Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Ekonomi

Trakya Tohumculuk Kümesi URGE Projesi uygulanmaya başlandı

 Trakya Kalkınma Ajansı’nın başvuru ve uygulama sürecini koordine ettiği, Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi Programı (URGE) kapsamında destek almaya hak kazanan, Trakya Tohumculuk Derneği (TRAKTOD) tarafından hazırlanan Trakya Tohumculuk Kümesi URGE Projesi’nin kamuoyuna tanıtım toplantısı Tekirdağ’da yapıldı.

Trakya Kalkınma Ajansı merkez binasında yapılan lansman toplantısına Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Dernek Başkanı İbrahim Toruk, Derneğin Genel Sekreteri Evren Gervan, ajans uzmanları ve basın mensupları katıldı. Toplantıda ilk sözü TRAKTOD Başkanı İbrahim Toruk aldı ve dernekleşme ve şirketleşme süreçlerinden ve bunların hangi ihtiyaçtan doğduğunu anlattı.

ohumculuğu tohumculardan başka herkesin konuştuğunu söyleyen Toruk, hedeflerinin özellikle ayçiçeği tohumu konusunda dünyada söz sahibi bölge şirketlerinden biri olmak olduğunu söyledi. İbrahim Toruk ayrıca Trakya Tohumculuk Kümesi URGE Projesi’nin Derneğin kurumsal kapasitesini ve teknik kapasitesini geliştirmek için önemli bir fırsat olacağını, projeye taraf olan 19 firmanın ihracat kapasitelerini olumlu yönde etkileyeceğini vurguladı.

Daha sonra söz alan Mahmut Şahin, tohumun Trakya’nın önemli bir değeri olduğunu söyledi ve bu konuda iyi bir potansiyele sahip olduğunu vurguladı. Şahin şunları söyledi:
“Trakya Tohumcular Derneği 2019 yılının Mart ayında Trakya Kalkınma Ajansı koordinasyonda kuruldu ve sadece Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli illerinde faaliyet gösteren tohumculuk kuruluşları ile bitki ıslahçılarının üye olabildiği bir sivil toplum kuruluşudur. 2021 yılı Ocak ayı itibarıyla 38 üye ile faaliyet gösteriyor. Derneğin kuruluşu ile Ar-ge gücü, lobi yapabilmek, kamu destek ve teşviklerinden yararlanmak gibi konularda daha etkili olmayı hedefledik. Bu kapsamda hazırlanan Trakya Tohumculuk Kümesi URGE Projesi, ihtiyaç analizi, personel istihdamı, eğitim ve/veya danışmanlık programı, yurtdışı pazarlama ve/veya alım heyeti, bireysel danışmanlık bileşenlerini içeriyor. Proje ile 19 firmanın üretim kalitesinde standardizasyonu sağlama kapasitelerini, ıslah programı yürütme kapasitelerini ve ihracat kapasitelerini geliştirmeyi hedefliyoruz. Ayrıca teker teker saydığım proje bileşenlerin bütçesinin yüzde 75’i Ticaret Bakanlığı tarafından hibe olarak karşılanıyor, geri kalan yüzde 25’lik kısım 19 firma tarafından paylaşılacak. TRAKTOD üyelerinin oluşturduğu Trakya Tohum A.Ş.’nin kapasitesini geliştirerek bir dünya markası haline geleceğine inanıyorum. Her iki yapıyı da sonuna kadar desteklemeye ve birlikte çalışmaya devam edeceğiz.”

Ticaret Bakanlığı tarafından desteklenen URGE Programı, STK’ların proje bazlı ihtiyaç analizi, eğitim, danışmanlık, tanıtım, istihdam, yurt dışı pazarlama veya alım heyeti ve bireysel danışmanlık programlarının birbirine bağlı bir şekilde uygulanabileceği bütünleşik bir destek mekanizmasıdır ve 5 yıllık bir uygulama sürecine sahiptir.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ekonomi

2 aylık enflasyon oranları açıklandı: Emekli ve memurların maaş artışı ne kadar olacak

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) şubat ayı enflasyon oranını yüzde 4,53 olarak açıklamasıyla memur ve emekliler ocak ve şubat ayı için yüzde 11,53 oranında zam alması kesinleşti.

Kemal Diri
ANKARA-
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), emekli ve memur maaşları başta olmak üzere birçok konuda belirleyici olan şubat ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Buna göre enflasyon oranı şubat ayında aylık bazda yüzde 4,53, yıllık bazda ise yüzde 67,57 olarak gerçekleşti. TÜİK’in açıkladığı rakamlara göre 2 aylık enflasyon rakamı ise yüzde 11,53 olarak kayıtlara geçti.

Bilindiği üzere emekliler ve memurlar her yıl ocak ve temmuz dönemi olmak üzere, 6 aylık dilimler halinde yılda 2 kez zam almakta. Bu doğrultuda iki aylık enflasyon rakamlarının netleşmesiyle birlikte memur, memur emeklileri, SSK ve Bağ-Kur emeklilerin maaş zam oranları da belli oldu. Ocak ayı için yüzde 6,70, şubat ayı için de yüzde 4,53 enflasyon farkı alan memur ve emekliler, iki aylık yüzde 11,53’lük enflasyon farkını da şimdiden almış oldu.
Nihai emekli zammı 3 Temmuz’da TÜİK’in haziran ayı rakamlarını açıklamasıyla kesinleşecek. 10 bin lira olarak uygulanan en düşük emekli maaşı da Temmuz ayında yeniden değerlendirilecek.

Ayrıca memur ve memur emeklilerinin aylıklarına toplu sözleşme farkı da yansıtılacak. Buna göre 2024’ün ilk 6 ayında enflasyon oranlarına ek yüzde 15 zam yapılacak.

Okumaya devam et

Ekonomi

Büro Memur-Sen’den enflasyon oranları hakkında açıklama

Büro Memurları Sendikası (Büro Memur-Sen) Genel Başkanı Yusuf Yazgan, açıklanan enflasyon oranlarını değerlendirdi.

Kemal Diri
ANKARA-
Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan, açıklanan şubat ayı enflasyonlarının ardından açıklamalarda bulundu. Yazgan, kamu görevlilerine verilen zamların, yılın daha ilk aylarında enflasyon karşısında güvence altına alınması ve kamu görevlilerinin maaşlarının yeniden düzenlenmesinin kaçınılmaz olduğunu ortaya koyduğunu kaydetti. Bu çerçevede Yazgan, refah payı, tüm kamu görevlilerine kira yardımı ve büyükşehir tazminatı taleplerini tekrarladı.

Açıklanan enflasyon rakamlarına göre, TÜFE’deki değişimin, Ocak ayına göre, Şubat ayında yüzde 4.53, Aralık ayına göre ise yüzde 11.54 artış şeklinde gerçekleştiğini belirten Yazgan, “Ramazan ayının başında enflasyonun yükselişine devam etmesine, Ramazan sebebiyle piyasalarda yaşanan fırsatçı fiyat artışları da eklenecektir” açıklamasında bulundu.

Kamu görevlileri ve vatandaşların artan enflasyon karşısında öncelikli olarak alım güçlerinin korunması ve müteakiben artırılması gerektiğini belirten Yazgan, hükümetin piyasalardaki fiyat istikrarını korumaya yönelik adımlar atmasının kaçınılmaz kıldığını dile getirdi.
Yazgan, Büro Memur-Sen olarak, daha önce dile getirdikleri; kiralardaki tavan zam oranı uygulamasının, gıda ürünleri başta olmak üzere tüketim ürünlerinde de uygulanması gerektiğinin altını çizdi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Eminönü’nde Ramazan alışverişi başladı

Ramazan sofralarının vazgeçilmezleri hurma ve zeytinler tezgahlara indi. Hurma ve zeytin fiyatlarındaki artış geçen seneye göre yaklaşık yüzde 50’yi buldu.

İSTANBUL-İstanbul’un geleneksel alışveriş noktalarından Eminönü’nde Ramazan alışverişi başladı. İftar sofralarında eksiklerini gidermek için alışverişe çıkan vatandaşlar Eminönü’nün yolunu tuttu. Ramazan sofralarının vazgeçilmezleri arasında yer alan hurma ve zeytin çeşitleri tezgahlara indi. Mısır, İran ve Medine’den gelen hurmalar vatandaşların ilgi gösterdiği çeşitler arasında yer aldı. Hurma ve zeytin fiyatlarında geçen seneye göre yaklaşık yüzde 50 artış olduğu gözlendi.

‘‘Ramazan ayı dolayısıyla hareketlilik başladı’’

Ramazan öncesi Eminönü’nde alışveriş hareketliliğinin az da olsa başladığını ifade eden esnaf Hüseyin Yavuzer, ‘‘Eminönü’nde eski senelere göre çok fazla hareketlilik yok. Ramazan ayının yaklaşması dolayısıyla biraz hareketlilik var. Ürünlerde fiyat artışları var, bu nedenle biraz talep az. Hurmaları tezgahlara getirdik. Medine hurması daha çok tercih ediliyor. Filistin, İran ve Mısır’dan gelen hurmalar var, bunları satıyoruz. Hurmaları 120 lira ile 500 lira aralığında satıyoruz. Geçen seneye göre artış yüzde 50 civarı’’ diye konuştu.

‘‘Oruç açmak için zeytin ya da hurma tercih ediliyor’’

Şarküteri ürünlerindeki çeşitlilik için Eminönü’nün tercih edildiğini söyleyen Erdal Yusufoğlu isimli esnaf da, “10 gündür Ramazan hareketliliğini görüyoruz. Vatandaşlar iftarda oruçlarını açmak için zeytin veya hurmayı tercih ediyor. Hurma fiyatları zeytine göre daha pahalı. Zeytin fiyatları 150-200 lira civarında. Geçen seneye göre 90 lira olan zeytin bu yıl 150 lira oldu” şeklinde konuştu.

Gülşah Karaman isimli vatandaş ‘‘Ramazan alışverişi için Darıca’dan Eminönü’ne geldik. Ramazan öncesi alışveriş için geldik. Oruç açmak için hurmayı tercih ediyoruz. Kudüs hurması aldık ama fiyatların çok pahalı olduğunu görüyoruz. Hurmayla oruç açmak bizim için gelenekselleşti’’ dedi.

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.