Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Çevre

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Samsun Kuş Cenneti tanıtımına canlı bağlandı

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 5 Haziran Dünya Çevre Günü kapsamında Samsun Kızılırmak Deltası Sulak Alanı ve Kuş Cenneti tanıtımıyla ilgili canlı bağlantı yaptı.


5 Haziran Dünya Çevre Günü kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 6 ile uzaktan bağlanarak çevre ve doğa yatırımlarının açılışı ile tanıtımını gerçekleştirdi. Samsun’da da Kızılırmak Deltası Sulak Alanı ve Kuş Cenneti tanıtım programına da çevrimiçi olarak katılan Erdoğan, manda yetiştiriciliğinin önemine değindi.


Programda konuşan Recep Tayyip Erdoğan Samsun ile alakalı olarak, “İstanbul’dan selamlar ve sevgiler. Doğrusu ben burada yılkı atlarının olduğunu bilmiyordum. Manda noktasında o tamam. Ama manda konusunda da mandayı acaba iyi değerlendiriyorlar mı? Onun üzerinde durmamız lazım. Yetiştiriyorlar mı onun üzerinde de durmak lazım. Biliyorsunuz mandada ciddi manada bir eksilme var. Gerek mandanın sütünde gerek etinde istifade ederse, süt ve süt ürünlerinde mandanın çok çok büyük faydaları var. Bunu tarım ve hayvancılıkla birlikte bir çalışma yapmanızda da büyük faydalar olacağına inanıyorum” dedi.

“Doğal makasınız da mı yok?”


Daha sonra kurdele kesmek için çocuklara makas verilmesini isteyen Cumhurbaşkanı Erdoğan esprili bir dille, “Burada da mı makas yok. Siz doğal makas bulamıyor musunuz (gülerek). Doğal makasınız da mı yok? Ben de doğal makas var. Devamlı yanımda taşırım. Öğrensinler diye. Zülkif Valim, bu doğal makastır. Ay-yıldız var. Bu doğal ve maharetleri de çoktur ha. Yavrularımıza makaslarını ihmal etme. Şu anda hep birlikte makas da yok ama kurdeleyi kesmiş gibi kabul ediyoruz. Ya Allah Bismillah” diye konuştu.

“Kuş Cenneti Türkiye’deki 486 kuş türünden 359’una ev sahipliği yapıyor”


Programda konuşan Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, deltanın 19 Mayıs, Alaçam ve Bafra ilçeleri sınırları içerisinde kalan 43 bin hektarlık alanı ile Karadeniz Bölgesi’nin en büyük sulak alanı, barındırdığı canlı sistemi açısından da Türkiye’nin en zengin ve geniş sulak alanlarından birisi olduğunu belirterek, “Türkiye’de bugüne kadar 486 kuş türü tespit edilmiş olup Kızılırmak Deltası bu 486 kuş türünden 359’una ev sahipliği yapıyor. Deltada bulunan Galeriç Ormanı, Türkiye’nin bulunduğu ılıman iklim kuşağındaki nadir subasar ormanlarından birisidir ve ülkemizin de en büyük ikinci büyük subasar ormanı olma niteliğine sahiptir. Delta Türkiye’nin 122 önemli bitki alanlarından birisi olarak kabul edilmiştir. Kızılırmak Deltası Sulak Alan ve Kuş Cenneti, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız tarafından yürütülen çalışmalar sayesinde emin adımlarla UNESCO yolculuğuna devam ediyor. Özellikle kuş varlığı açısından Avrupa’nın önemli sulak alanlarından olan Romanya’daki Danube Deltası, Bulgaristan’daki Srebarna Deltası, İspanya’daki Donana Deltası gibi birçok benzer alanla kıyaslandığında Kızılırmak Deltası daha fazla kuş çeşitliliğine ve buna bağlı doğal özelliklere sahiptir. Bu değeri dünya ölçeğine taşımak adına her türlü çalışmayı yapan Bakanlığımız nihai hedef olarak ülkemizin ilk UNESCO Doğal Miras alanı olarak Kızılırmak Deltası’nı ilan ettirmek şeklinde belirlemiştir. Ülkemiz açısından ilk ve tek UNESCO dünya doğal miras alanı olma yolunda ilerleyen Kızılırmak Deltası, gelecekteki benzer çalışmalar açısından da bir rehber niteliği taşıyor” şeklinde konuştu.

“Samsun’da yaklaşık 20 bin manda yetiştirilmektedir”


Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ise şunları söyledi:
“Samsun’da yaklaşık 20 bin manda yetiştirilmektedir. Kızılırmak Deltası civarındaki köylerde ise 10 bin civarında manda yetiştirilmektedir. Kızılırmak Deltası’nda doğal yaşamın bulunduğu 25 kilometrelik alanı araç trafiğine kapattık. Deltadaki kuş varlığının korunması açısından av yasağının uygulanması ve uygulama alanın genişletilmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ile çalışmalar yürütüyoruz.”
Samsun’daki etkinliğe ayrıca AK Parti Samsun Milletvekilleri Ahmet Demircan, Fuat Köktaş, Orhan Kırcalı, Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç, 19 Mayıs Belediye Başkanı Osman Topaloğlu ve protokol üyeleri katıldı.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Çevre

Samsun’da cami hoparlörlerinden ‘fırtına’ anonsu

Samsun’da cami hoparlörlerinden ‘fırtına’ uyarısı yapıldı ve vatandaşlar aşırı hava olaylarına karşı tedbirli olmaya çağrıldı.

Erdi Demir
SAMSUN-
Meteoroloji 10. Bölge Müdürlüğü tarafından ‘fırtına ve kuvvetli rüzgar’ başlıklı bir uyarı yapıldı. Uyarı, cami hoparlörlerinden de paylaşıldı. İl genelindeki cami hoparlörlerinden yapılan anonsta, “Yapılan son değerlendirmelere göre rüzgar bugün Samsun ve çevrelerinde güney ve güneybatı yönünden kuvvetli ve yer yer kısa süreli saatteki hızı 80 km’ye kadar çıkan fırtına şeklinde eseceği tahmin diliyor. Ulaşımda aksamalar, çatı uçması gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır” denildi.
Öte yandan Samsun Valiliği’nin resmi sosyal medya hesaplarından fırtına uyarısı yapılarak, vatandaşlara tedbirli olunması çağrısında bulunuldu.

Okumaya devam et

Çevre

Samsun ve Ordu’da fırtına uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Samsun ve Ordu’da fırtına uyarısı yaptı.

Selim Kuşcu
SAMSUN-
Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada, bugün (29 Kasım) Samsun ve Ordu’da şiddetli rüzgar ve fırtına beklendiği duyuruldu. Yapılan uyarıda dikkatli olunması gerektiği belirtilerek, “Yapılan son değerlendirmelere göre rüzgarın bugün Samsun çevreleri ile Ordu’nun iç kesimlerinde güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli ve yer yer kısa süreli fırtına (60-80 kilometre saat) şeklinde eseceği tahmin ediliyor. Ulaşımda aksamalar, çatı uçması gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır” denildi.

Okumaya devam et

Çevre

Deprem bölgesi Malatya’da tek katlı evlere ilgi arttı

Kahramanmaraş merkezli depremlerde büyük yıkımın yaşandığı Malatya’da kentin yeniden imar ve ihyası için çalışmalar sürerken prefabrik ve tek katlı evlere ilgi arttı.

Hasan Eryılmaz
MALATYA-
6 Şubat’ta yaşanan Kahramanmaraş merkezli depremlerde büyük bir yıkım yaşayan kentlerden biri olan Malatya’da şehrin yeniden imar ve ihyası için çalışmalar sürerken, prefabrik ve tek katlı ev talebi arsa satışlarına da yansıdı.

Konut satışların durma noktasına geldiği kentte arsa satışları hız kazanırken, çok sayıda vatandaş ise kayısı bahçelerine prefabrik ve tek katlı ev inşa etmeyi tercih ediyor.
Depremlerin sürdüğü kentte prefabrik ve tek katlı evlerin daha güvenli olduğunu belirten bir çok depremzede kırsal mahallere her geçen ilginin de biraz daha arttığını kaydetti.

“Müstakil evler ile hobi evlerine ilgi arttı”

Depremlerde Akçadağ ilçesi Aydınlar Mahallesi’ndeki evlerinin ağır hasar alarak yıkıldığını belirten Abdülaziz Karaköse, “Depremler sonrası yıkılan evimizin yerine yeniden bir ev inşa etme sürecindeyiz. Bugün itibariyle evimizin kaba inşaatı ve sıvası bitti. Amacımız devletin yükünü paylaşarak yaraları el birliği ile sarmak. Son dönemlerde müstakil evlere, hobi bahçeleri ve köylerdeki parsellere ilgili arttı. Yaşam tarzımız yaptığımız binalara yansımak zorunda haliyle inşa ettiğimiz binaları depreme dayanıklı yapmaya çalışıyoruz” dedi.

“Hemen hemen her bahçede inşaat çalışması var”

Kent merkezindeki evlerinin hasar almasının ardından kırsaldaki arazilerine çelik konstrüksiyonlu ev inşa eden Hüseyin Karaköse ise “Depremlerde kent merkezindeki evimiz ağır hasar aldı. Bir süre çadır ve konteynerlerde kaldıktan sonra kendi arazimize çelik konstrüksiyonlu bir ev yaptık. Yaklaşık üç dört ayda tamamlanan evin maliyeti bir milyonu buldu. Depremlerin ardından insanlar apartmanlardan uzaklaşmak istiyor. Kendi köyümüzde ve çevremizde hemen hemen her bahçede bir ev inşaatı olduğunu gözlemleyebiliyorum” ifadelerini kullandı.

“İnsanlar artık şehir dışında yaşamayı düşünüyor”

Depremler sonrası kırsal bölgelerdeki arsalara taleplerin arttığını aktaran Malatya Emlakçılar Odası Başkanı Ali Özgül de, “Deprem korkusunun devam etmesiyle insanlar ailelerini daha güvenli ve sağlam yere taşımak istiyor. Bu noktada şehir dışındaki arazilere rağbet gözlemleniyor. Şehir merkezinden kenar semtler ve tarım arazilerine bir dağılma söz konusu. Kent merkezine eskisi gibi ilgi olacağını düşünmüyoruz” diye konuştu.

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.