Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Çevre

Yasak kalktı sezon açıldı

İç sularda av yasağının uzatılmasıyla üzülen amatör olta balıkçıları, açıklanan yeni karar ile sezonu açabilecek olmanın mutluluğunu yaşıyor.

Geçtiğimiz günlerde iç sularda sona ermesi beklenen av yasağı, Jandarma Genel Komutanlığının 81 il valilikleri ve il jandarma komutanlıklarına gönderdiği yazı ile uzatılmıştı. Duruma üzülen ve tepki gösteren amatör olta balıkçıları durumun düzeltilmesini istemiş, konuyla alakalı Eskişehir Olta Balıkçıları Ve Doğal Yaşamı Koruma Derneği Başkanı Yasin Başaran yasak kararının kaldırılmasını istemişti.

Alınan güncel karar ile yasak kalkarken, durumdan çok mutlu olduklarını dile getiren ESBALDER Başkanı Yasin Başaran, Eskişehir İl Jandarma Komutanlığı’na göstermiş oldukları ilgi ve alakadan dolayı teşekkür etti. Konuyla alakalı ESBALDER Başkanı Yasin Başaran, “Sezon açılmasına günler kala Jandarma Komutanlığı tarafından yayınlanan bir kararnameye istinaden iç sularda boğulma riskine karşılık riskli alanlarda balık tutmak yasaklanmıştı. Dernek olarak yaptığımız başvurular ve İhlas Haber Ajansı’na verdiğimiz röportaj sonrasında Jandarma İl Komutanlığı’mız tarafından davet edilerek gerekli açıklama yapıldı ve Eskişehir il sınırları içinde şimdi herhangi bir yasaklamanın olmadığı beyan edildi.

Eskişehir İl Jandarma Komutanlığı’na göstermiş oldukları ilgi ve alakadan dolayı ESBALDE ve olta balıkçıları olarak teşekkür ediyoruz. Yeni sezonda, tüm olta balıkçıllarının giderek önem kazanan doğa ve akarsular için çevre kirliliğine özellikle dikkatini çekmek isteriz. Su kenarına giden tüm olta balıkçılarının çevre temizliği yapmasını ve fotoğraflayarak derneğimize göndermelerini rica ediyoruz. Fotoğrafları çevre bilinci için sosyal platformlarda yayınlamak ve tüm Eskişehir’in dikkatini çekmek istemekteyiz. Yasakların kalması ile birlikte yeni sezonun tüm olta balıkçılarına hayırlı olmasını temenni ediyoruz. Yasal limit ve kurallara uyarak bereketli bir sezon olmasını diliyoruz. Tüm olta balıkçılarına rastgele” diye yeni kararlarla açılan av sezonundan duydukları mutluluğu dile getirdi.

Çevre

Seçim yarışı başladı, afişler çevre kirliliğine neden oldu

Adana’da 31 Mart Mahalli İdareler seçimine sayılı günler kala, aday afişleri şehrin birçok yerini kapladı. Bu durumun çevre kirliliğine neden olduğunu söyleyen vatandaşlar tepki gösterdi.

Furkan Sabrican Ünlü – Görkem Hocahan
ADANA-
Yaklaşan 31 Mart Mahalli İdareler seçimi öncesi, siyasi partilerin ve adayların seçim çalışmaları devam ediyor. Seçim kampanyalarının en önemli unsurlarından biri olan afişler oluyor. Adaylar tanıtım ve vaatlerini afiş yardımıyla halka aktarmaya çalışıyor. Adayların afiş ve pankartları şehrin dört bir yanını kapladı. Bu nedenle şehrin birçok noktasında afiş kirliliği oluştu.

Afişlerin oluşturduğu görüntü kirliliği ile ilgili olarak rahatsızlığını dile getiren Beytullah Gökoğlu, “Seçim afişleriyle etrafı kirletiyorlar. Bunun yerine sosyal medyada, televizyonda veya kendi sayfalarında propaganda yapsalar daha iyi olur. Seçim bittikten sonra da astıkları afişleri toplamıyorlar. Etrafı afişlerle doldurup çevre kirliliği yapıyorlar. İpler, tahta parçaları her tarafa dağılıyor. Seçimden sonra bunlar ortalıkta kalacak. Afişleri nasıl güzel yerlere asıyorlarsa, aynı şekilde toplayıp etrafı temiz kullansalar daha iyi olur” diye konuştu.

Emre Yılmaz isimli vatandaş ise asılan afişlerin kazalara sebebiyet verebileceğini belirterek, “Her yerde bir afiş görüntü kirliliği oluşturuyor. Bu kirli görüntü, insanların ışıkları da görmesini etkiliyor. Afişler araçların üstüne düşebilir ve kazaya neden olabilir. Özellikle yaya geçidinde, afişlerin arabanın üstüne düşmesi çok tehlikeli. Allah korusun, bir yayaya çarpabilir. Bu afişler, insana her türlü kazayı yaptırabilir” dedi.

Okumaya devam et

Çevre

Cemre havaya düştü

Baharın müjdecisi olarak bilinen ‘cemre’ havaya düştü.

KAYSERİ-
Halk arasında baharın müjdeleyicisi olarak bilinen cemrenin ilki havaya düştü. ‘Sıcaklık’ ve ‘sıcaklığın yükselişi’ anlamlarında kullanılan cemre, 27 Şubat’ta suya, 6 Mart’ta ise toprağa düşecek.

Cemre nedir?

Türk Dil Kurumu’na göre cemre, ‘Şubat ayında birer hafta arayla havada, suda ve toprakta oluştuğu sanılan sıcaklık yükselişi’ demektir. Ateş, ve kor anlamına gelen cemrenin her yıl şubat ayı sonunda başlayan takvime göre önce havaya, sonra suya, son olarak da toprağa düştüğü kabul ediliyor. Cemre düşmesi, bahar bayramı nevruzun yaklaştığına da işaret ediyor. Cemre düşmesi hayvancılıkla uğraşanlar için soğuk nedeniyle dışarıya çıkartamadıkları hayvanların otlaklara kavuşma zamanının yaklaştığını, tarımla uğraşanlar için de toprağın işlenme dönemine gelindiğini ifade ediyor.

Okumaya devam et

Çevre

Yüksekova’da 5 metrelik kar tüneli oluştu

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde 5 metreyi aşan karda yapılan çalışma sonucu açılan yollar tünelleri andırıyor.

Metin Tek
HAKKARİ-
Hakkari İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği ve Yüksekova İlçe Özel İdare Müdürlüğü Şantiye Şefliği ekipleri, İran sınırında bulunan Esendere beldesindeki Tuğ Tepe Üs Bölgesinin yolunda çalışma başlattı. Kardan oluşan tüneller ve 5 metreyi bulan kar kalınlığına karşı zaman zaman zor anlar yaşayan ekipler, kepçe ile açamadıkları yolda ekskavatör de kullanıyor. Günlerdir süren çalışmanın devam edeceğini ifade eden karla mücadele ekipleri, soğuk havalara rağmen Yüksekova’nın birçok bölgesinde karla mücadele çalışmasının tüm hızıyla devam ettiğini belirtti.
Tünelleri andıran yolda iş makinesinin adeta kaybolması görenleri hayretler içerisinde bırakıyor.

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.