Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Kültür Sanat

Afrin’deki Ömer Bin Hattap Camii restore edildi

Hatay Vakıflar Bölge Müdürlüğü, Suriye’nin Afrin bölgesinde bulunan ve Osmanlı döneminden kalma Ömer Bin Hattap Camii ve Şerran Bölgesinde bulunan Nebi Huri Türbesi’ni restore ettirdi.

2019 yılında başlanan 250 kişilik caminin restorasyonu tamamlanırken, bölge halkı da kendi iş yerlerine kaplama yaptırarak bu restorasyona destek verdi. Hatay Vakıflar Bölge Müdürü Ümit Gökhan Çiçek kurum olarak restorasyonda öncü olduklarını belirterek, “Vakıflar Genel Müdürlüğü yurt içi ve dışındaki taşınır ve taşınmaz kültür varlıklarının korunmasında sorumlu olan Türkiye’de restorasyonda öncü bir kurumdur. Kıbrıs, Kosova, Kuzey Makedonya ve Bosna Hersek gibi balkan coğrafyasında onarımla yapıyorsak Suriye bölgesinde de onarımlarımızı yapmaktayız. Afrin’de iki tane vakıf eserinin onarımına 2019 yılının ekim ayında başlanmış olup Mart ayında ikisinin de onarımı tamamlanmıştır. Eserlerin onarıma aynı zamanda başlanmış ve eşzamanlı onarımları tamamlanmıştır. Birincisi Şeyh Hadid bölgesindeki Ömer Bin Hattap cami, ikincisi de Şerran Bölgesinde bulunan Nebi Huri Türbemizdir. Eserler, Vakıflar Genel Müdürlüğünce iki aşama da ele alınmıştır. Birinci aşamada bu eserlerin yapısal sorunları, mimarı bütünlükleri gözetilerek yapılan çalışmalar, ikinci olarak da buradaki yaşamsal faaliyetleri devam ettirilmesi üzerine yapıldı. Birinci aşamada yapıya zarar veren yağlı boya, çimento gibi yapılar kaldırıldı” ifadelerini kullandı.

Çiçek açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Kötü durumda olan tuvaletleri, gasilhanesi, şadırvanı, imam evi gibi sosyal donatıların hepsi yenilendi. Ayrıca uygun yerlere dinlenme alanları, otopark gibi sosyal donatılar gibi eklendi. En önemlisi ise elektrik ve su alt yapılarına getirdik. Jeneratörle elektrik, hidrofor ile basınçlı su sistemi var”
Çiçek, herkesin dükkanlarını tek bir örnek olacak şekilde aynı malzeme ile kaplayarak kendilerinin kentte aktardığı olumlu havayı devam ettirdiklerini ifade ederek, “Restorasyon sırasında ve sonrasında buradaki yöre insanın yaklaşımı güler yüzü, ne kadar doğru bir iş yaptığımızı anlattı. Somut bir örnek vermem gerekirse, restorasyon sonrasında oluşan tarihi görünümün ardından yerel halk kendi inisiyatifi ile herkes dükkanlarını tek bir örnek olacak şekilde aynı malzeme ile kaplayarak aslında bizim kentte aktardığımız olumlu havayı devam ettirdiler. Bizde Vakıflar Genel Müdürlüğü olarak geçmişten getirdiğimiz bilgi birikim ve teknik kapasiteyi burada kullanmaktan çok mutluyuz” diye konuştu.

Kültür Sanat

İlkadım THM’den konser

Samsun’un İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, İlkadım’da Kültür ve sanat etkinliklerinin ara vermeden devam ettiğini söyledi.

SAMSUN-
Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen Türk Halk Müziği (THM) Korosu türkü severlere unutulmaz bir gece yaşattı. Koro şefi Hızır Aydın yönetiminde konserde, koro üyeleri dilden düşmeyen şarkılarıyla izleyicilere keyifli dakikalar yaşattı.

THM Korosu Anadolu’nun en güzel ezgilerini İlkadımlılar için seslendirdi. Türkiye’nin farklı yörelerine ait türküleri solo ve koro olarak büyük bir başarı ile seslendiren THM Korosu, birbirinden güzel 22 türküyü başarıyla icra etti. 2 saat süren konser dinleyenlerini Türkülerle Türkiye’yi dolaştırdı. İlginin oldukça yoğun olduğu konser sonunda İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, kısa bir konuşma yaparak Şef Hızır Aydın ve koro üyelerine muhteşem gece için teşekkür ederek çiçek takdim etti.

Okumaya devam et

Kültür Sanat

Tarihçi uyardı: Alaçam’ın tarihi konakları yıkılmanın eşiğinde

Tarihçi-Sosyolog Emin Günaydın, Samsun’un Alaçam ilçesinde yer alan tarihi yapıların ilgisizlik ve bakımsızlıktan yok olmanın eşiğine geldiğini belirterek, uyarılarda bulundu.

Erdi Demir
SAMSUN-
Alaçam ilçesinde, Çeşme, Yeni Cami ve Karşıyaka Mahalleri kentsel sit alanını oluşturuyor. Bu mahallerde dini, kültürel ve sivil yapılar yer alıyor. Osmanlı Devleti döneminde mübadeleden önce Çeşme ve Karşıyaka Mahalleri gayrimüslim Rum – Osmanlı vatandaşlarının yoğunlukla yaşadıkları yerler olarak dikkat çekerken, gayrimüslim halkın büyük bir kısmının küçük el sanatlarıyla ve tütün ticaretiyle uğraştığı biliniyor.

Bölge halkının gelir seviyesi, konut mimarisinin şekillenmesinde oldukça etkili olduğu uzmanlar tarafından belirtiliyor. Çeşme Mahallesi’nde büyük konaklar bu durumu kanıtlarken, mübadele ile Yunanistan’dan gelen halk, Rumlardan kalan evlere yerleştirilerek, kendi kültürleri ile farklı bir coğrafyada yaşamaya başladılar. Azınlıkların gitmesi ile Müslüman nüfusun arttığı, ilçe ile kültür yapısı açısından özdeşleşmeye başladığı gözlemlendi. Yerel halk ile kaynaşan mübadillerin yaşadığı Alaçam yerleşimi, tarihi dokunun belirgin olduğu, karakteristik özelliklere sahip mekânlara bugün dahi ev sahipliği yapıyor. Osmanlı döneminin izlerini taşıyan bu evler, tarihi açıdan da büyük önem arz ediyor.

“Bu bir ihbardır: Alaçam’ın tarihi konakları yıkılmanın eşiğinde”

İlçede yaptığı incelemelerin ardından edindiği gözlemleri aktaran Emin Günaydın, “Alaçam’daki kültürel zenginlik, ilgisizlik ve bakımsızlıktan yok olmanın eşiğine gelmiş durumdadır. Kimi konaklarda günümüzde halen oturulmakta, kimisi yıkılmış durumda, bazıları ise defineciler tarafından tarumar edilmiş vaziyettedir. Bu konaklar son nefesini vermek üzere, vaktinin dolmasını beklemektedir. Sit alanı içerindeki tarihi konaklar bir an önce restore edilerek turizme kazandırılmalı, bölge büyük bir cazibe merkezi haline dönüştürülmelidir. Alaçam halkının ve yetkililerin bu konuya bir an öce eğilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde çok geç kalınmış olacaktır” dedi.

Okumaya devam et

Kültür Sanat

Samsun türküleri için özel kitap: 50 Samsun türküsü var

Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen çalışma kapsamında Samsun’un türküleri derlenerek kitap haline getiriliyor. Notası kaydedilerek icrası yapılan yaklaşık 50 Samsun türküsü var.

ZAFER BULUT
SAMSUN-
Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen çalışma kapsamında yapılan arşiv ve envanter çalışması ile derlenen Samsun Türküleri bir kitapta toplanacak. Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan ‘Samsun Kültür Atlası’ kitap serisinin 3’üncü kitabı için yapılan çalışmalar devam ediyor.

Bu kapsamda saha tarama çalışmalarının bitimi ile birlikte derlenen eserlerin değerlendirilmesi amacı ile oluşturulan komisyon çalışmalarına Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı’nda görevli Şube Müdürü Hakan Demir, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Devlet Konservatuarı Geleneksel Türk Müzikleri Bölüm Başkanı Serhat Yener, Antalya Akdeniz Üniversitesi’nde görevli Prof.Dr. Cengiz Şengül, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nde görevli Prof.Dr. Zeki Nacakcı, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi’nde görevli Prof. Dr. Alaaddin Canbay, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda görevli Doç. Dr. Fatma Münevver Şenduran, Erzurum Atatürk Üniversitesi’nde görevli Doç. Dr. Mehmet Can Pelikoğlu katıldı.

“Notası kaydedilerek icrası yapılan yaklaşık 50 Samsun türküsü var”

Yapılan çalışmayla ilgili bilgi veren Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı’nda görevli Şube Müdürü Hakan Demir, “Samsun yöresinin türkülerini derlediğimiz bir çalışma yapıyoruz. Türküleri tek bir çalışmada bir araya getiriyoruz. Ardından bu çalışmayı bir arşiv kitap haline getireceğiz. Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığımızın toplam 6 ciltten oluşacak ‘Samsun Kültür Atlası’ kitap serisinin 3’üncü kitabı türkülerimiz ile ilgili olacak. Samsun yöresinden yaklaşık 300 civarında eser derledik. Bu 300 eserin incelenmesi açısından Türkiye’nin çeşitli yerlerinden, çeşitli üniversitelerinden çok kıymetli, alanlarında uzman öğretim üyelerimiz ile beraber tasnif çalışması yaptık. Şu anda notası kaydedilerek icrası yapılan yaklaşık 50 adet Samsun türküsü var. Biz kriterleri biraz daha genişleterek kendi şehrimizin genel kültürünü yansıtan ozanlarımızdan; Yıldıray Çınar gibi, Ferhat Akın gibi sanatçılarımızın geleneksel halk müziği tarzındaki eserleri, yine mahalli sanatçılarımızın türkü formundaki eserleri dahil olmak üzere halk oyunları eserlerimiz, Samsun yöresinde oynanan oyunların ezgileri de dahil olmak üzere bunların hepsini topladık, bir araya getirdik. Şu anda kitap çalışmasının son bölümündeyiz. Yaptığımız bu çalışmalarda bize kaynak teşkil eden kişiler son derece önemli. Samsunlu aşıklarımız, ozanlarımız bu konuda çok önemli. Bu türküler onların eserleri” dedi.

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.