg Nocturne bestesiyle katıldığı yarışmadan altın madalya ile döndü.

İSTANBUL-
2002’de İsveç’te kurulan Nordic Piano Competition, İskandinav ülkeleri arasında piyano sanatını yaygınlaştırmayı hedefliyor. The Malmö School of Music, Karlstad University ve Wermlands Opera Orchestra gibi güçlü paydaşları ile piyano kültürü konusunda bir otorite olan Nordic Piano Competition, yarışmayı 2023’te ilk kez tüm uluslardan piyano sanatçılarının katılımına açtı.

İzmir Gökkuşağı Koleji 11.sınıf öğrencisi Amina Salikhova, prestijli bir başarıya imza attı. Salikhova, İsveç merkezli uluslararası Northern Lights Piano Festival&Competition 2023 finalinde güçlü rakiplerini geride bırakarak dünya birincisi oldu. Norwegian Composer Class kategorisinde yarışan Amina, Grieg Nocturne bestesiyle katıldığı yarışmadan altın madalya ile döndü.

Okumaya devam et

Kültür Sanat

Samsun’da türkü gecesi

Samsun İlkadım Belediyesi Türk Halk Müziği (THM) Korosu’nda eğitimlerini sürdüren koristler, Acem Tekkesi’nde düzenlenen ‘Solistler Geçidi’ konseri ile dinleyenlere türkü ziyafeti sundu.

SAMSUN-
Farklı yörelerin eserlerinin seslendirildiği konserde türküseverlerin karşısına çıkan koristler, solo performansları ile salonu dolduran dinleyicilere türkü şöleni yaşattı.

Performanslarıyla dileyenleri kendilerine hayran bırakan koristlere konser boyunca İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş ve türküseverler birlikte eşlik etti. Türkülerle zaman zaman hüzünlenen, zaman zaman nostalji yaşayan izleyiciler, hareketli eserlerde adeta yerlerinde duramadı. Gecede toplam 18 eser seslendiren koristler konser sonunda ayakta alkışlandı.

“Kültür ve sanatın kalbi İlkadım”

İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, “Türkiye’nin dört bir köşesinden müzik esintilerini bizlere sunan THM Koromuzun koristlerine ve onları bugüne hazırlayan Şef Hızır Aydın’a teşekkür ediyor. Koroyu dinlerken bu ülkede yaşamakla ne kadar şanslı olduğumuzu bir kez daha hatırladık. Bu ülke gerçekten sazıyla, sanatçısıyla, sizler gibi sanata sahip çıkan insanlar oldukça hep bu güzelliklerle yaşayacağız. İlkadım’da sanat var. Ben şehrimizde kültür ve sanat adına yapılan etkinliklerde ortaya çıkan sinerjinin bütün Türkiye’ye örnek olmasını istiyorum. Halkımıza türküler gibi ömürlük, türküler gibi saf, türküler gibi temiz ve türküler gibi sevgi dolu günler diliyorum” dedi.

Okumaya devam et

Genel

Ulusal Tiyatro Festivali Samsun’da seyirciyle buluşuyor

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tiyatro Topluluğu (OMÜTİT) tarafından geleneksel olarak her yıl düzenlenen “Ulusal Tiyatro Festivali” bu yıl da Ondokuz Mayıs Üniversitesi Güzel Sanatlar Kampüsü OMÜ Sahnesi’nde ücretsiz olarak seyircisiyle buluşuyor.

SAMSUN-
Mezunlar Yönetim Kurulu Üyesi Hülya Sadiye Doğan, bu yıl 27.’si düzenlenen “OMÜTİT Ulusal Tiyatro Festivali” hibrit eğitimin sürdüğü ve öğrencilerin uzaktan eğitime geçmesi, birçok tiyatro topluluğunun faaliyetlerine ara vermesi de dikkate alındığında büyük değer taşıdığını ifade etti. Hem ev sahibi üniversitenin hem de davetli olarak festivale katılan üniversite öğrencilerinin katılım göstermesinin bu çok eski ve köklü festivalin tüm yurtta prestiji açısından önemli olduğunu dile getiren Doğan, festivalin diğer önemli yanının da ahde vefa açısından OMÜTİT’İN kurucu üyelerinden 2021 yılında vefat eden Hüseyin Ayçiçek adına düzenlenmesi olduğunu dile getirdi.

31 Mayıs-4 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek festivale: Doğuş Üniversitesi, Trabzon Tiyatro Trafik, Başkent Üniversitesi, Neros Akademi, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Ankara Üniversitesi ve OMÜTİT Mezunları oyunlarıyla katılım gerçekleştirecek.

Öğrencilikleri sürerken Tiyatro Topluluğunda görev almış, üniversiteden mezun olduktan sonra bir araya gelerek Fanus adlı oyunla “ilk kez” yıllar sonra (2018) sahneye çıkmış OMÜTİT Mezunlar Ekibi de bu yıl festivalde yerlerini aldı. Fanus oyunundan sonra çalışmalara devam eden ekip, Zeus, Bir Zaman Tiyatro, Ay Işığında Şamata oyunlarını hem festival kapsamında hem de turnelerde sergiledi. İstanbul, Ankara ve Samsun’da grup oluşturan “OMÜTİT Mezunları” Bu yıl, Samsun ekibinin hazırladığı “Bir Daha Çal Sam” adlı iki perdelik komedi türündeki oyunla seyircisiyle buluştu.

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.