Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Ekonomi

Dürtmen Yaylası çilek hasat etkinliği

Samsun’un Alaçam ilçesinde “Dürtmen Yaylası Çilek Hasat Etkinliği” düzenlendi.

Vicikler Mahallesi’nde düzenlenen etkinlik öncesi mahalle kadınları konuklar için keşkek pişirip bazlama yaptı. Kaymakam Fikret Zaman etkinlikte yaptığı konuşmada, “Ülkemizin en önemli sorunlarından biri göçtür. Anadolu’dan, kırsal kesimden büyük şehirlere uzun yıllardır göç yaşanmaktadır. Bu göçün temel nedeni kırsal kesimde gelir kaynaklarının yetersiz olması. Yıllardır yaygın bir söz vardır ‘İstanbul’un taşı toprağı altındır’ diye. Artık öyle bir şey yok. Büyük şehirlerde yaşam giderek zorlaşmakta. Göç eden vatandaşlarımızın bir kısmı hayatını kurtarmakta ama birçok insan o zorlu şehrin şartlarında kaybolup gitmekte. O halde kamu olarak özel kesim olarak sivil toplum olarak hemen hemen toplumun bütün kesimleri kırsal alanda insanlarımızı tutmak, onların mutlu refah içerisinde yaşaması için bir takım çareler bulmak zorundayız. Böyle cennet köşeleri bırakıp başka yerlere gitmektense mevcut alanda gelir artırıcı projelerin desteklenmesi gerekli. Asla vazgeçmeden üretmemiz, çalışmamız lazım. Bu tür faaliyetlere destek vererek üreticimizi desteklememiz lazım. Yorulmadan, bıkmadan üretmeye devam etmemiz lazım” dedi.

Kaymakam Zaman’ın konuşmasının ardından çilek üreticilerine İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından hediye edilen gübreler protokol tarafından verildi. Üretici Ali Eser’in bahçesine geçilerek ilk çilek hasadı yapıldı.

Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, “Bu vadimiz içerinde bu yıl 20 dekar çilek alanı yaptık. İl genelinde 220 dekar çileğin sadece 20 dekarı burada. Önümüzdeki yıl DOKAP ve bakanlığımıza sunmuş olduğumuz proje kapsamında bu vadiyi çilek köy vadisi olarak da çalışmalarımızı yapacağız. 3 köyümüzde çilek köy, 3 köyümüzde mantar köy gibi ama bugün burada hasadını yapmış olduğumuz bu köyde 2022 yılı içerisinde çilek köy projesini hayata geçireceğiz. Bugün 15 çiftçimizle başlayan çileği köy bazında yayıp artık bütün köylerimizde profesyonelleşeceğiz. Çiftçilerimizi kendi doğduğu yerde doyurma çalışmalarımız var” diye konuştu.

Çilek tarlasında yapılan ilk çilek hasadının ardından mahalle kadınları tarafından hazırlanan keşkek ve bazlamalar konuklara ikram edildi.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ekonomi

Kuyumcular altın ve döviz piyasasını değerlendirdi

Son günlerde değer kazanan altın ve döviz piyasası hakkında konuşan Eskişehirli kuyumcu Emre Öztürk, “Ekim ayının başından itibaren altın kasım ayı içerisinde yaklaşık olarak yüzde 12‘lik bir artış daha kazandı” dedi.

Suat Kaçar – Burak Zincir
ESKİŞEHİR-
Birçok vatandaşın yatırım limanı olan altın ve dövizin değer kazandığı belirtildi. Bu durumun önümüzdeki haftalarda devam etmesi bekleniyor. Esnaf Emre Öztürk, “Kesin ve garanti yatırımları için tavsiye istiyorlarsa bizlerden özellikle altına yönelmeleri tavsiye ederiz” ifadelerine yer verdi.

“Ons fiyatı bin 900 doların üzerine çıkmış durumda”

Kuyumcu Emre Öztürk uzun vadede altının kazandıracağını belirterek, “Ekim ayının başından itibaren altın kasım ayı içerisinde yaklaşık olarak yüzde 12 ‘lik bir daha kazandı diyebiliriz. Yani altına yatırım yapın, yine kazandı. Dolar ve Euro da şu anda yüzde 4’lük yüzde 5’lik bir artış söz konusu. Özellikle Merkez Bankası’nın 2 gün önce açıkladığı yetkililerinin Kasım ayında yapacakları faiz artırımı yapmayacaklarını ve pazartesi günü de özellikle indirime gideceklerini söylediler. Bu tabi ki Dolar ve Euro da yükseliş eğilimini birazcık daha düşürecektir. Özellikle de altındaki artışı yine tekrardan tetikleyecektir. Önümüzdeki haftalarda altın fiyatlarındaki gelişmeler tabi ki takip etmemiz gerekiyor ama fiyatların hızlı bir şekilde artışından ziyade birazcık daha stabil bir şekilde ilerleyecektir. Ons fiyatı çünkü bin 900 doların üzerine çıkmış durumda. Piyasadaki hareketlilik tabi ki her zaman müşterilerin ve özellikle serbest piyasanın hızlı bir şekilde tepki vermesine yol açıyor. Dolardaki artış ve altındaki artış de bu sebeple birazcık daha hızlı yükseliş ve düşüşlere gözlemleyebiliyoruz. 2024 ziyade biz birazcık daha haftalık değerlendirirsek çok daha doğru olacaktır. Çünkü yaşanan gelişmeler merkez bankalarındaki hareketlilik, özellikle savaş durumları altın piyasasını özellikle çok hızlı bir şekilde etkiliyor. Bu yüzden Dolar ve Euro’dan ziyade eğer. Kesin ve garanti yatırımları tavsiye istiyorlarsa bizlerden özellikle altına yönelmeleri tavsiye ederiz. Uzun vadede altın sürekli kazandıracaktır. Kasım ayının içerisinde altın yüzde 12 değer kazandı ve döviz piyasası yüzde 4’lük yüzde 5’lik bir değer kazandı. Altın her zaman yatırımcısına kazandıran bir MT olmuştur. Özellikle eğer kıyıda köşede paralarını tutanlar varsa altına yatırıp uzun vadeli bekleyebilirler. Altın her zaman onlar. Daha iyi bir yatırım aracı olacaktır. Gram altına yatırım şu anda çok birazcık daha revaçta diyebiliriz. Çünkü özellikle Merkez Bankası’nın altın basımı ile ilgili kararları piyasada işçilik oranını arttırıyor ve çeyrek altın ve ata ileri altınlarını da birazcık daha içerikli fiyatlar yükselmiş bir duruma geçiyor. O yüzden müşterilerimiz gram altınları. Ve piyasayı iyi takip ederek de tabii ki ziynet altınlarını da tavsiye ediyoruz” dedi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Serbest piyasada döviz fiyatları

 Dolar 28,9220 liradan, euro ise 31,3680 liradan güne başladı.

İSTANBUL-İstanbul Kapalıçarşı’da 28,92 liradan alınan dolar 28,9220 liradan, 31,3660 liradan alınan euro ise 31,3680 liradan satılıyor. Son kapanışta dolar 28,90 liradan, euro ise 31,31 liradan satılmıştı.

Okumaya devam et

Ekonomi

5 aylık enflasyon oranı belli oldu

Memur ve emeklilerin merakla beklediği enflasyon oranı belli oldu. Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim, Kasım dönemini kapsayan 5 aylık enflasyon yüzde 33,65 oldu.

Ali Canberk Özbuğutu
İSTANBUL-
Kasım ayında enflasyon yüzde 3,28 artarken, yıllık bazda yüzde 61,98 olarak gerçekleşti. Memur ve emeklilerin 2024 yılı maaş zamlarını belirleyecek 6 aylık enflasyon oranı şekilleniyor. Bugün açıklanan Kasım ayı tüketici fiyat endeksi verisiyle birlikte 5 aylık enflasyon oranı hesaplandı. Buna göre Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim, Kasım dönemini kapsayan 5 aylık enflasyon yüzde 33,65 oldu.

Zam oranı ne olacak?

Temmuz ayında yüzde 6’lık sözleşme zammı alan memur ve emekliler bu oranı aşan miktarda enflasyon farkına hak kazanacak. Toplu sözleşme gereği memur ve memur emeklileri Ocak ayında yüzde 15 zam alacak. Bu hesaplamalarla memur ve memur emeklilerinin alacağı zam şimdiden yüzde 42,65 oldu. Bu oranı Aralık ayı da eklenmesiyle yüzde 45-50 bandından bir zam olacağı tahmin ediliyor.

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.