Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Dünya

Bakan Muş, KKTC Cumhurbaşkanı Tatar tarafından kabul edildi

 Ticaret Bakanı Mehmet Muş, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Lefkoşa’da KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar tarafından kabul edildi. KKTC Cumhurbaşkanı Tatar görüşmede, Türk halkına, KKTC’ye daha fazla yatırım yapmaları çağrısında bulundu.


Ticaret Bakanı Mehmet Muş, resmi temaslarda bulunmak üzere KKTC’ye geldi. Bakan Muş, temasları kapsamında ilk olarak KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’la bir araya geldi. Tatar, kabulde yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ve Türkiye Cumhuriyetine KKTC’ye yaptıkları yardım ve destekler için teşekkür etti. Bakan Muş’un KKTC’yi iyi tanıyan bir kişi olduğuna işaret eden Tatar, bunun ülke açısından memnuniyet verici olduğunu söyledi. Pandemi gibi sıkıntılı bir dönemde Türkiye’nin desteğini hissetmenin önemine vurgu yapan Tatar, bu hissin güven ve istikrarın yegane teminatı olduğunu belirtti. Pandeminin insanları zorladığını ancak sürecin iyi yönetildiğini söyleyen Tatar, ekonominin kalkınması için istikrara ihtiyaç duyulduğunu kaydetti. Tatar, KKTC’nin lokomotif sektörleri arasında turizm ve inşaatın yer aldığını söyleyerek, dışa bağımlı olan bu sektörlerin pandemiden olumsuz etkilendiğini, pandeminin ekonomik aktörlerin gelmesine engel olduğunu belirtti. Yaşanan pandemi sürecinin olağanüstü bir dönem olduğunu dile getiren Tatar, sürecin iyi yönetildiğini söyledi. Tatar, pandemi nedeniyle yapılan sağlık yatırımlarının geleceğe güvenle bakmayı sağladığını ifade etti. Aşılama ve alınan tedbirlerle birlikte sürecin iyi bir noktaya geldiğini, pandeminin ardından KKTC’nin yükselişe geçeceğini dile getiren Tatar, tatil amaçlı ziyaretler ve üniversitelere ilginin artacağını kaydetti.

Yatırım çağrısı


KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, Türk halkına, KKTC’ye daha fazla yatırım yapmaları çağrısında bulundu. KKTC’nin eski eserleri, doğası ve diğer özellikleriyle çok sayıda insanın ilgisini çekebileceğini belirten Tatar, Türkiye Cumhuriyeti’nden KKTC’ye daha fazla ilgi olabileceği düşüncesini dile getirdi. Tatar, KKTC’nin Doğu Akdeniz’in en güzel noktalarından biri olduğunu söyleyerek, turizm imkanlarının yükselişe geçeceğine inanç belirtti. Rekabet edebilme adına maliyetleri kontrol etme ve reformların önemine işaret eden Tatar, ihracat potansiyelinin yüksek olduğunu söyledi.
Güzelyurt bölgesinde narenciye ve benzeri ürünlerin ihracat miktarlarına değinen Tatar, 100 bin ton narenciye ihraç edildiğini belirtti. Türkiye’den KKTC’ye su projesinin KKTC’ye hayat verdiğini söyleyen Tatar, suyun Güzelyurt ve Mesarya’da tarımsal amaçlı kullanılmaya başlayacağını, Güzelyurt bölgesinde yeni ekimlerin başladığını kaydetti. Sudan sonra elektriğe de çözüm bulunması temennisinde bulunan Tatar, elektriğin pahalı olduğunu, bu yönde cesur adımlar atılması gerektiğini kaydetti.
Ticaret Bakanı Mehmet Muş, KKTC’de gerçekleştireceği resmi temaslarla ilgili Tatar’a bilgi verdi. Muş, Türkiye ve KKTC arasında protokol imzalanacağını ve bazı uygulamaların startının verileceğini belirtti. Bakan Muş, Cumhurbaşkanı Tatar ve heyetine misafirperverliği için teşekkür etti.
Kabulde, Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri ve KKTC Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı da hazır bulundu.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Dünya

ABD: İsrail yardım tırlarının geçişine izin verecek

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, ABD’nin ısrarı üzerine İsrail’in Gazze Şeridi’ne giden yardım tırlarına izin vereceğini söyledi.

WASHINTON-
ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, ABD’nin ısrarı üzerine İsrail’in Gazze Şeridi’ne giden yardım tırlarına izin vereceğini söyledi.

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, Gazze Şeridi’nde sona eren insani aranın ardından açıklamalarda bulundu. Kirby, ABD’nin ısrarı üzerine İsrail’in insani yardım tırlarının Gazze Şeridi’ne geçişine izin vereceğini belirtirken, insani arada bölgeye giren kamyon sayısına oranla bu sayının azalacağını söyledi.

ABD’nin Gazze Şeridi’nde esir tutulanları kurtarmak için çatışmalara yeniden ara verilmesi yönünde baskı yaptığını belirten Kirby, “Bu duraklama Hamas yüzünden sona erdi” dedi.
ABD’nin Gazze topraklarının herhangi bir şekilde azaltılmasına karşı olduğunu vurgulayan Kirby, “Gazze’nin coğrafi sınırlarının azaltılmasını desteklemiyoruz. Gazze, Filistin toprağı olarak kalmalı ve bu topraklar daraltılamaz” ifadelerini kullandı.WAABD Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, Gazze Şeridi’nde sona eren insani aranın ardından açıklamalarda bulundu. Kirby, ABD’nin ısrarı üzerine İsrail’in insani yardım tırlarının Gazze Şeridi’ne geçişine izin vereceğini belirtirken, insani arada bölgeye giren kamyon sayısına oranla bu sayının azalacağını söyledi.

ABD’nin Gazze Şeridi’nde esir tutulanları kurtarmak için çatışmalara yeniden ara verilmesi yönünde baskı yaptığını belirten Kirby, “Bu duraklama Hamas yüzünden sona erdi” dedi.
ABD’nin Gazze topraklarının herhangi bir şekilde azaltılmasına karşı olduğunu vurgulayan Kirby, “Gazze’nin coğrafi sınırlarının azaltılmasını desteklemiyoruz. Gazze, Filistin toprağı olarak kalmalı ve bu topraklar daraltılamaz” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

Asayiş

Gazze’de insani ara sona erdi, İsrail saldırılara yeniden başladı: 6 ölü

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’nde insani aranın sona ermesinin ardından saldırılara yeniden başladı. Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah şehrinde 6 Filistinli hayatını kaybetti.

GAZZE-
İsrail ile Hamas arasındaki varılan anlaşma kapsamında 24 Kasım Cuma günü yerel saatle 07.00’de (TSİ 08.00) uygulamaya giren insani ara, bu sabah itibarıyla sona erdi. İsrail Savunma Kuvvetleri’nden (IDF) yapılan yazılı açıklamada, Hamas’ın “insani arayı ihlal ettiği ve İsrail topraklarına ateş açtığı” iddia edildi. Açıklamada, “İsrail ordusu, Gazze Şeridi’nde Hamas’a yönelik hedefleri vuruyor” ifadeleri kullanıldı.

İsrail’in saldırılarında 6 can kaybı

Gazze’deki Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, İsrail’in Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah şehrine gerçekleştirdiği hava saldırısında en az 6 Filistinlinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Okumaya devam et

Dünya

İsrail ve Hamas insani aranın uzatılması konusunda anlaştı

 İsrail ile Hamas, çatışmalara verilen insani aranın en az 1 gün daha uzatılması konusunda anlaşmaya vardı.

GAZZE-
İsrail ve Hamas, esir takası sürecinin devam etmesi amacıyla 6 günlük insani aranın en az 1 gün daha uzatılması konusunda anlaşmaya vardı. İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) tarafından yapılan açıklamada, Gazze Şeridi’ndeki çatışmalara verilen insani aranın uzatıldığı bildirildi. Açıklamada, “Arabulucuların esirlerin serbest bırakılma sürecini sürdürme çabaları kapsamında ve çerçeve (mutabakat) şartlarına uygun olarak operasyonel duraklama devam edecek” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, insani aranın kaç gün uzatıldığına dair detay ise verilmedi. İsrail Başbakanlığından yapılan açıklamada da, “Kısa bir süre önce İsrail’e anlaşma şartlarına uygun olarak (serbest bırakılacak) kadın ve çocukların listesi verildi ve bu nedenle ateşkes devam edecek” denildi.

Dün akşam 30 Filistinli tutuklu karşılığında 16 esiri serbest bırakan Hamas tarafından yapılan açıklamada ise, insani aranın 1 gün daha devam edeceği duyuruldu.

Katar doğruladı

İsrail ile Hamas arasında arabuluculuk yürüten Katar yönetiminden yapılan açıklamada da insani aranın 1 gün daha devam edeceği aktarıldı. Katar Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Majed el-Ansari, “Filistin ve İsrail tarafı Gazze Şeridi’ndeki insani aranın, tüm askeri faaliyetlerin durdurulması ve Gazze’ye insani yardım girişinin sağlanması şeklindeki mevcut koşullar altında 1 gün daha uzatılması konusunda anlaşmaya vardı” dedi.

Blinken bir kez daha İsrail’de

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, çatışmalara verilen aranın uzatılması konusunu görüşmek üzere gece saatlerinde İsrail’in başkenti Tel Aviv’e geldi. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, ABD Başkanı Joe Biden’ın ABD’li Liat Beinin’in çarşamba günü serbest bırakılmasının ardından tüm rehinelerin serbest bırakılmasını sağlamaya kararlı olduğu belirtildi.

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.