Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Gündem

ETB Başkanı Oral’dan 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı mesajı

 Erzurum Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Oral, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı münasebetiyle bir mesaj yayımladı.

Başkan Oral Türk Milleti’nin ve gençliğin bayramı olan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın 102. Yıldönümü ‘nü kutlayarak başladığı mesajında şu İfadelere yer verdi:

”19 Mayıs 1919, Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihindeki dönüm noktalarından birisidir. “Türk milletinin kendi kaderinde ve ülke yönetiminde söz sahibi olmasının miladı olan 19 Mayıs 1919 tarihinin aynı zamanda milletimiz için yeni bir başlangıç ve milli bir uyanışın sembolüdür. Bağımsız, modern, çağdaş ve laik Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulduğu 29 Ekim 1923’e uzanan yolun başlangıcı olan 19 Mayıs 1919, çocuklarımıza, gençlerimize ve gelecek nesillere çok iyi anlatılmalı ve aktarılmalıdır.

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde sağlanan milli egemenlik, birlik ve beraberliğimizin yaşatılması ve ilelebet devam etmesi için gençlerimize büyük görevler düşmektedir. 19 Mayıs 1919’da olduğu gibi, bugün ve bundan sonra da birlik ve beraberlik içinde tek yürek olarak durmalıyız. Bu anlamda Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, ülkemizin istiklali uğruna hayatını kaybeden tüm şehitlerimizi rahmet ve şükranla, gazilerimiz ise minnetle anıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti’ni bizden sonraki nesillere en iyi şekilde teslim etmenin en büyük görevimiz olduğunun bilinci ve milli mücadeleyi başlatan sürecin 102. Yıldönümüne ulaşmanın gururu ve mutluluğuyla milletimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyorum.”

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Gündem

Polat çifti davasında yeni gelişme

Dilan ve Engin Polat çiftinin kara para aklama soruşturmasında Sıla Doğu ve Can Doğu’nun da arasında olduğu 11 şüpheli tahliye edildi. Karardaki dikkat çeken detay ise savcının Dilan Polat için tahliye istemesi oldu.

İSTANBUL-Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Engin Polat ve Dilan Polat haklarında “Suç işlemek amacıyla örgüt kurma”, “Suç gelirlerinin aklanmasının önlenmesi”, “Suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama” ve “Vergi kanununa muhalefet” suçlarından soruşturma başlatmıştı. Dilan ve Engin Polat’ın da aralarında bulunduğu şüpheliler 5 Kasım 2023 tarihinde tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. 4. Sulh Ceza Mahkemesinde aylık tutukluluk incelemesi gerçekleştirildi. Hakimlik, Dilan Polat, Engin Polat, Sezgin Polat, Ahmet Gün ve Alper Kürşat Polat’ın tutukluluğuna devam kararı verirken Sıla Doğu ve Can Doğu’nun da aralarında bulunduğu 11 tutuklunun ise tutuksuz yargılanmasına hükümetti.

SAVCI DİLAN POLAT’IN TAHLİYESİNİ İSTEDİ

Öte yandan tutukluluk incelemesi için görüşü sorulan soruşturma savcısının talebi de dikkat çekti. Savcı Dilan Polat’ın da tahliye edilmesini istedi. Ancak Sulh Ceza Hakimliği, beklenen raporların henüz hazırlanmadığını belirterek savcının tahliye talebini reddetti.(dha)

Okumaya devam et

Gündem

Kurbanda ‘rigor mortis’ uyarısı

İzmir Şehir Hastanesi Baş Diyetisyeni Dilek Unur, Kurban Bayramı öncesi halk arasında ‘ölüm katılığı’ olarak bilinen ‘rigor mortis’e karşı uyardı. Kesimden sonra etin kas dokusunun sertleşebildiğini dile getiren Unur, “Sertleşen etin sindirimi zor olur. Bu durumdaki etin tüketilmesi de diyare, hazımsızlık, şişkinlik gibi sorunlara neden olur. Ancak eti 12-24 saat bekletirsek sertlik yumuşamaya başlar ve sindirimi daha kolaylaşır” dedi.

Nevra UÇKAÇ
İZMİR-İzmir Şehir Hastanesi Baş Diyetisyeni Dilek Unur, Kurban Bayramı’nda et ve tatlı tüketiminin yüksek seviyelere çıktığı günler yaşanabileceğine dikkat çekerek ailelere sağlıklı beslenme konusunda uyarılarda bulundu. Bayramların genel olarak ailelerin bir araya geldiği, özenli sofraların hazırlandığı ve ikramlıkların bol olduğu en önemli günlerden biri olduğunu hatırlatan Unur, etin vücut tarafından sindirimi zor olan doymuş, yağ içeriği yüksek bir besin olduğunu belirtti.

Kısa süre içinde rutin et tüketiminin üzerine çıkılmasının özellikle mide ve bağırsak rahatsızlığı olan kişilerde ciddi sorunlar meydana getirebileceğini dile getiren Unur, “Kalp, diyabet, yüksek tansiyon hastalarında ciddi sağlık sorunları görülebilir. Bu yüzden kronik hastalara bayramda et tüketirken çok daha dikkat etmelerini, hekim ya da diyetisyen önerilerinin dışına çıkmamalarını, haftada kabaca ortalama 200 gram kırmızı etin üzerine çıkmamalarını öneriyoruz” dedi.

‘ETİ TEK PORSİYONLUK PAKETLERDE SAKLAYIN’

Etin haşlamalık, kuşbaşı ya da kıyma formatına getirerek muhafaza etmeyi öneren Unur, “Eti tek porsiyonluk paketleme halinde buzdolabında saklamalıyız. Eksi 2 derecede bir hafta, eksi 18 derecede ise daha uzun süre muhafaza edebiliriz. Tek porsiyonluk olmasının amacı, kullanım kolaylığının haricinde, etin çözdürüldükten sonra tekrar dondurulmasını engellemektir. Çünkü çözdürülüp, tekrar dondurulan et gıda zehirlenmelerine neden olabilir. Özellikle kalp, diyabet, yüksek tansiyon ve böbrek hastaları tüketecekleri et miktarlarını hesaplamalı. Bu grubun porsiyonlarında et tüketimine dikkat etmeleri gerekir” diye konuştu.

‘ETİ 1 GÜN DİNLENDİRİN’

Unur, kesimden sonra kaslardaki biyokimyasal bir değişiklikten kaynaklanan ve ölünün uzuvlarını katılaştıran bir ölüm belirtisi olarak kabul edilen rigor mortis veya ölüm sertliği konusunda da uyarılarda bulundu. Unur, “Halk arasında ‘ölüm katılığı’ olarak bilinen rigor mortis kesimden sonra etin kas dokusunun sertleşmesi durumudur. Sertleşen etin sindirimi zor olur. Bu durumdaki etin tüketilmesi de diyare, hazımsızlık, şişkinlik gibi sorunlara neden olur. Ancak eti 12-24 saat bekletirsek sertlik yumuşamaya başlar ve sindirimi daha kolay bir hal alır. Bizler sindirim sistemi hassas kişilere özellikle eti 1 gün dinlendirip, tüketmelerini öneriyoruz” ifadelerini kullandı.(DHA)

Okumaya devam et

Ekonomi

Bakan Şimşek: Borsaya yönelik taslak vergi çalışmasını bir süreliğine erteliyoruz

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “İlgili tüm taraflardan gelen geri bildirimler doğrultusunda borsaya yönelik taslak vergi çalışmasını yeniden değerlendirmek üzere bir süreliğine erteliyoruz” dedi.

ANKARA-Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Vergide etkinliği ve adaleti artırmaya, kayıt dışılığı azaltmaya yönelik vergisel düzenlemeleri içeren paket yakın zamanda TBMM’ye sunulacak. İlgili tüm taraflardan gelen geribildirimler doğrultusunda borsaya yönelik taslak vergi çalışmasını yeniden değerlendirmek üzere bir süreliğine erteliyoruz” ifadelerini kullandı. (DHA)

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.