Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Ekonomi

Gazze’ye 11 milyon TL acil yardım desteği

 İDDEF, İsrail’in saldırılarıyla maddi ve manevi olarak büyük bir yıkım yaşayan Gazze’nin yaralarını sarmak için başlattığı ve çeşitli faaliyetlerden oluşan 11 milyon TL’lik acil yardım kampanyasını sürdürüyor.

İsrail’in saldırılardan dolayı zor durumda olan Gazze halkının ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla başlatılan yardım kampanyası devam ediyor. İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu’nun (İDDEF) başlattığı ‘Gazze Acil Yardım’ kampanyası kapsamında hayırseverlerin desteğiyle şu ana kadar 2 milyon TL değerinde insani yardım faaliyeti gerçekleştirirken, toplamda 11 milyon TL değerindeki desteği en kısa sürede bölgeye ulaştırmayı hedefliyor.

Federasyondan yapılan açıklamada, “Öncelikle İsrail’in Kudüs’te başlattığı ardından hava saldırılarıyla Gazze’nin birçok noktasını yerle bir ettiği, sivil insanları ve çocukları katlettiği saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Filistinli Müslüman kardeşlerimizin yaralarını sarmak, yarınlarına umut olmak için saldırıların başladığı günden itibaren aziz milletimizin teveccühü ve destekleriyle 2 milyon TL değerinde yardımı Filistin’e ulaştırdık. Gazze Acil Yardım kampanyamız çerçevesinde bizzat sahadaki ekiplerimizin tespitleriyle belirlediğimiz ihtiyaca göre faaliyetlerimizi gerçekleştiriyoruz. Kampanya kapsamında saldırıdan etkilenen 5 bin aileye gıda, evleri zarar gören 550 aileye nakdi yardım, evleri yıkılan 250 aileye bir yıllık kira desteği, 8 hastaneye ilaç ve tıbbi malzeme tedariki ile birlikte yakıt desteği, 5 adet tam donanımlı ambulans tedariki ile 10 adet su arıtma tesisi kurma faaliyetlerimizi başlattık. İlk etapta hastanelere ilaç ve tıbbi malzeme, nakdi yardım, sıcak yemek, kumanya paketi ve Gazze’nin en büyük sağlık merkezi olan Şifa Hastanesi’ne elektrik sağlanması için yakıt desteği verdik. 50 ailemize 500’er dolar nakdi yardım desteklerimizi yaparken, 3 ambulansı Gazze Sivil Savunma Teşkilatı’na teslim edilmesi için hazırlamaya başladık. Özellikle sağlık merkezlerinin hedef alındığı Gazze’de, hastaneler temel operasyonlarını yürütebilmek için acil yakıt ihtiyacı duyuyor. Tüm gücümüzle sahada olmaya, hayırseverlerimizin desteğiyle kardeşlerimizin yanında yer almaya devam ediyoruz. Hayırseverler, İDDEF’in başlattığı yardım kampanyasına iddef.org internet sitesi üzerinden, ilgili hesap numaralarına EFT/havale yoluyla ya da 0212 6210065 numaralı telefon numarasından detaylı bilgi alarak destekte bulunabiliyor” denildi.

Federasyonun açıklamasında ifadeleri bulunan Gazze Sağlık Bakanlığı Uluslararası İşbirliği Daire Başkanı Enver Ataullah, “Gazze’deki Filistin halkı ve Sağlık Bakanlığı adına İDDEF’e en derin şükranlarımızı sunmak istiyoruz. Bağışlarınız, hediyeleriniz ve destekleriniz bizlere ulaştı. Hem Sağlık Bakanlığı’na yardımlarınız hem de hastanemize yakıt desteğiniz geldi. Sunmuş olduğunuz yardımlar ve destekler hem maddi hem de manevi olarak her zaman başımızın üstündedir. Hem İDDEF’e hem de Türk halkına teşekkür ederiz. Filistin ve Türkiye tek yürektir. Allah’ın izniyle her zaman kardeş ve dost olacağız. Allah sizlerden razı olsun” dedi.

Gazze’de bizzat sahada olarak çalışmaları sürdürdüklerini belirten İDDEF Gazze Temsilcisi Ahmed El-Raai, “İsrail’in saldırıları başladığı günden bu yana sahada yaptığımız tespit ve incelemeleri Türkiye ile paylaşıyoruz. Gerçekleşen yüzlerce saldırıda yerleşim yeri, yollar, su dağıtım merkezleri, elektrik santralleri gibi birçok yeri yerle bir ettiler. Bu yıkımın maliyeti Gazze bölgesinde 1 milyar doları aştı. Saldırılarda yaşanan yıkım nedeniyle 40 bini aşkın insan Gazze’nin kuzeyinden doğusuna sığındı. Okullara ve ortak alanlara yerleşen Gazzeliler insani ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanıyor. Şehirde iki saat elektrik verilebilirken, hastaneler jeneratör ile ayakta kalmaya çalışıyor. Bizler hazırlanan acil yardım faaliyet planıyla cömert Türk halkının Gazze’ye yönelik desteklerini teslim ediyoruz. Yakıt sorunu yaşayan, Gazze’nin en büyük sağlık merkezi, Şifa Hastanesi’ne yakıt ikmali gerçekleştirdik. Evleri bombardımanda yıkılan şehit ailelerine acil nakdi yardımlarınızı teslim ettik” diye konuştu.

Ekonomi

CANiK, Paris’te yeni ihracat sözleşmelerine imza attı

Türk savunma sanayi şirketi CANiK ve Samsun Yurt Savunma (SYS) grup şirketleri, Paris’te düzenlenen dünyanın en prestijli savunma sanayii buluşmalarından EUROSATORY’de çeşitli ülkelerin önde gelen üreticileriyle yeni ihracat sözleşmelerine imza attı. İhracat sözleşmelerine ilişkin açıklamalarda bulunan CANiK Genel Müdürü Cahit Utku Aral, “Oldukça yoğun ve başarılı bir fuar geçirdik. 20’den fazla global ana yüklenici firma ile çözüm ortaklığı için görüşmeler gerçekleştirdik. Fuar öncesinde de yapmış olduğumuz anlaşmaların da takip toplantılarını bu fuarda yapma fırsatı da bulduk. Bunlar arasında ABD, İngiltere, Fransa, İtalya, Çekya, İspanya, Slovakya gibi ülkelerinin önde gelen ana yüklenicileri yer alıyor” ifadelerini kullandı.

İSTANBUL-CANiK ve SYS bünyesindeki grup şirketleri, UNIROBOTICS ve AEI Systems, savunma sanayisinin dünyadaki en büyük 3 fuarı arasında olan EUROSATORY’de büyük ilgi gördü. 17-21 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilen etkinlik bu yıl da tüm dünyadan savunma sanayisindeki karar vericileri ve üreticileri bir araya getirdi.

CANiK, düşük geri tepmeli 30×113 mm orta kalibre top ve kulesi ile EUROSATORY’e imza attı. VENOM LR ismindeki dünyanın en düşük geri tepmeye sahip tamburalı mekanizmalı 30×133 mm otomatik topunu öne çıkaran SYS Grup şirketlerinden AEI Systems, sadece Türk Silahlı Kuvvetleri’nin değil aynı zamanda diğer ülkelerin de yoğun ilgisini çekti. Fuar kapsamında ayrıca, CANiK tarafından üretilen 12.7×99 mm ağır makinalı tüfek ailesinin 3 varyasyonu; CANiK M2 QCB, CANiK M2F ve CANiK M3 farklı ihtiyaç sahipleri için güçlü birer seçenek olarak savunma ve güvenlik profesyonellerine sunuldu.

Bir diğer grup şirketi olan UNIROBOTICS tarafından geliştirilen yerli ve milli uzaktan komutalı silah sistemi (UKSS) ailesi olan TRAKON serisi TRAKON, TRAKON LITE ve TRAKON TARGAN ürünleri teknolojik ustalığın ve yerli savunma sanayisinin geldiği noktanın göstergesi olarak EUROSATORY’de ziyaretçilere tanıtıldı. Fuar süresince platform üreticileriyle yapılan iş birlikleri ile UNIROBOTICS kuleleri birçok farklı stantta platformların üzerinde sergilendi.

“İHRACAT DEĞERİMİZİ ARTIRMAYI SÜRDÜRÜYORUZ”

CANiK Genel Müdürü Cahit Utku Aral, son dönemde ağır makineli tüfek, orta kalibre top ve kule sistemlerine yönelik yaptıkları yatırımların meyvelerini uluslararası arenada topladıkları bir döneme girdiklerini söyledi.

Ortaya koydukları çözümlere gösterilen ilginin verdikleri stratejik kararlardaki haklılıklarını teyit ettiğini belirten Aral, şunları kaydetti:

“Bunun en somut yansımalarından birini savunma sanayisinin dünyadaki en büyük organizasyonlarından biri olan EUROSATORY’de gördük. Oldukça yoğun ve başarılı bir fuar geçirdik. 20’den fazla global ana yüklenici firma ile çözüm ortaklığı için görüşmeler gerçekleştirdik. Fuar öncesinde de yapmış olduğumuz anlaşmaların da takip toplantılarını bu fuarda yapma fırsatı da bulduk. Bunlar arasında ABD, İngiltere, Fransa, İtalya, Çekya, İspanya, Slovakya gibi ülkelerinin önde gelen ana yüklenicileri yer alıyor. Orta kalibre top ve kule sistemleri gibi yüksek katma değerli ürünlerimiz, ihracatın niceliği kadar niteliğini de yukarıya çekiyor. Bu sayede, 2023 yılında 300 dolar olan, kilogram başına ihracat değerimizi hedeflerimiz doğrultusunda artırmayı sürdürüyoruz.(DHA)

Okumaya devam et

Ekonomi

TÜİK: Ücretli çalışan sayısı nisanda arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında ücretli çalışan sayısının nisan ayında yıllık yüzde 4,6, aylık yüzde 0,2 arttığını açıkladı.

ANKARA-TÜİK, Nisan 2024 dönemine ilişkin ücretli çalışan istatistiklerini açıkladı. Buna göre; sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında ücretli çalışan sayısı nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,6 arttı. Ücretli çalışan sayısı bir önceki yılın aynı ayında 14 milyon 617 bin 730 kişi iken, 2024 yılı Nisan ayında 15 milyon 283 bin 78 kişi oldu. Ücretli çalışanların alt detaylarına bakıldığında; 2024 Nisan ayında ücretli çalışan sayısı yıllık olarak sanayi sektöründe yüzde 1, inşaat sektöründe yüzde 12,9 ve ticaret-hizmet sektöründe yüzde 5,1 arttı.

Sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında ücretli çalışan sayısı 2024 Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 0,2 arttı. Alt detaylarına bakıldığında; 2024 Nisan ayında ücretli çalışanlar aylık olarak sanayi sektöründe yüzde 0,2 azaldı, inşaat sektöründe yüzde 1 arttı ve ticaret-hizmet sektöründe yüzde 0,2 arttı. (DHA)

Okumaya devam et

Ekonomi

Bakan Şimşek: Borsaya yönelik taslak vergi çalışmasını bir süreliğine erteliyoruz

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “İlgili tüm taraflardan gelen geri bildirimler doğrultusunda borsaya yönelik taslak vergi çalışmasını yeniden değerlendirmek üzere bir süreliğine erteliyoruz” dedi.

ANKARA-Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Vergide etkinliği ve adaleti artırmaya, kayıt dışılığı azaltmaya yönelik vergisel düzenlemeleri içeren paket yakın zamanda TBMM’ye sunulacak. İlgili tüm taraflardan gelen geribildirimler doğrultusunda borsaya yönelik taslak vergi çalışmasını yeniden değerlendirmek üzere bir süreliğine erteliyoruz” ifadelerini kullandı. (DHA)

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.