Connect with us

Eğitim

Batuk: “Toplumsal problemlere değinen projelere ağırlık veriyoruz”

 Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cengiz Batuk, üniversite yönetimi olarak toplumsal problemlere değinen projelere ağırlık verdiklerini, gençlerin yer aldığı sosyal sorumluluk projelerinin daha etkili olduğunu söyledi.

OMÜ Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen “Kurumsal Sosyal Sorumluluk Proje Eğitimi”, internet üzerinden verilen eğitim programlarının ardından tamamlandı. Açılışı konuşmasını Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cengiz Batuk’un yaptığı eğitim; Sağlık Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi Dr. Öğr. Üyesi Aynur Arslan, İletişim Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Mevlüde Nur Erdem, OMÜ-TTO İletişim Uzmanı Ergun Alver, OMÜ-TTO Üniversite-Sanayi İşbirliği Uzmanı Şafak Esra Aslan tarafından verildi.

“Üniversite yönetimi olarak toplumsal problemlere değinen projelere ağırlık veriyoruz”
Konuşmasında sağlıklı bireylerden oluşan sağlıklı bir toplum inşa etmenin önemine dikkat çeken Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cengiz Batuk, şöyle devam etti: “Sosyal sorumluluk projelerinde yer almak öğrencilerimizin toplumu daha çok fark etmesini sağlayacaktır. Bugün bu farkındalığa üniversite öğrencisi olarak sahip olurlarsa yarın meslek hayatına atıldıklarında karşılaştıkları farklı ortamlar, bu farkındalıklarını daha da arttıracaktır. Bulunduğumuz farklı ortamlarda, toplumsal sorunları gündeme getirip bunlara çözüm önerileri sunmaya çalıştığımızda, etrafınızdaki hadiselere dokunan ve topluma yararlı bireyler haline geliriz. Bu sebeple biz üniversite ve yönetim olarak toplumsal problemlere değinen, bunları ön plana alan bu projelere ağırlık veriyoruz. Bu başka projeler olmayacak anlamına gelmiyor. Ancak toplumsal konulara değinen projeler fazla olmalı. Çünkü gençlik yıllarında öğrencilerin yer aldığı bu anlamdaki etkinlikler, yetişkin bireylerin yaptığından çok daha dikkat çekiyor ve çok daha fazla önemseniyor.”

“Gençlerin yer aldığı sosyal sorumluluk projeleri daha etkili oluyor”
Sosyal sorumluluk projelerinde yer almanın gençlere, toplumsal olaylara karşı empati duygusu kazandırdığına işaret eden Rektör Yardımcısı Batuk, “Eğitmenlerimizden öğrencilerimizi motive etmelerini ve onları aktif olarak yönlendirerek bu anlamda bir takım işler yapmalarını bekliyoruz. Diğer kamu kurumlarımızın da sosyal sorumluluk projeleri var fakat öğrencilerin yaptığı işler, daha çok dikkat çekip göz önüne geliyor. Yani küçük gibi gözüken dokunuşlar ses getirebiliyor. Bunları önemseyip neler yapabileceği konusunda fikir üretirseniz, biz de yönetim olarak elimizden gelen desteği sunmaya hazırız. Üreteceğiniz projeleri bekliyoruz” dedi.
Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cengiz Batuk, eğitimin düzenlenmesinde emeği geçenlere ve eğitmenlere de teşekkür etti.

Eğitim; Sağlık Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi Dr. Öğr. Üyesi Aynur Arslan’ın “Dünden Bugüne Kurumsal Sosyal Sorumluluk Kavramı” konulu sunumu, İletişim Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Mevlüde Nur Erdem’in “Dijital Platformlarda Sosyal Sorumluluk Projesi Yönetimi” konulu sunumu ve OMÜ-TTO İletişim Uzmanı Ergun Alver ile OMÜ-TTO Üniversite-Sanayi İşbirliği Uzmanı Şafak Esra Aslan’ın “Kurumsal Sosyal Sorumluluk Proje Yazımı” konulu sunumuyla devam etti.
Eğitmenlerin, katılımcılardan gelen soruları yanıtlamasının ardından “Kurumsal Sosyal Sorumluluk Proje Eğitimi sona erdi.

Eğitim

Kavaklı tavuk yetiştiricilerine eğitim

Samsun’un Kavak ilçesinde bulunan tavuk çiftliği sahiplerine bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Furkan Abrek Ünal
SAMSUN-
Tavuk üretiminde istenilen verimin elde edilmesi amacıyla Türkiye’nin önde gelen tavuk işletmesi şirketlerinin uzmanları tarafından Kavaklı tavuk çiftliği sahiplerine girişimcilik konusunda farkındalık oluşturmayı, yenilikçi bakış açısı kazandırmayı, yenilikçi yaklaşımlarını iş kazanımlarına dönüştürmeyi ve yenilikçi ortamları yönetmek için gereken araç, beceri ve stratejileri öğretme amaçlayan bir eğitim verildi. Kavak Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü Toplantı Salonunda yapılan ve yaklaşık 65 tavuk çiftliği sahibi ile ilçede tavuk işletmesi ve bakıcılığı konusunda uzman saha elemanları katıldı. Toplantıda katılımcılara etlik piliç kümesleri, kümeslerin hazırlanması, hayvanların bakımı ve beslenmesi, etlik piliç hastalıkları, sağlık koruma tedbirleri ve biyogüvenlik uygulamaları konusunda teorik ve pratik bilgiler aktarıldı.

Kavak Tarım ve Orman Müdürlüğü veteriner hekimlerinin de katılım sağladığı ve yaklaşık 2 saat süren bilgilendirme toplantısı kümes sahiplerinin soru ve cevap bölümü ile sonlandı.

Okumaya devam et

Eğitim

‘Sınav kazandıran taktikler’ eğitim semineri ileri tarihe ertelendi

Nevşehir’de Eğitim Danışmanı Gökhan Müftüoğlu tarafından lise son sınıf öğrencilerine yönelik düzenlenecek olan ‘Sınav Kazandıran Taktikler’ konulu seminer, Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle ertelendi.

Asım Çapacı
NEVŞEHİR-
Nevşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Gökhan Müftüoğlu tarafından daha önce 23 Şubat 2023 Perşembe günü düzenleneceği duyurulan ‘Sınav Kazandıran Taktikler’ konulu seminerin ileri bir tarihe ertelendiği açıklandı. Nevşehir Belediyesi, KTO Karatay Üniversitesi ve Nevşehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde düzenlenecek seminerin, yapılacağı tarih önümüzdeki günlerde duyurulacak.

Okumaya devam et

Eğitim

Samsun’da 61 bin 570 öğrenciye ücretsiz yemek

Samsun’da 2022-2023 eğitim-öğretim yılının ikinci döneminden itibaren toplam 61 bin 570 öğrenciye ücretsiz yemek verilecek. Hali hazırda eğitim öğretim yılının başında Samsun’da 32 bin 286 olan ücretsiz yemekten faydalanan öğrenci sayısı, eğitim-öğretim yılının ikinci yarısından itibaren 61 bin 570’e çıkacak.

SAMSUN-
Proje kapsamda okul öncesi eğitim öğrencileri ve taşımalı eğitimle öğrencilerin gittiği okulda taşımalı eğitimden yararlanmayan öğrenciler de ücretsiz yemekten faydalanacak. Ayrıca yine pansiyonlu okullarda sadece pansiyonda kalan öğrenciler ücretsiz öğle yemeği yerken yapılan ekleme ile pansiyon olan okullardaki tüm öğrencilere ücretsiz olarak yemek verilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın şartlı eğitim yardımından öğrenci burslarına, taşımalı eğitimden ücretsiz yemek imkânına, ücretsiz ders kitaplarından yardımcı kaynaklara kadar çok sayıda projenin kararlı bir şekilde uygulanmaya devam ettiğini belirten İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Ağar, “Bu sene başında ilimizde 32 bin 286 öğrencimiz ücretsiz öğle yemeğinden faydalanırken bu sayıyı bakanlığımızın politikaları doğrultusunda hazırlanan yeni uygulamayla 61 bin 570’e yükseltiyoruz. Okul öncesi tüm öğrencilerimize beslenme desteği, birleştirilmiş sınıflı okullarımızda, pansiyonlu okullarımızda ve taşımalı eğitim kapsamında bulunan okullarımızda ücretsiz olarak öğle yemeği vereceğiz” dedi.

Yemekler öğretmenevleri ile mesleki ve teknik Anadolu liseleri tarafından veya mutfağı olan anaokulları tarafından hazırlanacak. Öğrencilerin sağlıklı ve dengeli beslenmesi için de önlemler alınırken öğrencilerin yaş ve ihtiyaçları doğrultusunda beslenme planları oluşturulacak. Öğünler, gıda mühendisleri danışmanlığında kalori hesapları yapılarak hazırlanacak ve üretim sürecinde iş güvenliği uzmanları da denetimde olacak.

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.