Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Genel

BBP Genel Başkanı Destici, Sinop’ta

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici’nin Sinop programı kapsamında ilk durağı Türkeli ilçesi oldu.

Partisinin Türkeli İlçe Teşkilatı açılışına katılmak üzere Türkeli ilçesine gelen Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, Köprübaşı mevkiinde İlçe Başkanı Adem Ünal ve partililer tarafından karşılandı. BBP, CHP ve MHP İlçe Başkanları tarafından çiçeklerle karşılanan Genel Başkan Destici, partisinin ilçe başkanlığı açılışına katıldı. Açılışta, kurban kesilerek, dua yapılmasının ardından BBP Türkeli İlçe Başkanı Adem Ünal bir konuşma yaptı. Ünal, ilçe teşkilatının açılışına teşrif eden Genel Başkan Mustafa Destici ve partililere teşekkür etti.

İl Başkanı Tahir Şahin tarafından da teşekkür konuşmasının yapılmasının ardından BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, halka hitap etti. Destici, korona virüsten dolayı esnaflar, işçiler ve üreticilerin olumsuz yönde etkilendiğini belirterek, şunları söyledi:
“Bizim şuanda yapmamız gereken, devletin ve hükümetin elinde ne kadar imkan varsa bunu özellikle üç alana sevk etmeli. Birincisi vatandaş, zorda kalan esnaf, pandemi dolayısıyla iş yapamayan esnaf, pandemi dolayısıyla işten çıkarılan, kısa çalışma ödeneği ile hayatını mahkum kalan işçilerimiz. İkincisi, bir kuraklık yaşıyor Anadolu. Tarımla hayvancılıkla uğraşan çiftçilerimizin desteklenmesi lazım. Tohum, yem, gübre, ilaç desteğinin artırılarak devam etmesi gerekiyor. Üçüncüsü de üretim. Biz üretmek zorundayız. Tarım da, hayvancılık da bir üretim. Ancak teknoloji üretimine de ağırlık vermemiz gerekir. Teknoloji alanına ağırlık verdiğimizde işsizliği de önemli ölçüde azaltmış oluruz.

Büyük Birlik Partisi olarak, vatandaşımızın devlete eli olmaya devam edeceğiz ancak bu süreçte bizim gördüğümüz alt yapı hizmetleri bekleyebilir, kanal bekleyebilir ancak beklenmemesi gereken aciliyet gerektirenler ayrı, Sinop-Türkeli arası sahil yolunun uzun süren çalışmaların nihayete erdirilmesi tamamlanması lazım. Bu yol bitmesi lazım, Allah izin verirse bunun da takipçisi olacağım inşallah. Tabii, yaz mevsimindeyiz, orman yangınları başladı. Bugün de maalesef Muğla Marmaris’te orman yangını başladı ve devam ediyor. Öncelikle bütün Muğla ve Marmaris halkına, çevrede yaşayan ve bundan etkilenen vatandaşlarımıza geçmiş olsun diliyorum. Bir orman çalışanımızın yangın söndürme çalışmalarında hayatını kaybettiğini öğrendim. Kendisine Allah’tan rahmet diliyorum. İnşallah çalışmalar en kısa sürede tamamlanır ve yangın söndürülür. Büyük Birlik Partisi olarak, Türkiye’nin hayrına ne varsa hep destekledik, ama devletin, milletin ülkenin, hayrına görmediğimiz işlerde hep çekincemizi koyduk. Dış politikada bu süreçte Azerbaycan’dan Libya’ya, Doğu Akdeniz’den Kıbrıs’a, Suriye’nin kuzeyinde terörle mücadele, orada bir terör devletinin kurulmaması için Türk askerinin, içeride Türk polisinin verdiği kahramanca mücadeleyi sonuna kadar destekliyoruz ve inşallah bu mücadele, ‘içeride ve dışarıda Türkiye devletinin varlığını, ülkesiyle milletinin bölünmez bütünlüğünü hedef alan, en son terörist imha edilinceye kadar devam etmelidir’ diyeceğiz.

Buna kesinlikle taviz verilmemeli, terörle mücadele ancak topyekün yapılırsa başarılı olur. Sadece dağdaki teröristle mücadele edilmekle yetmez. Ovadaki ile de, şehirdeki ile de memuriyete girdiyse onunla da, meclise girdiyse onunla da mücadele edeceksiniz. Biz bugüne kadar PKK’nın siyasi uzantısı ve şubesi olan HDP Meclis Başkanvekilinin yönettiği hiçbir toplantıya girmedik. Çünkü biz ‘mecliste hiçbir PKK’lı istemiyoruz’ dedik. Çünkü bizim yaptığımız terörle mücadeleyi meclis kürsüsünden çıkıp, ‘bu bir işgal girişimidir’ deyip, kahraman ordumuzu da ‘katliamcı’ olarak gösteriyorsa, burada ayrı bir devlet kurmaktan bahsediyorsa elbetteki bunun hesabını hukuk sorar. Bunlar emperyalistlerin uşağı olarak Türkiye’nin ilerlemesini, büyümesini engellemek için bu işi yapıyorlar. Onun için Anayasa Mahkemesinin bu PKK’nın siyasi uzantısı HDP’nin kapatılmasıyla ilgili raportörün verdiği olumlu kararı oy birliğiyle kabul ederek, esastan görüşmesini biz olumlu karşılıyoruz, destekliyoruz” ifadelerini kullandı.


Genel Başkan Destici, 2009 yılı Mart ayı yerel seçimlerinde Türkeli ilçesine ziyaret planlandığını ancak kurucu başkan Muhsin Yazıcıoğlu’nun vefatı nedeniyle ziyaret edemediklerini belirterek, bunun telafisini yaparak daha sık Türkeli’ye ziyaret etmeyi ümit ettiklerini ifade etti.
Konuşmanın ardından Genel Başkan Destici, hayırlı ve uğurlu olması temennisiyle BBP İlçe Teşkilatının açılış kurdelesini kesti. Parti binasında partililerle bir araya gelen Genel Başkan Destici, partililerle bir süre sohbet etti. İlçe Başkanı Adem Ünal, Genel Başkan Destici’ye günün anısına tablo hediye etti.
Buradan partililerle birlikte esnaf ziyaretine geçen Genel Başkan Destici, esnaflarla bir süre sohbet etti. Türkeli Muhtarlar Derneğini ziyaret eden Genel Başkan Destici, muhtarların bir araya gelerek oluşturduğu ortak sorunların yer aldığı açıklamayı dinledi.
Muhtarlar, ilçedeki elektrik sorununun çözümü ve imar barışının yeniden getirilmesi, Güllüsu’daki balıkçı barınağının ödeneğinin sağlanarak yapımına başlanması konularında taleplerde bulundu. Genel Başkanı Destici de konuyla ilgili girişimlerde bulunulacağını, meclis gündemine de bu konuların taşınacağını sözlerine ekledi.
Ziyaretin ardından Genel Başkan Destici, ilçeden ayrıldı.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ekonomi

Bakan Şimşek: Vergi paketinde dar gelirliye yönelik hüküm yok

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, TBMM Başkanlığı’na sunulan yeni vergi paketinin ‘Çok kazanandan çok, az kazanandan az vergi alınması’ ilkesiyle hazırlandığını, dar gelirli vatandaşa yönelik hükümler içermediğini belirtti.

ANKARA-Bakan Şimşek, bugün TBMM Başkanlığı’na sunulan yeni vergi düzenlemelerini içeren kanun teklifini DHA’ya değerlendirdi. Bakan Şimşek, uzun süredir teklif üzerinde ilgili tarafların görüşleri de alınarak çalışma yaptıklarını belirterek, “‘Çok kazanandan çok, az kazanandan az vergi alınması’ ilkemiz doğrultusunda dar gelirlilere yük getirmeyecek şekilde hazırlanan yeni vergi taslağımızın bakanlık bünyesindeki çalışmaları tamamlandı. İlk paket, hükümet ve partimizin ilgili organlarında da ele alındı. Artık konu Yüce Meclis’in takdirinde” dedi.

Şimşek, kayıt dışılığı önleyecek, vergide etkinlik, adalet ve verimliliği sağlayacak düzenlemeler yaptıklarını, vergi güvenliğini önceliklendirdiklerini ve istisnaların kaldırılması yönünde adım attıklarını söyledi. Taslağa son şeklini verirken tarafların taleplerine yönelik de düzenlemelere gittiklerini ifade eden Şimşek, “Taslağımız, dar gelirli vatandaşa yönelik hükümler içermemesine karşın bu şekilde itham edildiğimiz yönlere çekildi. Pakette, vergi adaletinin güçlendirilmesi, sermayeye yönelik vergi uygulamaları getirilmesi ve doğrudan vergilerin payının artırılması için düzenleme önerileri bulunuyor. Çalışmalarımızı, Türkiye’de vergilendirilmemiş alan bırakılmaması amacıyla yürütmeye devam edeceğiz. Kayıt dışılıkla kararlı mücadele ve gönüllü uyumu artıracak, bu yolla mali disiplini güçlendirecek adımlar atacağız” diye konuştu.

ÇOK ULUSLU ŞİRKETLERE ASGARİ KURUMLAR VERGİSİ

Teklif ile yıllık konsolide hasılatı 750 milyon euro eşiğini aşan çok uluslu şirketlerin düşük vergileme yapılan ülkelerdeki şube, iştirak ve iş yerlerinin asgari yüzde 15 kurumlar vergisine tabi tutulmasına yönelik yeni bir vergileme sistemi oluşturulacak. OECD’nin kurallarına uyumlu hazırlanan model, çok uluslu şirketlerin kazançlarının her hal ve takdirde yüzde 15 vergi yükü taşımasını amaçlıyor. Asgari kurumlar vergisi uygulamasına geçmeyen ülkeler, vergileme haklarını bir başka ülkeye devretmiş oluyor. Türkiye’de nihai ana işletmesi yurt dışında bulunan 1024 grup bulunurken, bunların ülkede 2 bin 134 işletmesi yer alıyor.

Teklif ile ayrıca kurumlar vergisi mükelleflerinin hesaplayacakları kurumlar vergisinin tespitine yönelik vergi güvenlik müessesi getiriliyor. Mükelleflerin ödeyecekleri kurumlar vergisi, beyan ettikleri kazancın indirim ve istisnalar düşülmeden önceki tutarının yüzde 10’undan aşağı olamayacak. Yeni işe başlayanlardan 3 yıl asgari vergi alınmayacak, mevcut yatırım teşvik belgesi olan mükelleflerin hakları korunacak, bazı istisna kazançlar kapsam dışında bırakılacak. Mikro ve küçük işletmelerin teknoloji geliştirme bölgeleri kazanç istisnası ile AR-GE ve tasarım indirimleri kapsam dışında olacak.

YAP-İŞLET-DEVRET MODELİNE KURUMLAR VERGİSİ

Teklif ile Türkiye’deki büyük yatırımlardan elde edilen kazançlara da artırımlı kurumlar vergisi uygulanacak. Yap-işlet-devret modeli ile kamu işbirliği projeleri kapsamında faaliyet gösteren kurumların bu faaliyetlerinden elde ettikleri kazançlarına kurumlar vergisi oranı yüzde 25 yerine yüzde 30 olacak. Ayrıca mevcut uygulamada yatırım fon ve ortaklıklarının kazançlarının tamamı kurumlar vergisinden istisna tutuluyor. Bu istisna kar dağıtım şartına bağlanıyor. Teklif ile istisna kazancın yüzde 50’si ortaklara dağıtıldığında kar paylarını alanlardan gelir ve kurumlar vergisi alınacak.

SERBEST BÖLGLEERDE VERGİ İSTİSNASINA SINIRLAMA

Mevcut uygulamada serbest bölgelerdeki üretim faaliyetlerinden elde edilen kazançların tamamı, üretilen ürünlerin yurt içine ya da yurt dışına satılıp satılmadığına bakılmaksızın kurumlar vergisinden istisna. Ancak bu istisna artık sadece ihracat gelirleri ile sınırlandırılacak. Böylece yurt içine yapılan satışlardan elde edilen kazançlardan vergi alınacak.

Teklif ile yurt içi asgari kurumlar vergisi uygulamasının yanı sıra, vergi güvenliğini sağlamak amacıyla ticari kazanç elde eden gelir vergisi mükellefleri ile kurumlar vergisi mükelleflerine yapılan bazı ödemelere gelir ve kurumlar vergisi kesintisi getiriliyor. Kapsama alınacak ödemeler Cumhurbaşkanı kararı ile belirlenecek. Hasılat ile beyan arasındaki fark izaha davet nedeni olacak. Ayrıca, serbest meslek kazancı ve ticari kazanç yönünden gelir vergisi mükelleflerinin yılın belirli zamanlarında hasılatları tespit edilecek, beyanları ile tespit edilen hasılatları arasında uyumsuzluk olanlar izaha davet edilecek.(DHA)

Okumaya devam et

Çevre

AKOM: İstanbul’da sıcaklıkların 33-36 dereceler aralığında seyretmesi bekleniyor

İstanbul‘da hafta boyunca sıcaklıkların 33-36 dereceler aralığında seyretmesi bekleniyor. AKOM, vatandaşlara aşırı sıcakların etkili olduğu öğle saatlerinde dışarı çıkmamaları konusunda uyarıda bulundu.

İSTANBUL-İstanbul Büyükşehir Belediye Afet İşleri Dairesi Başkanlığı AKOM verilerine göre, İstanbul’da sıcaklıkların hafta boyunca 33-36 dereceler aralığında seyredeceği tahmin ediliyor. Rüzgârın poyraz (kuzey-doğu) yönünden çoğunlukla orta kuvvette, aralıklarla sert esmesi bekleniyor.

ÖĞLE SAATLERİNE DİKKAT

AKOM ayrıca İstanbulluları, özellikle 10.00 ile 16.00 saatleri arasında güneş altında çok fazla zaman geçirmeme, bol sıvı tüketme ve mevsim koşullarına uygun, ince, pamuklu kıyafet seçimine özen göstermeleri konusunda uyardı.

Yapılan açıklamada aşırı sıcakların etkili olduğu öğle saatlerinde başta yaşlılar, hamileler, çocuklar, astım ve kalp yetmezliği gibi rahatsızlığı bulunan İstanbulluların güneşli ortamda bulunmamalarının sağlıkları açısından faydalı olacağı belirtildi.

İstanbul’da hava sıcaklıklarının 28 Temmuz’a kadar mevsim normallerinin 3-6 derece üzerinde seyretmesi bekleniyor.(DHA)

Okumaya devam et

Genel

TÜİK: Hizmet üretimi aylık yüzde 1,3, yıllık yüzde 0,8 arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), hizmet üretiminin mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 1,3, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,8 arttığını açıkladı.

ANKARA-TÜİK, Mayıs 2024 dönemine ilişkin hizmet üretim endeksi verilerini açıkladı. Buna göre; hizmet üretimi mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,8 arttı. Aynı ayda ulaştırma ve depolama hizmetleri yüzde 2,5 azaldı, konaklama ve yiyecek hizmetleri yüzde 5,9 arttı, bilgi ve iletişim hizmetleri yüzde 4,6 arttı, gayrimenkul hizmetleri yüzde 0,4 arttı, mesleki, bilimsel ve teknik hizmetler yüzde 0,2 azaldı, idari ve destek hizmetleri ise yüzde 5 arttı.

Mayıs ayında hizmet üretimi bir önceki aya göre yüzde 1,3 arttı. Aynı ayda ulaştırma ve depolama hizmetleri yüzde 1,3 arttı, konaklama ve yiyecek hizmetleri yüzde 0,4 arttı, bilgi ve iletişim hizmetleri yüzde 0,5 arttı, gayrimenkul hizmetleri yüzde 6,5 arttı, mesleki, bilimsel ve teknik hizmetler yüzde 2,6 arttı, idari ve destek hizmetleri ise yüzde 0,7 arttı.(DHA)

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.