Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Dünya

Suudi Arabistan’da, artık 17 yaşındaki genç kızlar araba kullanabilecek

Suudi Arabistan’da 17 yaşındaki genç kızlara araç kullanılmasına izin verildi.


Suudi Arabistan’da alınan kararlar çerçevesinde 17 yaşını doldurmuş genç kızlara ehliyet alma ve araç kullanma hakkı tanınıyor. Suudi Arabistan Trafik Departmanı tarafından yapılan açıklamada genç kızların, yazılı ve pratik sürücü sınavı geçmesinin ardından araç kullanabilmeleri için sağlık kontrolünden geçmeleri gerektiği kaydedildi. Karar hem Suudi Arabistan vatandaşı hem de ülkede ikamet eden yabancı geçleri kapsarken 17 yaşındaki yabancı genç kızların ehliyet almaları için Suudi Arabistan’da geçerli ikamet belgeleri bulunması gerekiyor.


Alınan kararla birlikte 17 yaşındaki genç kızlar 1 yıllık ehliyetlerinin ardından uzun vadeli ehliyet alabilecekler. Genç kızların bir yıllık aldıkları ehliyetle araç kullanırken herhangi bir nedenle ceza almaları durumunda uzun vadeli ehliyet alamayacak.

Dünya

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın NATO Zirvesi’ndeki yoğun diplomasi trafiği

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD’nin başkenti Washington’da düzenlenen NATO Liderler Zirvesi sonrasında değerlendirmelerde bulundu.

ABD-Bakanlığın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “Onların geldiğini duyan olmaz, döndüğünü ise duymayan kalmaz. Kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerimiz; Irak’ın kuzeyindeki Hakurk, Gara ve Pençe-Kilit Operasyonu bölgelerinde tespit ettiği 9 PKK‘lı teröristi etkisiz hale getirdi. Her nerede olursa olsunlar, Mehmetçiğin nefesi teröristlerin ensesinde olmaya devam edecek” denildi.(DHA)

Okumaya devam et

Dünya

TBMM Başkanı Kurtulmuş, Washington’daki iş adamlarıyla bir araya geldi

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Numan Kurtulmuş, NATO Parlamento Başkanları Zirvesi dolayısıyla bulunduğu ABD’nin başkenti Washington’da ABD’de faaliyet gösteren iş insanlarıyla bir araya geldi.

ABD-TBMM Başkanı Kurtulmuş, Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği Amerika Bölge Başkanlığı (ASKON-USA) tarafından Türkiye’nin Washington büyükelçiliğinde düzenlenen programda yaptığı konuşmada, Türkiye’yi ABD’de temsil eden iş insanları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek ASKON yetkililerine teşekkür etti. Washington’da güzel, verimli programlar gerçekleştirdiklerini ifade eden Kurtulmuş, NATO’nun 75. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen Parlamento Başkanları Zirvesi’nde de Türkiye’nin görüşlerini ifade edeceklerini, dünyada yeni bir barış misyonunun ortaya konulabilmesi için muhataplarıyla görüşmeler yapacağını söyledi. Dünyanın son dönemde içinde bulunduğu durumlara işaret ederek, bütün bu çatışma ve gerilimlerin Türkiye’nin içinde bulunduğu coğrafyada had safhada olduğunu dile getiren Kurtulmuş, Türkiye’nin bütün bunların arasında ekonomik ve siyasi istikrarını korumayı başarmış bir ülke olarak öne çıktığını vurguladı.

“TÜRKİYE BÜTÜN ULUSLARARASI PLATFORMLARDA VAR OLMAYA DEVAM EDECEK”

Bu dönemin çok iyi değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden Kurtulmuş, “Türkiye’mize tarih, coğrafya, jeostrateji altın tepsiler içinde önemli fırsatlar sunuyor. Türkiye, bölgenin istikrar adası olan bir ülkesi olarak ekonomik ve siyasi istikrarını sürdürerek yoluna devam ettiği müddetçe önüne yeni fırsatlar çıkacak, yeni imkanlardan en çok istifade eden ülkelerden birisi olacaktır. Bunun için Türkiye, bütün uluslararası platformlarda var olmaya devam edecek. Türkiye, kendi milli menfaatlerini her platformda savunacak, daha ileri götürecektir. Türkiye, yeni dostluklar, yeni ittifaklar oluşturarak dünyanın birçok yerindeki gelişmelere asla seyirci kalmayacak. Türkiye’nin bu gelişen yeni dünyadaki en önemli güçlerinden birisi de millet varlığı dediğimiz gücümüzdür” dedi.

“HEDEFİMİZ İKİLİ TİCARET HACMİMİZİ 100 MİLYAR DOLAR SEVİYESİNE ÇIKARMAK”

Dünyanın birçok yerindeki insanın baktığı yerin Türkiye olduğunu, mazlum milletlerin hakkı için bir öncü arayanların Türkiye’ye karşı sempati beslediğini, bunun da Türkiye’nin en büyük gücü olduğunu aktaran Kurtulmuş, “Bu gücü en iyi şekilde ileri götürmek özellikle yurt dışında yaşayan Türk diasporasının temel ödevlerinden birisidir. Bunun için buradaki varlığınızın, yaptığınız her bir işin, her bir çalışmanın ve çabanın tahmin ettiğinizden çok daha fazla değeri olduğunu söylemek istiyorum.” şeklinde konuştu. Türkiye-ABD ilişkilerinin zaman zaman çıkışlar inişler gösterse de iki ülke arasında fevkalade müstesna bir ilişkinin bulunduğunu belirten Kurtulmuş, “Özellikle ticaret alanında Türkiye’nin ihracatında iki numara ABD’dir. Türkiye’nin ithalatında, ABD beş numaralı devlettir. Fevkalade yoğun bir ticari ilişkimizin olduğu, aşağı yukarı 38 milyar dolar civarında ikili ticaret hacmine sahip olduğumuz ABD ile olan ilişkilerimizin özellikle siz iş insanları üzerinden daha fazla kuvvetlendirmek durumundayız. İki ülke arasındaki bu ikili ticaret hacminin 100 milyar dolar seviyesine çıkması için iki tarafta da irade mevcuttur, bunun için yeterli potansiyel ortadadır. Bunun için gayret sarf edeceğiz

ABD’de, Türkiye’nin imajını negatif hale getirmek için üstün gayretler sarf edenlerin de var olduğunu biliyoruz. Başta bazı küçük ülkelerin buradaki lobileri olmak üzere Türkiye’de hain darbe girişimine kalkışan ve ondan sonra kaçabilenin mekan tuttuğu Amerika’da güç elde eden FETÖ mensupları olmak üzere, bütün Türkiye düşmanlarına karşı uyanık olacağız. Koskoca bir dünyayı, mazlum coğrafyayı arkasına alan Türkiye, bunların hepsinden çok daha fazla güçlüdür. Yeter ki birlikte ve akılcı bir şekilde çalışmayı başarabilelim. Dolayısıyla sizlerden beklentimiz, burada hem ticaret kabiliyetimizi artırmak hem de bu sinsi faaliyetlere karşı uyanık olarak karşı ataklara geçmek durumundayız” ifadelerini kullandı.(DHA)

Okumaya devam et

Dünya

TBMM Başkanı Kurtulmuş, ABD’deki Müslüman toplum liderleriyle bir araya geldi

TBMM Başkanı Numan KurtulmuşWashington’da, ABD’deki Müslüman toplumun liderleriyle bir araya geldi.  

WASHINGTON-NATO Parlamento Başkanları Zirvesi dolayısıyla Washington’da bulunan Kurtulmuş, Amerika Diyanet Merkezi’nde Müslüman toplumunun temsilcileriyle görüştü.

Görüşmede, Adalet Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Cüneyt Yüksel, AK Parti Yalova Milletvekili Ahmet Büyükgümüş, Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Sedat Önal, Türk-Amerika Diyanet Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Kanca da yer aldı.(DHA)

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.