Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Ekonomi

Bafra’da Fiğ Yetiştiriciliği Tarla Günü

 Samsun’un Bafra ilçesinde Fiğ Yetiştiriciliği Tarla Günü düzenlendi.

Gümüşyaprak Mahallesi’nde örnek çiftçi Ömer Aydıner’in tarlasında düzenlenen tarla gününde konuşan Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Sağlam, “İlimizde yem bitkileri toplam 600 bin dekar alanda 500 bin tonla devam etmekte. Bafra ilçemizde de toplam 171 bin dekar alanda yem bitkisi ekilişimiz ar. İlçemizde toplam yaklaşık 60 bin büyükbaş, 40 ila 50 bin arasında da küçükbaş hayvanımızdan söz ediyoruz. Burada da toplam 230 bin ton kaba yeme ihtiyacımız var. Üretimimize baktığımız da toplam 171 bin dekar alanda ve 33 dekar mera alanlarımızda toplam yem bitkisi üretimimiz 105 bin ton. Demek ki 85 bin ton bir üretim açığımız var. Biz bunları daha önce 135 bin dekar alanda çeltik ekimleriyle, 200 bin dekar alanda da yulaf, arpa, buğday atıklarıyla sap ve samanlarıyla hayvanlarımızı besliyoruz. Burada 2020 yılı içerisinde ekimlerimizden dolayı yem bitkisi desteğine baktığımızda yaklaşık 45 bin dekar alanda 1652 çiftçimize 3 milyon 360 bin lira da destek verdik. 2020 yılı içerisinde yem bitkisi olarak Bafra ilçemizde 1400 dekar alanda ekim yapılmak üzere yem bitkisi tohumu vermiştik. 2021 yılı içerisinde de yaklaşık 2 bin 500 dekar alanda ekim yapılacak yem bitkisi tohumu verdik, vermeye devam edeceğiz. Karadeniz’in lokomotifi Samsun, Samsun’un lokomotifi Bafra diyoruz. Çünkü birçok vilayetten en az 25-30 vilayetten hem sebze alanında hem de diğer tarla bitkileri alanında bir liderliğimiz var. Buradan 30-35 vilayete hem kışlık hem yazlık sebze gidiyor. Çeltik üretiminde Türkiye’nin ikinci vilayeti olarak aynı zamanda İpsala’dan sonra Bafra ikinci büyük ilçesidir” dedi.
Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç, Bafra’nın tarım ve hayvancılıkta önemli bir yer olduğunu vurgulayarak, “Belediye olarak bize düşen bir görev varsa yapmaya hazırız. Amacımız Baframızın tüm desteklerden, hibelerden yararlanması” diye konuştu.

Bafra Kaymakamı Cevdet Ertürkmen ise “Nüfusumuz son derece arttı. Bafra’mızda 60 bin büyük baş hayvan mevcudumuz var. Birim başına verimimizi arttırabilmemiz için onların da beslenmesine ve veterinerlik hizmetlerini almasına dikkat etmemiz gerekir. Artık aldığımız gıdalara pamdemi sürecinde daha dikkat ediyoruz. Dolayısıyla yediğimiz her şey, kırmızı ette, tahıllarda daha bir önem kazanmaya başladı. Kırmızı et olmazsa insan beslenmesi eksik kalır. Birim başına verimi arttırma noktasında çalışmamız lazım” şeklinde konuştu.

Kaymakam Ertürkmen tarafından örnek çiftçi Ömer Aydıner’e plaket vermesinin ardından İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü Mühendisi Muharrem Nas, çitçilere yem bitkileri ve çeşitleri hakkında bilgiler aktardı.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ekonomi

Serbest piyasada döviz fiyatları

Dolar 28,9160 liradan, euro ise 31,2320 liradan güne başladı.

İSTANBUL-
İstanbul Kapalıçarşı’da 28,9140 liradan alınan dolar 28,9160 liradan, 31,2300 liradan alınan euro ise 31,2320 liradan satılıyor. Son kapanışta dolar 28,91 liradan, euro ise 31,32 liradan satılmıştı.

Okumaya devam et

Ekonomi

Kuyumcular altın ve döviz piyasasını değerlendirdi

Son günlerde değer kazanan altın ve döviz piyasası hakkında konuşan Eskişehirli kuyumcu Emre Öztürk, “Ekim ayının başından itibaren altın kasım ayı içerisinde yaklaşık olarak yüzde 12‘lik bir artış daha kazandı” dedi.

Suat Kaçar – Burak Zincir
ESKİŞEHİR-
Birçok vatandaşın yatırım limanı olan altın ve dövizin değer kazandığı belirtildi. Bu durumun önümüzdeki haftalarda devam etmesi bekleniyor. Esnaf Emre Öztürk, “Kesin ve garanti yatırımları için tavsiye istiyorlarsa bizlerden özellikle altına yönelmeleri tavsiye ederiz” ifadelerine yer verdi.

“Ons fiyatı bin 900 doların üzerine çıkmış durumda”

Kuyumcu Emre Öztürk uzun vadede altının kazandıracağını belirterek, “Ekim ayının başından itibaren altın kasım ayı içerisinde yaklaşık olarak yüzde 12 ‘lik bir daha kazandı diyebiliriz. Yani altına yatırım yapın, yine kazandı. Dolar ve Euro da şu anda yüzde 4’lük yüzde 5’lik bir artış söz konusu. Özellikle Merkez Bankası’nın 2 gün önce açıkladığı yetkililerinin Kasım ayında yapacakları faiz artırımı yapmayacaklarını ve pazartesi günü de özellikle indirime gideceklerini söylediler. Bu tabi ki Dolar ve Euro da yükseliş eğilimini birazcık daha düşürecektir. Özellikle de altındaki artışı yine tekrardan tetikleyecektir. Önümüzdeki haftalarda altın fiyatlarındaki gelişmeler tabi ki takip etmemiz gerekiyor ama fiyatların hızlı bir şekilde artışından ziyade birazcık daha stabil bir şekilde ilerleyecektir. Ons fiyatı çünkü bin 900 doların üzerine çıkmış durumda. Piyasadaki hareketlilik tabi ki her zaman müşterilerin ve özellikle serbest piyasanın hızlı bir şekilde tepki vermesine yol açıyor. Dolardaki artış ve altındaki artış de bu sebeple birazcık daha hızlı yükseliş ve düşüşlere gözlemleyebiliyoruz. 2024 ziyade biz birazcık daha haftalık değerlendirirsek çok daha doğru olacaktır. Çünkü yaşanan gelişmeler merkez bankalarındaki hareketlilik, özellikle savaş durumları altın piyasasını özellikle çok hızlı bir şekilde etkiliyor. Bu yüzden Dolar ve Euro’dan ziyade eğer. Kesin ve garanti yatırımları tavsiye istiyorlarsa bizlerden özellikle altına yönelmeleri tavsiye ederiz. Uzun vadede altın sürekli kazandıracaktır. Kasım ayının içerisinde altın yüzde 12 değer kazandı ve döviz piyasası yüzde 4’lük yüzde 5’lik bir değer kazandı. Altın her zaman yatırımcısına kazandıran bir MT olmuştur. Özellikle eğer kıyıda köşede paralarını tutanlar varsa altına yatırıp uzun vadeli bekleyebilirler. Altın her zaman onlar. Daha iyi bir yatırım aracı olacaktır. Gram altına yatırım şu anda çok birazcık daha revaçta diyebiliriz. Çünkü özellikle Merkez Bankası’nın altın basımı ile ilgili kararları piyasada işçilik oranını arttırıyor ve çeyrek altın ve ata ileri altınlarını da birazcık daha içerikli fiyatlar yükselmiş bir duruma geçiyor. O yüzden müşterilerimiz gram altınları. Ve piyasayı iyi takip ederek de tabii ki ziynet altınlarını da tavsiye ediyoruz” dedi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Serbest piyasada döviz fiyatları

 Dolar 28,9220 liradan, euro ise 31,3680 liradan güne başladı.

İSTANBUL-İstanbul Kapalıçarşı’da 28,92 liradan alınan dolar 28,9220 liradan, 31,3660 liradan alınan euro ise 31,3680 liradan satılıyor. Son kapanışta dolar 28,90 liradan, euro ise 31,31 liradan satılmıştı.

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.