Connect with us

Eğitim

SAMÜ 3 yaşında

Samsun Üniversitesi (SAMÜ) Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın, “Üniversitemiz Samsun’da ilk adımı atılan Milli Mücadele’nin ikinci yüzyılı ve ötesi için nitelikli işler üretmeye odaklanmış durumdadır. Bu bağlamda daha kat edecek çok yolumuz var. Kurucu rektörü olmaktan gurur duyduğum üniversitemizin 3. kuruluş yıl dönümünü en içten dileklerimle kutluyorum” dedi.

Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın, SAMÜ’nün kuruluşunun 3. yıl dönümü nedeniyle açıklamalarda bulundu. Üniversitenin kurulduğu tarih olan 18 Mayıs 2018’den bu yana büyük yol kat ettiklerini söyleyen Rektör Aydın, “Üç farklı kampüsümüzde topluma hizmet eden, insanlarla ürettiği bilgiyi paylaşan, küresel sorunlara çözüm üretmeye gayret eden; öğrenci, öğretim üyeleri ve idari personelimiz için bir yuva halini alan dünya standartlarıyla uyumlu bir kurum haline geldik. Başarılarımızın başta Samsun şehri olmak üzere, ülkemize olan katkılarını da görmeye başladık” diye konuştu.

Üniversitenin çok kısa sürede önemli atılımlar gerçekleştirdiğine değinen SAMÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın şöyle anlattı: “Hâlihazırda üniversitemiz bünyesinde 6 fakülte, 1 yüksekokul, 2 meslek yüksekokulu ve 1 lisansüstü eğitim enstitüsünün bulunduğu akademik birimlerimizde toplamda 49 bölüm mevcuttur. Sadece bu yıl içerisinde Samsun şehrine bir tıp fakültesi daha kazandırmanın yanı sıra İslami İlimler Fakültesi’nin de açılması sağlanmıştır. Samsun’un ikinci Tıp Fakültesi, şehrimizin, Karadeniz Bölgesi’nin en büyük sağlık üssü olmasına katkı sağlayacak ve ‘Sağlık Kenti Samsun’ ilkesiyle hareket ederek hem şehrimize hem de kurulmuş olduğu bölgeye en iyi şekilde hizmet edecektir. Bu hizmetin ne anlama geldiğini tüm dünyaca maruz kaldığımız Kovid-19 salgını dolayısıyla acı biçimde tecrübe ettik. Pandemi sürecinde, üstelik Avrupa’nın gelişmiş ülkelerinden gelen haberler ve görünen manzara hafızalarımızda yer etti. Hastanelerde artan yoğunluktan dolayı durumu kritik olanların gözden çıkarıldığı, hayatta kalma ihtimali daha yüksek olan hastalara öncelik verildiği günler yaşandı. Solunum cihazlarının hangi hastalara bağlanacağı seçilmek zorunda kalındı. Ağırlaşıp artık yaşama umudu kalmayan hastalara verilen yatak ya da sağlanan imkânlar iyileşme ihtimali olanlara aktarıldı. Sağlık alanında bilimsel katkının ve mekân ihtiyacının son derece hayatî olduğunun idrak edildiği böyle bir ortamda, şehrimize ikinci bir Tıp Fakültesi’nin kurulmuş olmasının ne anlama geldiği ortadadır.”
Pandemi sürecinin de etkin bir şekilde değerlendirildiğini belirten Mahmut Aydın, “Üniversitemiz yirmi birinci yüzyılda, özellikle de bir yıldan fazla süredir insanlığın uğraştığı Kovid-19 salgını sürecinde modern üniversite idealinin sadece örgün eğitimle gerçeklik kazanamayacağının farkındadır. Bu farkındalıkla öğrencilerimiz için pandemi sürecinde daima erişilebilir olduk, onları ders dışı çevrim içi akademik-sosyal faaliyetler ve danışmanlık toplantılarıyla destekledik. Düşünce ve Sanat Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi’mizle tıptan felsefeye, siyasetten mimariye, ekonomiden psikolojiye, edebiyata ve tarihe kadar multidisipliner nitelikte çevrim içi konferans, panel ve sempozyumlar düzenledik. Bu programlarla Türkiye’den ve dünyadan çok farklı perspektiflere sahip seçkin akademisyen ve sanatçıları eleştirel bir diyalog ortamında bir araya getirdik. Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi’mize son teknoloji cihazlar, modern stüdyolar kazandırdık. Öğrenci ve öğretim üyelerimiz için sınıf içi etkileşimin sağlandığı, anlık soru sorma, karşılıklı tartışma gibi faaliyetlerinin aktif bir şekilde uygulandığı dijital bir ders ortamı oluşturduk. Hem AR-GE çalışmaları hem toplumsal katkı hem de ülke ekonomisine katkı sağlayacak çok farklı projeler için Avrupa Birliği, TÜBİTAK ve Gençlik ve Spor Bakanlığı gibi saygın kurumlardan destekler aldık. Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi öğrencilerimizle katıldığımız TEKNOFEST Roket Yarışmalarından birincilikle döndük. Bunun gibi başka birçok başarıya imza attık” şeklinde konuştu.

Devam eden çalışmalardan da bahseden Prof. D. Aydın, “Resmî kuruluşunu daha önce tamamladığımız Mimarlık ve Tasarım Fakültemiz, bünyesine kattığımız 13 öğretim elemanı ile ilk öğrencilerini 2021-22 eğitim öğretim döneminde alacak. Mimarlık ve Tasarım Fakültemizin kullanacağı mekân da son bir yıl içerisinde bizzat hocalarımızın katılımıyla tasarlandı. Projeleri çizildi ve inşaatına başlandı. Ballıca Kampüsümüzde yer alacak fakülte binalarımızın mimari hususiyetlerini ayrıca dile getirmemiz gerekir. Üniversitemize devredilen önemli bir endüstri mirası olan eski TEKEL kampüsüne olanca hassasiyetle yaklaşıyoruz. Üç tütün hangarını dönüştürüyoruz. Bu mekânlar, mimarlık öğrencilerimize; tasarlarken aynı zamanda inşa edebilme imkânını sağlayacak atölyeleri kapsıyor. Müfredatı ve hoca kadrosuyla bir ufuk barındıran fakültemizin ilerleyen zamanlarda ses getirecek işlere imza atacaklarına tüm kalbimizle inanıyoruz. Ayrıca, mimarlık ve tasarım müfredatımızı destekleyecek bir araştırma merkezinin kuruluş çalışmalarını da tamamladık. Gerekli başvuru işlemlerini yaptık. Tasarım, Mimarlık ve Şehir Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezimiz hem daha nitelikli projeler üretmemizi sağlayacak hem de öğrencilerimizin dahil olmasıyla eğitim müfredatımızı destekleyecek. Üstelik Merkezimiz sadece üniversite içinde kapalı bir birim olmayacak. Kamuya ve özel kuruluşlara, şehrimizin ve bölgemizin ihtiyaçları doğrultusunda proje ve araştırma desteği verecek. Ballıca Kampüsümüzdeki hangarların mekan hafızasını koruyan ve sürdürülebilir dönüşümü çerçevesinde Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültemizin yeni mekanlarının yapımına da bu yıl itibarıyla başlıyoruz” sözlerini kullandı.

3. kuruluş yıl dönümü için iyi dileklerini ileten Aydın, “Üniversitemiz Samsun’da ilk adımı atılan Milli Mücadele’nin ikinci yüzyılı ve ötesi için nitelikli işler üretmeye odaklanmış durumdadır. Bu bağlamda daha kat edecek çok yolumuz var. Çağdaş ve disiplinlerarası eğitim anlayışıyla yükseköğretimde nitelikli büyümeye katkı sağlamayı hedef edinmiş olan Samsun Üniversitesi ailesinin hem bireysel hem de kolektif çabası ile Samsun şehrinden aldığımız motive edici desteklerle hedeflerimize ulaşacağımıza inancımız tamdır. Üniversitemizin kuruluş sürecinde ve sonrasında emeği geçen başta bölge milletvekillerimiz, Valimiz, Büyükşehir Belediye Başkanımız ve OMÜ Rektörümüz olmak üzere ilçe belediye başkanlarımız, kamu kurum ve kuruluşlarının değerli yöneticileri, iş insanlarımız ve elbette sesimiz olan yerel basınımızın değerli temsilcileri ile üç yıl gibi kısa bir sürede gerçekleştirdiğimiz sayısız çalışmaya özveriyle katkı sağlayan akademik personelimize, idari personelimize ve üniversitemizi üniversite yapan tüm öğrencilerimize teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bu temennilerle kurucu rektörü olmaktan gurur duyduğum üniversitemizin 3. kuruluş yıl dönümünü en içten dileklerimle kutluyorum” ifadelerine yer verdi.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Eğitim

Kavaklı tavuk yetiştiricilerine eğitim

Samsun’un Kavak ilçesinde bulunan tavuk çiftliği sahiplerine bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Furkan Abrek Ünal
SAMSUN-
Tavuk üretiminde istenilen verimin elde edilmesi amacıyla Türkiye’nin önde gelen tavuk işletmesi şirketlerinin uzmanları tarafından Kavaklı tavuk çiftliği sahiplerine girişimcilik konusunda farkındalık oluşturmayı, yenilikçi bakış açısı kazandırmayı, yenilikçi yaklaşımlarını iş kazanımlarına dönüştürmeyi ve yenilikçi ortamları yönetmek için gereken araç, beceri ve stratejileri öğretme amaçlayan bir eğitim verildi. Kavak Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü Toplantı Salonunda yapılan ve yaklaşık 65 tavuk çiftliği sahibi ile ilçede tavuk işletmesi ve bakıcılığı konusunda uzman saha elemanları katıldı. Toplantıda katılımcılara etlik piliç kümesleri, kümeslerin hazırlanması, hayvanların bakımı ve beslenmesi, etlik piliç hastalıkları, sağlık koruma tedbirleri ve biyogüvenlik uygulamaları konusunda teorik ve pratik bilgiler aktarıldı.

Kavak Tarım ve Orman Müdürlüğü veteriner hekimlerinin de katılım sağladığı ve yaklaşık 2 saat süren bilgilendirme toplantısı kümes sahiplerinin soru ve cevap bölümü ile sonlandı.

Okumaya devam et

Eğitim

‘Sınav kazandıran taktikler’ eğitim semineri ileri tarihe ertelendi

Nevşehir’de Eğitim Danışmanı Gökhan Müftüoğlu tarafından lise son sınıf öğrencilerine yönelik düzenlenecek olan ‘Sınav Kazandıran Taktikler’ konulu seminer, Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle ertelendi.

Asım Çapacı
NEVŞEHİR-
Nevşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Gökhan Müftüoğlu tarafından daha önce 23 Şubat 2023 Perşembe günü düzenleneceği duyurulan ‘Sınav Kazandıran Taktikler’ konulu seminerin ileri bir tarihe ertelendiği açıklandı. Nevşehir Belediyesi, KTO Karatay Üniversitesi ve Nevşehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde düzenlenecek seminerin, yapılacağı tarih önümüzdeki günlerde duyurulacak.

Okumaya devam et

Eğitim

Samsun’da 61 bin 570 öğrenciye ücretsiz yemek

Samsun’da 2022-2023 eğitim-öğretim yılının ikinci döneminden itibaren toplam 61 bin 570 öğrenciye ücretsiz yemek verilecek. Hali hazırda eğitim öğretim yılının başında Samsun’da 32 bin 286 olan ücretsiz yemekten faydalanan öğrenci sayısı, eğitim-öğretim yılının ikinci yarısından itibaren 61 bin 570’e çıkacak.

SAMSUN-
Proje kapsamda okul öncesi eğitim öğrencileri ve taşımalı eğitimle öğrencilerin gittiği okulda taşımalı eğitimden yararlanmayan öğrenciler de ücretsiz yemekten faydalanacak. Ayrıca yine pansiyonlu okullarda sadece pansiyonda kalan öğrenciler ücretsiz öğle yemeği yerken yapılan ekleme ile pansiyon olan okullardaki tüm öğrencilere ücretsiz olarak yemek verilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın şartlı eğitim yardımından öğrenci burslarına, taşımalı eğitimden ücretsiz yemek imkânına, ücretsiz ders kitaplarından yardımcı kaynaklara kadar çok sayıda projenin kararlı bir şekilde uygulanmaya devam ettiğini belirten İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Ağar, “Bu sene başında ilimizde 32 bin 286 öğrencimiz ücretsiz öğle yemeğinden faydalanırken bu sayıyı bakanlığımızın politikaları doğrultusunda hazırlanan yeni uygulamayla 61 bin 570’e yükseltiyoruz. Okul öncesi tüm öğrencilerimize beslenme desteği, birleştirilmiş sınıflı okullarımızda, pansiyonlu okullarımızda ve taşımalı eğitim kapsamında bulunan okullarımızda ücretsiz olarak öğle yemeği vereceğiz” dedi.

Yemekler öğretmenevleri ile mesleki ve teknik Anadolu liseleri tarafından veya mutfağı olan anaokulları tarafından hazırlanacak. Öğrencilerin sağlıklı ve dengeli beslenmesi için de önlemler alınırken öğrencilerin yaş ve ihtiyaçları doğrultusunda beslenme planları oluşturulacak. Öğünler, gıda mühendisleri danışmanlığında kalori hesapları yapılarak hazırlanacak ve üretim sürecinde iş güvenliği uzmanları da denetimde olacak.

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.