Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Eğitim

Samsun’da uçurtmalar gökyüzünü şenlendirdi


Samsun’da düzenlenen “Uçurtmamda Sevgi Var” isimli etkinlikte uçurtmalar gökyüzünü şenlendirdi.
Samsun Milli Eğitim Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi, Atakum Bilim ve Sanat Merkezi tarafından Batıpark’ta “Uçurtmamda Sevgi Var” etkinliği düzenlendi. 2021 Yunus Emre ve Türkçe yılı ile Hacı Bektaş Veli yılı olması nedeniyle yapılan etkinlikte farklı okullarda öğrenim gören çocuklar burada şiirler okudu. Akabinde Yunus Emre ve Hacı Bektaş Veli’nin sözlerinin yazılı olduğu uçurtmalar öğrenciler ve velilileri tarafından uçuruldu. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ise Bilim ve Sanat Merkezi stantlarını gezerek öğrencilerle sohbet etti. Öğrencilerden oluşan müzik grubu ise vatandaşların kulaklarının pasını sildi.

Etkinlikte konuşmasını gerçekleştiren Atakum İlçe Milli Eğitim Müdürü İrfan Yetik, “Kültürümüz açısından önemli dönüm noktalarının yıl dönümlerine 2021 yılı içerisinde çok kez tanıklık ettik. Önce İstiklal Marşımızın kabulünün yüzüncü yılını kutladık, ardından Hacı Bektaş Veli’nin 750. ve Yunus Emre’nin 700. vefat yıl dönümlerinde bu yüce şahsiyetleri, gönül erenlerini anmak için burada toplandık. Vefatlarının üzerinden 7 asırdan fazla geçmesine rağmen, bugün hala gönüllerimizde dolaşan bu gönül erleri, Anadolu’da 700 yıldır varlığımızı sürdürmemizin; kullandıkları dil, öğütledikleri sevgi ve hoşgörüyle, birlik ve beraberlik içinde yaşamamızın da mimarlarıdırlar. Anadolu’nun her yerinde bir zenginlik görmek mümkündür. İnsan ve doğa el ele verip nice zenginlikler doğurmuştur bu topraklardan. İşte bu topraklara sonsuz emekle, yılmadan usanmadan hoşgörü tohumları ekmiş Anadolu erenlerinden biridir Hacı Bektaş Velî. Zamanla onların yolunu izleyenler de bu tohumlara su vermiş, nur vermiştir, gün gelsin de tohumlar yeşersin, meyve versin diye. ‘Gündüz şevk ile dünya işine, gece aşk ile ahiret işine’ prensibini uygular Hacı Bektaş Veli. İnsanların miskinlik etmesini hoş karşılamaz.

nsanların emeklerine saygılıdır. Çalışkanlığı önerir. Dürüstçe çalışmayı kutsar. Yunus Emre de Hacı Bektaş Veli’nin hoşgörü tohumlarını sulamış ve Anadolu insanının kalbinde taht kurmuş bir erendir. Onun bize anlattığı sevgi, asırları aşarak günümüze kadar ulaşmış, şu anda bütün dünya milletlerinin ihtiyaç duyduğunu bildiğimiz temel bir prensip haline gelmiştir. Bütün bunların yanında hem Yunus’un hem de Hacı Bektaş’ın Türkçe’mize olan katkılarını da hatırlatmadan geçmemek gerekir. 2021 Yılında sadece Yunus değil Türkçe vurgusu da yapılmıştır. Çünkü ‘Dünya Dili Türkçe’ şiarıyla hareket etmek istiyorsak Yunus’un Türkçeye olan katkılarını da görmezden gelemeyiz. Yunus’un döneminde bilim ve sanat dili olarak ağırlıklı olarak Farsça ve Arapça kullanılmaktaydı. Yunus Emre ise şiirlerinde akıcı ve sade Türkçeyi vurgulamış ve Karamanoğlu Mehmet Bey’i etkileyerek, 1277’de ‘bundan böyle meydanda, mecliste Türkçeden başka dil kullanılmaya’ fermanının oluşmasına temel oluşturmuştur. Yunus’un bürokrasiyi böylesine etkilemesi, Anadolu’da Türkçenin yazı dili haline gelmesinde oldukça etkili olmuştur” dedi.
Etkinlikte Atakum Bilim ve Sanat Merkezi Müdürü Hamza Tural da bir konuşma gerçekleştirdi.
Programa ayrıca Samsun İl Milli Eğitim Müdürü Yardımcı Erdal Aksoy katıldı. Etkinlik toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.

Eğitim

Samsun Uğur Okulları’na EN İYİ ARAŞTIRMA ÖDÜLÜ

Samsun Uğur Okulları, Bahçeşehir Üniversitesi’nde düzenlenen UMakerfest’e katıldı. İlkadım ve Canik Kampüsü öğrencilerinin projeleri jürinin dikkatini çekti. Canik Kampüsü ‘En İyi Araştırma Ödülü’nü kazandı. Samsun Uğur Okulları Kurucusu Ender Gür, başarılı öğrencileri tebrik etti.

FİRDEVS BOZKURT GONCA
SAMSUN-Uğur Okulları öğrencilerinin el becerileri, inovasyon yetenekleri ve problem çözme pratiklerini geliştirmek amacıyla düzenlenen UMakerfest etkinliğinin 8’incisi, İstanbul’da bulunan Bahçeşehir Üniversitesi Future Kampüs Kemerburgaz’da gerçekleşti.

Öğrencilerin üretici becerilerini kazanmalarını, teknolojik araçlarla deneyler yapmalarını ve ilgi alanlarına göre yeni deneyimler edinmelerini sağlayan UMakerfest organizasyonuna 181 öğrenciden oluşan 45 takım katılırken, Samsun Uğur Okulları İlkadım ve Canik Kampüsü öğrencileri de bu festivalde yer aldı.

ÖĞRENCİLER PROJELERİNİ SUNDU

Uğur Okulları öğrencilerinin yıl boyunca Bilgi ve İletişim Teknolojileri derslerinde edindikleri bilgileri UMakerfest VIII’de sergilerken öğrenciler; Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na uygun 10 farklı kategoride yarıştı.

İlkadım Kampüsü adına UBIT Öğretmeni Gülay Uz’un danışmanlığında ortaokul öğrencileri Emir Bozoğlu, Bora Ekim ve Emir Aras Çeviker, “Sudaki Yaşam” kategorisi ile oyun tasarımı alanında çalışmalarını anlatırken; Canik Kampüsü adını ise Biyoloji Öğretmeni Dilek Abay’ın danışmanlığında lise öğrencileri Fatih Taha Saraç, Zeynep Sude Ekinci, Melek Yıldızoğlu ve Erinç Bektaş, “Turuncu Yalıtım” isimli projelerini sundular.

KUPA VE MADALYA KAZANDILAR

Festivalde öğrencilerin projeleri akademisyenler ile sektörün önde gelen isimlerinden oluşan jüri üyeleri tarafından değerlendirilirken, takımlar kupa ve madalya ile ödüllendirildi. Festivale; “Turuncu Yalıtım” projesiyle katılan Samsun Uğur Okulları Canik Kampüsü öğrencileri ‘U-Makerfest En İyi Araştırma Ödülü’nü almaya hak kazandı.

SAMSUN UĞUR OKULLARI JÜRİNİN DİKKATİNİ ÇEKTİ

Samsun Uğur Okulları Kurucusu Ender Gür, UMakerfest’e katılan İlkadım ve Canik Kampüsü öğrencilerini ve öğretmenlerini tebrik ederken, “Öğrencilerimizin el becerileri, inovasyon yetenekleri ve problem çözme pratiklerini geliştirmek amacıyla düzenlenen festivalde Samsun Uğur Okulları adından söz ettirmeyi başardı. İlkadım ve Canik kampüsümüz sundukları projelerle jürinin dikkatini çekti. Canik Kampüsü öğrencilerimiz; ‘U-Makerfest En İyi Araştırma Ödülü’nün sahibi oldu. Bu başarıda emeği geçen öğretmen ve öğrencilerimizi kutluyorum” dedi.

Okumaya devam et

Eğitim

LGS’ye giriş bilgileri yayımlandı

ANKARA-MEB: Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında 2 Haziran Pazar günü yapılacak merkezi sınavın giriş bilgileri “e-okul.meb.gov.tr” adresinden yayımlandı.Okumaya devam et

Eğitim

Canik Belediyesi’nden mesleki istihdama katkı

Samsun Canik Belediyesi’nin ilçede gerçekleştirdiği ücretsiz Mesleki Türkçe Eğitimleri vatandaşların yoğun ilgisiyle devam ediyor. Vatandaşların mesleki istihdamına katkılar sunan eğitim programında, sözlü iletişim, okuma, yazma ve dil bilgisi konularında eğitimler gerçekleştiriliyor.

SAMSUN-Canik Belediyesi ve RET International Derneği Samsun Temsilciliği iş birliğiyle ilçe sakinlerinin hizmetine sunulan Benim Hayatım Toplum Merkezi’nde, vatandaşlar ücretsiz Mesleki Türkçe Eğitimleri ile bir araya geliyor. Mesleki istihdama katkılar sunan Mesleki Türkçe Eğitimleri çerçevesinde, kursiyerlere zihinlerinde düşünüp tasarladıklarını, gördüklerini, izlediklerini, sözlü ve yazılı bir biçimde anlatabilme becerisi kazandırılıyor. Uzman eğitmelerin eşliğinde sürdürülen Mesleki Türkçe Eğitimleri’nde konuşma pratiği çalışmaları da gerçekleştiriliyor. (DHA

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.