Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Ekonomi

Gazze’ye 11 milyon TL acil yardım desteği

 İDDEF, İsrail’in saldırılarıyla maddi ve manevi olarak büyük bir yıkım yaşayan Gazze’nin yaralarını sarmak için başlattığı ve çeşitli faaliyetlerden oluşan 11 milyon TL’lik acil yardım kampanyasını sürdürüyor.

İsrail’in saldırılardan dolayı zor durumda olan Gazze halkının ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla başlatılan yardım kampanyası devam ediyor. İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu’nun (İDDEF) başlattığı ‘Gazze Acil Yardım’ kampanyası kapsamında hayırseverlerin desteğiyle şu ana kadar 2 milyon TL değerinde insani yardım faaliyeti gerçekleştirirken, toplamda 11 milyon TL değerindeki desteği en kısa sürede bölgeye ulaştırmayı hedefliyor.

Federasyondan yapılan açıklamada, “Öncelikle İsrail’in Kudüs’te başlattığı ardından hava saldırılarıyla Gazze’nin birçok noktasını yerle bir ettiği, sivil insanları ve çocukları katlettiği saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Filistinli Müslüman kardeşlerimizin yaralarını sarmak, yarınlarına umut olmak için saldırıların başladığı günden itibaren aziz milletimizin teveccühü ve destekleriyle 2 milyon TL değerinde yardımı Filistin’e ulaştırdık. Gazze Acil Yardım kampanyamız çerçevesinde bizzat sahadaki ekiplerimizin tespitleriyle belirlediğimiz ihtiyaca göre faaliyetlerimizi gerçekleştiriyoruz. Kampanya kapsamında saldırıdan etkilenen 5 bin aileye gıda, evleri zarar gören 550 aileye nakdi yardım, evleri yıkılan 250 aileye bir yıllık kira desteği, 8 hastaneye ilaç ve tıbbi malzeme tedariki ile birlikte yakıt desteği, 5 adet tam donanımlı ambulans tedariki ile 10 adet su arıtma tesisi kurma faaliyetlerimizi başlattık. İlk etapta hastanelere ilaç ve tıbbi malzeme, nakdi yardım, sıcak yemek, kumanya paketi ve Gazze’nin en büyük sağlık merkezi olan Şifa Hastanesi’ne elektrik sağlanması için yakıt desteği verdik. 50 ailemize 500’er dolar nakdi yardım desteklerimizi yaparken, 3 ambulansı Gazze Sivil Savunma Teşkilatı’na teslim edilmesi için hazırlamaya başladık. Özellikle sağlık merkezlerinin hedef alındığı Gazze’de, hastaneler temel operasyonlarını yürütebilmek için acil yakıt ihtiyacı duyuyor. Tüm gücümüzle sahada olmaya, hayırseverlerimizin desteğiyle kardeşlerimizin yanında yer almaya devam ediyoruz. Hayırseverler, İDDEF’in başlattığı yardım kampanyasına iddef.org internet sitesi üzerinden, ilgili hesap numaralarına EFT/havale yoluyla ya da 0212 6210065 numaralı telefon numarasından detaylı bilgi alarak destekte bulunabiliyor” denildi.

Federasyonun açıklamasında ifadeleri bulunan Gazze Sağlık Bakanlığı Uluslararası İşbirliği Daire Başkanı Enver Ataullah, “Gazze’deki Filistin halkı ve Sağlık Bakanlığı adına İDDEF’e en derin şükranlarımızı sunmak istiyoruz. Bağışlarınız, hediyeleriniz ve destekleriniz bizlere ulaştı. Hem Sağlık Bakanlığı’na yardımlarınız hem de hastanemize yakıt desteğiniz geldi. Sunmuş olduğunuz yardımlar ve destekler hem maddi hem de manevi olarak her zaman başımızın üstündedir. Hem İDDEF’e hem de Türk halkına teşekkür ederiz. Filistin ve Türkiye tek yürektir. Allah’ın izniyle her zaman kardeş ve dost olacağız. Allah sizlerden razı olsun” dedi.

Gazze’de bizzat sahada olarak çalışmaları sürdürdüklerini belirten İDDEF Gazze Temsilcisi Ahmed El-Raai, “İsrail’in saldırıları başladığı günden bu yana sahada yaptığımız tespit ve incelemeleri Türkiye ile paylaşıyoruz. Gerçekleşen yüzlerce saldırıda yerleşim yeri, yollar, su dağıtım merkezleri, elektrik santralleri gibi birçok yeri yerle bir ettiler. Bu yıkımın maliyeti Gazze bölgesinde 1 milyar doları aştı. Saldırılarda yaşanan yıkım nedeniyle 40 bini aşkın insan Gazze’nin kuzeyinden doğusuna sığındı. Okullara ve ortak alanlara yerleşen Gazzeliler insani ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanıyor. Şehirde iki saat elektrik verilebilirken, hastaneler jeneratör ile ayakta kalmaya çalışıyor. Bizler hazırlanan acil yardım faaliyet planıyla cömert Türk halkının Gazze’ye yönelik desteklerini teslim ediyoruz. Yakıt sorunu yaşayan, Gazze’nin en büyük sağlık merkezi, Şifa Hastanesi’ne yakıt ikmali gerçekleştirdik. Evleri bombardımanda yıkılan şehit ailelerine acil nakdi yardımlarınızı teslim ettik” diye konuştu.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ekonomi

Kuyumcular altın ve döviz piyasasını değerlendirdi

Son günlerde değer kazanan altın ve döviz piyasası hakkında konuşan Eskişehirli kuyumcu Emre Öztürk, “Ekim ayının başından itibaren altın kasım ayı içerisinde yaklaşık olarak yüzde 12‘lik bir artış daha kazandı” dedi.

Suat Kaçar – Burak Zincir
ESKİŞEHİR-
Birçok vatandaşın yatırım limanı olan altın ve dövizin değer kazandığı belirtildi. Bu durumun önümüzdeki haftalarda devam etmesi bekleniyor. Esnaf Emre Öztürk, “Kesin ve garanti yatırımları için tavsiye istiyorlarsa bizlerden özellikle altına yönelmeleri tavsiye ederiz” ifadelerine yer verdi.

“Ons fiyatı bin 900 doların üzerine çıkmış durumda”

Kuyumcu Emre Öztürk uzun vadede altının kazandıracağını belirterek, “Ekim ayının başından itibaren altın kasım ayı içerisinde yaklaşık olarak yüzde 12 ‘lik bir daha kazandı diyebiliriz. Yani altına yatırım yapın, yine kazandı. Dolar ve Euro da şu anda yüzde 4’lük yüzde 5’lik bir artış söz konusu. Özellikle Merkez Bankası’nın 2 gün önce açıkladığı yetkililerinin Kasım ayında yapacakları faiz artırımı yapmayacaklarını ve pazartesi günü de özellikle indirime gideceklerini söylediler. Bu tabi ki Dolar ve Euro da yükseliş eğilimini birazcık daha düşürecektir. Özellikle de altındaki artışı yine tekrardan tetikleyecektir. Önümüzdeki haftalarda altın fiyatlarındaki gelişmeler tabi ki takip etmemiz gerekiyor ama fiyatların hızlı bir şekilde artışından ziyade birazcık daha stabil bir şekilde ilerleyecektir. Ons fiyatı çünkü bin 900 doların üzerine çıkmış durumda. Piyasadaki hareketlilik tabi ki her zaman müşterilerin ve özellikle serbest piyasanın hızlı bir şekilde tepki vermesine yol açıyor. Dolardaki artış ve altındaki artış de bu sebeple birazcık daha hızlı yükseliş ve düşüşlere gözlemleyebiliyoruz. 2024 ziyade biz birazcık daha haftalık değerlendirirsek çok daha doğru olacaktır. Çünkü yaşanan gelişmeler merkez bankalarındaki hareketlilik, özellikle savaş durumları altın piyasasını özellikle çok hızlı bir şekilde etkiliyor. Bu yüzden Dolar ve Euro’dan ziyade eğer. Kesin ve garanti yatırımları tavsiye istiyorlarsa bizlerden özellikle altına yönelmeleri tavsiye ederiz. Uzun vadede altın sürekli kazandıracaktır. Kasım ayının içerisinde altın yüzde 12 değer kazandı ve döviz piyasası yüzde 4’lük yüzde 5’lik bir değer kazandı. Altın her zaman yatırımcısına kazandıran bir MT olmuştur. Özellikle eğer kıyıda köşede paralarını tutanlar varsa altına yatırıp uzun vadeli bekleyebilirler. Altın her zaman onlar. Daha iyi bir yatırım aracı olacaktır. Gram altına yatırım şu anda çok birazcık daha revaçta diyebiliriz. Çünkü özellikle Merkez Bankası’nın altın basımı ile ilgili kararları piyasada işçilik oranını arttırıyor ve çeyrek altın ve ata ileri altınlarını da birazcık daha içerikli fiyatlar yükselmiş bir duruma geçiyor. O yüzden müşterilerimiz gram altınları. Ve piyasayı iyi takip ederek de tabii ki ziynet altınlarını da tavsiye ediyoruz” dedi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Serbest piyasada döviz fiyatları

 Dolar 28,9220 liradan, euro ise 31,3680 liradan güne başladı.

İSTANBUL-İstanbul Kapalıçarşı’da 28,92 liradan alınan dolar 28,9220 liradan, 31,3660 liradan alınan euro ise 31,3680 liradan satılıyor. Son kapanışta dolar 28,90 liradan, euro ise 31,31 liradan satılmıştı.

Okumaya devam et

Ekonomi

5 aylık enflasyon oranı belli oldu

Memur ve emeklilerin merakla beklediği enflasyon oranı belli oldu. Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim, Kasım dönemini kapsayan 5 aylık enflasyon yüzde 33,65 oldu.

Ali Canberk Özbuğutu
İSTANBUL-
Kasım ayında enflasyon yüzde 3,28 artarken, yıllık bazda yüzde 61,98 olarak gerçekleşti. Memur ve emeklilerin 2024 yılı maaş zamlarını belirleyecek 6 aylık enflasyon oranı şekilleniyor. Bugün açıklanan Kasım ayı tüketici fiyat endeksi verisiyle birlikte 5 aylık enflasyon oranı hesaplandı. Buna göre Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim, Kasım dönemini kapsayan 5 aylık enflasyon yüzde 33,65 oldu.

Zam oranı ne olacak?

Temmuz ayında yüzde 6’lık sözleşme zammı alan memur ve emekliler bu oranı aşan miktarda enflasyon farkına hak kazanacak. Toplu sözleşme gereği memur ve memur emeklileri Ocak ayında yüzde 15 zam alacak. Bu hesaplamalarla memur ve memur emeklilerinin alacağı zam şimdiden yüzde 42,65 oldu. Bu oranı Aralık ayı da eklenmesiyle yüzde 45-50 bandından bir zam olacağı tahmin ediliyor.

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.