Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Genel

Bakan Çavuşoğlu: “İsrail’in bizimle sağlıklı bir ilişki sürdürebilmesi için yanlış politikalardan vazgeçmesi lazım”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “İsrail’in hangi hükümet olursa olsun bizimle sağlıklı bir ilişki sürdürebilmesi için öncelikle yanlış politikalardan vazgeçmesi lazım. Filistin saldırılarını durdurması gerekiyor. Ayrıca iki devletli çözümü aşındıracak adımlardan vazgeçmesi gerekiyor” dedi.


Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Togo Dışişleri, Bölgesel Entegrasyon ve Yurtdışındaki Togolular Bakanı Prof. Robert Dussey ile ortak basın toplantısı gerçekleştirdi. Geçen yıl Togo’ya yapılan ziyaretten sonra alınan kararlarla karşılıklı büyükelçilikler açmak için adımlar atıldığını ve 1 Nisan’da Togo’da büyükelçiliğin açıldığını söyleyen Bakan Çavuşoğlu, 2002’de Afrika’da 12 olan büyükelçilik sayısının bugün itibarıyla 43’e çıktığını bildirdi.


Bakan Çavuşoğlu, Togo’nun Türkiye’de büyükelçilik açabilmesi için Ankara İncek’te bulunan Diplomatik Site’den arsa tahsis edileceğini belirterek, “Robert’in bu ziyareti Togo’dan Dışişleri Bakanı düzeyinde yapılan ilk ziyaret. Bugün ilişkilerimizi nasıl geliştirebileceğimizi, detaylı bir şekilde konuştuk. Geçen yıl Temmuz ayında Roma’da yaptığımız görüşmelerin takibini yaptık. O zaman çerçevesini çizmiştik. Özellikle Karma Ekonomi Komisyonu’nun kurulması için Ticari ve Ekonomik İş Birliği Anlaşmasını imzalamaktan büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Karşılıklı yatırımların artması, ticaretin artması için atabileceğimiz adımları daha önce değerlendirmiştik. Özellikle Togo’da Türk yatırımlarının artması için önümüzdeki aylarda Togo’da bir iş formu düzenlenmesi kararını verdik” şeklinde konuştu.


Şirketlerin yatırım yapabilmesi için imzalanacak ‘Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşması’ ve ‘Çifte Vergilendirmenin Önlenmesi Anlaşması’nın önemli olduğunu vurgulayan Bakan Çavuşoğlu, “Şirketlerimizin zaten Afrika’da önemli bir tecrübesi var. Bu şirketlerimizin bazılarıyla İstanbul’da dostum Robert görüştü. Türkiye Maarif Vakfı Zabtı’nı da imzaladık. Maarif Vakfı’nın Togo’da yeni okullar açılması için Togo’nun desteğine ihtiyacımız var. Ayrıca Togo’nun FETÖ’yle mücadelemize verdiği desteği takdirle karşıladığımızı vurgulamak isterim. FETÖ iktisaklı okulun kapatıldığını dostum Robert bana söyledi. Kendisine teşekkür ediyorum” diye konuştu.


Görüşmelerde Libya konusunun da değerlendirildiği bilgisini veren Bakan Çavuşoğlu, “Libya’nın özellikle güneyindeki durum. Bazı sahil ülkelerinden Afrika’ya gelen Libyalı savaşçıların o ülkelere yönelik oluşturduğu riskler ve tehditler var. O nedenle Libya’yla ilgili de biraz bilgi verdim” açıklamalarında bulundu.


İsrail – Türkiye ilişkileri üzerine gelen soruyu yanıtlayan Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, “Hükümet kurma işi İsrail’in iç işi. Bizim bu konuya yorum yapmamız söz konusu olmaz. Önemli olan hükümeti kimlerin kuracağı değil İsrail hükümetinin hangi politikalar izleyeceğidir. İsrail’in hangi hükümet olursa olsun bizimle sağlıklı bir ilişki sürdürebilmesi için öncelikle yanlış politikalardan vazgeçmesi lazım. Filistin saldırılarını durdurması gerekiyor. Ayrıca iki devletli çözümü aşındıracak adımlardan vazgeçmesi gerekiyor. Barış sürecine tekrar dönmesi gerekiyor. Diğer taraftan özellikle son zamanlarda illegal yerleşimleri artırdılar. Filistinlilerin topraklarını gasp etmeye devam ediyorlar. Bugün yine illegal yerleşim konusunda bir adım attılar. Dışişleri Bakanlığı olarak bu konuda bir açıklama yaptık. İsrail’in bu politikalardan vazgeçmesi gerekiyor. Ayrıca Kudüs’ün statüsünü aşındıracak adımlardan da vazgeçmesi gerekiyor. Bu politikalarını devam ettirirse bizim sağlıklı iletişim kurmamız mümkün değil” değerlendirmesinde bulundu.


Togo Dışişleri Bakanı Dussey da, “İş birliğimizin bu kadar hızlı ilerlemesinden dolayı çok memnunum. İstanbul’a geldiğimde Togolu bazı kişilerle görüştüm. Ortak bir kaide vardı. Herkes bana evet biz kendimizi iyi hissediyoruz diyordu. İyi bir şekilde entegre oldular” dedi.
Togo’da FETÖ’ye ait okulun kapatıldığını söyleyen Bakan Dussey, “Sizin desteğinizle bu şekilde bu okullarda olan çocuklar, tekrar seneye okul başladığında Maarif Vakfıyla birlikte mükemmel bir eğitime başlayacaklar inşallah. Çocuklarımızın iyi bir eğitim almasını sağlayacağız” diye konuştu.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Genel

Bakan Yumaklı: 3 kesimhanenin onayı iptal edilerek faaliyeti sonlandırıldı

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Kurban Bayramı öncesinde ülke genelinde kesimhanelere yönelik ilave denetimler yapıldığını, denetlenen 532 kesimhaneden 3’ünün onayının iptal edildiğini duyurdu.

 Taha AYHAN
ANKARA-Bakan İbrahim Yumaklı, yazılı açıklama ile 81 ilde onaylı kesimhanelerin rutin resmi kontrollerinin yanında tüm kesimhanelere yönelik 20 Mayıs 2024 itibarıyla ilave denetim yapıldığını belirtti. Ülke genelindeki onaylı 532 kesimhanenin denetlendiğinin altını çizen Bakan Yumaklı, kontroller sonrası 3 kesimhanenin onayının iptal edilip, faaliyetinin sonlandırıldığı bilgisini verdi. Böylece kesimhane sayısının 529’a indiğini aktaran Bakan Yumaklı, “Denetimler neticesinde 529 kesimhanenin 6 tanesinin faaliyeti de hijyen gereklilikleri sağlanıncaya kadar geçici olarak askıya alınmış, 49 kesimhaneye ise bazı eksikliklerini gidermesi için süre verilmiştir. Ayrıca 6 kesimhaneye de idari para cezası uygulanmıştır” ifadelerini kullandı.

Bakan Yumaklı, tüketicilerin güvenilir gıdaya gönül rahatlığıyla ulaşması için gereken her türlü tedbiri aldıklarını vurgulayarak, vatandaşlardan olumsuz bir durumla karşılaştıklarında Alo 174 Gıda Hattı’nı aramaları çağrısında bulundu. Bakan Yumaklı, “İbadetimizi yerine getirirken hayvanlara eziyet etmeyelim. Kurbanlarımızı ilgili kurumların ve komisyonların belirlediği yerlerde keselim. Hayvanlarımızı kesecek kişilerin ehliyetli kişiler olduğuna dikkat edelim. Şimdiden tüm vatandaşlarımızın Kurban Bayramı’nı tebrik ediyor, aileleriyle ve sevdikleriyle nice sağlıklı bayramlara kavuşmalarını diliyorum” dedi. (DHA)

Okumaya devam et

Genel

Şırnak’ta Kuran kursunda 2 öğrenciye tokat atan imam açığa alındı

Şırnak‘ın Silopi ilçesinde Hazreti Ömer Yatılı Kuran Kursu‘nda geçen yıl 2 öğrenciye tokat atan imam İ.İ., görüntülerin ortaya çıkmasının ardından açığa alındı. Olayla ilgili idari soruşturma sürerken, imam İ.İ. “Uyarı amaçlı, bir daha kavga etmemeleri için ikisine de tokat attım” dedi.

Sekvan KÜDEN
ŞIRNAK-
Olay, 10 Ekim 2023’te Silopi ilçesi Başverimli beldesindeki Hazreti Ömer Yatılı Kuran Kursu‘nda meydana geldi. Kursta görevli imam İ.İ., biri 21, biri 17 yaşında olan 2 öğrenciye tokat attı. O anlar, kursun güvenlik kamerasına yansıdı. Görüntülerin ortaya çıkmasının ardından imam İ.İ., müftülük tarafından açığa alınarak hakkında idari soruşturma başlatıldı.

‘7-8 AY ÖNCESİNE AİT BİR OLAY’

DHA’nın telefonla ulaştığı İmam İ.İ., çocukların o dönem 1 hafta boyunca kavga ettiklerini, yine kavga ettiklerini duyunca bir daha kavga etmemeleri için kendilerini uyarıp, tokat attığını belirterek, “Çocukların kavga ettiğini duydum. Uyarı amaçlı, bir daha kavga etmemeleri için ikisine de tokat attım.

Onları barıştırdım. Şimdi ağabey-kardeş olmuşlar. Biri 21 yaşında, biri de 17 yaşında. Hala bizim öğrencilerimizler. Şikayet konusu da olmamış.

Ne aileleri ne de kendilerinden herhangi bir şikayet yok. 7-8 ay öncesine ait bir olay. Görüntüler ortaya çıktıktan sonra açığa alındım, idari soruşturma devam ediyor” dedi.(DHA)Okumaya devam et

Asayiş

Hafif ticari araç ile otomobil çarpıştı: 2’si doktor 4 ölü, 2 yaralı

Sinop‘ta hafif ticari araç ile otomobilin çarpıştığı kazada 2’si doktor 4 kişi hayatını kaybetti, 2 kişi yaralandı.

 Esra AKSU
SİNOP-Kaza, saat 08.00 sıralarında Boyabat ilçesi Tıngıroğlu mevkisinde meydana geldi. Ender Çoraklı’nın kullandığı 26 GR 435 plakalı hafif ticari araç ile karşı yönden gelen Selahattin Bulut idaresindeki 34 FA 3602 plakalı otomobil çarpıştı. Kazada hafif ticari araçta bulunan Sinop Atatürk Devlet Hastanesi’nde görevli Dr. Mehmet Turan Yazlak ile Dr. Sena Sakin ve Ender Çoraklı ile diğer otomobildeki Beyhan Bulut, hayatını kaybetti. Dr. Beyza Nur Çetin ile otomobil sürücüsü Bulut yaralandı. Yaralılar, Sinop Atatürk Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Kaza ile ilgili soruşturma başlatıldı.

SAĞLIK BAKANI KOCA’DAN AÇIKLAMA

Diğer yandan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Sinop”un Boyabat ilçesinde hekimlerimizi taşıyan hastane hizmet aracıyla başka bir aracın çarpışması sonucu meydana gelen kazada iki hekim arkadaşımız ve hizmet aracı şoförümüz, karşıdan gelen araçta bulunan bir vatandaşımız hayatını kaybetti, iki kişi yaralandı. Yaralılardan biri hizmet aracında bulunan bir hekim arkadaşımız, biri ise diğer araçtan vatandaşımızdır. Yaralı hekim arkadaşımız Sinop Atatürk Devlet Hastanesinde ameliyata alındı, diğer araçtaki vatandaşımızsa yoğun bakımda takip ediliyor. İki hekim arkadaşımıza ve diğer araçta bulunan vatandaşımıza Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı diliyorum. Yaralılarımıza geçmiş olsun dileklerimi sunuyor ve acil şifalar diliyorum. Camiamızın başı sağ olsun” dedi.(DHA)


Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.