Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Asayiş

Görevi başında öldürülen Dr. Furtun mezarı başında anıldı

Samsun Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Hastanesi’nde görevi başında uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden bir çocuk babası Dr. Kamil Furtun, ölümünün 6. yılında Asri Mezarlık’taki mezarı başında anıldı. Öldürülen doktorun eşi ve aynı zamandan Samsun Tabip Odası Başkanı olan Dr. Funda Furtun, “Maalesef şiddet, ölümlere rağmen durmadı. Bunun için birçok şeyin yapılması gerekiyor” dedi.


Dr. Kamil Furtun, 29 Mayıs 2015 tarihinde hastanede İsmail Koyun tarafından gerçekleştirilen silahlı saldırı sonucu ağır yaralanmış, aynı hastanede yapılan müdahaleye rağmen kurtarılamamıştı. Doktor Kamil Furtun ölümünün 6. yılında mezarı başında dualarla anıldı.


Anma programında konuşan Dr. Funda Furtun, “Eşimin ölümünün 6. yılında onu mezarının başından özlemle anıyoruz. Bu yağmurlu günde gelen tüm dostlarıma teşekkür ediyorum. Çok yakın zaman zaten Ankara Hastanesi’nde doktor arkadaşımızı darp ettiler. Maalesef şiddet, ölümlere rağmen durmadı. Bunun için birçok şeyin yapılması gerekiyor. Öncelikle çıkarılan şiddet yasasının daha yaptırımı olan infaz yasası ile birlikte yapanın yanında kalmadığı bir yasa olması gerekiyor. Tabii, şiddet söylemleri hem sağlıkta şiddeti hem toplumsal şiddeti artıran bir şeydir” ifadelerini kullandı.

“Çok büyük yürekli bir insan, merhametli bir insan ve büyük bir doktordu”


Gazi Devlet Hastanesi’nde görev yaptığı sırada yaşadıkları hatıraları anlatan Acil Servis Doktoru Alaattin Taştan, “Kamil ağabeyle tuttuğum iki nöbetimi onun özelliğini belirtmek için anlatayım. Gece yarısı 03.00-04.00 civarı bileğinden fistül açılmış bir amca yanında yaşlı bir teyze ile birlikte fistülündeki kanama yüzünden panik olmuştu. Amca dedi ki ‘benim fistülüm Kâmil bey açmıştı. En ufak bir olayda bana haber ver demişti.’ Ben amcanın kanamasını durdurdum, serumunu taktım ve müşahedeye aldım. Kamil ağabeye haber verilecek bir durum yoktu aslında. Ancak amcayı kıramadım ve Kamil ağabeyi aradım. Ertesi sabah nöbeti, ameliyatı olmasını düşünmeme rağmen aradım. Dedi ki, ‘Alaattin, sen kontrolünü yap, müşahedene al.’ Kâmil ağabey sabah ezanıyla birlikte, gönlümüze vuran huzurla birlikte geldi. Acilin içinde birden parladı. Aynı parlamayı Kamil ağabeyi gören amca ve teyzede de gördüm. Kamil ağabey hastasına müdahale ettiğinde sadece şifasına sebep olmuyor. Ruhunda ve gönlünde de parlamaya sebep oluyor. Diğer bir hatıram ise gencecik bir delikanlı pompalı tüfekle göğsünden vurulmuştu, göğsü parçalanmıştı. Kalbine kadar gelmiş kurşun. Bu duruma kalp ve damar cerrahlarının müdahale etmesi gerekir. O günlerde kalp ve damar cerrahlarımız yoktu. Kâmil ağabey nöbetçi olmadığı halde çıkıp geldi. Genci ameliyat etti ve Kâmil ağabey ameliyattan yüzü gülerek çıktı. Ben o gün Kâmil ağabeyi sanki olaya değil de semaverde çay demlemişim de çağırmışım gibi geldi. Çok büyük yürekli bir insan, merhametli bir insan ve büyük bir doktordu. Bugün yağan yağmur bereket, aynı zamanda Kâmil ağabeyin vefatı dolayısıyla gökyüzünün ağlamasıdır. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun” diye konuştu.

“Kalbimizde değerli meslektaşımız olarak hep yaşayacaktır”


Türk Tabipler Birliği Genel Sekreteri Vedat Bulut da “Bu tamamıyla bütün kesimleri bir bilinç içerisinde ele alınması gereken bir konudur. Aileden başlar, yaygın eğitim, medya, diziler, filmler tüm şiddeti körükleyen yapılanmalardan uzak durmak gerekiyor. Topluca şiddeti önleyebiliriz. Bugün Finlandiya bunu başarabilmiş bir ülkedir. Suç oranı son derecek düşmüş, cezaevlerini kapatan bir ülkedir. Bizler ise yüzlerce cezaevini açma peşindeyiz. Bu toplumumuzun bir suç işleme yönünde artışı olduğunu gösterir. Sağlıktan şiddet meslektaşlarımızı aramızdan alan sağlık hizmetlerimizi engelleyen bir olgudur. Sağlıkta şiddet uygulayan o kişi sadece o hekime zarar vermiş olmuyor, aynı zamanda hekimin sağlık hizmeti sunacağı yüzlerce insana o hizmetin gitmesini engelliyor. Cezalar bununda yer alması lazım” şeklinde konuştu.
Anma programı konuşmaların ardından sona erdi.(iha)

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Asayiş

Samsun’da silahlı terör örgütüne üye 9 şahıs ile aranması bulunan 510 şahıs yakalandı

Samsun’da jandarma ekipleri tarafından yürütülen çalışmalar çerçevesinde 1 ayda silahlı terör örgütüne üye 9 şüpheli ile aranması bulunan 510 şahıs yakalandı, çok sayıda olaya müdahale edildi. Kaçakçılık ve uyuşturucu ile de mücadele edilen çalışmalarda trafik kurallarına uymayanlara da cezai işlem uygulandı.

SAMSUN-
Samsun İl Jandarma Komutanlığı tarafından vatandaşların huzuru ve güvenliği, kamu düzeninin sağlanması, suç ve suçlularla etkin mücadele çerçevesinde Kasım ayı içerisinde uygulama ve denetimler gerçekleştirildi. Ekipler tarafından aranan şahısların yakalanmasına yönelik çalışmalarda, çeşitli suçlardan aranması bulunan 510 şüpheli ile 10 kayıp şahıs bulundu, 26 adet tabanca, 28 adet av tüfeği, bin 600 adet mühimmat ele geçirildi.

Uyuşturucu ve kaçakçılık olaylarına müdahale edildi

İlde, 114 uyuşturucu ve kaçakçılık olayı meydana gelirken, jandarma ekipleri tarafından yapılan çalışmalarda 160 şahıs yakalandı, adliyeye sevk edilen bu şahıslardan 2’si tutuklandı. Ayrıca operasyonlarda 17 bin 820 adet makaron, 2 kilo 95 gram kubar esrar, 1 kilo 62 gram skunk, 237 adet sentetik uyuşturucu hap, 229 gram kenevir tohumu, 151 kök kenevir bitkisi, 120 adet sikke, 93 gram toz esrar, 79 gram metamfetamin, 8 tarihi eser, 2 gram bonzai, 2 adet sahte plaka ele geçirildi.

9 terör şüphelisi yakalandı

İl Jandarma Komutanlığı Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmalar çerçevesinde 6 FETÖ/PDY silahlı terör örgütü, 2 DEAŞ silahlı terör örgütü, 1 MLKP silahlı terör örgütüne üye olmak suçundan toplamda 9 şahıs yakalanırken, bu şahıslardan 5’i çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Siber suçlarla mücadele gerçekleştirildi

İl Jandarma Komutanlığı Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından kasım ayı içerisinde 10 olaya müdahale edilirken, 11 mağdur ve 6 şüpheli tespit edildi. Çalışmalarda ayrıca 3 faili meçhul olay şüphelisinin tespitine yönelik çalışmaların devam ettiği bildirildi. Çalışmalarda ayrıca, terör örgütü propagandası yapmak suçundan 17, uyuşturucu ve uyarıcı maddeye özendirmek suçundan 12, genel güvenliği tehlikeye sokmak suçundan 2, müstehcenlik suçundan 2 adet ‘açık kaynak araştırma raporu’ düzenlendi.

Okumaya devam et

Asayiş

8 yaşındaki çocuk annesini vurdu

Denizli’nin Pamukkale ilçesinde, evde bulunan tüfekle oynayan çocuk, silahın ateş alası sonucu annesinin yaralanmasına neden oldu.

Hüseyin Yılmaz
DENİZLİ-
Olay, gece saatlerinde Pamukkale ilçesine bağlı Aktepe Mahallesi 2407 Sokak’ta meydana geldi. Edinilen bilgiye göre; babasından ayrılan annesi S.A. (45) ile birlikte yaşayan 8 yaşındaki U.T., ev bulunan av tüfeğiyle oynadığı sırada silah bir anda ateş aldı. Tüfekten çıkan saçmalar, o sırada yatakta uzanmakta olan annesinin bacağına isabet etti.

Ayağından yaralanan kadının yardım talebi üzerine bölgeye sağlık ve polis ekibi sevk edildi. Ambulansla hastaneye sevk edilen annenin sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Okumaya devam et

Asayiş

İzmir’de 10 milyon liralık vurgun yapan dolandırıcılık çetesi çökertildi

İzmir merkezli 5 ilde, kurdukları çağrı merkezi ofislerinde kedilerini avukat ya da icra memuru olarak tanıtarak yaklaşık 10 milyon lira haksız kazanç elde eden dolandırıcılık çetesine operasyonda 69 şüpheli gözaltına alındı.

Mustafa İç
İZMİR-
İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde, Asayiş Şube Müdürlüğü Dolandırıcılık Büro Amirliğince; ‘Suç İşlemek Amacıyla Örgüt Kurma’, ‘Yönetmek’, ‘Üye Olmak’, ‘Nitelikli Dolandırıcılık’, ‘Pos Tefeciliği ve Suçtan Kaynaklanan Mal Varlığı Değerlerini Aklama’ suçlarına ilişkin olarak uzun süreli yürütülen teknik ve fiziki çalışmalar sonucunda, liderliğini Ö.A.’nın yaptığı suç örgütüne İzmir merkezli Bursa, Manisa, Çorum ve Diyarbakır illerinde bulunan adreslerine özel harekat ve helikopter destekli eş zamanlı operasyon gerçekleştirildi.

69 şüpheli gözaltına alındı

Suç örgütü üyelerinin farklı adreslerde kurmuş oldukları çağrı merkezi ofislerinde, ülkemizin birçok ilinde ve ilk belirlemelere göre 94 mağdur vatandaşımıza internet sitelerine verdikleri sahte kiralık ev ilanları ile kaparo ücreti adı altında hesaplarına para yatırttıkları ayrıca, kendilerini telefonda avukat ya da icra memuru olarak tanıtarak ‘adınıza açılan icra davaları var, sizi uzlaştırma için avukata yönlendiriyorum’ şeklinde farklı hayali mizansenler ile korku ve panik oluşturarak banka hesaplarına yaklaşık 10 milyon TL yatırtarak haksız kazanç elde ederek, çok sayıda dolandırıcılık eylemlerini gerçekleştirdikleri tespit edildi. 65 şüpheliye yönelik düzenlenen operasyonlarda toplam 69 şüpheli yakalanarak gözaltına alındı.

Çeşitli türlerde uyuşturucu maddeler ele geçirildi

Operasyonlarda yapılan aramalarda; 1 adet 6.35 ruhsatsız tabanca, 50 adet 6.35 mermi ve 149 adet 9×19 mermi, 1 adet Blow F92 ibareli kurusıkı tabanca ve 21 adet fişek, 879 gram Scanc uyuşturucu madde, 9.5 gram kristal diye tabir edilen uyuşturucu madde, 500 adet Galara 300 mg hap, 339 Adet Sumra hap, 9 Adet Sanavel Symra, 28 adet Xanax hap, alüminyum folyo içerisinde bir miktar metamfetamin uyuşturucu maddesi, 5 adet Bong düzeneği ve 1 adet hassas terazi, 4 Adet 22 ayar altın bilezik, 90 bin TL ve 1 adet para sayma makinesi ile 10 adet pos cihazı ve çok sayıda dijitaller ele geçirildi.
Şüpheliler hakkında adli işlemler başlatıldı.


Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.