Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Genel

Samsun’da kurumlar arası koordinasyon

Samsun genelinde devam eden çalışmalar, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir başkanlığında gerçekleştirilen Altyapı Koordinasyon Merkezi (AYKOME) değerlendirme toplantısında ele alındı.


Ömer Halis Demir Toplantı Salonu’nda yapılan toplantıda kentte belediyeler tarafından yürütülen çalışmalara değinildi, altyapı çalışmaları ile ilgili faaliyetler konuşuldu. Toplantıya Başkan Mustafa Demir’in yanı sıra ilçe belediye başkanları il genelinde hizmet veren kurum ve kuruluş temsilcileri ve yetkililer katıldı.
Toplantının altyapı çalışmalarının sağlıklı işlemesi için büyük önem arz ettiğini söyleyen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Alt yapı ile ilgili koordinasyonsuzluktan dolayı kaynaklanan sıkıntılar olmamalı. Belediye olarak çok ciddi yaptırımlar alacağız. Tüm alt yapıların coğrafi bilgi sisteminde dijital kayıt altına alınması noktasında bir programımız var. AYKOME’ye bağlı yatırımcı kuruluşlar ile o programı beraber kullanacağız. Tüm tarafların, ilçe belediyelerinin, yatırımcı kuruluşların tamamı yapacakları çalışmalarda bu programı kullanmalı. Herkes kayıtlarını girecek. Eğer oraya girilmemişse biz bunu yok kabul edeceğiz. Herkes alınan kararları ciddiyetle uygulamak zorunda kalacak” diye konuştu.


Üst yapı yatırımlarına başlayacaklarını anlatan Demir, şöyle devam etti: “Altyapılar noktasında sıkıntılar var. Yatırımcı kuruluşların yapacakları çalışmalar konusunda eksikleri varsa ödenek noktası olur başka konuda olur biz belediye olarak onlara yardımcı olalım diye yapılıyor bu koordinasyon toplantısı. Atakum tarafında OMTEL’den 19 Mayıs’a kadar önümüzdeki sene üst yapısını yapacağız. Üst yapı yapıldıktan sonra tekrar oraya herhangi bir yatırımcı kuruluş girerse yapılan tüm çalışmamız heba olacak. Karar alacağız. Kırdığı yerin iki katı kadar gerekirse bedel alacağız.”
“Kurumlar arasında iş birliği ve uyum ile birlikte şehrimizi yatırım noktasında daha yukarılara taşımak zorundayız” diyen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Coğrafi bilgi sistemi üzerinde bütün yatırımcı kuruluşlar bilgilerini buraya girecekler ki, nerede eksiğimiz var göreceğiz. Ana amacımız bu. Eksiklerimizi tespit ettik. Yatırımlarımız ile ilgili görüşme fırsatı bulduk. İnşallah bundan sonraki altyapı çalışmalarının daha sağlıklı yürütülmesine katkı sağlar” ifadelerini kullandı.
Toplantıda ayrıca altyapı çalışması yapılacak olan yerlerde alınacak önlemler, kurumlar arası koordinasyonun sağlanması gibi konularda görüş alışverişinde bulunuldu. Daha sonra altyapı yatırımları yapan kamu kurum ve kuruluşlarının yatırım öngörüleri görüşülerek AYKOME’nin genel durumu değerlendirildi.(iha)

Çevre

Tokat’ta 191 konut zarar gördü, 2 bin yıllık köprüde çatlak bile yok

Tokat’ın Sulusaray ilçesinde meydana gelen depremde üç ilçede toplam 191 konutta hasar oluşurken, 2 bin yıllık tarihi köprüde çatlak dahi oluşmadı.

Yasin Kıras – Yunus Çiftci
TOKAT-
Tokat, aynı gün içinde üst üste gelen depremlerle sarsıldı. Önceki gün meydana gelen 4.7, 4.1 ve 5.6 büyüklüğündeki depremlerin ardından Sulusaray, Yeşilyurt ve Artova ilçelerinde ve 30 köyde 191 konutta hasar tespit edildi. Deprem sonucunda ahır duvarları yıkıldı, cami minareleri hasar gördü ve birçok evde çatlaklar oluştu. Ancak ilçe merkezinde bulunan ve halen çevre köylere ulaşımı sağlayan Roma döneminden kalma tarihi Sulusaray Köprüsü depremde zarar görmedi. 2 bin yıllık tarihi yapı, köylere olan karayolu ulaşımını güvence altına almaya devam ediyor.
Öte yandan, depremin etkileri gün ağarırken dronla havadan görüntülendi.

Okumaya devam et

Genel

Bahçesini çapalayan çiftçinin pulluğuna takılan küpten Bizans dönemi sikkeleri çıktı

Hatay’da bir çiftçi, bahçesini çapalarken traktörünün pulluğuna takılan küpten çıkan Bizans dönemine ait 22 altın sikkeyi yetkililere teslim etti.

Ramazan İlın – Veysel Korkmaz
HATAY-
Antakya ilçesi Saçaklı Mahallesi’nde traktörle zeytin bahçesini çapalamak isteyen çiftçi İsmet Kaya’nın pulluğuna içi altın sikke dolu küp takıldı. Pulluğun temasıyla parçalanan küpü kontrol eden Kaya, altınların çevreye yayıldığını fark etti. Kaya, durumu jandarma ekiplerine bildirdi ve bölgeye kolluk kuvvetleri ile müze müdürlüğü görevlileri intikal etti. Kontrollerde; altınların 22 adet olduğu ve Bizans dönemine ait sikkeler oldukları ortaya çıktı. Sikkeler, müze müdürlüğü ekipleri tarafından teslim alınarak koruma altına alındı.

“Bütün akrabalarımız bizleri aradı, bütün akşam telefonlarımız susmadı”

İçinden altın çıkan küp karşısında şaşırdığını ifade eden çiftçi İsmet Kaya, 22 adet altın sikkeyi ekiplere teslim etmenin memnuniyeti yaşadığını belirterek, “Zeytinlerimiz daha iyi olsun diye traktörümüzle bahçeyi sürüyordum. O esnada çapaya bir tane kırık testi denk geldi, inip baktığımda içinde altın vardı. İçinde altın sikke vardı, onları aldım ve devletimize teslim ettim. İçerisinden 22 tane Bizans dönemine altın sikke çıktı. Biz zeytin hasadının iyi olmasını beklerken topraktan altın sikke hasat ettik bu yıl. Memnunuz, devletimiz memnun. Bizler çok şaşırdık, mahallede yaşayanlar olarak. Bütün akrabalarımız bizleri aradı, bütün akşam telefonlarımız susmadı. Devlete teslim etmekle en iyisini yaptın diyenler de oldu, farklı şeyler söyleyenler de oldu. Niye teslim ettin, niye kuyumcuya satmadın, daha iyi para ederdi diyenler oldu. Biz tarihimizin ortaya çıkması için bunları devletimize teslim ettik. Antakya ilçesindeki Saçaklı Mahallemiz tarihi açıdan zengin” dedi.

Okumaya devam et

Genel

Özdemir: Samsun’u ihracat konusunda adına yakışır yerlere getirmek için çalışmalıyız

 Samsun Çarşambalılar Derneği Başkanı Hüseyin Avni Özdemir, “Karadeniz Bölgesi’nin en önemli ihracat merkezlerinden olan Samsun’u adına yakışır yerlere getirmek için tüm gücümüzle çalışmalıyız” dedi.

SAMSUN-
Dernek Başkanı Hüseyin Avni Özdemir başkanlığındaki Çarşambalılar Yardımlaşma ve Haberleşme Derneği, yönetim, denetim ve disiplin kurulu üyeleri, 31 Mart Mahalli İdareler Seçimleri’nde Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Av. Halit Doğan’a ‘hayırlı olsun’ ziyaretinde bulundu.

Dernek Başkanı Özdemir, ziyarette yaptığı konuşmada, yerel yönetimlerle sivil toplum kuruluşlarının kentin gelişmesi için ortak çalışmalara imza atmaları gerektiğini söyledi. Türkiye’nin seçimsiz bir 4 yıllık döneme girdiğini vurgulayan Özdemir, “Tüm paydaşlar olarak Karadeniz’in en önemli ihracat merkezlerinden olan Samsun’u adına yakışır yerlere getirmek için tüm gücümüzle çalışmalıyız” diye konuştu.

Samsun’un gelişimi için yapılabileceklerin ele alındığı ziyarette Özdemir, Büyükşehir Belediye Başkanı Doğan’a yönetim kurulu ve dernek üyelerinin gündemlerinde yer alan konular ile sorun ve çözüm önerilerini aktardı.

Belediye Başkanı Halit Doğan ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade etti.
Ziyaret hediye takdiminin ardından sona erdi.

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.