Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Genel

Samsun’da yapı ruhsatlarında yüzde 100 artış

Samsun’da 2021 yılının ilk üç ayında belediyeler tarafından verilen yapı ruhsatlarında bina sayısı, bir önceki yıla göre yüzde 100,7 arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Samsun Bölge Müdürlüğü yapı izin istatistiklerinden “Samsun ili yapı izin istatistikleri, Ocak-Mart 2021” konusunda bir basın bülteni hazırladı. Buna göre Samsun’da yapı ruhsatı verilen yapıların yüzölçümü yüzde 56,4 arttı. TÜİK Samsun Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, belediyeler tarafından verilen yapı ruhsatlarının 2021 yılının ilk üç ayı bir önceki yıla göre bina sayısı yüzde 100,7, yüzölçümü yüzde 56,4, değeri yüzde 116,8, daire sayısı yüzde 112,8 arttı.

Samsun’da toplam yüzölçümün yüzde 55,1’i konut alanı olarak gerçekleşti
Samsun’da yapı ruhsatı verilen yapıların 2021 yılının ilk üç ayında toplam yüzölçümü 645 bin 713 iken; bunun 355 bin 773 m2’si konut, 168 bin 231 m2’si konut dışı ve 121 bin 709 m2’si ise ortak kullanım alanı olarak gerçekleşti.

Yapı kullanma izin belgesi verilen yapıların yüzölçümü yüzde 14,8 azaldı
Samsun’da belediyeler tarafından verilen yapı kullanma izin belgelerinin 2021 yılının ilk üç ayında bir önceki yıla göre bina sayısı yüzde 3,5 arttı, yüzölçümü yüzde 14,8 azaldı, değeri yüzde 9,1 arttı, daire sayısı yüzde 18,9 azaldı.

Toplam yüzölçümün yüzde 62’si konut alanı olarak gerçekleşti
Samsun’da yapı kullanma izin belgesi verilen yapıların 2021 yılının ilk üç ayında toplam yüzölçümü 436 bin 999 m2 iken; bunun 270 bin 880 m2’si konut, 79 bin 309 m2’si konut dışı ve 86 bin 810 m2’si ise ortak kullanım alanı olarak gerçekleşti.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ekonomi

5 milyon lira harcayıp, gelir beyan etmeyenlere vergi denetimi

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Aylık harcamaları 5 milyon TL’nin üzerinde olup hiç gelir beyan etmeyen kişileri gerçek kazançlarını vergilendirmek üzere denetim kapsamına alıyoruz” dedi.

ANKARA-Bakan Şimşek, sosyal medya hesabı üzerinden açıklamada bulundu. Bakan Şimşek, “Vergide adaleti artırmaya ve kayıt dışılığı azaltmaya yönelik çalışmalarımız aralıksız sürüyor. Aylık harcamaları 5 milyon TL’nin üzerinde olup hiç gelir beyan etmeyen kişileri gerçek kazançlarını vergilendirmek üzere denetim kapsamına alıyoruz. IBAN veya ‘mail order’ ödeme yönetimi ile tahsilat yaparak vergisini ödemeyen işletmeler de inceleniyor. Vergi kayıp ve kaçağına sebebiyet vererek haksız kazanç sağlayanların ve haksız rekabet oluşturanların takipçisi olmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. (DHA)

Okumaya devam et

Çevre

Van’da 4.3 büyüklüğünde deprem

Van Gölü’nde Richter ölçeğine göre 4.3 büyüklüğünde deprem meydana geldi. 7 kilometre derinlikteki deprem, Van’ın ilçelerinde de hissedildi.

Behçet DALMAZ
VAN-Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) merkez üssü Tuşba ilçesindeki Van Gölü olarak saptadığı deprem, saat 23:19’da meydana geldi. 7 kilometre derinlikte meydana gelen depremde herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı. Depremi hissedenler kısa süre panik yaşadı. (DHA)

Okumaya devam et

Ekonomi

TESK, esnaf için sıfır faizli yapılandırma istedi

Palandöken, yüksek enflasyonun esnafın belini kırdığına dikkat çekti

MUSTAFA YUNUS GONCA
ANKARA
– Yüksek enflasyon nedeniyle esnaf ve sanatkârların zor günler geçirdiğini ve yeni bir yapılandırmaya ihtiyaç olduğunu hatırlatan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Girdi maliyetlerinin sürekli artması, kira giderlerinin yükselmesi, enerji fiyatlarındaki artış ve hammaddelerin pahalanması piyasaların dengesini bozdu. Hatalı ekonomi politikaları ve uygulamalar piyasalarda dengesizliğe yol açarak esnafımızın işlerini düşürdü. Ancak ekonomik sıkıntıların sebebi esnaf değilken cefasını yine esnafımız çekiyor. Ayakta kalma mücadelesi veren esnaf ve sanatkarımız SGK, vergi ve Bağ- Kur prim borçlarını zamanında ödeyemiyor hatta bazen sağlık hizmetlerinden bile faydalanamıyor. Ekonomik sıkıntının cezasını esnaf çekmemeli. Esnafımızın düzlüğe çıkması için daha önce olduğu gibi vergi, trafik, SGK prim borçları gibi devlete olan borçlarda kapsamlı bir yapılandırma şart” dedi.

-“ESNAFIN HESABINA KONULAN BLOKELER KALDIRILMALI”

Esnafı tekrar ayağa kaldıracak olan yapılandırmanın sıfır faizli ve uzun vadeli olması gerektiğini söyleyen Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “En son çıkarılan 7440 sayılı Yapılandırma Kanunu ile 2023 yılı sonuna kadar 156 milyar TL tahsil edilmişti. Hem vatandaşın borcunu ödemesi hem de devletin alacakları tahsil edebilmesi için yeni bir yapılandırma kanunu planlanarak esnafın ve ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durum göz önünde bulundurulmalı. Yapılandırmanın etkili olabilmesi için uzun vadeli ve sıfır faizli olması şart. Vatandaş yaşanan ekonomik sıkıntılar nedeniyle para bulmakta zorlanıyor ve dahası hesaplarına yatırılan paralara bloke konularak el koyuluyor. Bu uygulama esnafımızın iş yapma kapasitesini daha da daraltıp ekonomik krizden çıkışı zorlaştırıyor. Blokeler zaman kaybedilmeden kaldırılmalı. Ayrıca esnafa destek amacıyla verilen düşük faizli kredilerin faiz oranlarının yükselmesi esnafımızı daha da zor durumda bırakıyor. İşlerini sürdürebilmek için kredi kullanan esnafımız artan faiz oranları nedeniyle borçlarını ödemekte zorlanıyor ve mali açıdan çıkmaza giriyor. Bu nedenle esnafımızın tekrar rahata kavuşup iş yapabilir hale gelmesi için geçmişte sağlanan düşük faizli kredilerin faiz oranlarının yeniden düşürülmesi ve acil bir yapılandırma kanunu çıkarılması çok önemli” şeklinde konuştu.

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.