Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Genel

Z kuşağı ‘muhtar’ oldu

Samsun’da 6 Haziran Pazar günü yapılan muhtarlık ara seçiminde Z kuşağından 18 yaşındaki bir genç “Türkiye’nin en genç muhtarı” seçildi. 26 gün önce 18 yaşına giren Türkiye’nin en genç muhtarı olan Ali Külekci, “Mahalleme ‘iyi ki Ali’yi seçmişiz’ dedirttireceğim” dedi.


Samsun’da 6 Haziran Pazar günü 14 farklı mahallede muhtarlık seçim heyecanı yaşandı. Havza ilçesi Ağcamahmut Mahallesi’nde eski Muhtar Ali Zengin kalp krizinden hayatını kaybettiği için mahalleli ara seçime gitti. Gerçekleşen muhtarlık seçiminde ise 18 yaşındaki Ali Külekci, Türkiye’nin en genç muhtarı oldu. Liseyi yeni bitiren genç, mahalleli tarafından çok sevildiğini bildiği için ve ‘mahallenin en genci’ olduğundan dolayı hizmet etmek için muhtarlığa aday olduğunu açıkladı. Bilgisayar oyunu oynayan, halı saha maçı yapan, bisiklet süren, arkadaşlarıyla gezen Külekçi’nin muhtar olması mahallede sevinçle karşılandı. Z kuşağından olan Ali Külekçi, 53 oyun 37’sini alarak muhtar seçildi.

“İyi ki Ali’yi seçmişiz dedirttireceğim”


Muhtar olduğu için mutlu olduğunu dile getiren Ali Külekci, “2003 doğumluyum. Mayıs’ın 12’sinde 18 yaşıma girdim. Öncelikle eski muhtarımız Ali abimizi rahmetle anıyorum. Muhtarımızın vefatı nedeniyle mahallemizde bir ara seçim oldu. Adaylığımı açıkladım. Seçime gittik ve kazandım. Şu anda Türkiye’nin en genç muhtarıyım. Kendimle de gurur duyuyorum. Çok heyecanlıyım, anlatılmaz yaşanır. Köy halkına çok teşekkür ediyorum. 18 yaşında Havza Şehit Recep Şahin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden mezun oldum. Akabinde muhtarlık seçimi duydum. Köyde de sevildiğim için aday oldum, adaylığımı açıkladım. Köye en iyi hizmetleri getireceğime inanıyorum. ‘İyi ki Ali’yi seçmişiz’ dedirttireceğim” şeklinde konuştu.
Hem hizmet edeceğini hem de arkadaşlarına vakit ayıracağını ifade eden Külekci, “En geç muhtar olduğu için dikkat çekiyorum. Okuldan çıktığım zaman bağ, bahçe, hayvancılıkla uğraşıyorum. Çiftçilikle yapıyorum. Arkadaşlarımla vakit geçiriyorum. İlçede geziyoruz. Her genç arkadaşım gibi ben de geziyorum. Arkadaşlarımla futbol oynarız, konsol oyunu oynarız. Bowling oynarız. Her yere gideriz. Bundan sonra köyümde sorumlu olduğum bir alan var. Hem arkadaşlarımda vakit geçireceğim” ifadelerini kullandı.

“Genç muhtarımızla güzel işlere imza atacağız”


Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir ise Muhtar Külekci’ye tebrik ziyaretinde bulundu. Başkan Özdemir, “Türkiye’nin en genç muhtarına hayırlı olsuna geldik. Hakikaten 18 yaşını yeni doldurarak muhtarlığı kazanmış, çiçeği burnunda bir muhtarımızdır. Gerçekten çok heyecanlandık. Genç, dinamik, çalışkan bir görüntüsü var. Havza Belediye Başkanı olarak Türkiye’ye örnek olacak bir projenin hazırlığını yapıyorum. Muhtarımın mahallesinin bende özel bir yeri var. Eski mahalle muhtarımız Ali kardeşimiz benim çocukluk arkadaşımdı. Kendisine rahmet diliyorum. Ali kardeşimizin bıraktığı yerden inşallah genç Ali kardeşimiz devam edecektir. Hem örnek olması bakımından hem de gençlerimizi teşvik etmesi bakımından genç muhtarımızla güzel işlere imza atacağız inşallah” açıklamasında bulundu.
Ali Külekci’ye genç olduğu için seçtiklerini söyleyen mahalleli Kurtça Mercan (64) ise, “Muhtarımızdan Allah razı olsun. 18 yaşında verilmiş bir hakkı kullanmayı, gelecek nesillere aktarmayı başardı. Tebrik etmek gerekiyor. Gerçekten çok önemli bir durum. Olmaz denilen bir şeyi yaptı. 18 yaşında hak bu gençlere verilmiş. Gençler ise bu hakkı kullansın. Genç olduğu, pırlanta gibi biri olduğu için seçtik. Muhtarlar hep bizden büyük oluyordu. Bunlar kendi evladımız gibi, kendi çocuğumuz gibidir. İstediğimizi söyleyebiliriz, kızmaz bize. Yap dediğimiz şeyi yapar. Köyümüzün iki tane pırlanta gibi genci var. Zaten hizmeti bunlar yapıyordu. Mahalle hep yaşlı. İnşallah gençlerimiz bu köyden dışarı çıkmaz. Hizmet eder ve bu örnek olur” ifadelerini kullandı.


Muhtar Ali Külekçi’nin çocukluk arkadaşı Sadık Dursun Kaygusuz(19) ise şu şekilde konuştu:
“Arkadaşımla beraber doğduk büyüdük. Birbirimize sahip çıkarak mahallemize en hizmet edeceğimize inanıyoruz. Çok mutlu olduk. Bütün gençlerimizin aynı bu şekilde hizmet etmelerini, mahallerine muhtar olmalarını istiyoruz. Mahallemiz iki genci olarak beraber çobanlık yaptık, oyun oynadık. Her zaman beraber zaman geçirdik. Ondan sonra muhtarlık adayı olacağını söyledi. Biz de desteğimizi verdik.”
Anne Gülşen Külekçi de “3 çocuğumdan en küçüğü Ali’m. Kazanmasından dolayı çok mutlu olduk. Köyde kalmak istedi. Köye hizmet vermek istedi. ‘Aday olacağım’ dediği zaman çok mutlu olduk. Başaracağını baştan hissetim” dedi.
Çiçeği burnundaki muhtar Ali Külekci, 11 Haziran Cuma günü mührü alarak resmen göreve başlayacak.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Asayiş

Samsun polisinin acı günü

Samsun’da evinde rahatsızlanan polis memuru Şaban Abdullah Cihan, kaldırıldığı hastanede kurtarılamayarak hayatını kaybetti.

Muhammer Ay
SAMSUN-
Samsun Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğünde görev yapan polis memuru Şaban Abdullah Cihan (54), evinde rahatsızlanarak özel bir hastaneye kaldırıldı. Cihan hastanede yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti. Şaban Abdullah Cihan için bugün Samsun Emniyet Müdürlüğü önünde tören düzenlendi. İki çocuk babası polis memurunun naaşı, törenin ardında toprağa verilmek üzere memleketi Tokat Çamlıbel’e gönderildi.

Okumaya devam et

Asayiş

MSB: Irak ve Suriye’nin kuzeyi dâhil; son bir haftada 25 terörist etkisiz hâle getirilmiştir

MSB:“Irak ve Suriye’nin kuzeyi dâhil; son bir haftada 25 terörist etkisiz hâle getirilmiştir”
– “(Yeni F-16’lar ve modernizasyon) ABD tarafından gönderilen ‘Taslak Teklif ve Kabul Mektupları’ Bakanlığımıza ulaşmıştır. İlgili birimlerimiz gerekli inceleme ve değerlendirmelere başlamıştır”
-“(F-16) Üretim ve modernizasyon faaliyetlerinin Türkiye’de yapılmasına yönelik teklifimiz ABD makamlarına iletilmiştir”
-“(Bakan Güler’in İngiltere ziyareti) Eurofighter konsorsiyumu ülkelerinden Almanya’nın bu konudaki olumlu yaklaşımı beklenmektedir. İngiltere ve üretici firma temsilcileri ile teknik görüşmelere devam edilmektedir”

-“Son bir haftada yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 101 şahıs yakalanmıştır. Yakalanan şahıslardan 4’ü terör örgütü mensubudur”
-“Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Yerli ve Milli Uçak Gemisine sahip olunması yönünde verdiği direktif üzerine alınan kararla, Deniz Kuvvetleri Komutanlığımızın Dizayn Proje Ofisi tarafından tasarım faaliyetlerine başlanmış, Dizayn Proje Ofisi Müdürlüğü tarafından başlanan ve konsept tasarımı üzerinde önemli bir mesafe kat edilmiştir”

Okumaya devam et

Genel

Bursa’da bu köyde erkeklere sokağa çıkma yasağı

Bursa’nın İnegöl’ün ilçesi kırsal Dipsizgöl Mahallesi’nde geçmişte de uygulanan ancak zamanla unutulan gelenek, 4 yıldır yeniden yapılmaya başlandı. Senenin bir günü rol, mekan değişimi ile kadınlar köy kahvesinde ve köy meydanında gönüllerince vakit geçirirken, erkeklere sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. Bir öğrenci tarafından Kıraat-Anne ismiyle projeye dönüştürülen gelenek, TÜBİTAK’ın da ilgisini çekti. Dipsizgöl’ün ilginç geleneği önümüzdeki hafta Eskişehir’de bölge finallerinde değerlendirmeye girecek.

Süleyman Aydın
BURSA-
İnegöl’ün kırsal Dipsizgöl Mahallesi, geçmişte de köyde uygulanan ancak zamanla unutulan bir geleneği son 4 yıldır Muhtar Levent Aslan’ın organizasyonuyla yeniden yapmaya başladı. Mahallede yılda bir gün, rol-mekan değişimi yapılıyor. Köyde çok eski tarihlerde yapılmış, ancak daha sonra unutulmuş bu gelenek ile kadınlar kahvehaneye gidiyor, erkekler ise evlerinde kalıyor. 1 gün boyunca köy de kahvehane de kadınların oluyor. Sohbet edip oyunlar oynayarak, eğlenceler düzenleniyor.

Bu gelenek, Halil İnalcık Sosyal Bilimler Lisesi öğrencisi Sıla Yavuz’un da dikkatini çekti. Anneannesi bu köyde ikamet eden öğrenci, ilginç geleneği Felsefe Grubu Öğretmeni Pınar Yıldız ile paylaştı. Daha sonra Sıla Yavuz ile öğretmeni Pınar Yıldız öncülüğünde bu gelenek “Kıraat-Anne” ismiyle bir TÜBİTAK projesine dönüştürüldü. Bir kültürel miras olmasına rağmen ara verildiği ve henüz 4 yıldır yeniden düzenlendiği için TÜBİTAK tarafından “Değerler Eğitimi” çerçevesinde ele alınan uygulamada, köyde kadınlar ve erkeklerin etkinlikten memnun oldukları görüldü. Etkinlikte ayrıca annelere jandarma tarafından bilgilendirmeler de yapılıyor. Kadınların özellikle çocukları için bilgilenmesi adına eğitimler düzenleniyor. Toplumsal kalkınmayı hedefleyen ve bir projeye dönüşen gelenek, bölge finallerine kaldı. Önümüzdeki hafta Eskişehir’de bölge finalini geçmesi durumunda ise Türkiye derecesi almak için Ankara’ya gidecek.

Projeyi hazırlayan Halil İnalcık Sosyal Bilimler Lisesi öğrencisi Sıla Yavuz, projeye ilişkin bilgiler verdi. Yavuz, “Danışman öğretmenimin yönlendirmesiyle bu projeye katıldım. Anneannem bu köyde olduğu için bu geleneği biliyordum. Sonra daha detaylı araştırdığımda aslında bu geleneğin kadınları ne kadar mutlu ettiğini, aidiyet duygularının arttığını ve aynı zamanda karı-koca ilişkilerinde eşitliği görmenin avantaj sağladığını fark ettik. Bu gelenek eski zamanlarda yapılan, sonra unutulan ve son 4 yıldır yeniden yapılmaya başlanan bir gelenek” dedi.

Kıymet verilen bir proje

Halil İnalcık Sosyal Bilimler Lisesi Felsefe Grubu Öğretmeni Pınar Yıldız ise “Yılda bir gün rol, mekan değişimi oluyor. Herkes birbirinin yerine empati kurabiliyor. Öğrencimizin hazırladığı bu proje TÜBİTAK tarafından da kıymet verilen bir proje oldu. Panelde ikinci aşamada İnegöl’ü temsil edeceğiz. Burada ana maksat hem toplumsal cinsiyet eşitliğinin köy meyanında bile sağlandığını görmek hem de kadının sosyal hayata katılımını sağlayabilmek. Proje kadın erkek cinsiyet eşitliği, eşlerin birbirlerini anlamaları ve köy turizmi açısından fayda sağlıyor. Bu konu kamuoyunda ve basında bir yankı uyandırırsa, Dipsizgöl Mahallesi de merak edilecek. Köye ziyaretler yapılacak. Ekonomik döngü sağlanacak. Kadınlar evde yaptıkları ürünleri, örgüleri, endemik bitkileri satışa sunabilecek. Bu yönüyle de bizi heyecanlandıran bir proje” diye konuştu.

“Kadınların rolü her alanda çok değerli”

Bu yıl yapılan etkinliğe İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban da misafir oldu. Başkan Taban, “Dipsizgöl havasıyla, suyuyla, bereketli topraklarıyla biliniyor. Meyveci bir köy. Yaklaşık 800 civarında vatandaşımız yaşıyor. Biz burada Sıla arkadaşımızın ve Pınar hocamızın projesiyle köyümüzün geleneğinin faydalarını bilimsel olarak ortaya koyuyoruz. Burada bir kazan kazan var. Hanımefendilerin hayatımızdaki rolü ortada. Kadınlar evde, işte, sosyal hayatta, her alanda varlar. Kırsalda da kadınların rolü çok kıymetli. Bugün de burada bir rol mekan değişimi yapılıyor. Beyler ortalıkta yok. Hanımefendiler kahvedeler, meydandalar. Burada roller değişti, mekanlar değişti ve herkes bir empati kurarak hayatı yeniden anlamlandırıyor. TÜBİTAK’ın da destekleriyle güzel bir proje ortaya konulmuş” dedi.

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.