Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Genel

İstanbul’un fethi Bayrampaşa’da coşkuyla kutlandı

İstanbul’un Fethi’nin 568’inci yılı, Fatih Sultan Mehmet Han’ın asırlar önce otağını kurduğu Bayrampaşa’da coşkuyla kutlandı.


İstanbul’un Fethi’nin 568’inci yıl dönümü dolayısıyla Bayrampaşa Belediyesi Mehter Takımı hem marşlar eşliğinde yürüdü, hem de mini konser verdi. Atatürk Parkı’nda düzenlenen programa Bayrampaşa Kaymakamı Dr. Soner Şenel, Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner’in yanı sıra, Bayrampaşa AK Parti İlçe Başkanı Ersin Saçlı ile vatandaşlar katıldı. Mehter takımının marşlar eşliğindeki yürüyüşüne vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Atatürk Parkı’na gelindikten sonra Kur’an-ı Kerim tilaveti okundu. Ardından Arif Nihat Asya’nın Fetih Marşı okundu. Hayrettin Akkuç ve orkestrası mini konser vererek dinleyenleri mest etti. Daha sonra şiir dinletisinin ardından programın sonunda fetih duası edildi.

“Her bir gencimiz bizim için Fatih’tir”

İstanbul’un Fethi’nin manasının yeni nesillere aktarılması gerektiğini vurgulayan Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner, “Çağ kapatıp çağ açan; tarihin gördüğü en görkemli zaferlerden biri olan, İstanbul’un Fethi’nin 568. Yıl dönümü mübarek olsun, kutlu olsun. İstanbul’un Fethi’nin manasını yeni nesillere aktarmak titizlikle anlatmak gibi bir mecburiyetimiz var. Her bir gencimiz bizim için Fatih’tir. Fatih olmak dün surları geçmekle mümkün oluyordu bugün yazılımla teknikle bilgiyle bilimle oluyor” dedi.

“Bayrampaşa İstanbul’un kaderinde önemli bir vazife üstlenmiştir”

İstanbul Fethi’nde Bayrampaşa’nın önemli bir yeri olduğunu belirten Başkan Aydıner, “Bayrampaşa fetih cehdine şahitlik etmiş bir şehirdir. Doğunun ve Batının sultanı dünya tarihinin eşine az rastladığı büyük kumandan Fatih Sultan Mehmet, fetihten önce otağını Bayrampaşa’da kurmuştur. Bayrampaşa Fatih’in şereflendirdiği fetih müjdesinden payını almış bir şehirdir. Büyük tarihçilerin nakillerinde geçtiği üzere savaş hazırlıklarının bir bölümü Bayrampaşa’da tamamlanmış Sultan Mehmet burada gün saymaya başlamıştır. Bayrampaşa’da fetih heyecanı taşıyan Fatih’in cesur askerleri gelen emirle İstanbul’un surlarını aşarak kahramanca şehre girmiş. Böylece kutlu fetih gerçekleşmiştir. Fetihten nasibini alan Bayrampaşa İstanbul’un kaderinde önemli bir vazife üstlenmiştir. Bize bu kutlu şehrin kapılarını açan sultan Fatih Mehmet Han ecdadımızı ve onun muhterem hocaları Akşemsettin ve Molla Gürani’yi rahmetle minnetle anıyorum” ifadelerini kullandı.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Genel

Yerli Örümcek Adam Samsun’da ilgiyle karşılandı

Örümcek Adam kostümüyle 81 ili gezme hayalini gerçekleştirmek için yollara düşen 27 yaşındaki Ayaz Koç’un 25’inci durağı Samsun oldu. Örümcek Adam’a Samsunlular yoğun ilgi gösterirken, meşhur pidelerinden de tattırdılar.

Erdi Demir
SAMSUN-
6 Şubat 2023’te meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından bölgede çocuklara Örümcek Adam kostümüyle ücretsiz animasyon gösterileri yaparak herkesin yüreğini ısıtan İzmirli genç Ayaz Koç, 81 ili gezme hayaliyle başladığı yolculuğunda 25’inci durağı Samsun oldu. Samsun’da vatandaşlar tarafından ilgiyle karşılanan Örümcek Adam, daha sonra kentteki tarihi yerlerini gezerken Samsun lezzetlerini de tatma imkanı buldu. 7’den 70’e herkes tarafından ilgiyle karşılanan yerli Spiderman, Samsun’a hayran kaldığını ve gezdiği en güzel şehirlerden biri olduğunu söyledi.

Ayaz Koç, yaptığı açıklamada, Kahramanmaraş depreminde çocuklara gönüllü olarak 5 ilde kaldığını belirterek, “İzmir’de manken ve oyunculuk yapıyordum. Kahramanmaraş depremi olduğunda evde dayanamayıp, Örümcek Adam kostümümü giyip, deprem bölgesine gittim. 50 gün boyunca bana verilen konteynerde kaldım. 5 deprem şehrinde 50 gün boyunca annesini, babasını kaybeden çocuklarla ilgilendim. Güvenlik güçlerimize yemek yapıp, dağıttım. Hatay, Malatya, Gaziantep, Diyarbakır ve Adana’da gönüllü olarak Örümcek Adam kostümümle çocuklara moral ve motivasyon sağladım. Deprem bölgesindeki çalışmalarım ile bir ün kazandım. Sonra da aynı kostüm ile 81 ili gezip, oraların yöresel yemeklerini ve tarihi mekanlarını tanıtmak istedim. Basında da ‘Yerli Örümcek Adam’ adı altında bir şöhrete kavuştum. Bu çerçevede 25. durağım Samsun oldu” dedi.

“Hayalimi gerçekleştirirken ülkemin güzelliklerini herkese tanıtmaya çalışıyorum”

Hem hayalini gerçekleştirdiğini hem de ülkesinin güzelliklerini ön plana çıkardığını ifade eden Örümcek Adam, “Samsun halkı beni oldukça güzel karşıladı. Çok cana yakın bir insan topluğu ile karşılaştım. Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı’nı başlattığı şehre geldiğim için de çok mutluyum. Türkiye’yi gezmeye devam ediyorum. Bu gezilerime devam ettirmek için sponsorluk arayışım da devam ediyor. 23 şehri sponsor desteği ile gezdim ama son şehirleri kendi imkanlarımla geziyorum. Türkiye’yi gezmeye devam etmek istiyorum. Hayallerimden vazgeçmiyorum. Maskem yırtıldı ama çıkartmayacağım. Çünkü her bir izin anısı var. Maskenin yüz kısmı gittiğim şehirlerdeki izlerden dolayı biraz hasara uğradı. Bu da bana yerli örümcek adam imajı kazandırdı. Türk örümcek adam olarak adlandırılmaktan mutlu ve gururluyum. Hayalimi gerçekleştirirken ülkemin güzelliklerini herkese tanıtmaya çalışıyorum” diye konuştu.

Okumaya devam et

Ekonomi

Vali Tavlı’dan muhtarlara: Ekonomik durumu kötü olan vatandaşları kaymakamlıklara bildirin

Samsun Valisi Orhan Tavlı, muhtarlara ekonomik durumu kötü olan vatandaşların kaymakamlıklara bildirilmesi gerektiğini söyledi.

SAMSUN-
Vezirköprü Muhtarlar Derneği’nde muhtarlarla bir araya gelen Vali Orhan Tavlı’ya Vezirköprü Kaymakamı Özgür Kaya ve Vezirköprü Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis eşlik etti. Toplantıda muhtarların talep ve sorunlarını dinleyen Vali Tavlı, muhtarlardan vatandaşlara yardımcı olmalarını isteyerek, “Ekonomik durumu kötü olan vatandaşlarımızın durumunu kaymakamlıklara bildirin. Bizler de il vakfından desteklerimizi gösteririz” dedi.

Okumaya devam et

Asayiş

Batan gemide bir kişinin daha cansız bedenine ulaşıldı

Marmara Denizi’nde batan kuru yük gemisinde bir kişinin daha cansız bedenine SAS (Sualtı Savunma Grup Komutanlığı) komandoları tarafından ulaşıldı. Zeynep Kılınç’tan sonra gemiden çıkarılacak kişinin kazan dairesinde bulunduğu öğrenildi.

Ahmet Berke Erdal – Emir Aktaş
BURSA-
Batuhan A. isimli kuru yük gemisi 15 Şubat’ta İmralı açıklarında fırtına sebebiyle battı. Geçtiğimiz günlerde bölgede faaliyet gösteren Deniz Kuvvetleri’ne ait balık adamlar asansör yardımıyla 51 metre derinliğe inerek Zeynep Kılınç’ın cansız bedenine ulaştı. Bugün yapılan dalışta ise, kazan dairesinde bir kişinin daha cansız bedenine ulaşıldı. Bulunan kişinin kimliği ise henüz açıklanmadı.

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.