Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Eğitim

Batuk: “Toplumsal problemlere değinen projelere ağırlık veriyoruz”

 Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cengiz Batuk, üniversite yönetimi olarak toplumsal problemlere değinen projelere ağırlık verdiklerini, gençlerin yer aldığı sosyal sorumluluk projelerinin daha etkili olduğunu söyledi.

OMÜ Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen “Kurumsal Sosyal Sorumluluk Proje Eğitimi”, internet üzerinden verilen eğitim programlarının ardından tamamlandı. Açılışı konuşmasını Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cengiz Batuk’un yaptığı eğitim; Sağlık Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi Dr. Öğr. Üyesi Aynur Arslan, İletişim Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Mevlüde Nur Erdem, OMÜ-TTO İletişim Uzmanı Ergun Alver, OMÜ-TTO Üniversite-Sanayi İşbirliği Uzmanı Şafak Esra Aslan tarafından verildi.

“Üniversite yönetimi olarak toplumsal problemlere değinen projelere ağırlık veriyoruz”
Konuşmasında sağlıklı bireylerden oluşan sağlıklı bir toplum inşa etmenin önemine dikkat çeken Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cengiz Batuk, şöyle devam etti: “Sosyal sorumluluk projelerinde yer almak öğrencilerimizin toplumu daha çok fark etmesini sağlayacaktır. Bugün bu farkındalığa üniversite öğrencisi olarak sahip olurlarsa yarın meslek hayatına atıldıklarında karşılaştıkları farklı ortamlar, bu farkındalıklarını daha da arttıracaktır. Bulunduğumuz farklı ortamlarda, toplumsal sorunları gündeme getirip bunlara çözüm önerileri sunmaya çalıştığımızda, etrafınızdaki hadiselere dokunan ve topluma yararlı bireyler haline geliriz. Bu sebeple biz üniversite ve yönetim olarak toplumsal problemlere değinen, bunları ön plana alan bu projelere ağırlık veriyoruz. Bu başka projeler olmayacak anlamına gelmiyor. Ancak toplumsal konulara değinen projeler fazla olmalı. Çünkü gençlik yıllarında öğrencilerin yer aldığı bu anlamdaki etkinlikler, yetişkin bireylerin yaptığından çok daha dikkat çekiyor ve çok daha fazla önemseniyor.”

“Gençlerin yer aldığı sosyal sorumluluk projeleri daha etkili oluyor”
Sosyal sorumluluk projelerinde yer almanın gençlere, toplumsal olaylara karşı empati duygusu kazandırdığına işaret eden Rektör Yardımcısı Batuk, “Eğitmenlerimizden öğrencilerimizi motive etmelerini ve onları aktif olarak yönlendirerek bu anlamda bir takım işler yapmalarını bekliyoruz. Diğer kamu kurumlarımızın da sosyal sorumluluk projeleri var fakat öğrencilerin yaptığı işler, daha çok dikkat çekip göz önüne geliyor. Yani küçük gibi gözüken dokunuşlar ses getirebiliyor. Bunları önemseyip neler yapabileceği konusunda fikir üretirseniz, biz de yönetim olarak elimizden gelen desteği sunmaya hazırız. Üreteceğiniz projeleri bekliyoruz” dedi.
Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cengiz Batuk, eğitimin düzenlenmesinde emeği geçenlere ve eğitmenlere de teşekkür etti.

Eğitim; Sağlık Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi Dr. Öğr. Üyesi Aynur Arslan’ın “Dünden Bugüne Kurumsal Sosyal Sorumluluk Kavramı” konulu sunumu, İletişim Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Mevlüde Nur Erdem’in “Dijital Platformlarda Sosyal Sorumluluk Projesi Yönetimi” konulu sunumu ve OMÜ-TTO İletişim Uzmanı Ergun Alver ile OMÜ-TTO Üniversite-Sanayi İşbirliği Uzmanı Şafak Esra Aslan’ın “Kurumsal Sosyal Sorumluluk Proje Yazımı” konulu sunumuyla devam etti.
Eğitmenlerin, katılımcılardan gelen soruları yanıtlamasının ardından “Kurumsal Sosyal Sorumluluk Proje Eğitimi sona erdi.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Eğitim

2023-YKS Ek Yerleştirme sonuçları açıklandı: 71 bin 943 aday kayıt hakkı kazandı

Üniversitelere ek yerleştirme sonucunda lisans ve önlisans programlarına toplam 71 bin 943 aday kayıt hakkı kazandı.

Kemal Diri
ANKARA-
2023-Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) göre üniversitelerdeki boş kontenjanlara yapılan ek yerleştirme sonuçları açıklandı. Buna göre toplam 71 bin 943 aday üniversitelerin lisans ve önlisans programlarına kayıt yaptırmaya hak kazandı. Ek yerleştirme sonuçlarına göre devlet üniversitelerindeki lisans programlarına 13 bin 715, önlisans programlarına 38 bin 84 aday, vakıf üniversitelerindeki lisans programlarına 4 bin 594 aday, vakıf üniversitelerindeki önlisans programlarına ise 13 bin 156 aday kayıt yaptırabilecek.

KKTC’deki üniversitelerin lisans programlarına bin 21, önlisans programlarına ise bin 336 aday ek yerleştirme sonuçları uyarınca kayıt yaptırma hakkı kazandı. Öte yandan, diğer ülkelerdeki üniversitelerin lisans programlarına 28 kişi, önlisans programlarına da 9 kişi yerleşti. Böylece 2023-YKS Ek Yerleştirme sonuçlarına göre devlet, vakıf, KKTC ve diğer üniversitelerdeki lisans ve önlisans programlarına toplam 71 bin 943 aday yerleşme hakkı elde etti.

Açıköğretim programlarına yerleşme hakkı kazanan toplam aday sayısı ise 17 bin 1 oldu. 2023-YKS Ek Yerleştirme sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 27 Eylül-3 Ekim 2023 tarihleri arasında yapılacak. Elektronik kayıtlar ise 27-29 Eylül 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Erol Özvar sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Sevgili Gençler, 2023-YKS Ek Yerleştirme sonuçlarına göre toplam 71 bin 943 adayımız daha üniversitelerimize kayıt yaptırmaya hak kazandı. Aramıza yeni katılacak tüm öğrencilerimizi tebrik eder, başarılar dilerim” ifadelerine yerdi.

Okumaya devam et

Eğitim

Samsun’da eğitim ordusu yeni döneme hazır

Samsun İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Ağar, 280 bin öğrenci, 21 bin öğretmen ve personeller ile yeni eğitim-öğretim sezonuna hazır olduklarını söyledi.

Erdi Demir
SAMSUN-
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından, tüm sınıf ve kademelerde 11 Eylül’de başlayacak 2023-2024 eğitim-öğretim yılı öncesinde okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liseye başlayacak öğrenciler için okula uyum programı ve rehberlik uygulamaları hazırlandı. Uyum programı kapsamında okul öncesi, ilkokul 1 ve lise 9’uncu sınıf öğrencileri 4-8 Eylül’de okulları, öğretmenleri ve arkadaşlarıyla buluşacak.

“21 bin öğretmen ve 280 bin öğrenci ile yeni eğitim-öğretim sezonuna hazırız”

Yaz dönemini, oluşabilecek sıkıntıları çözmek ve yenilikleri uygulamaya koyarak geçirdiklerini ifade eden Müdür Murat Ağar, dev eğitim kadrosu ile yeni sezona hazır olduklarını kaydetti. Yeni sezona hazır olduklarını ifade eden Murat Ağar, “2023-2024 eğitim-öğretim yılımız 11 Eylül’de başlayacak. Yaz dönemi boyunca gerekli hazırlıklarımızı yaptık. Verimli bir şekilde bu eğitim-öğretim yılını geçirmek üzere çalışmaları tamamladık. Öğretmenler 4 Eylül’de okullarında olacaklar. Bu sene okul öncesi sınıflar ile 1. sınıfa başlayacak öğrencilerimiz 4-8 Eylül arasında ‘uyum haftasını’ okullarda geçirecekler. Bu yıl 280 bin öğrencimiz ilimizde eğitim alacak. 21 bin öğretmen ile de öğrencilerimizin eğitim süreçlerini destekleyeceğiz. Yaz dönemi yoğun geçti. Öğretmenlerimizin okullarına atama süreçleri, yeni göreve başlayan öğretmenlerin okullarımızda görevlendirilmeleri tamamlandı” dedi.

“24 okulun güçlendirmesi bitti, 4 yeni okulun inşaatı tamamlandı”

Eğitime kazandırılan yeni okullar ve güçlendirmesi tamamlanan okullar hakkında bilgi veren Ağar, “Okulların bakım-onarımı, depreme dayanıklılık süreçleri de tamamlandı. Yaz döneminde 350’den fazla okulda küçük onarım, boya-badana, temizlik gibi ihtiyaçlarını giderdik. Deprem güçlendirmesi noktasında 2023 yılı itibarıyla 17 okulumuzun güçlendirmesini tamamlayarak, öğrencilerimizin bu okullarına geçerek öğrenimlerini devam ettirmelerini sağlamıştık. Bugün itibarıyla 7 okulun daha güçlendirmesi tamamlandı. Böylece 2023’te 24 okulda deprem güçlendirmesi tamamlanmış oldu. Son 3 senede 49 yeni okulun inşaatını tamamlayarak eğitime açmıştık. Eylül ayı itibarıyla da 4 okulumuzun daha inşaatı tamamlayarak toplamda 53 yeni okulda öğrencilere hizmet veriyoruz” diye konuştu.

“16 bin yeni öğrenci eğitime başlayacak”

16 bin yeni öğrencinin 1. sınıfa başlayacağını açıklayan Ağar, “Bu yıl 1. sınıfa yaklaşık 16 bin yeni öğrenci başlıyor. Bu noktada velilerden isteklerimiz var. Her zaman olduğu gibi öğretmenlerimize güvenmeleri, bizlerle uyum içerisinde çalışmaları ve çocuklarını destekleyerek hep birlikte onların eğitim-öğretim süreçlerini kaliteli bir şekilde tamamlamada bizlere yardımcı olmalarını bekliyoruz. Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü camiası, il-ilçe teşkilatlarıyla, okul müdürlükleri ile öğretmenleri ile ve yardımcı personelin tamamıyla öğrencilere hizmet vermeye hazır” şeklinde konuştu.

Okumaya devam et

Eğitim

TOBB’dan Havza’ya anaokulu

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından Samsun’un Havza ilçesine yapılacak ’25 Mayıs Anaokulu’nun ihalesi 25 Ağustos’ta yapılacak.

Abdurrahman Altun
SAMSUN-
Havza Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve TOBB AR-GE ve İnovasyon Kurulu Üyesi Erkan Acar, 154 ilçe arasında anaokulu yapılacak ilçelerden birisinin de Havza olduğunu belirtti.

03 Şubat 2022 tarihinde TOBB ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında yapılan ‘eğitime katkı protokolü’ kapsamında TOBB’un 154 ilçeye 154 okul projesi hazırladığını kaydeden Erkan Acar, Türkiye genelinde bazı okulların yapımı tamamlanırken, bazı okulların ise ihalesinin tamamlandığını hatırlattı. Acar, Havza’da yapılacak okulun ihalesinin 25 Ağustos’ta gerçekleştirileceğini ifade etti.

Okul hakkında bilgi veren Acar, “1230 metrekare kapalı alana sahip 25 Mayıs Anaokulu inşaatı ihale aşaması tamamlandıktan sonra 300 gün içerisinde tamamlanarak 2024-2025 eğitim ve öğretim yılında faaliyete geçecek. Planlama bu şekilde. Samsun Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon başkanlığı tarafından ihale ilanı yayımlandı. 25 Ağustos tarihinde ihalesi yapılacak olup, sözleşmenin imzalanmasının ardından 5 iş günü içerisinde inşaat yapım çalışmalarına başlanacak” diye konuştu.

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.