Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Genel

İDDEF’ten Gazze’ye ambulans desteği

 İDDEF, İsrail’in saldırıları sonucu zor günler geçiren Filistinlilerin yaralarını sarmak için Gazze’ye ambulans ulaştırdı.

İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF), İsrail’in 11 gün boyunca sürdürdüğü hava ve kara saldırıları sonucu büyük bir yıkımın yaşandığı, binlerce insanın göçük altında kaldığı ve yaralandığı Gazze’ye ambulans yardımında bulundu. İDDEF, ‘Gazze’ye Ambulans Ulaştırıyoruz’ yardım kampanyası kapsamında Gazze’ye ulaştıracağı 5 tam donanımlı ambulanstan ilkini hayırseverlerin desteğiyle teslim etti.

Yapılan açıklamada, “İşgalci İsrail’in Gazze’ye yönelik gerçekleştirdiği ve 11 gün boyunca çocuk yaşlı demeden sivil masum insanları öldürdüğü saldırıların yaralarını sarmak için ilk günden bu yana sahadaki ekiplerimizle çalışmalarımızı tüm gücümüzle sürdürüyoruz. Bu kapsamda Gazze Sağlık Bakanlığı ve Filistin Kızılayının çağrılarına yönelik Gazze’nin önemli hayati ihtiyaçlarından birine de cevap vermek için harekete geçerek ‘Gazze’ye Ambulans Ulaştırıyoruz’ kampanyamızı başlattık. Kampanya kapsamında 5 tam donanımlı ambulansı Gazze’ye ulaştırarak kardeşlerimizin hizmetine sunmayı hedefledik. Hayırseverlerimizin desteğiyle Gazze’ye acil sağlık hizmeti ihtiyaçları içinde olan ilk tam donanımlı ambulansımızı ulaştırdık. Önümüzdeki hafta içerisinde de iç tefrişatları tamamlanmak üzere olan 2 ambulansımızı da teslim edeceğiz. Diğer kalan 2 ambulansımızı da ilerleyen günlerde hazırlayacağız. İlaç ve sağlık ekipmanı yardımlarınızla Filistinli kardeşlerimizi yalnız bırakmıyoruz. Milletimizin destekleriyle kardeşlerimizin yaralarını sarmaya devam edeceğiz” denildi.

İDDEF Gazze Temsilcisi Ahmed El-Raai’nin de ambulans teslim programındaki konuşmalarına yer verilen açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Yüce Allah kitabında buyuruyor ki; ‘Ve kim de bir can kurtarırsa bütün insanların hayatını kurtarmış gibi olur.’ Bu unutulmaz ve mübarek günde, Türkiye’nin İDDEF kurumu ve bağışçılarının destekleriyle Gazze Sivil Savunma Teşkilatı’nın acil yardım departmanına bir ambulans ulaştırdık. Bu bağlamda, bu zor günlerinde Gazze’deki kardeşleriyle birlikte duran Türkiye halkına en içten teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bu ambulans Gazze’ye acil yardım sağlamaya yönelik toplu çabanın bir parçası olarak geliyor. Allah’tan onları ödüllendirmesini, korumasını ve hayırlarının kabul edilmesini niyaz ediyoruz”.

Yapılan açıklamada, “Hayırseverler, Gazze’deki mağdur ailelere “iddef.org” internet sitesi üzerinden, ilgili hesap numaralarına EFT/havale yoluyla ya da 0212 6210065 numaralı telefon numarasından detaylı bilgi alarak destekte bulunabiliyor” denildi.(iha)

Çevre

Tokat’ta 191 konut zarar gördü, 2 bin yıllık köprüde çatlak bile yok

Tokat’ın Sulusaray ilçesinde meydana gelen depremde üç ilçede toplam 191 konutta hasar oluşurken, 2 bin yıllık tarihi köprüde çatlak dahi oluşmadı.

Yasin Kıras – Yunus Çiftci
TOKAT-
Tokat, aynı gün içinde üst üste gelen depremlerle sarsıldı. Önceki gün meydana gelen 4.7, 4.1 ve 5.6 büyüklüğündeki depremlerin ardından Sulusaray, Yeşilyurt ve Artova ilçelerinde ve 30 köyde 191 konutta hasar tespit edildi. Deprem sonucunda ahır duvarları yıkıldı, cami minareleri hasar gördü ve birçok evde çatlaklar oluştu. Ancak ilçe merkezinde bulunan ve halen çevre köylere ulaşımı sağlayan Roma döneminden kalma tarihi Sulusaray Köprüsü depremde zarar görmedi. 2 bin yıllık tarihi yapı, köylere olan karayolu ulaşımını güvence altına almaya devam ediyor.
Öte yandan, depremin etkileri gün ağarırken dronla havadan görüntülendi.

Okumaya devam et

Genel

Bahçesini çapalayan çiftçinin pulluğuna takılan küpten Bizans dönemi sikkeleri çıktı

Hatay’da bir çiftçi, bahçesini çapalarken traktörünün pulluğuna takılan küpten çıkan Bizans dönemine ait 22 altın sikkeyi yetkililere teslim etti.

Ramazan İlın – Veysel Korkmaz
HATAY-
Antakya ilçesi Saçaklı Mahallesi’nde traktörle zeytin bahçesini çapalamak isteyen çiftçi İsmet Kaya’nın pulluğuna içi altın sikke dolu küp takıldı. Pulluğun temasıyla parçalanan küpü kontrol eden Kaya, altınların çevreye yayıldığını fark etti. Kaya, durumu jandarma ekiplerine bildirdi ve bölgeye kolluk kuvvetleri ile müze müdürlüğü görevlileri intikal etti. Kontrollerde; altınların 22 adet olduğu ve Bizans dönemine ait sikkeler oldukları ortaya çıktı. Sikkeler, müze müdürlüğü ekipleri tarafından teslim alınarak koruma altına alındı.

“Bütün akrabalarımız bizleri aradı, bütün akşam telefonlarımız susmadı”

İçinden altın çıkan küp karşısında şaşırdığını ifade eden çiftçi İsmet Kaya, 22 adet altın sikkeyi ekiplere teslim etmenin memnuniyeti yaşadığını belirterek, “Zeytinlerimiz daha iyi olsun diye traktörümüzle bahçeyi sürüyordum. O esnada çapaya bir tane kırık testi denk geldi, inip baktığımda içinde altın vardı. İçinde altın sikke vardı, onları aldım ve devletimize teslim ettim. İçerisinden 22 tane Bizans dönemine altın sikke çıktı. Biz zeytin hasadının iyi olmasını beklerken topraktan altın sikke hasat ettik bu yıl. Memnunuz, devletimiz memnun. Bizler çok şaşırdık, mahallede yaşayanlar olarak. Bütün akrabalarımız bizleri aradı, bütün akşam telefonlarımız susmadı. Devlete teslim etmekle en iyisini yaptın diyenler de oldu, farklı şeyler söyleyenler de oldu. Niye teslim ettin, niye kuyumcuya satmadın, daha iyi para ederdi diyenler oldu. Biz tarihimizin ortaya çıkması için bunları devletimize teslim ettik. Antakya ilçesindeki Saçaklı Mahallemiz tarihi açıdan zengin” dedi.

Okumaya devam et

Genel

Özdemir: Samsun’u ihracat konusunda adına yakışır yerlere getirmek için çalışmalıyız

 Samsun Çarşambalılar Derneği Başkanı Hüseyin Avni Özdemir, “Karadeniz Bölgesi’nin en önemli ihracat merkezlerinden olan Samsun’u adına yakışır yerlere getirmek için tüm gücümüzle çalışmalıyız” dedi.

SAMSUN-
Dernek Başkanı Hüseyin Avni Özdemir başkanlığındaki Çarşambalılar Yardımlaşma ve Haberleşme Derneği, yönetim, denetim ve disiplin kurulu üyeleri, 31 Mart Mahalli İdareler Seçimleri’nde Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Av. Halit Doğan’a ‘hayırlı olsun’ ziyaretinde bulundu.

Dernek Başkanı Özdemir, ziyarette yaptığı konuşmada, yerel yönetimlerle sivil toplum kuruluşlarının kentin gelişmesi için ortak çalışmalara imza atmaları gerektiğini söyledi. Türkiye’nin seçimsiz bir 4 yıllık döneme girdiğini vurgulayan Özdemir, “Tüm paydaşlar olarak Karadeniz’in en önemli ihracat merkezlerinden olan Samsun’u adına yakışır yerlere getirmek için tüm gücümüzle çalışmalıyız” diye konuştu.

Samsun’un gelişimi için yapılabileceklerin ele alındığı ziyarette Özdemir, Büyükşehir Belediye Başkanı Doğan’a yönetim kurulu ve dernek üyelerinin gündemlerinde yer alan konular ile sorun ve çözüm önerilerini aktardı.

Belediye Başkanı Halit Doğan ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade etti.
Ziyaret hediye takdiminin ardından sona erdi.

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.