Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Dünya

Putin ve Biden, stratejik istikrar, bölgesel konular ve siber güvenliği görüşecek

 Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Dış Politika Danışmanı Yuri Ushakov, Putin ile ABD Başkanı Joe Biden’ın yapacağı görüşmede stratejik istikrar, Covid-19’la mücadele, siber güvenlik, ekonomik işbirliği ve bölgesel konuların ele alınacağını söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ABD Başkanı Joe Biden yarın İsviçre’nin Cenevre kentinde bir araya gelecek. Putin’in Dış Politika Danışmanı Yuri Ushakov görüşmeye ilişkin yaptığı açıklamada, iki liderin gündeminde stratejik istikrar, Covid-19’la mücadele, bilgi güvenliği, siber güvenlik ve bölgesel konuların yer alacağını söyledi. Bu konuların ABD ve Rusya arasındaki ilişkilerin gelişmesine yönelik beklentiler arasında yer aldığını ifade eden Ushakov, “İkili ilişkilerdeki öne çıkan konular ayrı ayrı ele alınacak, ardından ekonomik işbirliği, iklim konuları ve Covid-19’la mücadele değerlendirilecek” dedi.
Bölgesel sorunların en sona bırakılacağını ifade eden Ushakov, liderlerin özellikle Orta Doğu’yu, Suriye, Libya ve Afganistan’daki durumu, Kore Yarımadası’ndaki durum ile İran nükleer programını görüşeceklerini söyledi. Ushakov, görüşmede ayrıca Dağlık Karabağ ve Belarus’daki durumun da özel olarak değerlendirilmesinin planlandığını kaydetti.


Ukrayna’daki krizin de diğer bölgesel konularla birlikte toplantının gidişatına göre değerlendirileceğini ifade eden Ushakov, “Gündemde ele alınmasına karar verilen konular bunlar. Ama biliyorsunuz ki başkanlar istedikleri takdirde her konuya değinebilir. Önceden üzerinde anlaşmaya varılmayan ve gündemde belirtilmeyen konular da gündeme gelebilir” diye konuştu.

Ushakov, stratejik istikrar konusunun zirvenin ana başlıklarından biri olacağını vurgulayarak, son yıllarda, ABD’nin tek taraflı adımlarının neden olduğu bu alanda birçok ciddi sorunun biriktiğini kaydetti. Toplantıda siber güvenliğin yanı sıra iki ülke arasındaki ticaret ve yatırım alanlarında işbirliği konularının da ele alınmasının beklendiğini ifade eden Ushakov, “Son zamanlarda, Amerika Birleşik Devletleri’nde Rusya’ya karşı siber suçlarla ilgili anlamsız suçlamalar giderek daha fazla duyuldu. Aynı zamanda ülkemiz, ABD’ye bilgi güvenliği konularında diyaloğun yeniden kurulmasını defalarca teklif etti” dedi.

Dünya

Kenya’da mahkemede polisin vurduğu hakim hayatını kaybetti

Kenya‘da eşinin kefalet davasında hakimin kararına tepki gösteren polis, hakimi göğsünden ve kalçasından vurmuştu. Bugün yapılan açıklamada, hakimin hayatını kaybettiği duyuruldu.

Şara Zehra ÖZBEY
Kenya’nın başkenti Nairobi’de Perşembe günü bir polis, sahte beyanla zimmetine mal ve para geçirme suçlamasıyla yargılanan karısının yargılandığı açık mahkemede, karısının kefalet talebini reddeden hakimi kalçasından ve göğsünden vurmuş, olaya müdahale eden diğer polisler, saldırgan polisin olay sırasında öldürüldüğünü açıklamıştı. Bugün yapılan açıklamada, ağır yaralanan hakimin hayatı kaybettiği duyuruldu. Açıklamada, “Makadara Hukuk Mahkemeleri Baş Yargıcı Sayın Monica Kivuti’nin mahkemede uğradığı silahlı saldırı sonucu aldığı ağır yaralara karşı verdiği mücadeleyi kaybettiğini ulusumuza büyük bir üzüntüyle bildiriyoruz” denildi.(DHA)

Okumaya devam et

Dünya

DSÖ: Meksika’daki kuş gribi vakası diğer hastalıklardan dolayı hayatını kaybetti

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Meksika’da daha önce kuş gribinden öldüğü açıklanan kişinin diğer hastalıklarından dolayı hayatını kaybettiğini duyurdu.

Şara Zehra ÖZBEY
DSÖ dün, 5 Haziran’da küresel olarak rapor edilen ilk laboratuvar onaylı insan vakası hakkında yeni bir güncelleme paylaştı. Açıklamada, “Meksikalı yetkililer yaptıkları güncellemede DSÖ’ye 6 Haziran’da ulusal bir uzman grubunun hastanın yandaş hastalıklarıyla ilgili komplikasyonlar nedeniyle öldüğünü belirlediğini ve ulusal yetkililer tarafından yapılan genetik analizin bu virüsün Meksika‘nın Texcoco Eyaletindeki kuşlarda 2024 yılında elde edilen türle yüzde 99 oranında benzerlik gösterdiğini tespit ettiğini bildirmiştir” denildi.

ÜÇ HAFTA BOYUNCA YOĞUN BAKIMDA TEDAVİ GÖRMÜŞ

Kuş gribine yakalanarak öldüğü düşünülen kişinin, daha öncesinde üç hafta boyunca rahatsızlıklarından dolayı yoğun bakımda tedavi gördüğü belirtilerek, “Vakanın kümes hayvanlarına veya diğer hayvanlara maruz kalıp kalmadığı bilinmemektedir. Altta yatan birden fazla tıbbi rahatsızlığı vardı. Yakınları, akut semptomların başlamasından önce başka nedenlerle üç hafta boyunca yatalak olduğunu bildirmiştir” ifadeleri kullanıldı.(DHA)

Okumaya devam et

Dünya

UNICEF Sözcüsü: Gazze’ye yardım taşıyan kamyonun girişi engellendi, 2 Filistinli balıkçı öldürüldü

UNICEF Sözcüsü James Elder, Gazze’ye yardım götürmek üzere yola çıkan bir yardım konvoyunun tüm gerekli belgelere sahip olmasına rağmen girişinin engellendiğini ve yemek almak için orada bulunan 2 Filistinli balıkçının ise öldürüldüğünü duyurdu.

Şara Zehra ÖZBEY
UNICEF Sözcüsü James Elder, Çarşamba günü yaklaşık 10 bin Gazzeli çocuğa ulaştırılmak üzere yola çıkan, ilaç ve gıda malzemesi taşıyan bir yardım konvoyunun tüm gerekli belgelere sahip olmasına rağmen Gazze’ye girişinin engellendiğini açıkladı. Elder, kontrol noktalarında sekiz saat bekletildiklerini ve sadece 40 kilometre yol almalarının 13 saat sürdüğünü ifade etti. Konvoyda bir kamyonun içinde olduğunu belirten Elder, aileleri için yemek almak isteyen iki balıkçının ise gözlerinin önünde vurularak öldürüldüğünü söyledi.

İSRAİL’DEN KONVOY İLE İLGİLİ YANIT GELDİ

İsrail Savunma Bakanlığı’na bağlı Bölgelerdeki Hükümet Faaliyetleri Koordinatörlüğü’nün (COGAT), girişi engellenen yardımlar ile ilgili olarak, “Bahsetmeyi unuttuğunuz birkaç önemli ayrıntı var James Elder. Kamyonunuzun kapalı bir arka kabini vardı. Hamas geçmişte bu kabinleri silah kaçakçılığı için kullandığı için bunun bir güvenlik sorunu olduğunu biliyorsunuz. Kapalı arka kabin kamyonlar özel koordinasyon gerektirir. Bu yeni bir şey değil ” dedi.(DHA)


Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.