Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Genel

Ömrünün yarısını çocuk sahibi olabilmek için harcadı

25 yıla yakın süredir çocuk sahibi olma hayali kuran Gülay-Fuat İşler çifti, uygulanan tedavi ile Gülşah bebeği kucaklarına aldı.

Günümüzde doğal yollarla bebek sahibi olamayan birçok çift üremeye yardımcı tedaviler ve gelişen teknoloji sayesinde anne-baba olma mutluluğunu yaşayabiliyor. Bu ailelerden birisi de 25 yıla yakın süredir gördükleri tedavilerin sonucunda kızlarına kavuşan Gülay İşler (43) – Fuat İşler (54) çifti. Evliliklerinin ilk yıllarında Almanya’da yaşayan çift, çocuk sahibi olma konusunda problem yaşayınca Almanya’da aşılama tedavisi gördüler. Tedavinin sonucunda olumlu sonuç aldılar fakat hamilelik düşükle sonuçlandı. Bir sonraki tedavi için düşündükleri tek adres Türkiye oldu.

Yaz tatili için Türkiye’ye geldiklerinde tüp bebek tedavisi de gördüler, hamilelik oluştu fakat yine düşük gerçekleşti. Arka arkaya yaşadıkları acı deneyimlerin ardından bir süre ara verdiler. 2010 yılında işleri gereği Türkiye’ye kesin dönüş yaptılar ve sonraki tüm tedavilerinde negatif sonuç ile karşılaştılar. Çift, 2018 yılında Bahçeci Tüp Bebek doktorlarından Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Ebru Öztürk ile tanıştı. Hem psikolojik hem de fiziksel olarak pes ettikleri noktada Prof. Dr. Ebru Öztürk, Fuat İşler’deki diyabet probleminin tedaviyi olumsuz etkileyebilecek bir faktör olduğunu düşünerek detaylı değerlendirmek istedi. Bu doğrultuda kişiye özel bir tedavi planlı oluşturuldu ve çifte yıllarca bekledikleri bebek müjdesi verildi.

Sağlıklı geçirilen gebelik sürecinin ardından Şubat ayında kızı Gülşah’a kavuşmanın heyecanını yaşayan anne Gülay İşler, “Hamile olduğumu öğrendiğimde çok heyecanlandık, yine düşük olur mu endişesi yaşadık. Çeyrek asırdır verdiğimiz mücadelenin sonunda annelik duygusunu tatmak tarifsiz bir his. Her denememizin sonunda bu sefer son deyip tekrar kendimize şans verdik. Görüyoruz ki en önemlisi hiçbir zaman vazgeçmemekmiş” şeklinde konuştu.

“Başarının sırrı kişiye özel tedavi oldu”


Uyguladığı tedaviyle Gülşah’ın dünyaya gelmesinde önemli rol oynayan Prof. Dr. Ebru Öztürk, çifte uyguladığı tedaviyi şu sözlerle ifade etti: “Çiftimiz bize başvurduğunda geçmişte yaşamış oldukları düşüklerin sebepleri araştırıldı ve kişiye özel tedavi programı çerçevesinde değerlendirmeye alındı. Fuat Bey’de kontrolsüz diyabet mevcuttu. Büyük çabalar sarf edilerek kan şekeri kontrol altına alındı. Yumurta ve sperm kalitesini artırabilmek için kilo vermeleri önerildi. Uygulanan tedaviyle birlikte elde edilen iki embriyo 42 yaşında olan Gülay Hanım’a transfer edildi. Sağlıklı bir gebelik süreci sonunda mutlu sona ulaştık” dedi.

Kendilerini türk doktorlara emanet ettiler


Türk hekiminin başarısı ile uzun yıllar sonra çocuklarını kucağına alan çift iki ülke arasındaki gözlemledikleri farkı şu sözlerle dile getirdi: “Almanya’daki ilk denememizden sonra ne olursa olsun Türk doktorlara kendimizi emanet etmek istedik çünkü yabancı doktorlar tedaviyi sadece teknik olarak değerlendiriyor, bizim duygularımızı düşünmüyorlar. Oysaki tüp bebek tedavisi çift ve doktor arasında duygusal bağ kurmayı gerektiren bir tedavi. Bu da tedavinin sonucuna yansıyor. Türk hekimler başarılı sonuca ulaşmak için çok çaba gösteriyor, bu çaba da bize güven veriyor.”

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Asayiş

Samsun polisinin acı günü

Samsun’da evinde rahatsızlanan polis memuru Şaban Abdullah Cihan, kaldırıldığı hastanede kurtarılamayarak hayatını kaybetti.

Muhammer Ay
SAMSUN-
Samsun Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğünde görev yapan polis memuru Şaban Abdullah Cihan (54), evinde rahatsızlanarak özel bir hastaneye kaldırıldı. Cihan hastanede yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti. Şaban Abdullah Cihan için bugün Samsun Emniyet Müdürlüğü önünde tören düzenlendi. İki çocuk babası polis memurunun naaşı, törenin ardında toprağa verilmek üzere memleketi Tokat Çamlıbel’e gönderildi.

Okumaya devam et

Asayiş

MSB: Irak ve Suriye’nin kuzeyi dâhil; son bir haftada 25 terörist etkisiz hâle getirilmiştir

MSB:“Irak ve Suriye’nin kuzeyi dâhil; son bir haftada 25 terörist etkisiz hâle getirilmiştir”
– “(Yeni F-16’lar ve modernizasyon) ABD tarafından gönderilen ‘Taslak Teklif ve Kabul Mektupları’ Bakanlığımıza ulaşmıştır. İlgili birimlerimiz gerekli inceleme ve değerlendirmelere başlamıştır”
-“(F-16) Üretim ve modernizasyon faaliyetlerinin Türkiye’de yapılmasına yönelik teklifimiz ABD makamlarına iletilmiştir”
-“(Bakan Güler’in İngiltere ziyareti) Eurofighter konsorsiyumu ülkelerinden Almanya’nın bu konudaki olumlu yaklaşımı beklenmektedir. İngiltere ve üretici firma temsilcileri ile teknik görüşmelere devam edilmektedir”

-“Son bir haftada yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 101 şahıs yakalanmıştır. Yakalanan şahıslardan 4’ü terör örgütü mensubudur”
-“Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Yerli ve Milli Uçak Gemisine sahip olunması yönünde verdiği direktif üzerine alınan kararla, Deniz Kuvvetleri Komutanlığımızın Dizayn Proje Ofisi tarafından tasarım faaliyetlerine başlanmış, Dizayn Proje Ofisi Müdürlüğü tarafından başlanan ve konsept tasarımı üzerinde önemli bir mesafe kat edilmiştir”

Okumaya devam et

Genel

Bursa’da bu köyde erkeklere sokağa çıkma yasağı

Bursa’nın İnegöl’ün ilçesi kırsal Dipsizgöl Mahallesi’nde geçmişte de uygulanan ancak zamanla unutulan gelenek, 4 yıldır yeniden yapılmaya başlandı. Senenin bir günü rol, mekan değişimi ile kadınlar köy kahvesinde ve köy meydanında gönüllerince vakit geçirirken, erkeklere sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. Bir öğrenci tarafından Kıraat-Anne ismiyle projeye dönüştürülen gelenek, TÜBİTAK’ın da ilgisini çekti. Dipsizgöl’ün ilginç geleneği önümüzdeki hafta Eskişehir’de bölge finallerinde değerlendirmeye girecek.

Süleyman Aydın
BURSA-
İnegöl’ün kırsal Dipsizgöl Mahallesi, geçmişte de köyde uygulanan ancak zamanla unutulan bir geleneği son 4 yıldır Muhtar Levent Aslan’ın organizasyonuyla yeniden yapmaya başladı. Mahallede yılda bir gün, rol-mekan değişimi yapılıyor. Köyde çok eski tarihlerde yapılmış, ancak daha sonra unutulmuş bu gelenek ile kadınlar kahvehaneye gidiyor, erkekler ise evlerinde kalıyor. 1 gün boyunca köy de kahvehane de kadınların oluyor. Sohbet edip oyunlar oynayarak, eğlenceler düzenleniyor.

Bu gelenek, Halil İnalcık Sosyal Bilimler Lisesi öğrencisi Sıla Yavuz’un da dikkatini çekti. Anneannesi bu köyde ikamet eden öğrenci, ilginç geleneği Felsefe Grubu Öğretmeni Pınar Yıldız ile paylaştı. Daha sonra Sıla Yavuz ile öğretmeni Pınar Yıldız öncülüğünde bu gelenek “Kıraat-Anne” ismiyle bir TÜBİTAK projesine dönüştürüldü. Bir kültürel miras olmasına rağmen ara verildiği ve henüz 4 yıldır yeniden düzenlendiği için TÜBİTAK tarafından “Değerler Eğitimi” çerçevesinde ele alınan uygulamada, köyde kadınlar ve erkeklerin etkinlikten memnun oldukları görüldü. Etkinlikte ayrıca annelere jandarma tarafından bilgilendirmeler de yapılıyor. Kadınların özellikle çocukları için bilgilenmesi adına eğitimler düzenleniyor. Toplumsal kalkınmayı hedefleyen ve bir projeye dönüşen gelenek, bölge finallerine kaldı. Önümüzdeki hafta Eskişehir’de bölge finalini geçmesi durumunda ise Türkiye derecesi almak için Ankara’ya gidecek.

Projeyi hazırlayan Halil İnalcık Sosyal Bilimler Lisesi öğrencisi Sıla Yavuz, projeye ilişkin bilgiler verdi. Yavuz, “Danışman öğretmenimin yönlendirmesiyle bu projeye katıldım. Anneannem bu köyde olduğu için bu geleneği biliyordum. Sonra daha detaylı araştırdığımda aslında bu geleneğin kadınları ne kadar mutlu ettiğini, aidiyet duygularının arttığını ve aynı zamanda karı-koca ilişkilerinde eşitliği görmenin avantaj sağladığını fark ettik. Bu gelenek eski zamanlarda yapılan, sonra unutulan ve son 4 yıldır yeniden yapılmaya başlanan bir gelenek” dedi.

Kıymet verilen bir proje

Halil İnalcık Sosyal Bilimler Lisesi Felsefe Grubu Öğretmeni Pınar Yıldız ise “Yılda bir gün rol, mekan değişimi oluyor. Herkes birbirinin yerine empati kurabiliyor. Öğrencimizin hazırladığı bu proje TÜBİTAK tarafından da kıymet verilen bir proje oldu. Panelde ikinci aşamada İnegöl’ü temsil edeceğiz. Burada ana maksat hem toplumsal cinsiyet eşitliğinin köy meyanında bile sağlandığını görmek hem de kadının sosyal hayata katılımını sağlayabilmek. Proje kadın erkek cinsiyet eşitliği, eşlerin birbirlerini anlamaları ve köy turizmi açısından fayda sağlıyor. Bu konu kamuoyunda ve basında bir yankı uyandırırsa, Dipsizgöl Mahallesi de merak edilecek. Köye ziyaretler yapılacak. Ekonomik döngü sağlanacak. Kadınlar evde yaptıkları ürünleri, örgüleri, endemik bitkileri satışa sunabilecek. Bu yönüyle de bizi heyecanlandıran bir proje” diye konuştu.

“Kadınların rolü her alanda çok değerli”

Bu yıl yapılan etkinliğe İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban da misafir oldu. Başkan Taban, “Dipsizgöl havasıyla, suyuyla, bereketli topraklarıyla biliniyor. Meyveci bir köy. Yaklaşık 800 civarında vatandaşımız yaşıyor. Biz burada Sıla arkadaşımızın ve Pınar hocamızın projesiyle köyümüzün geleneğinin faydalarını bilimsel olarak ortaya koyuyoruz. Burada bir kazan kazan var. Hanımefendilerin hayatımızdaki rolü ortada. Kadınlar evde, işte, sosyal hayatta, her alanda varlar. Kırsalda da kadınların rolü çok kıymetli. Bugün de burada bir rol mekan değişimi yapılıyor. Beyler ortalıkta yok. Hanımefendiler kahvedeler, meydandalar. Burada roller değişti, mekanlar değişti ve herkes bir empati kurarak hayatı yeniden anlamlandırıyor. TÜBİTAK’ın da destekleriyle güzel bir proje ortaya konulmuş” dedi.

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.