Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Asayiş

Kırım Valisi sel basan sokakları botla gezdi, ekipler “yüzerek” eşlik etti

Kırım’da etkili olan yoğun yağış sele yol açtı. Vali Sergey Aksyonov selin vurduğu sokakları botla gezerken, ekipler ise kendisine yüzerek eşlik etti. Ortaya çıkan ilginç anlar ise tepki çekti.

Kırım’da gece yarısı başlayan sağanak yağışlar kısa sürede nehirlerin taşmasına neden oldu. Sabah saatlerinde Kırım’ın bazı kesimlerinde dolu yağarken, aşırı yağışlar başta Kerç olmak üzere hemen hemen birçok kentte seli beraberinde getirdi. Rusya Acil Durumlar Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, sel felaketinde can kaybı yaşanmadığı, bazı kişilerin hafif şekilde yaralandığı bildirildi. Fırtına nedeniyle 12 ağacın devrildiği, 100’e yakın elektrik trafosunun arızalandığı ve su dağıtım şebekelerinin tamamen kullanılamaz hale geldiği ifade edildi. Ayrıca Kırım’daki 15’e yakın hastanenin de sular altında kaldığı öğrenilirken, hastaların tahliyesinin devam ettiği açıklandı. Kerç Belediye Başkanı Sergey Borozdin de birçok noktada tahliye merkezlerinin kurulduğunu duyurdu.

Kırım Valisi Aksyonov’un tartışmalı videosu gündem oldu

Sel felaketinin en ilginç görüntüsünü ise Kırım Valisi Sergey Aksyonov verdi. Kerç’te gazeteciler ile bir botta sel basan sokakları yerinde inceleyen Kırım Valisi Aksyonov’a botun arkasında Rusya Acil Durumlar Bakanlığı kurtarma ekibi ise yüzerek eşlik etti. Tüm inceleme sırasında yüzen kurtarma ekiplerinin görüntüsü Rusya’da büyük tepki çekti. Kırım Valisi Aksyonov ise Kerç’te sular altında kalan bir hastanedeki durumu yerinde incelemek istediklerini ve kurtarmak ekiplerinin kendilerine eşlik ettiğini, bunun normal bir durum olduğunu söyledi. Acil Durumlar Bakanlığı ise söz konusu 3 kişinin kurtarma ekibi personeli olmadığını savunarak botun arkasından yüzmelerinin anlamsız olduğunu ifade etti.

Kırım’da acil durum ilan edildi, Rusya Ulusal Muhafızları ve ordu kurtarma çalışmalarına katıldı
Kırım’da yaşanan sel baskınları nedeniyle yarımada genelinde acil durum ilan edildiği duyurulurken, selden zarar görenlere yardımlar yapılacağı açıklandı. Sel nedeniyle çok sayıda kişi evlerde, sokaklarda, otobüslerde ve araçlarda mahsur kaldı. Mahsur kalanların yardımına kurtarma ekiplerinin yanı sıra Rusya Ulusal Muhafızları (Rosgvardiya) ve Rus askerleri koştu. Özellikle kırsal kesimlerde mağdur olan yaşlılar ve çocuklar askerler tarafından araçlara alınırken, şehir merkezlerinde de Rus ulusal muhafızları çok sayıda kişiyi sel baskınlarından kurtararak güvenli bölgelere taşıdı.


Kırım’daki 300’e yakın ilçe ve köylerde birçok kişinin mahsur kaldığı ve kurtarma ekipleri tarafından şu ana kadar 25’i çocuk olmak üzere 128 kişinin kurtarıldığı aktarıldı. Aşırı yağışlar nedeniyle oluşan sel baskınları karayollarına da zarar verdi. Bazı yolların sular altında kaldığı öğrenilirken, bazı yollarda da heyelan meydana geldiği ve karayolu ulaşımlarının kesintiye uğradığı kaydedildi.
Rusya Meteoroloji Merkezi tarafından yapılan açıklamada, yalnızca Kırım’da değil, Krasnodar’a bağlı Novorosisk ve Anapa’da da sel baskınlarının yaşanabileceği, halkın evlerinden çıkmaması gerektiği belirtildi.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Asayiş

Dilan ve Engin Polat’ın evindeki Özbekistanlılar gözaltına alındı

Dilan ve Engin Polat’ın Özbekistan uyruklu çalışanının, akrabalarını Polat çiftinin evine yerleştirdiği ortaya çıktı. Çalışanın Özbekistan uyruklu iki akrabası gözaltına alınarak sınır dışı edilmek üzere GGM’ye teslim edildi.

Yağız Ekrem Çiftçi – Sadık Kahraman
İSTANBUL-
Dilan ve Engin Polat çiftinin Şule isimli Özbekistanlı çalışanının cezaevine giren çiftin evine, Özbekistan’dan gelen iki akrabasını yerleştirdiği iddiaları üzerine polis çalışma başlattı. Eve giden polis ekipleri, Shaklo Khaydarova ve Nargiza Khaydarova isimli iki kişiyi gözaltına aldı. Yapılan kontrollerde, Shaklo Khaydarova’nın ikamet izninin bittiği, Nargiza Khaydarova’nın ise 9 ay önce turist vizesi ile girdiği ve kaçak durumda olduğu tespit edildi. Gözaltına alınan iki kişinin gerekli işlemlerinin ardından sınır dışı edilmek üzere Selimpaşa Geri Gönderme Merkezi’ne teslim edileceği öğrenildi.

Okumaya devam et

Asayiş

Nazlı Ilıcak cezaevine girdi

Yazdığı bir yazı nedeniyle ‘iftira’ suçundan aldığı 2 yıl 6 ay hapis cezası onanan Nazlı Ilıcak, cezasının infazı için Sakarya 1 No’lu Kapalı Cezaevi’ne giderek teslim oldu.

Sema Demir
İSTANBUL-
Gazeteci Nazlı Ilıcak, 16 Haziran 2016’da yazdığı “Hanefi Avcı’nın Operasyon Beklentisi” başlıklı yazısı nedeniyle İstanbul 15. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılanmış, mahkeme Ilıcak’ı ‘iftira’ suçundan 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırmıştı. Verilen karar İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi’nce onandı. Daha önce İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ‘casusluk’ davasından denetimli serbestliği devam eden Ilıcak’ın ‘iftira’ davasından aldığı ceza kesinleşince ikisi birleştirildi. Ilıcak, cezasının infazı için Sakarya 1 No’lu Kapalı Cezaevi’ne giderek teslim oldu.

Okumaya devam et

Asayiş

Ogün Samast yarın yeniden hakim karşısına çıkacak

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in katili olan ve geçtiğimiz günlerde tahliye edilen Ogün Samast, hakkındaki ’silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek’ suçundan açılan ve Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki örgüt davasıyla birleştirilen dava çerçevesinde yarın hakim karşısına çıkacak.

Sema Demir
İSTANBUL-
Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in 19 Ocak 2007’de öldürülmesine ilişkin hakkında ’silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek’ suçundan açılan davanın, Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki örgüt davasıyla birleştirilen Ogün Samast yarın hakim karşısına çıkacak. İstanbul 14.Ağır Ceza Mahkemesi’nce görülecek duruşmaya tutuksuz sanık Ogün Samast’ın Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla bağlanması bekleniyor.

Olayın geçmişi

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in 19 Ocak 2007’de öldürülmesine ilişkin İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nce bir kısım kamu görevlilerinin cinayetin işleneceğinden önceden haberdar oldukları ve cinayeti önlemek adına görevlerini yerine getirmedikleri gerekçesiyle dava açılmıştı. Yapılan yargılamalar sonucu İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi bir kısım şüpheliler hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yeni hazırlanan iddianamede İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 12 Nisan 2021’de suç duyurusunda bulunduğu belirtilirken, iddianamede Dink ailesi ’müşteki’ sıfatıyla, Ogün Samast ise ’suça sürüklenen çocuk’ sıfatıyla yer almıştı. Hazırlanan iddianamede, suça sürüklenen çocuk sıfatıyla yer alan Ogün Samast’ın ’silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek’ suçundan 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep edilmişti. Daha sonra İstanbul 2. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan dava dosyası, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki örgüt davasıyla birleştirilmişti.

Öte yandan, Samast’ın dosyasının birleştirildiği örgüt davasına ilişkin hazırlanan iddianamede ise şüpheliler Yahya Öztürk ve Adem Sağlam’ın ‘anayasayı ihlal’, ‘belli bir yükümlülüğün ihmaliyle kasten öldürmeye neden olmak’ ve ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçlarından ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet ile 22 yıl 6’şar aydan 35’er yıla kadar hapis cezasına çarptırılmaları talep edilmişti.

İddianamede şüpheliler Ramazan Akyürek, Faruk Sarı ve Ali Fuat Yılmazer’in ‘anayasayı ihlal’ suçundan ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet hapisleri talep edilirken, diğer şüpheliler Yasin Hayal, Zeynel Abidin Yavuz, Tuncay Uzundal, Erhan Tuncel, Ersin Yolcu, Ahmet İskender’in ‘terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleme’ suçundan 5’er yıldan 10’ar yıla kadar hapis cezaları talep edilmişti.

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.