Connect with us

Gündem

Başkan Deveci’den çağrı: “Herkes denetlesin, şeffaf olalım”

Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, Atakum Belediyesi’ne başlatılan icra takibi ve akabindeki iddialar üzerine tüm Türkiye’ye, iktidar ve muhalefet partilerine şeffaflık çağrısı yaparak, “Tüm komisyonlarda, encümende her yerde her partiden yetkili olsun. Herkes gelsin denetlesin ve şeffaf olalım. Bu ülkede hukuk, demokrasi, şeffaflık ancak böyle kurulur” dedi.

Atakum Belediye Meclisi Mayıs Ayı Olağan Toplantısı, Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci başkanlığında gerçekleşti. Korona virüsle mücadele önlemleri kapsamında Vedat Türkali Eğitim Sanat ve Kültür Merkezi’nde sosyal mesafe kuralları uygulanarak yapılan toplantıda 8 madde görüşülmek üzere ilgili komisyonlara havale edildi.

Filistin için tek yürek
Meclis oturumu başlangıcında Atakum Belediye Meclisi’ndeki Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), İYİ Parti, AK Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi’nden İsrail’in Filistin’e gerçekleştirdiği saldırılara ilişkin ortak kınama mesajı paylaşıldı. Mesajda şu ifadelere yer verildi: “Atakum Belediye Meclisi olarak, İsrail’in Müslümanların ilk kıblesi olan Mescid-i Aksa ve çevresine yönelik saldırılarını şiddetle kınıyor, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin öncülüğünde, tüm devletleri bu zulmü durdurma noktasında birlikte hareket etmeye davet ediyoruz. Bizler bu zulüm karşısında sessiz kalmayacak ve kardeş Filistin Halkının haklı bağımsızlık mücadelesini sonuna kadar destekleyeceğiz.”

“Türkiye, aktif rol almalı”
Parti grupların ortak açıklamasına katıldığını ifade eden Başkan Deveci, “Barıştan, hukuktan, insanlıktan yana sürekli cümleler kuran dünyanın gözü önünde, 70 yıldır bir nesil yok edilmeye çalışılıyor. Ancak bir şey daha var; Filistin’de toplumsal birlik sağlanamamış durumda, iki ayrı grup var. Araplar zaten kırk parça. Bu görev Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne düşüyor. Türkiye Cumhuriyeti o coğrafyada aktif rol almalıdır. Çünkü dünyanın gözü önünde 70 yıldır bir coğrafyayı sürekli sömürüyorlar. Bir nesli yok ediyorlar, kınamayla bunun önüne geçemeyiz. Daha aktif, daha dinamik bir tedbir almamız gerekiyor. O da Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne düşer” diye konuştu.

Başkan deveci, 19 Mayıs programını açıkladı
19 Mayıs 1919’un tarihte çok önemli bir gün olduğunu belirten Başkan Deveci, “Ayrıca kentimiz için de çok önemli bir tarih. 19 Mayıs deyince akla Samsun geliyor, Türk gençliği geliyor. Mustafa Kemal Atatürk ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti geliyor. Şu an Filistinlilerin verdikleri ulusal Kurtuluş Savaşı başlangıcının ilk adımının 102. yıldönümü. Biz Atasının adını taşıyan bir ilçe olarak, kendimize edindiğimiz görevden yola çıkıp geçen yılki kutlama programımız olan Yüzyılın Rotası’nın yineliyoruz. Bu defa da bütün dünya çapında büyük bir dijital platform kuruyoruz. Türkiye’nin en büyük dijital gençlik formu Yüzyılın Rotası programı tüm dijital platformlardan, televizyonlardan takip edilebilecek. Türkiye’nin önde gelen iş, siyaset, sanat ve bilim insanlarının katıldığı etkinlik gerçekleştiriyoruz. Önceki programımız yaklaşık 9 milyon kişiye ulaşmıştı. Bu defa 25-30 milyon kişiye ulaşmayı hedefliyoruz. Şu andan 4.5 milyon kişiye ulaştık. Hem 19 Mayıs konusundaki duyarlılığımızı dünyaya haykırmak istiyoruz, hem de Atakum Belediyesi’nin 19 Mayıs’a ve onun ruhuna cumhuriyetin temel ilkelerine sahip çıktığını dosta düşmana herkese göstermeye çalışıyoruz. O gün bir başka etkinliğimiz iki etkinliğimiz daha var. Gelenekselleştirdiğimiz, Kuva-yı Milliye ruhunu sokaklarımıza taşıyacak Kuva-yı Milliye TIR’ımız ile Atakum’u dolaşacağız. Herkes pencerelerinden, balkonlarından bayramı kutlayacak. Bir de Türkiye’nin yakın tarihinin en büyük araştırmacılarından Sinan Meydan burada konuğumuz olacak. Halk TV aracılığıyla canlı yayın yapacağız. Samsun’da bundan 102 yıl önce yükselen sesi, ‘Biz buradayız. Karalığımızdan bir şey kaybetmedik’ diyebilmek için bir kez daha haykıracağız. Buradan yükselen ses Filistinli kardeşlerimize de dayanışma sesi olacak” diye konuştu.

Şeffaflık vurgusu
Atakum Belediyesi’ne karşı başlatılan icra takibi ve akabinindeki iddialar üzerine Atakum Belediye Meclisi’nde AK Parti grubunun araştırma komisyonu kurulması önerisini değerlendiren Başkan Deveci, “Bir adım daha ileri gidiyorum. Sevgili basın mensupları her kelimemin altını çiziyorum. Sizler de kaydedin. Bu meclisi Birinci Meclis gibi değerlendirelim. Tüm komisyonlarda, encümende her yerde her partiden yetkili olsun. Herkes gelsin denetlesin ve şeffaf olalım. Tüm Türkiye’ye, iktidara da muhalefete de çağrımdır. Bu ülkede hukuk, demokrasi, şeffaflık ancak böyle kurulur. Evet o iki arkadaş benim büromda ben avukatlık yapıyorken staj yaptılar. Benimle beraber çalıştılar. Ben Atakum Belediye Başkanı olduğumda baroyla, vergi dairesi ile bağım kesildi. Hukuken ve fiilen avukatlık yapamıyorum. Büro benim. Mülkü bana ait. 30 yıllık bir hukuk bürosu. Buradan ayrıldığımda yine oraya gideceğim. Eski düzenimi bir daha kuracağım. Arkadaşlar, Samsun’da büro giderlerini kendi aralarında paylaşan, onların deyimiyle büro masraf ortaklığı yapan 60’ın üzerinde büro var. Bu iki arkadaş da böyle çalışıyor. Ben o arkadaşın yerinde olsaydım, Atakum Belediyesi’ne karşı bir icra takibi yapmazdım ya da başkanına bilgi verirdim. Durumu bu olaydan sonra öğrendim. Bir protokol imzaladık ve satış işlemini kaldırın dedim. Belediye yetkili birimleri ihaleyle satacaklar, o ve ondan sonraki alacaklara borçları ödenecek. Orada disiplin yönünden baro da bir inceleme yaptı, ben de inceletiyorum. Siz de inceleyin. Benim tabelayı değiştirmeye ihtiyacım yok. Tabeladan korkum yok. Tabela benim. Benim bu şehirde yüze yakın stajyerim var. Bunlardan biri de iktidar partisinin il başkanı. Karşı karşıya siyaset yapıyoruz. Onun ruhsatının altında benim imzam var. Bir ortaklığımız var. Bir ahlaki zeminimiz var. Bir usta çırak ilişkimiz var. Yani siyaseten beni eleştiremeyecek mi? Atakum Belediyesi’ne karşı dava alamayacak mı? Benim stajyerim diye Atakum Belediyesi’ne karşı bir dava almayacak mı? O gazeteci arkadaşa da anlattım aynı şeyi. O gazeteciye başka bir dosya göndereceğim. Gazeteciyse, o gazetesinde yazacak. Eğer gazetesi işten atıyorsa ben Atakum Belediyesi’nde işe alacağım. Söyledim kendisine de. Türkiye böyle şeffaflaşır. Sözümün arkasındayım. Gruplar değerlendirsinler. Bundan sonraki süreçte hiç oylama olmaksızın adil, herkesi içine katan ortak bir şekilde birbirimizi denetleyelim. Atakum’da ve Samsun’da ticaret yapan kimsenin, kimse hakkında aklında bir tereddüt yahut kuşku olmasın” şeklinde konuştu.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Genel

Yeniden Refah Partisi’nden istifa eden 120 kişi AK Parti’ye geçti

Cumhur İttifakın katılma kararını olumsuz değerlendiren Yeniden Refah Partisi’nin Orhangazi ilçe teşkilatında aralarında ilçe başkanvekili ve yönetim kurulu üyelerinin de olduğu yaklaşık 120 kişi partilerinden istifa ederek AK Parti’ye geçti. AK Parti lokalinde düzenlenen törenle partiye katılanlara AK Parti rozeti takıldı.

BURSA-
Yeniden Refah Partisi Orhangazi İlçe Başkanlığı Yönetim Kurulu Üyelerinden çok sayıda kişi istifa ederek AK Parti’ye katıldılar. Yeniden Refah Partisi’nde Siyasi ve Hukuki İşler Başkanlığı yapan ve İdari Başkanlık görevinde bulunan Zekeriya Doğan ve beraberinde ki grup yaşanan son gelişmeler nedeniyle istifa ederek AK Parti’ye katılım sağladılar.

AK Parti Orhangazi İlçe Başkanlığı’nda rozet takdimi yapan AK Parti İlçe Başkanı Gökhan Ulusu, 120 kişinin Ak Parti’ye katıldığını duyurdu. Yeni üyeleri; “Ailemize, teşkilatımıza hoş geldiniz” diyerek karşılayan Ulusu, ‘Birliğin, beraberliğin çok daha büyük önem kazandığı bu süreçte Partimize ve Liderimiz Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a gösterilen teveccüh bizleri de ziyadesiyle mutlu etmektedir. Bugün üyeliklerini gerçekleştirdiğimiz Yeniden Refah Parti’li arkadaşlarımız şüphesiz ki gücümüze güç katmıştır. Dünya mazlûmlarının umudu, tarihin omuzlarımıza yüklemiş olduğu sorumluluğu bir Hakk’ın yerine getirmek için gece gündüz çalışırken, Yeniden Refah Partisi’nden istifa ederek bizlere katılan değerli yöneticilerimizle omuz omuza verip 14 Mayıs akşamı yeni bir zafere imza atacağız. Rozet takdimi yaptığımız arkadaşlarımız ve kıymetli aileleri ile birlikte yaklaşık 120 kişi bugün itibariyle Partimize katılmışlardır. Her birine ayrı ayrı teşekkür ediyor, Parti’mize ve ailemize hoşgeldiniz diyorum.” dedi.

Yeniden Refah Partisi Siyasi Hukuki İşler Başkanlığı’ndan istifa ederek AK Parti’ye katılan Zekeriya Doğan ise yaptığı açıklamada “ Öncelikle bizleri bu samimi ve sıcak karşılamalarından dolayı İlçe Başkanımıza ve Yönetim Kurulu Üyelerimize canı gönülden teşekkür ediyorum. Beka Mücadelesi olarak gördüğümüz 14 Mayıs seçimlerinde Ülkemiz ve Milletimiz için hayırlı sonuçlar almak adına bugün yönetici arkadaşlarımız ve ailelerimiz ile birlikte AK Parti’ye katılım sağladık. Tarih bizleri bu mücadelede yanlış saflarda yer tutanlardan eylemesin diyerek, Türkiye’nin seçimine yaklaştığımız bu günlerde Genel Başkan Fatih Erbakan’ın açıklamaları sonrası büyük bir üzüntü duyduk. 6+1 masanın şartsız bir araya geldiği bu dönemde; bizim de yerimizin Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın yanı olması gerektiğini düşünerek bugün kalabalık bir heyetle birlikte istifa edip AK Parti’ye katılım sağladık. Rabbim hayr eylesin” dedi. AK Parti Orhangazi İlçe Başkanlığı’nda rozet takdimi gerçekleştirilerek program son buldu.

Okumaya devam et

Asayiş

Vali Ayhan, Şanlıurfa’da etkili olan sağanakla ilgili konuştu

Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, kentte etkili olan sağanak nedeniyle, Eyyübiye Eğitim ve Araştırma Hastanesi yoğun bakım servisinin su baskınına uğradığını belirterek, “Hemen hızlı müdahale edilerek deplase edildi. Şu anda bodrum katları temizlenmekte. Orada 25 hastamız vardı, onların her birinin sağlıklı bir şekilde diğer hastanelere nakilleri gerçekleştirildi, şu an bir olumsuzluk yoktur” dedi.

Ahmet Kolsuz – Bekir Şeyhanlı
ŞANLIURFA-
Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, kentte etkili olan sağanak nedeniyle sahada incelemelerde bulundu. Ayhan, incelemeleri sonrası Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezinde (GAMER) alınan tedbirler ve sahada yürütülen çalışmaları değerlendirdi.

Şanlıurfa’nın son yılların en yoğun yağışını aldığını ifade eden Ayhan, “Şanlıurfa son yılların en yoğun yağışını bugün aldı, yarın da bekliyoruz. Şanlıurfa’nın yıllık yağış ortalaması 450 kilogram, sadece iki gündeki toplam yağış miktarı neredeyse 150 kilogram. Mart ayında yıllık ortalama yağış miktarı 57 kilogram, sadece bugünkü yağış miktarı 77 kilogram, dolayısıyla büyük bir yağışın olduğunu ve genel hayata etkilerini de buradan görebilmekteyiz. Bunun da yansımaları oldu, gerek trafik akışının etkilenmesi, bodrum katlarının su altında kalması, bazı kamu kurum ve kuruşlarının etkilenmesi çiftçilerimizin etkilenmesi vesaire. Ama şu anda gece on iki, sahadaki çalışmalarımızı yaptık, sahayı gezdik. Tüm kurumlarımızla büyükşehir belediyemiz, ilçe belediyelerimiz, kara yolları, DSİ ve ilgili tüm birimlerimiz, emniyet, jandarma şu an kriz merkezinde sahadayız, takip ediyoruz. Gece boyu takip edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

Genel

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Birileri önce masadan kalktı, sonra her nasılsa tekrar oturdu veya oturtuldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in 6’lı masadan kalkıp tekrar oturmasına ilişkin, “Birileri önce masadan kalktı, sonra her nasılsa tekrar oturdu veya oturtuldu. Bu kavgada söylenen sözlerin, ortaya atılan ithamların, edilen hakaretlerin, yapılan tehditlerin çetelesini tutanlar herhalde epeyce kalın bir dosya sahibi olmuştur” dedi.

Mehmet Kalay
ANKARA-
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Grup Toplantısı’nda konuştu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun seçim kampanyasını deprem bölgesinden başlatmasını eleştiren Erdoğan, “Bu zatın söylediği yalanlar, kurumların açıklamalarıyla, mahkeme kararlarıyla, vicdan sahibi herkesin beyanlarıyla defalarca yüzüne vuruldu. Manada ne yazık ki çok çok gerilerde bir kişilik var. İşte bu kişilik sebebiyle biz maalesef arzu edilen muhalefeti görmedik, göremiyoruz. Şimdi ise bu zatın seçim kampanyasını deprem yıkıntıları yanında başlatarak yaptığı siyasi utanmazlığı, siyasi ihtirası, siyasi arsızlığı bir kenara bıraktık diyelim. Peki gittiği yerde depremin ilk saatlerinden beri gece gündüz orada çalışan bakanlarımıza, valilerimize, kamu görevlilerimize edepsizce iftira atmasını neyle izah edeceğiz. Aslında bakılırsa depremin sorumlusu kim sorusunu sorabilecek kadar hayattan kopuk birisine ne desek boş. Böyle birisinin derdi ne bu ülkedir, ne millettir ne de oradaki depremzedelerdir. Biz 1 yıldır şehirlerimizi ayağa kaldırmanın peşindeyiz, onun derdiyse başkalarının emeğinin üzerine konmak için asılmış flama. Esasen tek başına bu tablo bile kimin nerede durduğunu, kimin ufkunun ve çapının ne olduğunu göstermeye yeterdir” diye konuştu.

İnsanlık adına oradaki mazlumlar ve mağdurlar adına utandıklarını ifade eden Erdoğan, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Bakalım ilerleyen günlerde daha neler görecek, neler duyacak, ne tür kepazeliklerine şahit olacağız. Milletimizin geleceğini emanet ettiği siyaset kurumunu bu seviyeye düşürmeye kimsenin hakkı yoktur. 1 yıl önce 6 parti bir araya gelip güya seçim ittifakı kurdular, defalarca toplandılar, konuştular dağıldılar. Amaç neydi, seçim ittifakının gereği olarak cumhurbaşkanı adayını belirlemek ve milletvekili listelerinde muhtemel çerçeve çizmek. Milletvekili listesi seçim takvimi başlayınca ama cumhurbaşkanı adayı dediğiniz kişi yürütmeyi temsil edecek, dolayısıyla millete karşı söyleyecek sözü olan kişidir. Soruyorlar kaç tane yardımcın eksik, ne diyor? ‘Yani cumhurbaşkanının bir yardımcısı olabilir, 10 olabilir, 500 olabilir, bin 500 olabilir.’ Ben buradan milletime sesleniyorum. Ben bir tane başkan yardımcısı atadığımda ‘Nasıl yönetilecek?’ demişti. Şimdi geldik bugüne, birden bin 500’e kadar başkan yardımcısı atanabilirmiş. Tabii böyle olması çok önemli. Neden? Altılı masanın etrafında toplananlara bir şeyler dağıtılacak. Bu dağıtımı yapabilmek için de yeterli sayıda başkan yardımcısı olması lazım. Bu anlayışla zannediyor ki benim milletim gafil. Bu asil millet bunları yutmaz, gereğinin cevabını da 14 Mayıs’ta size verir.”

“Birileri önce masadan kalktı, sonra her nasılsa tekrar oturdu veya oturtuldu”

Altılı koalisyonun aylar boyunca cumhurbaşkanı adayını belirleyemeden toplanıp dağılırken “Adayımız hazır ama yıpranmasın diye açıklamıyoruz” dediğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu ifadelere yer verdi:

“Şimdi de yardımcıları yıpranmasın diye açıklamıyorlar. Sonuçta artık kaçacak, göçecek, topu taca atacak yerleri kalmayınca artık bu isimleri de açıklamak için herhalde tekrar tekrar bir araya gelecekler. Ama bu toplantılarda öyle bir kavga çıktı ki, demokrasi tarihimizde eşi benzeri yok. Masanın altı üstüne geldi. Birileri önce masadan kalktı, sonra her nasılsa tekrar oturdu veya oturtuldu. Bu kavgada söylenen sözlerin, ortaya atılan ithamların, edilen hakaretlerin, yapılan tehditlerin çetelesini tutanlar herhalde epeyce kalın bir dosya sahibi olmuştur. Nedeni ve nasılı bizi ilgilendirmeyen bu rezil kavganın ardından CHP’nin iki büyükşehir belediye başkanını da işin içine katarak zar zor adaylarını ilan ettiler. Bu uzun ve meşakkatli sürecin sonunda maşallah gerçekten erkenden açıklansa pek bir yıpranacak, pek bir örselenecek, sona saklanması sayesinde tüm bunlardan kurtulacak bir isim çıktı. Aylardır cumhurbaşkanı adayı olduğunu hem kendisi bizzat söyleyen, hem partisindeki tüm yöneticilerine söyleten hem kendi medyasında yazdıran CHP Genel Başkanı, sonunda Bay Kemal birilerini öne sürmek, birilerinin arkasına saklanmak yerine karşımıza çıkacak, bizimle er meydanında yarışacak cesareti gösterdi. İnşallah 14 Mayıs’a kadar altılı koalisyonun adayıyla demokratik bir şekilde yarışacak, daha sonra da inşallah kendisine gereken koltuğu vereceğiz. Biliyorsunuz EYT ilgili kanunu da çıkardık. Her ne kadar siyaseten emeklilik için bu kanuna gerek yoksa da yine bu durum kendisine örnek ve teşvik diye umuyorum.”

Eserden esere, hizmetten hizmete, açılıştan açılışa, mücadelen mücadeleye koşarken onların durumunun orta olduğunu belirten Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ülkeye ve millete zerre kadar hizmeti dokunmayanların akılla mantıkla izahı olmayan afaki rakamlar ve yalan yanlış bilgilerle depremzede insanlarımızın kafalarını karıştırma gayretlerini üzüntüyle izledik. Adaylık ve liste kavgasından fırsat bulup deprem bölgesine turistik gezi mahiyetinde uğramasını da garipsemiyoruz. Kabul edemediğimiz şey oradaki insanların acılarına yaptığı saygısızlıktır. İnsanların umutlarını baltalamaya kalkışmasıdır. Bizim cumhurbaşkanıa, bakanları, milletvekilleri ve Cumhur İttifakı olarak yapacak çok işimiz var.”

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.