Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Genel

Bakan Kurum: “Amacımız, Akşehir için yeni cazibe merkezleri oluşturmak”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Konya’nın Akşehir ilçesinde yapımı tamamlanan Dudu Kadın Çarşısı’nın açılışını yaptı. Bakan Kurum, “Bizim amacımız Akşehir için yeni cazibe merkezleri oluşturmak, Akşehir’de o ecdadımızın bize bıraktığı tarihi emanetlere sahip çıkmak” dedi.

Bakan Kurum, açılış ve ziyaretlerde bulunmak üzere Akşehir’e geldi. Kurum, Akşehir Belediyesi tarafından eski hal binasının yerine yapılan, prestij hizmeti olarak Selçuklu mimarisine uygun motifler taşıyan 5 bloktan oluşan modern çarşının açılışında konuştu. Konya’da son 20 yılda 9 milyar liralık yatırım yaptıklarını ve 27 bin 428 vatandaşı yeni yuvalarına kavuşturduklarını söyleyen Bakan Kurum, Yeni Mevlana Meydanı, Mevlana Çarşısı ve Altın Çarşı’nın hızla yükseldiğini belirtti. Bakan Kurum, “Konya’mıza ekolojik koridorumuzu da kazandırıyoruz. Tuz Gölü, Beyşehir, Meke, Acı Göl’den Kapadokya’ya kadar uzayan yeşil hattımızı hazırlıyoruz. Konya’mız 600 bin kullanıcısıyla ve 515 kilometre bisiklet yollarıyla bisikletin başkenti. Bu anlamda da Konya’mıza yeni bisiklet rotaları kazandırmak için çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Tüm bu yatırımlarımızla, projelerimizle, çalışmalarımızla Konya’mızı yeni çehresine kavuşturacak, daha güzel, daha yaşanabilir bir Konya’yı hep birlikte geleceğe hazırlayacağız” dedi.


Akşehir’de yapılan yatırımlara da değinen Bakan Kurum “Dudu Kadın Çarşımız 4 bin 600 metrekarelik alana sahip. Burada 48 büro, 28 dükkan, 13 mağaza, bir kafeterya, 80 araç kapasiteli otopark ve mescit bulunuyor. Bu çarşımız aynı zamanda mimari açıdan Batı Cephesi Karargah Müzesi, Tescilli Tarihi Arasta Çarşısı ve Akşehir Kentsel Sit Alanı ile bütünlük sağlayacak. Yani çarşımıza gelen bir ziyaretçiniz, burada alışverişini yapacak, daha sonra Batı Cephesi Karargah Müzesi’ni ziyaret edecek. Ardından da Tarihi Arasta Çarşısı’nı ve son olarak da Akşehir’in tarihi evlerini ve konaklarını görecek. Adeta bir tarih ve kültür turu yapmış olacak. Akşehir’imizde İller Bankası ile içme suyundan kanalizasyon sistemlerine, atık su arıtma tesislerinden ulaşıma kadar 32 projede 51 milyon lira destek sağladık. Tabakhamam Sokak’taki 3. Etap Sokak sağlıklaştırma projemizle, 19. yüzyıla ait Akşehir’e özgü mimaride yapılmış 24 yapının cephe sağlıklaştırmalarını yapıyoruz. Hacıhamza Sokak II. Etap sokak sağlıklaştırma, Dr. Aziz Perkün Caddesi cephe iyileştirme çalışmalarımız da devam ediyor. Yukarı Hamam restorasyonu, tarihi Papaz Evi restorasyonu çalışmaları da devam ediyor. Yeni otogar binamızı tamamladık. Asfalt ve peyzaj düzenlemesini yaptıktan sonra da vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. Geçtiğimiz yıl ilçemize 1. sınıf Atık Getirme Merkezi kurduk. Akşehir Gölü’nü kesin korunacak hassas alan ve nitelikli doğal koruma alanı olarak, Hıdırlık’ı da nitelikli doğal koruma alanı olarak tescil ettik” diye konuştu.


Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya da yaptığı konuşmada, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a teşekkür ederek, “Dudu Kadın Çarşısı, yedi yıllık görevimiz süresince en kıymetli olarak gördüğümüz çalışmalarımızdan biriydi. Bu bakımdan projeyi tamamlamış olmanın ve sizlerle bir arada olmanın heyecanını derinden hissediyoruz. Akşehir Belediyesi olarak iki günü birbirine eşit olan ziyandadır hadis-i şerifini kendimize şiar ediniyor ve çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. İlçemizin her köşesinde bir iz bırakmak adına başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere bakanımıza ve AK Parti belediyeciliğine yakışır şekilde hizmet etmeye gayret ediyoruz. Elhamdülillah, önümüzdeki aylarda da açılışlarımız devam edecek” ifadelerini kullandı.
Başkan Akkaya, Akşehir’in her köşe başında bir çalışmanın gerçekleştirildiği bir şantiyeye döndüğünü ifade ederek, destek veren herkese teşekkür etti.


Yapılan konuşmaların ardından Dudu Kadın Çarşısı’nda dükkan ve büroları bulunan hak sahiplerine törene katılan protokol tarafından tapuları verilerek, çarşının açılış kurdelesi kesildi. Bakan Kurum ve beraberindekiler açılışın ardından esnaf ziyareti yaparak, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Akşehir Belediyesi işbirliği ile restorasyonu tamamlanan Rüştü Bey Hanı’nda incelemelerde bulundu. Bakan Murat Kurum, Akşehir’deki temasları kapsamında son olarak tescilli Akşehir Kirazı bahçesinde dalından kiraz toplayıp Akşehir kirazının tadına baktı.
Akşehir’deki programa Konya Valisi Vahdettin Özkan, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mustafa Akış, AK Parti İl Başkanı Hasan Angı, AK Parti Konya Milletvekili Orhan Erdem, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, İLBANK Genel Müdürü Yusuf Büyük, Akşehir Kaymakamı Ahmet Sait Kurnaz, Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya, çevre ilçe belediye başkanları, ilçe protokolü ve vatandaşlar katıldı.

Ekonomi

Merkez Bankası’nın faiz kararına ilişkin değerlendirme

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu dün politika faizini yüzde 25’ten 500 baz puan artışla yüzde 30’a çıkardı. Faiz kararını değerlendiren Prof. Dr. Hayri Kozanoğlu, yıl sonuna kadar faizin yüzde 40 seviyesine yükseltileceğini öngördü.

İSTANBUL-
Merkez Bankası, Eylül ayında politika faizini yüzde 25’ten 500 baz puan artışla yüzde 30’a çıkarttı. Altınbaş Üniversitesi İşletme Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hayri Kozanoğlu Merkez Bankası’nın politika faizi artışını değerlendirdi. Merkez Bankası’nın 2023’ün kalan üç toplantısında faiz artışlarını sürdürüp, muhtemelen yılı yüzde 40 civarında bir politika faiziyle kapatacak izlenimini verdiğini söyleyen Prof. Dr. Hayri Kozanoğlu “Böylelikle politika faizinin 2024 yılı beklenen enflasyonun üzerine çıkıp, en azından kâğıt üzerinde pozitif bölgeye geçmiş olacağını öngörüyorum. Karar metninde enflasyonun yıl sonunda tahmin aralığının üst sınırına yakın seyredecek. Bu oranın Temmuz ayı Enflasyon Raporu’nda yüzde 62 olarak belirtildi. Yılın ilk 8 ayında tüketici enflasyonu yüzde 43,06 olarak gerçekleşti, Eylül enflasyonunun da yüzde 5 civarında gelmesi bekleniyor. Bu durumda 2022 Aralık ayına göre tüketici fiyatları yüzde 50 artacak. Yılın son üç ayı için yüzde 8 bir enflasyon payı kalacak ki, yüzde 62 hedefi bu koşullarda gerçekçi görünmüyor. Aylık yüzde 4’lük bir enflasyon yıl sonu tüketici fiyat artışlarını yüzde 69’a taşıyacak” dedi.

“Kredi kartı aylık faizleri yüzde 3’ü aşar”

Faizlerin yükselmesiyle kredi kartı faizlerinin de artacağını vurgulayan Kozanoğlu, “Aylık faiz yüzde 3’ü aşacak. İhtiyaç kredisi faizlerinin de yüzde 60’ı buldu. 28 Mayıs seçimlerinde reel geliri düşse de uygun borçlanma koşulları nedeniyle kredi kartı ve tüketici harcamaları sayesinde hayat pahalılığını o denli şiddetli hissetmeyen kesimler için de hem yaşam zorlaşacak, hem de makro anlamda halkın mal ve hizmetlere talebi gerileyecek. Şöyle ki, 8 Eylül itibarıyla bireysel kredi kartı harcamaları yüzde 182 artışla 925 milyar lirayı bulmuştu. İhtiyaç kredileri de yüzde 60 artışla 903 milyar liraya ulaşmıştı. Demek ki kredi kartlarına takla attırarak, ihtiyaç kredisi-kredi kartı limitlerini zorlayarak çetin geçim koşullarına katlanmak da artık imkânsız hale geliyor” diye konuştu.

“Petrol fiyatlarının yüksek seyri 2024’te öngörülen 86,7 dolar ortalama fiyatın aşılabileceği kuşkusunu oluşturuyor”

OVP’de 2024 yılı büyümesinin yüzde 4 tahmin edildiğine işaret eden Kozanoğlu, “Enflasyonun yüzde 70 civarından yüzde 33’e kadar gerilemesi ancak talepte keskin bir zayıflamayla olanaklı. Bu durumda da, yüzde 4 büyüme hedefinin tutturulması iyice zor. 2024 cari açığının da OVP’de 34,7 milyar dolar bekleniyor. 2023’ün ilk 7 ayında tüketim malları ithalatı bir önceki yıla göre 10 milyar dolar artışla 25 milyar doları bulmuştu. Uygun borçlanma koşullarına ve düşük kura bağlı olarak kamçılanan bu eğilim, 2024’te büyük olasılıkla dizginlenir. Ancak petrol fiyatlarının yüksek seyri 2024’te öngörülen 86,7 dolar ortalama fiyatın aşılabileceği kuşkusunu oluşturuyor” şeklinde konuştu.

Okumaya devam et

Ekonomi

Konuta ulaşım giderek zorlaşıyor

Türkiye genelinde konut imarlı yeni arsaların üretilememesi, kentsel dönüşüm çalışmalarının istenen hızda ilerlememesi, inşaat maliyetlerinin artması ve uygun faizli kredilerin yok denecek kadar az olmasının konut alımını giderek zorlaştırdığını belirten gayrimenkul sektörü temsilcileri, çözümün yine krediye ulaşımın kolaylaşmasından geçtiğini söyledi.

BURSA-
Gayrimenkul sektöründeki gelişmeler hız kesmeden sürüyor. Her geçen gün sektörü etkileyen hadiselere bir yenisi ekleniyor. Bunların başında Türkiye genelinde konut imarlı yeni arsaların üretilememesi, kentsel dönüşüm çalışmalarının istenen hızda ilerleyememesi, inşaat maliyetlerinin artması, uygun faizli kredilerin yok denecek kadar az olması geliyor.

Son 5 yılın en düşük 8 aylık konut satışlarının yaşandığı bir atmosferde sektör temsilcileriyse çözümü konut kredisine ulaşımda yaşanan zorluğun ortadan kalkmasında buluyor. Elfi Gayrimenkul Kurucusu ve Broker’ı Özkan Aydemir, yeni veya ikinci el konut almak isteyenlerin, uzun vadeli ve uygun faizli krediyi bulmakta zorlandığı için taleplerde ciddi bir düşüşün söz konusu olduğunu dile getirdi.

Sektörün hareketlenmesi için uygun faizli kredi imkanı sunulması gerektiğine işaret eden Özkan Aydemir, KDV oranlarında da düzenlemeye gidilmesi önerisinde bulundu. Piyasadaki arz talep dengesinin yeniden kurulması için kredi konusunun çözülmesinin önemine değinen Aydemir, konut kredilerindeki faizin düşürülmesi ve ev almak isteyenlerin bu kredilere ulaşması şu anki sektörün canlanması için hayati önemde olduğunu yineledi.

Uzun bir süre gayrimenkul sektörü piyasasının belirleyicisinin satıcı olduğunu, artık bu durumun alıcı lehine değiştiğini belirten Aydemir, “İnşaat firmalarının takas yöntemini devreye aldığını biliyoruz. Ya da kendi finansman yöntemlerini oluşturdular. Bu giderek artıyor. Müteahhit firmalar çareyi burada arıyorlar. Hal böyleyken satıcının rolleri dağıttığı bir gayrimenkul piyasasından alıcının karar verici mekanizmanın başına geçtiği bir piyasaya doğru evrildik” diye konuştu.

Okumaya devam et

Ekonomi

Ordu’da serbest piyasada fındık 100 lirayı aştı

Ordu’da serbest piyasada fındık fiyatları 100 lira seviyesine ulaşırken, üreticiler fındıklarını depolayacaklarını söyledi. Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, “Serbest piyasa hızlı bir şekilde yükselişe geçti ve 100 lira seviyelerinde hatta bazı noktalarda üzerinde alım yapan alıcıları görüyoruz, bu yükseliş devam edecektir” dedi.

Selim Kuşcu
ORDU-
Türkiye’de en fazla fındık üretimimin yapıldığı Ordu’da serbest piyasada fiyatlar 100 lira seviyelerine kadar yükseldi. Üreticiler, fiyatların daha da artacağını düşündüklerini, bu yıl rekoltenin açıklananın altında olduğunu belirterek, mahsullerini depolayacaklarını söyledi.

“Yükseliş hızlı bir şekilde devam edecektir”

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, “TMO fındık alımlarına başladığında serbest piyasa 72 liradan alımlara başlamıştı. Şu anda ise bir aya yakın süredir fındık pazara iniyor, serbest piyasa hızlı bir şekilde yükselişe geçti ve 100 lira seviyelerinde hatta bazı noktalarda üzerinde alım yapan alıcıları görüyoruz. Tabi bu yükseliş devam edecektir. Biz üreticilerimize özellikle hasat bittikten sonra ‘ihtiyacınız kadar fındığı pazara indirin’ şeklinde açıklamalarda bulunduk. Üreticilerimiz de bunları dikkate aldı ve bu üreticilerin ellerinde fındıkları duruyor, ihtiyacı olan üreticiler ise pazara fındıklarını indirdi. Şu anda 100 lira seviyelerinde olan fındık fiyatları hızlı bir şekilde yükselecek” diye konuştu.

“Ciddi bir talep var, fındık yok satıyor”

Bu yıl rekoltenin düştüğünü ve Türk fındığının kalitesinin diğer ülkelere göre çok yüksek olduğunu aktaran Soydan, “Bahçede görülen fındık ağustos ayında harmana gelmedi. Yani genel bir rekolte düşüşü var. Bu düşüş karşısında gerçekten ülkemizde üretilen fındığa da ciddi bir talep var. Fındık çok önemli bir ihracat ürünü. O açıdan fındık yok satıyor. Üreticinin bu günlerdeki fiyatlar, hasattan hemen sonra bekledikleri fiyatlardı. En azından fındığını elinde bulunduran üreticilerimize yüksek fiyattan sağma fırsatı doğdu” ifadelerine yer verdi.

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.