Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Ekonomi

Düğün salonlarında yemek dönemi yeniden başladı, çiftler sevinle karşıladı

Nikah törenleri ile düğünlerin 1 Haziran tarihinde başlamasının ardından, kademeli normalleşme süreciyle beraber 15 Haziran itibarıyla kapalı alanlarda azami davetli sayısı kaldırıldı. Düğünlerde yiyecek-içecek ikramına da yeniden başlandı.

Amasya’nın Suluova ilçesinde yaşayan Cihat ve Kübra Nur çifti yaklaşık 1,5 yıldır bu anı beklediklerini kaydetti. Genç çift, “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları bizleri çok mutlu etti. Bizler çok sevinçliyiz, Allah diğer çiftlerimize de böyle mutlu düğünler yapmayı nasip eylesin. Davetiyemizde de misafirlerimize maske mesafe ve hijyen kurallarına uymaları konusunda uyarılarda bulunmuştuk, vatandaşlarımızdan ricamız lütfen kurallara uyalım evlenecek çiftlerimizin mutluluğuna engel olmayalım” dediler.

2016 yılından beridir Suluova’da düğün salonu işletmeciliği yapan Doğan Bulut, “Korona virüs ilk düğün salonlarını etkiledi ve tedbirler dolayısı ile ilk kapatılan mekanlar bizler olduk ve Cumhurbaşkanımızın açıklamaları ile malzeme aldığımız arkadaşlarımız, garsonlar, aşçı personelimiz tamamı işimizin başına döneceğimiz için çok mutlu olduk. Bizlerle birlikte çitlerimizde çok mutlu oldular. O gün telefonlarımız hiç susmadı. Vatandaşlarımızdan ricamız Türkiye’de binlerce salonlarımız ve bu salonlarımızdan ekmek yiyen evine ekmek götüren kardeşlerimiz var, lütfen kurallara uyalım” ifadelerini kullandı.

“Aşı sırası gelenler mutlaka aşı olsun, çiftlerin mutluluğuna gölge düşmesin”
Çiftin nikah akdini gerçekleştiren Suluova Belediye Başkanı fatih Üçok ise “Suluovamızın ilk yemekli düğününe bizzat katıldım, çiftlerimizin heyecanına ortak olmak istedim. Düğünlerimiz bu şekilde devam etsin diye dua ve temennide bulunuyorum. Vatandaşlarımızdan ricam aşı sırası gelenler mutlaka aşı olsun, çiftlerin mutluluğuna gölge düşmesin, tedbirlerimize sıkı sıkıya sarılarak bu günleri birlikte aşacağız” diye konuştu.


Ekonomi

5 aylık enflasyon oranı belli oldu

Memur ve emeklilerin merakla beklediği enflasyon oranı belli oldu. Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim, Kasım dönemini kapsayan 5 aylık enflasyon yüzde 33,65 oldu.

Ali Canberk Özbuğutu
İSTANBUL-
Kasım ayında enflasyon yüzde 3,28 artarken, yıllık bazda yüzde 61,98 olarak gerçekleşti. Memur ve emeklilerin 2024 yılı maaş zamlarını belirleyecek 6 aylık enflasyon oranı şekilleniyor. Bugün açıklanan Kasım ayı tüketici fiyat endeksi verisiyle birlikte 5 aylık enflasyon oranı hesaplandı. Buna göre Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim, Kasım dönemini kapsayan 5 aylık enflasyon yüzde 33,65 oldu.

Zam oranı ne olacak?

Temmuz ayında yüzde 6’lık sözleşme zammı alan memur ve emekliler bu oranı aşan miktarda enflasyon farkına hak kazanacak. Toplu sözleşme gereği memur ve memur emeklileri Ocak ayında yüzde 15 zam alacak. Bu hesaplamalarla memur ve memur emeklilerinin alacağı zam şimdiden yüzde 42,65 oldu. Bu oranı Aralık ayı da eklenmesiyle yüzde 45-50 bandından bir zam olacağı tahmin ediliyor.

Okumaya devam et

Ekonomi

Halka arzda yatırımcı sayısı 100 milyon sınırında

Yılın ilk 11 ayında halka arza katılan yatırımcı sayısı 99 milyon 188 bin 753 olurken halka arzdan toplanan tutar 66,3 milyar TL olarak gerçekleşti.

Ali Canberk Özbuğutu
İSTANBUL-
Merkezi Kayıt Kuruluşu’nun (MKK), 30 Kasım 2023 halka arz verilerine göre yılın ilk 11 ayında 49 şirket halka arz olarak borsada işlem görmeye başladı. Halka arzdan toplanan tutar 66,3 milyar TL, halka arza katılan toplam yatırımcı sayısı ise 99 milyon 188 bin 753 oldu.

Ocak-Ekim döneminde 45 şirket halka arz olmuş, 89 milyon 986 bin 961 toplam yatırımcı sayısına ulaşılmıştı. Halka arzdan 62,13 milyar lira tutar toplanmıştı. Bir önceki yılın tamamında ise toplam 40 şirket halka açılmıştı.

Okumaya devam et

Ekonomi

Serbest piyasada döviz fiyatları

 Dolar 28,9260 liradan, euro ise 31,4490 liradan güne başladı.

İSTANBUL-
İstanbul Kapalıçarşı’da 28,9240 liradan alınan dolar 28,9260 liradan, 31,4470 liradan alınan euro ise 31,4490 liradan satılıyor. Son kapanışta dolar 28,91 liradan, euro ise 31,42 liradan satılmıştı.

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.