Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Teknoloji

Başkentliler yeni otobüslerine kavuşuyor

Ankara’ya yeni toplu taşıma araçları kazandıracaklarını söyleyen Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, “Tam 377 araç Ankara halkının hizmetine sunulmuş olacak” dedi.


Ankara Büyükşehir Belediyesi, kente kazandırılacak yeni toplu taşıma araçlarının alımı için Belediyenin konferans salonunda yetkili firmalar ile imza töreni gerçekleştirdi. Törende, insan odaklı bir belediyecilik anlayışlarının olduğunu ifade eden Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, “Ankara halkının refahı ve konforu için toplu taşımada attığımız bu güzel adımın Ankara’ya ve hemşehrilerimize hayırlı olmasını diliyorum. Bugün otobüs ihalesini kazanan firmalarla yapılacak sözleşmeyle insan odaklı belediyeciliğimizin bir geleneğini bir gereğini daha yerine getirmiş olacağız. Bugün burada ilkelerimiz doğrultusunda halka hizmet yolunda bir aşamayı daha geçiyoruz. Yaklaşık iki yıldır pandemi ortamında çalışıyoruz. Alınan kararlar uyarınca otobüslerimiz yarı kapasite oranında. Sabah işe gidecek vatandaşımız otobüse binmek için çabalıyor. Otobüse binmek için personelimizle, binince de içerideki yolcuların birbirleriyle tartışmasına neden oluyor. Böyle bir ortamda çalışmaya çalışıyoruz. Bizim önceliğimiz insan. Onu nasıl huzurlu kılarız? Hayatını nasıl kolaylaştırırız? Refahını ve konforunu nasıl artırırız? Sağlığını nasıl koruruz? Hizmet ederken doğayı nasıl koruruz? Ayrımcılık yapmadan nasıl hizmet götürürüz. Biz bu sorulara vicdenen doğru cevap verdiğimizde ve uygulamaya geçtiğimizde ancak işimizi yapmış olduğumuzu düşünürüz” açıklamalarında bulundu.

“Tam 377 araç Ankara halkının hizmetine sunulmuş olacak”


İlerleyen günlerde araçları teslim alamaya başlayacaklarını belirten Başkan Yavaş, “Süreç tamamlandığında doğal gazla çalışan 168’i körüklü 273 otobüs ile 28 adet dizel otobüse toplu taşımaya kazandırmış olacağız. Bunlara ilave olarak 3 adet elektirkli otobüsü, 51 minibüsü ve BELKA şirketimizin kendi imkanlarıyla dizelden elektrikliye dönüştürüleceği 22 adet otobüsü hesapladığımızda tam 377 araç Ankara halkının hizmetine sunulmuş olacak. Bugünkü imzaya müteakip 180 gün içerisinde 33 tane ve tabloda gördüğünüz süre içerisinde de 168 doğalgazlı körüklü araç teslim alacağız. Yine sözleşmeden doğalgazlı araçları da bu programa göre 105 tanesini teslim alıyoruz. Dizel körüklü araç programında da 180 gün içerisinde 28 adet bize teslim edilecek” şeklinde konuştu.

“Mevcut imkanlarımızı da göz önünde bulundurarak çok yönlü proje ve finans çalışmalarına başladık”


EGO Genel Müdürü Nihat Alkaş da sürece ilişkin açıklamalarda bulunarak, “Ankara’da ulaşım sorunlarının azaltılarak, toplu ulaşımda sürdürülebilir, ekonomik ve sağlıklı bir ulaşım modelinin oluşturulması ve toplu ulaşıma yönelik çözüm önerilerinin geliştirilmesine yönelik kapsamlı bir çalışma başlattık. Hemen çalışmalara başladık. Mevcut imkanlarımızı da göz önünde bulundurarak çok yönlü proje ve finans çalışmalarına başladık. Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası ile görüşmelere başladık. Yüzde 90’ı doğal gazlı olmak üzere 282 tane otobüsün alınmasına karar verildi. Sonuçta da Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası 57 milyon avroluk bir kredi için faiz oranı da 3.2 olan 2 yıla ödemesiz, 10 yıl vadeli bir kredi için anlaştı” ifadelerini kullandı.


Törene Başkan Yavaş ve Alkaş’ın yanı sıra ilgili firmaların yetkilileri katıldı. İmzaların atılmasının ardından Başkan Yavaş’a günün anısına hediyeler taktik edildi. Program, prototip otobüslerin önünde çekilen toplu hatıra fotoğrafının ardından tamamladı.

Yeni otobüsler; şehir içi yolcu taşımaya uygun, alçak tabanlı, klimalı, bisiklet taşımaya uygun, yolcu bilgilendirme ve anons sistemli, hareketi kısıtlı yaşlı, hamile ve engelli yolcu erişimine uygun, özel güvenlik donanımlı (araç takip sistemli, kamera ve kayıt sistemli, panik butonlu) özelliklere sahip.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Teknoloji

Canik’te bilim ve teknoloji heyecanı

Samsun Canik Özdemir Bayraktar Keşif Kampüsü’nde düzenlenen Ara Tatil Eğitim Programı, öğrencilerin yoğun katılımıyla tamamlandı.

RÜMEYSA BULUT

SAMSUN-Ara tatil döneminde bilim ve teknoloji alanında eğitim almak isteyen öğrenciler Canik Özdemir Bayraktar Keşif Kampüsü’ne akın etti. Canik Özdemir Bayraktar Keşif Kampüsü’nde özel olarak oluşturulan atölye ve keşif alanlarında, bilim ve teknoloji alanında eğitim alan, deney ve gözlem çalışmaları gerçekleştiren öğrenciler, eğitici ve eğlenceli aktivitelerle bir araya geldi.

Minikler deney yaptı

Canik Özdemir Bayraktar Keşif Kampüsü’nde düzenlenen Ara Tatil Eğitim Programı ile çocukların tatil dönemini verimli bir şekilde geçirdiklerini ifade eden Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı, “Canik Özdemir Bayraktar Keşif Kampüsümüzde gerçekleştirdiğimiz Ara Tatil Eğitim Programımızla, çocuklarımızı bilim ve teknoloji alanında eğitimlerle buluşturduk. Çocuklarımız, belediyemiz eğitmenleri eşliğinde deney ve gözlem çalışmaları gerçekleştirdiler. Yeni nesil teknolojileri deneyimleme ve öğrenme imkânı buldular. Ara tatil dönemini etkili ve verimli bir şekilde geçiren öğrencilerimiz, ayrıca yeteneklerini keşfetmiş oldular. Ara Tatil Eğitim Programımıza yoğun bir ilgiyle katılan tüm öğrencilerimize ve velilerimize teşekkür ediyorum. İlçemizde çocuklarımız ve gençlerimizin bilim ve teknolojiyle buluşacağı, eğlenirken öğreneceği eğitimler, aktiviteler eğitici ve eğlenceli programlar düzenlemeye devam edeceğiz” dedi.

Okumaya devam et

Teknoloji

CANiK’ten Uzak Doğu seferi

Grup şirketleri ile dünya turuna devam eden CANiK, İngiltere, Polonya ve Amerika’nın ardından şimdi de Uzak Doğu’yu fethetti. Tayland Bangkok’ta düzenlenen Defense & Security fuarında CANiK’in ağır makineli tüfek ailesi CANiK M2 QCB, CANiK M2F ve CANiK M3 Uzak Doğu’da ilk defa aynı anda sergilendi. Dünya ordularının yeni gözdesi 30x113mm düşük geri tepmeli top VENOM LR ve UNIROBOTICS’in yüksek teknolojili milli uzaktan komutalı stabilize silah kule ailesi TRAKON ile CANiK, fuarda büyük bir şova imza attı.

SAMSUN-Türkiye’nin savunma sanayi alanında önde gelen şirketlerinden CANiK’in global ihracat odaklı fuar serüveni, kıtalararası boyutta devam ediyor. Önceki aylarda İngiltere, Polonya ve Amerika’da gerçekleştirilen etkinliklerde grup şirketleri ile birlikte en son teknoloji ürünlerini sergileyen CANiK, şimdi de Uzak Doğu’yu fethetmek için Tayland’da yerini aldı. CANiK, 6-9 Kasım 2023 tarihlerinde Tayland Bangkok’ta düzenlenen Defense & Security fuarında, yeni ihracat başarılarına imza atmak için düğmeye bastı.

Yurtdışında ilk defa üçü bir arada

Geçtiğimiz yıllarda tüm dünyada büyük övgüler alan milli uçaksavarımız CANiK M2 QCB’nin daha ileri özelliklerle donatılan CANiK M2F ve CANiK M3’ün yer aldığı ağır makineli tüfek ailesi, ilk defa Uzak Doğu’da bir arada Tayland’da sergilendi. Dünya ordularının yeni gözdesi 30×113 mm düşük geri tepmeli top VENOM LR ve UNIROBOTICS’in yüksek teknoloji ürünü milli uzaktan komutalı stabilize silah (UKSS) kule ailesi TRAKON Serisi ile de fuar şova dönüştü. Fuarda CANiK’in standını toplamda 14 delegasyon ziyaret etti. CANiK etkinlik boyunca da birçok ön anlaşmaya imza attı.

Yüksek teknoloji ürünlerimiz tüm dünyada

CANiK Dış Ticaretten Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Didem Aral, “CANiK olarak dünyanın dört kıtasında her biri ileri teknolojilerle donatılmış inovatif ürünlerimizi gururla sergilemeye devam ediyoruz. Tayland’daki Defense & Security fuarı, Amerika ve Çin arasındaki sıcak gelişmeleri takip ettiğimiz bu dönemde, dünya savunma sanayii açısından son derece stratejik bir önem taşıyor. Biz de burada tüm ürün ailemizle birlikte, Uzak Doğu’da gücümüzü gösterdik. Yeni işbirliklerine yönelik yoğun bir görüşme trafiği içinde geçen fuarı, gördüğümüz ilgi nedeniyle son derece mutlu tamamladık. Çeyrek asrı geride bırakan CANiK olarak, Türkiye’nin ikinci yüzyılında ülkemizi daha ileriye taşımak ve ihracatımızla dünyada söz sahibi olmak için hedeflerimiz doğrultusunda yola devam ediyoruz” dedi.

Okumaya devam et

Teknoloji

Canik’te bilim ve teknoloji atağı

Samsun’un Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı, Canik Özdemir Bayraktar Kampüsü’nde 4,5 yılda bilim ve teknoloji alanında 47 bin 506 saat eğitim verildiğini söyledi.

ABDULLAH GONCA
SAMSUN-
Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı, ilçede sürdürülen bilim ve teknoloji eğitimleriyle, tasarlayan, üreten ve yeteneklerini keşfeden nesilleri yetiştirmeye devam ettiklerini söyledi. TEKNOFEST etkinlikleri, bilim şenlikleri, teknoloji söyleşileri ve daha birçok bilim ve teknoloji programıyla binlerce çocuk ve genci yeni nesil teknolojilerle, bilim çalışmalarıyla buluşturduklarını ifade eden Başkan İbrahim Sandıkçı, 4,5 yılda öğrencilere sunduğu eğitim imkanıyla kendine hayran bırakan Canik Özdemir Bayraktar Kampüsü, TEKNOCANİK Model Roket Eğitimi, Akıl ve Zeka Oyunları Sınıflarıyla çocuk ve gençlere 47 bin 506 saatlik bilim ve teknoloji eğitimi verdiklerini vurguladı.

İlçede bilim ve teknolojiye yön veren nesilleri yetiştirmeye devam ettiklerini işaret eden Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı, “Canik’te çocuklarımızı ve gençlerimizi teknolojiyi tasarlayan, üreten ve geliştiren bireyler olarak yetiştiriyoruz. Teknolojiyi sadece tüketen değil, yerli ve milli eserlerle yarınlara ışık olacak nesillerin temelini oluşturuyoruz. Gençlerimiz ve çocuklarımız, ‘Milli Teknoloji Hamlesi’ hedefleri doğrultusunda ilçemize kazandırdığımız projelerimizle, bilim ve teknoloji alanındaki eğitimlerini yoğun bir şekilde sürdürüyor. Çocuklarımızı ve gençlerimizi, Canik Özdemir Bayraktar Keşif Kampüsü’müz, Akıl ve Zeka Oyunları Sınıfları’mız, TEKNOCANİK Model Roket Eğitimi’miz, bilim şenliklerimiz, teknoloji söyleşilerimiz, bilim ve teknoloji programlarımız, TEKNOFEST stant etkinliklerimizle bilim ve teknoloji alanında eğitimlerle buluşturduk. 4 buçuk yılda bilim ve teknoloji alanında 47 bin 506 saat eğitim verdik. Çocuklarımızı ve gençlerimizi atölye, laboratuvar ve keşif alanlarında ağırladık. Deney ve gözlem çalışmalarıyla uygulamalı eğitimler verdik. Canik’imizde bilim ve teknoloji alanındaki eğitim çalışmalarımızı aralıksız bir şekilde sürdürecek, geleceğe yön veren nesilleri yetiştirmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.