Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Spor

Devlet destek verdi, kendi spor tesislerini kendileri yaptılar

Gümüşhane’nin Torul ilçesine bağlı Zigana köyünde muhtar Barış Akman öncülüğünde bir araya gelen köyün gençleri, devlet kurumlarından aldıkları malzeme desteğini kendi emekleriyle birleştirip gece gündüz çalışarak kendi spor tesislerini kendileri yaparak örnek bir davranışa imza attı.

Mülkiyetinin bir bölümü köy muhtarlığına, bir bölümü ise şahıs üzerine kayıtlı olan kullanılmayan arazi örnek işbirliği sonucu mini bir spor sahasına dönüşürken, tesisi ilk kullananlar da bizzat alın teri akıtanlar oldu.

Örnek teşkil edecek uygulama ile ilgili bilgi veren köy muhtarı Barış Akman, yaz aylarıyla birlikte köydeki genç sayısının arttığını belirterek, “Gençlerimiz kent hayatında sahip oldukları sosyal imkânları tatil için geldikleri köylerde de bulmak istiyor. Bizde onlarla birlikte, devlet kurumlarımızın desteğini de alarak atıl durumdaki bu alanı değerlendirip yine onların hizmetine sunmaya çalıştık” dedi.
Spor sahası fikrinin Limni Gölü yoluna yapılan istinat duvarı sonrası ortaya çıktığını kaydeden Akman, “Yolun bu bölümünde küçük çaplı bir heyelan meydana gelmişti. Devletimiz sağ olsun bu sorunu istinat duvarı yaparak çözümledi.

Duvarın yapılması sonucu tarihi camimizin hemen karşısında, şu an halk eğitim kursu verilen sosyal tesislerimizin, kuran kursu binamızın yanı başında kullanılabilir bir alan oluştu. Gençlerimizin talebi ile de burayı futbol, basketbol, voleybol gibi sosyal aktivitelerin yapılabileceği bir yere dönüştürdük. İl Özel İdaremize bağlı ekiplerimiz zemin sorunumuzu çözerek, Gençlik Spor İl Müdürlüğümüz malzeme ihtiyacımızı gidererek, köy halkımız ve gençlerimizde emeklerini ortaya koyarak güzel bir hizmete vesile oldular. Bu anlamda başta Torul Kaymakamımız Ömer Said Karakaş olmak üzere; İl Özel dare Genel Sekreterimiz Ekrem Akdoğan’a, Gençlik ve Spor İl Müdürümüz Mücahit Atalay’a, Torul İlçe Özel İdare Müdürümüz Mahmut Şahinöz’e ve her konuda desteğini esirgemeyen kurum yetkililerimize ve köy halkımıza teşekkür ederim” diye konuştu.
Gençlerden Özge Akman ise ihtiyaçların “imece” yoluyla giderilmesini büyüklerinden öğrendiklerini dile getirerek, “Ninelerimiz, dedelerimiz zor günleri birbirlerine yardımcı olarak, imece yaparak aştıklarından söz ederlerdi. Bizlerde hazıra konanlardan değil, hazırlayanlardan olmak istedik. Çünkü emek verdiğiniz şey gerçekten sizin olur. Emek verilmeyen kazanımlar ise hor kullanılmaya müsaittir. Yapım aşamasında emeğimiz olunca, ilk kullananlar da biz olduk. Destek olan herkese çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Spor

Samsun’un milli gururları Avrupa şampiyonasında Türkiye’yi temsil edecek

Bocce Milli Takımı’na seçilen Samsun Alaçamspor sporcusu Büşranur Uzun, Avrupa şampiyonasında Türkiye’yi temsil edecek.

Ahmet Şükrü Uluçay
SAMSUN-
Ankara Kahramankazan’da 1-4 Ağustos tarihleri arasında yapılan Bocce Petank Ümit Milli Takım seçmelerini kazan Büşranur Uzun, 12-15 Ekim tarihleri arasında Fransa Monako’da yapılacak Ümit Milli Takımlar Avrupa Şampiyonası’nda 4 kişiden oluşan Ümit Milli Takım’da Türkiye’yi temsil edecek. Bocce takımının sporcusu Büşranur Uzun ile Alaçamspor Bocce Takımı Antrenörü Gökhan Bozdemir, milli takım antrenörü olarak şampiyonada Samsun’un gururu olacak.

Beden eğitimi öğretmeni ve Bocce Milli Takım Antrenörü Gökhan Bozdemir, “6-9 Ekim 2022 yılında İspanya Palma del Malarco’da yapılan Bocce Petank Avrupa Şampiyonası’nda ülkemize Avrupa şampiyonluğu getirdik. Hedefimiz, Fransa Monako’da yapılacak Avrupa Ümit Milli Takımlar Avrupa Şampiyonası’nda ülkemize tekrar Avrupa şampiyonluğu getirmek olacak. Alaçamspor Bocce Takımı olarak ülkemize, Alaçam gibi küçücük bir ilçeden tek branşta 16 milli sporcu vermenin gururunu yaşıyoruz” dedi.

Okumaya devam et

Spor

Canik atları dörtnala koştu

Samsun’un Canik Belediyesi tarafından düzenlenen ‘Rahvan At Yarışları Festivali’ büyük heyecana sahne oldu. Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı, “Festivalimizle, geçmişten günümüze tarihi öneme sahip olan at yetiştirme kültürünü ve geleneklerimizi yaşatmak adına büyük bir adım attık” dedi.

SAMSUN-
Kültürel mirasların yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması için adından söz ettiren programlar düzenlemeye devam eden Canik Belediyesi, Canik yöresinde yetişen, rahvan atlar arasında çevikliği ve kendine ait yapısıyla ön plana çıkan Canik atlarının tanıtılması ve ata sporu rahvan biniciliğin yaşatılması adına ilçede ‘Canik Belediyesi Rahvan At Yarışları Festivali’ düzenledi. 30 ilden 96 binicinin katıldığı ve 9 farklı kategoride büyük heyecana sahne olan yarışlarda Başkan İbrahim Sandıkçı, yarışmalar öncesinde Canik atına binerek vatandaşları selamladı. Yarışmada derece elde eden biniciler ödüllerin sahibi oldu.

Türk milletinin hayatında atın özel bir konumu olduğunu işaret eden Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı, festival ile ilçede yetişen ve rahvan atlar arasında kendine ait belirli özellikleriyle dikkat çeken Canik atlarının tanıtılmasına ve ata sporun rahvan biniciliğin yaşatılmasına yönelik katkı sunduklarını ifade etti. Başkan Sandıkçı, “Canik’imizde düzenlediğimiz bu güzide festivalimizle, geçmişten günümüze tarihi öneme sahip olan at yetiştirme kültürünü ve geleneklerimizi yaşatmak adına büyük bir adım attık. Canik atlarının ve rahvan atların tanıtılmasına, nesillerimizin ata sporumuz rahvan biniciliğine olan ilgililerini artırmaya yönelik katkı sunmuş olduk” dedi.

Yarışlara katılan biniciler, Canik Belediyesi tarafından Dereler Mahallesi’nde özel olarak kurulan hipodromda birincilik için kıyasa mücadele etti. Heyecan ve rekabete sahne olan yarışlarda, baş koşu, baş altı, büyük orta, küçük orta, deste, 4’lü taylar, 3’lü taylar, 2’li taylar ve yerli dörtnal yarışı olmak üzere toplam 9 kategoride ödüller verildi. Yarışlarda birinci olan ve derece elde eden biniciler ödüllerini, Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı’nın elinden aldı. Yarışlara katılan biniciler ve vatandaşlar, geleneklerin yaşatılması adına ilçede gerçekleştirilen etkinlikler ve programlardan dolayı Başkan İbrahim Sandıkçı’ya teşekkür etti.

Okumaya devam et

Spor

Filenin Sultanları, Olimpiyat Elemeleri’ne galibiyetle başladı

A Milli Kadın Voleybol Takımı, Paris 2024 Olimpiyat Elemeleri ilk maçında Porto Riko’yu 3-0 mağlup ederek, turnuvaya galibiyetle başladı.

İSTANBUL-
2023 Milletler Ligi ve Avrupa Şampiyonu A Milli Kadın Voleybol Takımı, Japonya’nın başkenti Tokyo’da düzenlenen Paris 2024 Olimpiyat Elemeleri’ne galibiyetle başladı. B Grubu’nda mücadele eden dünya 1 numarası Filenin Sultanları, ilk maçında Porto Riko’yu 3-0 mağlup etti.

Salon: Yoyogi National
Hakemler: StefanoCesare(İtalya), Sung Hae-Yoeun (Güney Kore)
Türkiye: İlkin, Eda, Elif, Ebrar, Zehra, Vargas, Simge (L) (Ayça)
Porto Riko: W.Rivera, E.Rivera, Rojas, Abercrombie, Victoria, Ortiz, Venegas (L) (Fuentes, Cabrera, Hernandez, P.Rivera)
Setler: 25-19, 25-16, 25-14
Süre: 1 saat 8 dakika

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.