Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Kültür Sanat

Yozgat Cumhuriyet Başsavcılığından kitap bağış kampanyası

 Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, öncülünde ceza infaz kurumu personeli aileleri ve tutuklu ve hükümlülerin yararlanması için ülke genelinde başlatılan “kitap bağış” kampanyasına Yozgat Cumhuriyet Başsavcılığı da destek oldu. Yozgat Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uçak, STK’lar ve kamu kurum ve kuruluşlarına çağrı yaparak başlattıkları kitap bağış kampanyasına destek olunması çağrısında bulundu.


Yozgat Adliyesinde düzenlenen kitap bağış kampanyası programına; Yozgat Vali Yardımcısı İzzet Ercan, Yozgat Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uçak, İl Emniyet Müdürü Murat Esertürk, Belediye Başkan Yardımcısı Murat Tanışman, Yozgat Barosu Başkanı Muhsin Ayanoğlu, Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Arif Hamdi Sazak, 2. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Elmas Özdamar, hakimler, savcılar ve ceza infaz kurumu personeli katıldı.


Yozgat Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uçak, programda yaptığı konuşmada katılımcılara teşekkür ederek, Ceza infaz kurumları kütüphaneleri için kitap bağış kampanyasını başlatmak için bir araya geldiklerini söyledi.


Ceza infaz kurumu kütüphanelerinde 1 Mayıs 2021 tarihi itibariyle 1 Milyon 12 bin adet kitap bulunduğunu vurgulayan Başsavcı Uçak, “2020 yılı verilerine göre kütüphanelerimizden tutuklu ve hükümlülerimiz tarafından 911 bin kitap ödünç alınmıştır. Tutuklu ve hükümlülerimizin okuma alışkanlığını kazanmaları kütüphaneleri daha etkin bir şekilde kullanmaları ve kitaba erişim noktasında sıkıntı yaşamamaları amacıyla Adalet Bakanlığımız ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında 24 Ekim 2019 tarihinde işbirliği protokolü imzalanmıştır. Bu protokol ile tutuklu ve hükümlüler halk kütüphanelerindeki 17 Milyon yayına erişim hakkına kavuşmuşlardır. Protokolün imzalandığı günden bugüne kadar halk kütüphanelerinden 268 bin kitap ödünç olarak alınmıştır. Tutuklu ve hükümlülerimizin yoğun olarak kaldıkları ceza infaz kurumu, kampüs yerleşkelerinde müstakil kütüphanelerin kurulması amacıyla Adalet Bakanlığımızca Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında 29 Mart 2021 tarihinde iş birliği protokolü imzalanmış olup iş birliği protokolü kapsamında kurulacak olan müstakil kütüphanelerin ilki Sincan Ceza infaz kurumu kampüsünde açılması için çalışmalara başlanmıştır” dedi.


“Bir kitap bir umut” diyerek tüm kamu, kurum, kuruluşlar, STK’lar ve vatandaşları kampanyaya destek olmaya davet eden Başsavcı Uçak, “Kurulacak olan yeni kütüphanelerden ceza infaz kurumu personeli, aileleri ve tutuklu ve hükümlülerin yararlanması planlanmaktadır. Adalet Bakanımız Sayın Abdülhamit Gül’ün öncülüğünde bugün tüm Türkiye’de ceza infaz kurumu kütüphaneleri için kitap bağış kampanyası başlatılmıştır. Yozgat’ta ki kampanyamızı da birazdan yapacağımız kitap bağışları ile hep birlikte başlatacağız. Kampanyamızın hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum. Bir kitap bir umut diyerek tüm kamu kurum ve kuruluşlarımızı sivil toplum kuruluşlarımızı ve tüm vatandaşlarımızı kampanyaya destek olmaya davet ediyorum” diye konuştu.


Konuşmanın ardından; Adliye’de kurulan kitap bağış standı önünde Yozgat il protokolü tarafından kurdele kesimi yapılarak kitap bağış kampanyası başlatıldı.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kültür Sanat

Yeni Samsun Müzesi açılış için gün sayıyor: En değerli 2. hazine, 5 bin yıllık ameliyat

 Türkiye’de Karun Hazinesi’nden sonra en değerli hazine olarak gösterilen Amisos Hazinesi ile 5 bin yıllık beyin ameliyatı izleri bulunan kafataslarının da sergilendiği yeni Samsun Müzesi, açılış için gün sayıyor.

SAMSUN-
Samsun Valisi Orhan Tavlı, Samsun Müzesi’nin çok önemli ve nadide tarih, kültür ve sanatsal eserlere ev sahipliği yaptığını ifade ederek, müzenin Samsun’un ve Karadeniz’in tarihi ve arkeolojik potansiyelinin yeniden keşfedilmesine de hizmet edeceğini vurguladı. Açılış için gün sayan müzenin içerisindeki eserlerin yerli ve yabancı turistlerin oldukça dikkatini çekeceğini belirten Vali Tavlı, müzenin Samsun’a gelenlerin uğrak noktası olacağını vurguladı.

“Samsun Müzesi’nde son hazırlıklar tamamlanıyor, yakında ziyarete açılacak”

Müzenin yakın zamanda ziyarete açılacağını dile getiren Samsun Valisi Orhan Tavlı, “Samsun, tarihimize imza atan bir şehirdir. Aynı zamanda şehrimizdeki müzeler bu tarihimizi de hem halkımıza sunmakta, yerli ve yabancı turistlerimize anlatmaktadır. Kültür ve Turizm Bakanlığının Samsun’a kazandırdığı Samsun Müzesi’nin inşaatı bitti. Tefrişatları yapılıyor. Son hazırlıklar tamamlanıyor. Yakın zamanda da misafirlerimizle buluşturulacak. Samsun Müzesini gezdiğimde ilimizin kadim bir şehir olarak çok farklı medeniyetlere ev sahipliği yaptığını müşahede ettim. Orada sergilenen eserlerin gerçekten muhteşem olduğunu yakinen gördüm. Samsun Müzesi yerli ve yabancı turistlerle buluşmak için gün sayıyor. Açıldıktan sonra bu güzellikleri herkes görme fırsatı bulacak” dedi.

“Amisos Hazinesi” yeniden görücüye çıkıyor

Müzede yerini alan Amisos Hazinesi, Samsun’da 28 Kasım 1995 tarihinde bir inşaat kazısı sırasında bulundu. Amisos Tepesi adını alan yerde bulunan, Pontus Krallığı hanedan üyelerine ait olduğu belirlenen ve 64 parçadan oluşan hazine, Samsun Müzesi’nde yerini aldı. ‘Karun Hazinesi’nden sonra Türkiye’de bulunan en değerli hazine’ olarak nitelendirilen Amisos Hazinesi cam, madeni, pişmiş toprak, mermer ve altın olmak üzere beş kategoriye ayrılıyor. Altın eserlerin geçmişi MÖ 1. yüzyıla, diğer eserlerin geçmişi ise MÖ 4. yüzyıla dek uzandığı ifade ediliyor.

Amisos Mozaiği

Amisos Mozaiği, 1958’de Antik Amisos Kenti’nde (bugünkü işitme engelliler okulu) hafriyat çalışmaları sırasında bulundu. Müze teşhirinin orta alanında özel hazırlanmış mekana yerleştirilerek sergilenen Amisos Mozaiği, 56 m2’lik taban ölçüsüne sahip.

Okumaya devam et

Kültür Sanat

Yazar, tiyatrocu ve sunucu Metin Uca hayatını kaybetti

Kocaeli’de geçirdiği trafik kazasının ardından kaldırıldığı hastanede entübe edilen yazar, tiyatrocu ve sunucu Metin Uca, 62 yaşında yaşamını yitirdi. Ünlü sunucunun ölüm haberini menajeri Kübra Kalem Baykara, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla duyurdu.

Ahmet Emin Şentürk
İSTANBUL-
Kocaeli’nin Dilovası ilçesinde araç kullanırken rahatsızlık geçiren ve kaza yapan ünlü sunucu Metin Uca, Kartal Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alınmıştı. En son tedavi gördüğü hastanede entübe edilen Metin Uca saat 01.30 sularında hayatını kaybetti. Ünlü sunucunun ölüm haberini menajeri Kübra Kalem Baykara sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla duyurdu.

Okumaya devam et

Genel

Tekkeköy Belediyesi gençlere yeni spor alanları kazandırıyor

 Samsun’un Tekkeköy Belediyesi, 3 mahallede okul bahçelerine yeni spor alanları kazandırıyor.

SAMSUN-
Tekkeköy Belediyesi gençlerin ve mahalle sakinlerinin taleplerini dikkate alarak ilçede spor altyapısını güçlendirmeye devam ediyor. İlçenin her noktasında gençlere yönelik projeler devam ederken, bu kapsamda üç mahallede hayata geçirilen spor alanları ile gençlerin sporla buluşma imkanları artırılıyor.

Yağbasan, Kahyalı ve Hamzalı mahallelerine modern spor alanları

Gençlerin sağlıklı bir yaşam sürmelerine katkı sağlamak amacıyla gerçekleştirilen projeler kapsamında Yağbasan, Kahyalı ve Hamzalı Mahallelerine modern spor alanları kazandırılıyor. Eğitime de destek veren çalışma kapsamında spor alanları mahallelerdeki okul bahçelerinde hayata geçiriliyor. İnşaatları büyük oranda tamamlanan çalışmalar çocuk ve gençlerce heyecanla bekleniyor.

Gençlerin gelişimine katkıda bulunuyoruz

Bu projelerle ilgili açıklamalarda bulunan Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, “Gençlerimizin ve mahalle sakinlerimizin bizlere ilettiği talepleri dikkate alarak spor altyapısını güçlendirmek amacıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yağbasan, Kahyalı ve Hamzalı Mahallelerimizde gençlerimizin spor yapma imkanını artırmak adına modern spor alanları inşa ediyoruz. Okul bahçelerinde yaptığımı bu alanlar hem okulumuz ve öğrencilerimizin bir ihtiyacına cevap veriyor hem de tüm mahalle için sporla buluşabilecekleri bir alan sağlıyor. Bu tesisler, gençlerimizin sadece futbol değil, diğer spor dallarını da icra edebilecekleri ve boş zamanlarını değerlendirebilecekleri donanıma sahip. Amacımız, evlatlarımızın sağlıklı bir şekilde büyümelerine katkıda bulunmak ve ilçemizi daha keyifli ve huzurlu bir yer haline getirmektir” dedi.

Her şey daha güzel bir Tekkeköy için

Tekkeköy Belediye Başkanlığı olarak, gençlere yönelik projelerin yanı sıra ilçenin genelindeki hizmetleri de sürdürdüklerini belirten Başkan Togar, “Her şey daha güzel bir Tekkeköy için. Gençlerimizin ve tüm halkımızın ihtiyaçlarına yönelik projelerimiz devam edecek. Amacımız, ilçemizi her alanda daha yaşanabilir bir yer haline getirmek ve halkımızın mutluluğunu artırmaktır” şeklinde konuştu.

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.