Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Kültür Sanat

Bağımlılık ile mücadele resim sergisi açıldı

 Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından bağımlılık ile mücadele kapsamında ortaokul öğrencilere yaptırılan “Bağımlılıkla Mücadele Farkındalık Resim Sergisi”nin açılışı yapıldı.


Bağımlılıkla Mücadele Farkındalık Resim Sergisi”nin açılışı Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan İletişim Başkanlığı Dijital Gösterim Merkezi’nde yapıldı. Onlarca resmin yer aldığı ve bağımlılıkların kötü yönlerine dikkat çekildiği resim sergisinin açılışını Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı yaptı.


Serginin açılışından önce konuşan Samsun Gençlik ve Spor İl Müdürü İsmail Hakkı Kasapoğlu, “Resim yarışmasını daha önce yapmıştık. Ortaokul öğrencilerine Samsun genelinde bağımlılık ile alakalı teknoloji, kumar ve kötü alışkanlıklar gibi bunlarla alakalı yarışmalar yaptık. Çok güzel geri dönüşler oldu. İnanılmaz derecede çocuklar gönül dünyalarında bağımlılığı, uyuşturucuyu, tütünü, kumarı ve bahsi çocuklar o kadar güzel aktarmışlar ki resimlerle beraber ben inanıyorum ki o çocuklar asla bir daha bağımlılık ile alakalı gönül dünyalarından geçirdiği negatifliği çok rahat resmettiler. O yüzden çok güzel bir çalışma oldu. Bunu 31 Mayıs Sigarayı Bırakma Günü’nde bir farkındalık oluşturmak istedik. Bu farkındalığın şehrimizde ve genç yavrularımızda karşılığını bulmasını bekliyorum. Çünkü uyuşturucunun en önemli panzehrinin spor olduğunu düşünüyorum. Tüm gençleri de spor yapmaya davet ediyorum. Etkinlikte emeği geçen Basın Enformasyon İl Müdürlüğünü, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne şükranlarımı sunuyorum” dedi.


Gençleri bağımlılıktan kurtarmak için yapılan her türlü girişimin önemli olduğuna değinen Samsun Valisi Zülkif Dağlı, “Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nün öğrenciler arasında yaptığı yarışmanın açılışını yapıyoruz. Bağımlılık ile mücadelede dediğimiz kümülatif ve topyekun bir konu. Bu sadece emniyet ve asayiş konusu değil. Tüm kurumların ele alması gereken ve birlikte koordinasyon içerisinde çalışması elzem olan bir konu. Bunlar da yetmez, STK’ların da işin içinde olması gereken bir konu. Bunlar da yetmez yerel yönetimlerimizin de konunun içerisinde olması gerekir. Topyekun bağımlılıkla ilgili konuyu ele almadığımız sürece başarılı olmamız mümkün değil. Bu bağlamda bugünkü ekinlik gibi gençlerimize bir farkındalık kazandırma ve duyarlılık oluşturma faaliyetlerimiz devam edecek ama diğer yandan gençlerimizin vakitlerini iyi faaliyetlerle dolduracağı argümanları onlara sunmamız gerekiyor. Bunun başında da spor ve sanat gibi faaliyetler geliyor. Pandemi döneminde bu konular pek fazla ele alınamadı. Teknoloji bağımlılığı en çok değindiğimiz konu idi ama biz teknoloji ile eğitimimizi devam edebilir duruma getirdik. Baktığınız zaman geriye gidiş de yaşandı gördüğünüz gibi. Bunları telafi etme durumundayız. İnşallah yakın bir zamanda pandemi sürecinin daha da normalleşmesiyle valiliğimiz koordinesinde tüm kurumlarımızın katılımıyla bağımlılıkla mücadele çalışmasına çok sıkı bir şekilde başlayacağız. Gençlerimizin önünü açmak durumundayız. Satranç, beceri tasarım okul faaliyetleri, spor gibi etkinliklerin tamamı bağımlılık ile mücadelede büyük önem arz ediyor. Dijital bağımlılık var. Sigara da bağımlılıkların başlangıcı. Oyun ve kumar bağımlığı, madde bağımlığı, bahis bağımlılığı gibi bağımlılıklar birbirini tetikleyen ve birbirine yol açan bağımlılık türleri. İnşallah bunlarla yine mücadele etmek durumunda olan bizleriz. Bu anlamda bugünkü etkinliğin çok önemli olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.


Konuşmaların ardından protokol üyeleri sergide bulunan resimleri inceleyerek, değerlendirmede bulundu.(Erdi Demür)

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kültür Sanat

Yazar, tiyatrocu ve sunucu Metin Uca hayatını kaybetti

Kocaeli’de geçirdiği trafik kazasının ardından kaldırıldığı hastanede entübe edilen yazar, tiyatrocu ve sunucu Metin Uca, 62 yaşında yaşamını yitirdi. Ünlü sunucunun ölüm haberini menajeri Kübra Kalem Baykara, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla duyurdu.

Ahmet Emin Şentürk
İSTANBUL-
Kocaeli’nin Dilovası ilçesinde araç kullanırken rahatsızlık geçiren ve kaza yapan ünlü sunucu Metin Uca, Kartal Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alınmıştı. En son tedavi gördüğü hastanede entübe edilen Metin Uca saat 01.30 sularında hayatını kaybetti. Ünlü sunucunun ölüm haberini menajeri Kübra Kalem Baykara sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla duyurdu.

Okumaya devam et

Genel

Tekkeköy Belediyesi gençlere yeni spor alanları kazandırıyor

 Samsun’un Tekkeköy Belediyesi, 3 mahallede okul bahçelerine yeni spor alanları kazandırıyor.

SAMSUN-
Tekkeköy Belediyesi gençlerin ve mahalle sakinlerinin taleplerini dikkate alarak ilçede spor altyapısını güçlendirmeye devam ediyor. İlçenin her noktasında gençlere yönelik projeler devam ederken, bu kapsamda üç mahallede hayata geçirilen spor alanları ile gençlerin sporla buluşma imkanları artırılıyor.

Yağbasan, Kahyalı ve Hamzalı mahallelerine modern spor alanları

Gençlerin sağlıklı bir yaşam sürmelerine katkı sağlamak amacıyla gerçekleştirilen projeler kapsamında Yağbasan, Kahyalı ve Hamzalı Mahallelerine modern spor alanları kazandırılıyor. Eğitime de destek veren çalışma kapsamında spor alanları mahallelerdeki okul bahçelerinde hayata geçiriliyor. İnşaatları büyük oranda tamamlanan çalışmalar çocuk ve gençlerce heyecanla bekleniyor.

Gençlerin gelişimine katkıda bulunuyoruz

Bu projelerle ilgili açıklamalarda bulunan Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, “Gençlerimizin ve mahalle sakinlerimizin bizlere ilettiği talepleri dikkate alarak spor altyapısını güçlendirmek amacıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yağbasan, Kahyalı ve Hamzalı Mahallelerimizde gençlerimizin spor yapma imkanını artırmak adına modern spor alanları inşa ediyoruz. Okul bahçelerinde yaptığımı bu alanlar hem okulumuz ve öğrencilerimizin bir ihtiyacına cevap veriyor hem de tüm mahalle için sporla buluşabilecekleri bir alan sağlıyor. Bu tesisler, gençlerimizin sadece futbol değil, diğer spor dallarını da icra edebilecekleri ve boş zamanlarını değerlendirebilecekleri donanıma sahip. Amacımız, evlatlarımızın sağlıklı bir şekilde büyümelerine katkıda bulunmak ve ilçemizi daha keyifli ve huzurlu bir yer haline getirmektir” dedi.

Her şey daha güzel bir Tekkeköy için

Tekkeköy Belediye Başkanlığı olarak, gençlere yönelik projelerin yanı sıra ilçenin genelindeki hizmetleri de sürdürdüklerini belirten Başkan Togar, “Her şey daha güzel bir Tekkeköy için. Gençlerimizin ve tüm halkımızın ihtiyaçlarına yönelik projelerimiz devam edecek. Amacımız, ilçemizi her alanda daha yaşanabilir bir yer haline getirmek ve halkımızın mutluluğunu artırmaktır” şeklinde konuştu.

Okumaya devam et

Kültür Sanat

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin: Türk medyası görevini ifa etti, ifa etmeye devam edecek

6.’ncı gerçekleşen Yerel ve Bölgesel Yayıncılar Buluşması kapsamında Rize’ye gelen RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, İsrail’in Filistin’e uyguladığı zulümde Türk medyasının mazlumun yanında olduğunu ifade ederek, “Türk medyası ile gurur duyuyorum, görevini ifa etti, ifa etmeye devam edecek. Bizde onları desteklemeye devam edeceğiz” dedi.

Ali Maşalacı – Hasan Fehmi Demir
RİZE-
Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından bu yıl 6.’sı düzenlenen gerçekleşen Yerel ve Bölgesel Yayıncılar Buluşması Rize İsmail Kahraman Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Programa katılan RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, yerel ve bölgesel yayın yapan yayıncılar ile buluşarak sorunları dinledi. Şahin yaptığı konuşmada, “Bir takım düzenleme, denetleme faaliyetlerini yanında aynı zamanda kuruluş ve medya mensubu arkadaşlarımızın bizim alanımızda sıkıntısı olan bütün bireylerin ve kuruluşların dertleri ile yerine ilgilenme ve halletme çabasında olan bir üst kuruluz” dedi.

Türk medyasının İsrail zulmüne karşılık Filistin’in yanında olduğunu ve bundan gurur duyduğunu ifade eden Şahin, “Çocukların, güçsüz bedenlerin ölümünü görmek insanı derinden yaralanıyor. Bu süreçte Türk medyası ile gurur duyuyorum. İstisnalar hariç. Asrın felaketi deprem zamanında, deprem felaketinden önce kısa vadedeki tarihimizde 15 Temmuz hain kalkışmada, darbe girişiminde ve sonraki bütün savaş zamanları. Özellikle İsrail’in katliamının başladığı ilk andan itibaren Türk medyası iyi bir sınav veriyor. Çok ufak istisnalar, asli vazifesini kendince yerine getirmesi gereken medya hariç Türk medyası ile gurur duyuyorum. Her zaman olması gerektiği gibi Filistin davasına, Gazze davasına, oradaki mazlum halkın davasına Türk medyası sahip çıktı” şeklinde konuştu.

Türk medyasının yapması gerektiği gibi mazlumun yanında olduğunu ve kendilerinin de bunu desteklemeye devam edeceğinin altını çizen Şahin, “Her zaman kendileri ile görüşüyoruz. Hafta başında bu alandaki sivil toplum örgütleri ve oradaki başkanlarımız ile ortak bildiri yayınladık. O bildiride de belirttiğimiz gibi dünya medyasının artık bu gerçekleri görmesi lazım. Derhal görmesi lazım. Maalesef öyle olmuyor. Eğer siz bazı dengelerin boyunduruğu altındaysanız ki; çoğu öyle. Gerçeklerin yerine onların tezlerini savunuyor oluyorsunuz. Türk medyası ile gurur duyuyorum, görevini ifa etti, ifa etmeye devam edecek. Bizde onları desteklemeye devam edeceğiz. Tekrar kendilerine teşekkür ediyorum. Yapması gereken mazlumun yanında doğru bilgiyi aktarması gerekiyordu. Türk medyası da bunu yapıyor” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.