Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Çevre

Canik can dostlarına sahip çıkıyor

Canik Belediyesi’nin sokak hayvanlarına yönelik sürdürdüğü çalışmalar vatandaşlardan yoğun ilgi görüyor.


Sokak hayvanlarının sağlık sorunları ve yeme-içme ihtiyaçlarıyla yakından ilgilenen Canik Belediyesi, vatandaşlardan gelen çağrılar doğrultusunda çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Canik Belediyesi Veterinerlik Hizmetleri birimi tarafından sürdürülen çalışmalar kapsamında sokak hayvanları için belirlenmiş noktalar her gün ziyaret edilerek onların mama ve su ihtiyacı karşılanıyor. Hayvanlar erken saatlerde acıktıkları için günün erken saatlerinde göreve başlayan yetkili personel, çağrı hattına gelen ihbarları da anında değerlendirerek söz konusu noktalara anında ulaşıyor.
Kedilerin kış aylarında soğuktan korunması ve yaz aylarında yavrulama döneminde barınması için 25 noktaya Kedi Evi yerleştiren Canik Belediyesi, sahipsiz kalan yavruları da sahiplendiriyor.
Sokağa çıkma yasağının olduğu tam kapanma döneminde bile sokak hayvanlarının ihtiyaçlarını gidermeye çalıştıklarını ifade eden Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı, bu hizmeti titizlikle sürdüren çalışanları tebrik ettiğini belirtti.


Canik Belediyesi’ne bağlı veteriner hekim ve 5 personelden oluşan bir ekibin bu görevi yürüttüğünü söyleyen Başkan Sandıkçı, hayvansever vatandaşların sokak hayvanlarına karşı gösterdikleri duyarlılıktan büyük memnuniyet duyduğunu ifade etti.
Hayvansever vatandaşların, Canik Belediyesi’nin 444 55 90 numaralı çağrı merkezi hattını arayıp sokak hayvanlarıyla ilgili ihbarda bulunduklarını dile getiren Sandıkçı, “Vatandaşımız bizi arıyor. Belediyemizin veteriner hekimine ulaşıyor. Arkadaşlarımız belirlenen adrese hemen ulaşıp hayvanların tedavisiyle ilgileniyor” dedi.

Gelen ihbarlar doğrultusunda hayvanların hastalıklarına yönelik acil müdahalelerin yerinde yapıldığını söyleyen Başkan İbrahim Sandıkçı, “Sağlık durumu ağır olan sokak canlıları Samsun Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren hayvan barınağına götürülüp tedavileriyle orada ilgileniliyor. İyileşen hayvanlar barınaktan alınıp tekrar yaşadığı ortama geri bırakılıyor” dedi.
Sokak hayvanları adına yardım faaliyeti sürdüren pek çok derneğin var olduğunu ifade eden Sandıkçı, “Bütün bu derneklerle irtibat halindeyiz. Onların taleplerini alıp değerlendiriyoruz. Neler yapılabileceği noktasında sürekli diyalog halindeyiz” ifadesini kullandı.


Kedi ve köpeklerin yoğun olarak bulunduğu noktalara yerleştirilen besleme kaplarıyla mama ve su ihtiyaçlarının karşılandığını belirten Sandıkçı, “Hayvansever vatandaşlarımız da kendi sokağındaki hayvanlar için bir kap su ve imkânları varsa mama koyabilirler. Ellerinden geldiği kadarıyla sokak hayvanlarının ihtiyaçlarını karşılamaya çalışabilirler” şeklinde konuştu.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Çevre

Antalya’da ikinci piton vakası, bu kez apartmanın içerisinden çıktı

Antalya’da bir apartman içerisinde boş dairede bulunan 1.5 metre uzunluğundaki pitona el konuldu. Daha öncede bir sitenin bahçesinin demir kapısında piton bulunarak el konulmuştu.

Ertuğrul Gün
ANTALYA-
Olay, dün Kepez ilçesi Ayhanoğlu Mahallesi’nde meydana geldi. Bir apartmanda yaklaşık 1.5 metre uzunluğunda piton olduğu ihbarını alan Antalya Büyükşehir Belediyesi ekipleri adrese intikal etti. Adreste pitonla karşı karşıya gelen ekipler, pitona el koyarak cam akvaryuma koydular. Piton daha sonra Antalya Büyükşehir Belediyesi Doğal Yaşam Parkı’na teslim edildi. Pitonun boş bir evde bulunduğu ve sahibine ise ulaşılamadığı öğrenildi.

İkinci piton vakası
Öte yandan, 24 Ekim günü Muratpaşa ilçesi Meydankavağı Mahallesi Şehitler Caddesi üzerindeki bir apartmanın giriş kapısında delikli demir kapıya kahverengi renkte ve yaklaşık 1,5 metre uzunluğunda bir yılanın dolandığını gören vatandaşlar durumu 112 Acil Çağrı Merkezi’ne bildirdi. İhbarla adrese itfaiye ekibi sevk edildi. Büyük panik yaşayan vatandaşlar yılanı cep telefonu kamerasıyla da kayda aldı.

Görüntü çeken bir vatandaş, ”Sitenin demir kapısına sıkışmış şekilde bir yılan, boğa yılanı herhalde, ben Antalya’nın yerlisiyim böyle bir şey görmedim. 1,5 metre kadar var, boğa yılanı olarak tahmin ediyorum” diyerek, endişesini dile getirmişti.

Kısa sürede bölgeye gelen itfaiye yılanı zarar vermeden titizlikle bulunduğu yerden yavaş yavaş çıkardı. Piton daha sonra aynı şekilde Antalya Büyükşehir Belediyesi Doğal Yaşam Parkı’na teslim edildi.

Okumaya devam et

Çevre

Ramazan ayı öncesi marketler mercek altında

Samsun’da Ramazan ayına kısa bir süre kala marketlerde ‘haksız fiyat artışları’, ‘etiket fiyatı ile kasa-raf arasında fark olup olmadığı’ gibi birçok konuda denetim gerçekleştirildi.

Erdi Demir
SAMSUN-
Ticaret Bakanlığı tarafından Türkiye’de 10 ilde eş zamanlı olarak denetim gerçekleştirildi. Denetimlerden biri de Samsun Ticaret Müdürlüğü tarafından Canik ilçesinde bulunan bir markette yapıldı. Ticaret İl Müdürü Kürşat Turpçu’nun da katılımıyla düzenlenen denetimlerde haksız fiyat artışları, etiket fiyatı ile kasa-raf fiyatı arasında fark olup olmadığı gibi birçok konuda denetimler gerçekleştirilip, göstermelik aldatıcı ve yanıltıcı indirimlerin neden olduğu tüketici mağduriyetlerinin önüne geçilmesi amaçlandı.

Denetimler sonunda açıklamalarda bulunan Samsun Ticaret İl Müdürü Kürşat Turpçu, “11 ayın sultanı Ramazan ayımız yaklaşmakta olup, özelliklede son 1 aydır da bu kapsamdaki denetimlerimizi yoğunlaştırdık. Şu anda da yerel zincir marketlerimizin birinde denetim gerçekleştirmekteyiz. Denetimlerimizde bir taraftan 6585 sayılı Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun kapsamında haksız fiyat artışları olup olmadığını, diğer taraftan 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Fiyat Etiket Yönetmeliği kapsamında da ürünlerin üzerinde mevzuata uygun bir şekilde fiyat etiketlerinin bulunup bulunmadığını, etiket fiyatı ile kasa-raf fiyatı arasında fark olup olmadığını kontrol ederek göstermelik, aldatıcı ve yanıltıcı indirimlerin neden olduğu tüketici mağduriyetlerinin önüne geçmeye çalışıyoruz” dedi.

“Vatandaşlarımız HKS Mobil Uygulamasını indirsin”

Ayrıca geçen Aralık ayında Fiyat Etiketi Yönetmeliği’nin Tarife ve Fiyat Listesi başlıklı 8. maddesinde yapılan değişiklik çerçevesinde de yiyecek ve içecek sektöründe faaliyet gösteren işletmelerde de denetimlerin devam ettiğini ifade eden Turpçu, “Yine denetimlerimizde sebze meyve reyonlarında ürünlere ait güncel künye bilgilerinin bulunup bulunmadığı ve künye bilgileri üzerinden haksız bir fiyat artışı olup olmadığının da kontrolünü sağlıyoruz. Bu kapsamda da vatandaşlarımızdan bakanlığımıza ait HKS Mobil Uygulamasını indirmelerini ve fiyat hareketliliğini de buradan takip etmelerini rica ediyorum” diye konuştu.

Okumaya devam et

Belediyeler

Başkan Togar: İlçemize 61 adet park ve yeşil alan kazandırdık

Tekkeköy Belediye Başkanı ve Adayı Hasan Togar, “Samsun’un en çok yeşil alan, park ve spor tesisi yapan belediyesi olmanın haklı gururunu paylaşıyoruz. Son 10 yılda 61 adet park ve yeşil alanı ilçemize kazandırdık” dedi.

HAMİDE GONCA
SAMSUN-
10 yılda yapılanlar hakkında bilgiler veren Başkan Togar, “Bugüne kadar ilçemizin merkezinden kırsal mahallelerine kadar oyun alanları, kamelyaları, spor aletleri gibi farklı malzemelerle donattığımız 61 yeni parkımız ve 110 bin metrekarenin üzerinde bir alanı halkımızın hizmetine sunduk. En çok nüfusu barındıran 19 Mayıs Mahallemizde bu rakam 20 bin metrekarenin üzerinde ve yeni nesillere yemyeşil bir çehre bırakabilmek için 68 bin fidanı da toprakla buluşturduk” diye konuştu.

Kent merkezinde yer alan Nostalji Parkı’nın da bu alanda yapılan özel çalışmalardan biri olduğunu belirten Togar, “Yaptığımız tüm park ve yeşil alanların en özellerinden birisi ise Nostalji Parkımız. Kent merkezimizdeki eski gar binalarımızı tarihin ve doğanın eşsiz büyüleyici güzellikleri içerisinde bir asırlık çınar ağaçları gölgesinde adeta botanik bahçesine dönüştürdük. Asırlık tren istasyonumuzun tarihi dokusuna zarar vermeden restore ederek turizme kazandırdığımız bu çalışmamız insanlarımız için kentin içinde nefes alabilecekleri bir yaşam alanı olarak hizmet vermeyi sürdürüyor” şeklinde konuştu.

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.