Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Ekonomi

Kuraklık arıcıları endişelendiriyor

Türkiye’nin dört bir yanında yaşanan kuraklık ve iklim değişiklikleri bal üretimi yapan arıcıları endişelendiriyor. Arıcılar rekoltenin geçen yıla oranla yüzde 60 düşebileceğini söyledi.

Gezgin arıcıların önemli duraklarından biri olan Sivas’ta iklim değişikliği ve kuraklık sebebiyle yaşanan olumsuzluklar arıcıları endişelendiriyor. Özellikle Orta Karadeniz bölgesinden bal üretimi için kente gelen arıcılar, kış aylarının sıcak geçmesi sebebiyle arı ölümlerinin çok yaşandığını, düşük koloniyle birlikte verimin azaldığını söyledi. Kuraklık ve don olayları sebebiyle çiçeklerin yandığını belirten arıcılar üretilen balın kalitesinin de düştüğünü ifade etti. Geçen yıl 12 ton ürün elde eden arıcılar bu yıl rekoltenin yüzde 60 oranında düşebileceğini söyledi.

“Fiyatlar artabilir’’

Ordu’da Sivas’a arıcılıkla yapmaya gelen Emine Tomakil bal fiyatlarında artış olabileceğini belirterek, “Eşim kırk senedir bu işi yapıyor. Ben yeni geldim 5-6 senedir yapıyorum. Zor ama eşime yardımcı oluyorum, evde dursam ne yapacağım. Hastayım diye beni tek bırakmıyor. Bu işi seviyorum onlar kovanlardan korkar ben açıp bakarım tek tek. Geçen sene 10-12 ton bal olmuştu bu sene 7-8 ton olursa ne güzel olur. Bu sene fiyatlar henüz belli değil ama bal olmadığı için biraz artış olur diyorlar. Kriz ve pandemi dolayısıyla da hiç olmaya da bilir diyorlar şuanda belli olmadı henüz. Bir çıta balı biz toptan verdiklerimize kilosunu 15-18 lira arasında verdik. Genelde sattığımızda 25-30’dan verdik. Bu senede aynı fiyatlara gider çok alıcı olmaz herhalde. Ama bide bu sene bal az olduğu için arayan olur diyorlar” dedi.

“Rekoltem yarının altına düşer’’

Halit Tomakil ise arıların veriminin yüzde 60 oranında düşüş olduğunu söyleyerek, “Bu sene doğanın dengesi bozuk olduğundan bal verimi de düşük. Arılar ilerlemiyor rekolte yarının altına düşer bu sene. Ben kendi adıma söylüyorum. Arkadaşlar ne durumda hepsi aynı şekilde mi bilmiyorum ama benim kendi rekoltem yarının altına düşer. Geçen sene 11 buçuk 12 ton civarında bal yaptım bu sene 5 ton yapabilirsek eyvallah. Kendi arılarıma baktığım zaman yüzde 60 düşüş var, yüzde 40 verim anca olur bana göre. Bu işi yapan başka arkadaşlarda aynı şeyleri dile getiriyorlar. Ama üretim az olunca fiyat yükselir diye umuyoruz’’ şeklinde konuştu.

“Arı ölümleri çok oldu’’

Bu yıl arı ölümlerinin de çok olduğunu kaydeden Tomakil, “Arının son güzde çok uçması, kışın sıcak geçmesi arıların ölümüne neden oldu. Kolonilerin zayıflamasına neden oldu o yüzden düşük koloni ile çıktık. Çok verimli bir bahar geçiremedik. Ama bal mevsiminde ters yellerin esmesi bal verimini devamlı düşürüyor. Çiçeğin olmaması balın kalitesini etkiler verimi düşürür. Çiçek florası ne kadar zengin olursa bal o kadar kaliteli olur. Çoğu çiçek kırağıdan dolayı yandığı için tek düze olur. Balda önemli olan çiçeğin çeşitliliği o yüzden bu sene biraz çiçek açısından düşük olur’’ diye konuştu.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ekonomi

Bakanlık: 87.5 milyon TL tarımsal destekleme ödemesi yatırılıyor

Tarım ve Orman Bakanlığı, 87 milyon 484 bin TL tarımsal destekleme ödemesinin çiftçilerin hesaplarına bugün aktarılacağını açıkladı.

ANKARA-Bakanlığın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “Hububat-Baklagil ve Dane Mısır Desteği, Kırsal Kalkınma Yatırım Desteği, Mazot ve Gübre Desteği; toplamda 87 milyon 484 bin lira tarımsal destekleme ödemesi bugün çiftçilerimizin hesaplarına aktarılıyor” denildi.(DHA)

Okumaya devam et

Ekonomi

5 milyon lira harcayıp, gelir beyan etmeyenlere vergi denetimi

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Aylık harcamaları 5 milyon TL’nin üzerinde olup hiç gelir beyan etmeyen kişileri gerçek kazançlarını vergilendirmek üzere denetim kapsamına alıyoruz” dedi.

ANKARA-Bakan Şimşek, sosyal medya hesabı üzerinden açıklamada bulundu. Bakan Şimşek, “Vergide adaleti artırmaya ve kayıt dışılığı azaltmaya yönelik çalışmalarımız aralıksız sürüyor. Aylık harcamaları 5 milyon TL’nin üzerinde olup hiç gelir beyan etmeyen kişileri gerçek kazançlarını vergilendirmek üzere denetim kapsamına alıyoruz. IBAN veya ‘mail order’ ödeme yönetimi ile tahsilat yaparak vergisini ödemeyen işletmeler de inceleniyor. Vergi kayıp ve kaçağına sebebiyet vererek haksız kazanç sağlayanların ve haksız rekabet oluşturanların takipçisi olmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. (DHA)

Okumaya devam et

Ekonomi

TESK, esnaf için sıfır faizli yapılandırma istedi

Palandöken, yüksek enflasyonun esnafın belini kırdığına dikkat çekti

MUSTAFA YUNUS GONCA
ANKARA
– Yüksek enflasyon nedeniyle esnaf ve sanatkârların zor günler geçirdiğini ve yeni bir yapılandırmaya ihtiyaç olduğunu hatırlatan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Girdi maliyetlerinin sürekli artması, kira giderlerinin yükselmesi, enerji fiyatlarındaki artış ve hammaddelerin pahalanması piyasaların dengesini bozdu. Hatalı ekonomi politikaları ve uygulamalar piyasalarda dengesizliğe yol açarak esnafımızın işlerini düşürdü. Ancak ekonomik sıkıntıların sebebi esnaf değilken cefasını yine esnafımız çekiyor. Ayakta kalma mücadelesi veren esnaf ve sanatkarımız SGK, vergi ve Bağ- Kur prim borçlarını zamanında ödeyemiyor hatta bazen sağlık hizmetlerinden bile faydalanamıyor. Ekonomik sıkıntının cezasını esnaf çekmemeli. Esnafımızın düzlüğe çıkması için daha önce olduğu gibi vergi, trafik, SGK prim borçları gibi devlete olan borçlarda kapsamlı bir yapılandırma şart” dedi.

-“ESNAFIN HESABINA KONULAN BLOKELER KALDIRILMALI”

Esnafı tekrar ayağa kaldıracak olan yapılandırmanın sıfır faizli ve uzun vadeli olması gerektiğini söyleyen Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “En son çıkarılan 7440 sayılı Yapılandırma Kanunu ile 2023 yılı sonuna kadar 156 milyar TL tahsil edilmişti. Hem vatandaşın borcunu ödemesi hem de devletin alacakları tahsil edebilmesi için yeni bir yapılandırma kanunu planlanarak esnafın ve ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durum göz önünde bulundurulmalı. Yapılandırmanın etkili olabilmesi için uzun vadeli ve sıfır faizli olması şart. Vatandaş yaşanan ekonomik sıkıntılar nedeniyle para bulmakta zorlanıyor ve dahası hesaplarına yatırılan paralara bloke konularak el koyuluyor. Bu uygulama esnafımızın iş yapma kapasitesini daha da daraltıp ekonomik krizden çıkışı zorlaştırıyor. Blokeler zaman kaybedilmeden kaldırılmalı. Ayrıca esnafa destek amacıyla verilen düşük faizli kredilerin faiz oranlarının yükselmesi esnafımızı daha da zor durumda bırakıyor. İşlerini sürdürebilmek için kredi kullanan esnafımız artan faiz oranları nedeniyle borçlarını ödemekte zorlanıyor ve mali açıdan çıkmaza giriyor. Bu nedenle esnafımızın tekrar rahata kavuşup iş yapabilir hale gelmesi için geçmişte sağlanan düşük faizli kredilerin faiz oranlarının yeniden düşürülmesi ve acil bir yapılandırma kanunu çıkarılması çok önemli” şeklinde konuştu.

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.