Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Asayiş

Kadınlı suç örgütüne 10 tutuklama

Adana’da bir kişiyi öldürtüp, adam yaralama, yağma, tehdit ve tefecilik olayına karıştığı öne sürülen baba, oğul ve kız kardeşinin de aralarında bulunduğu 29 zanlıdan 10’u tutuklandı.

Adana Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne bağlı Organize Suçlar Büro Amirliği ekipleri, liderliğini Beycan Z.’nin yapıp, oğlu Tunahan Z. ve kız kardeşi Güllü Ç. ile birlikte yönettiği; 32 kişilik ‘çıkar amaçlı silahlı suç örgütü’ olduğu bilgisine ulaştı. Polis, söz konusu suç örgütünü, 10 ay boyunca teknik ve fiziki olarak takip edip, kasten adam öldürme, kasten yaralama, iş yeri kurşunlama, tehdit ve darp ile tahsilat yapma, yağma gibi suçları işlediklerini tespit etti. Polis gerekli delilleri topladıktan sonra da 25 Haziran’da şafak vakti operasyon yaptı.

Daha önce belirlenen 36 ayrı adrese şafak vakti art arda şok baskınlar düzenlendi; baba, oğul ve kız kardeşin de aralarında bulunduğu 29 şüpheli gözaltına alındı. Girilen evlerde yapılan aramalarda da 19 ruhsatsız tabanca, 12 av tüfeği, 249 adet farklı çaplarda mermiyle birlikte 5 adet çelik yelek, bir dürbün ve 37 adet de sentetik uyuşturucu hap bulundu. Zanlıların silahları, evde çekmecelerin iç kısmına yaptıkları özel zulalara saklamaları da dikkat çekti.

Yürütülen soruşturmada suç örgütüyle ilgili detaylar ortaya çıktı. Buna göre, Beycan Z. ve suç örgütü üyelerinin merkez ilçe Seyhan’a bağlı Yenibey Mahallesi’nde hakimiyet kurmaya çalıştığı öne sürüldü. Organize suç örgütünün, yasadışı bahis oynatıp, yüksek faiz oranlarında da ‘tefecilik’ yaptığı da tespit edildi. Aldığı parayı geri ödemeyenlerin ev ve iş yerlerine silahlı saldırılar düzenlenip, bu kişilere şiddet uygulanarak, ölümle tehdit edildikleri belirlendi.

Beycan Z.’nin, kendi suç örgütünü büyütüp, hakim olduğu sahayı genişletmek için T. ailesini kendisine rakip gördüğü, bu nedenle aralarında çıkan husumetin de kan davasına dönüştüğü öne sürüldü. Beycan Z.’nin, öz oğlu Tunahan Z.’yi özel olarak eğitip, onu bir ‘tetikçi’ye dönüştürdüğü, sonra da onu T. ailesinin yaşadığı Mıdık Mahallesi’ndeki bir eve yerleştirip, hasımlarını gözetletip bölgede keşif yaptırdığı öğrenildi.

Tunahan Z.’nin de 24 Nisan 2020 tarihinde Fatih Turhan’ı, 14 yaşındaki T.Z.Y.’ye öldürttüğü öne sürüldü. Baba Beycan Z.’nin de kendi aleyhlerine ifade veren kim varsa onları zorla ya da para karşılığında susturup, ifadelerini değiştirtmeye zorladığı, karşı çıkanları da silah zoruyla susturduğu iddia edildi. Emniyetteki sorguları tamamlanan 29 zanlı adliyeye sevk edildi. Sevk sırasında çete üyesi iki kadının da olması dikkat çekti. Adliyeye sevk edilen zanlılardan Beycan ve Turhan Z. ile birlikte 10 kişi tutuklanırken biri ‘ev hapsi’, 11’i ‘adli kontrol’ şartıyla; 6’sı emniyetteki, biri de savcılıktaki ifadesi sonrası tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.


Asayiş

Tekirdağ merkezli 9 ilde DEAŞ operasyonu: 17 gözaltı

Tekirdağ İl Emniyet Müdürlüğünce Tekirdağ merkezli 9 ilde düzenlenen DEAŞ operasyonunda 17 kişi yakalandı.

Halil Dağ
TEKİRDAĞ-
Tekirdağ İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri Tekirdağ merkezli Adıyaman, İstanbul, Adana, Bursa, İzmir, Gaziantep, Şanlıurfa ve Antalya’da terör örgütü DEAŞ üyelerinin yakalanması için geniş çaplı operasyon gerçekleştirdi.

Aralarında terör örgütü DEAŞ’ın finansman sorumlusunun da olduğu iddia edilen 17 şüpheli gözaltına alındı.
Şüpheliler emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.

Okumaya devam et

Asayiş

Denizli Barosu’ndan Bodrum’da öldürülen eski Baro Başkanı için açıklama

Bodrum’da müvekkilinin silahlı saldırısı sonucu ölen eski Denizli Baro Başkanı Avukat Erdal Çam ve yanındaki emekli İcra Müdürü Özcan Çavdar için Denizli Barosu’ndan açıklama yapıldı.

Köksal Kılınç
DENİZLİ-
Denizli Barosu, dün akşam saatlerinde Muğla’nın Bodrum ilçesinde uğradığı suikast sonucu hayatını kaybeden eski Denizli Baro Başkanı Avukat Erdal Çam (73) ve emekli İcra Müdürü Özcan Çavdar (53) için basın açıklaması düzenledi. Baro önünde düzenlenen açıklamaya çok sayıda avukat ve Denizli Barosu Yönetim Kurulu üyeleri katıldı. Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Jale Özdemir, yapmış olduğu basın açıklamasında, “Bu olay, yıllardır her fırsatta dile getirdiğimiz gibi avukatın baktığı davayla bir tutulması durumunu bir kez daha ortaya koymuştur. Toplumdaki bu problemli bakışın altında yatan nedenler bellidir. Avukatlara ve savunma mesleğine yönelik bu tür saldırılar, yargılama emelleri, bilinçli ya da bilinçsizce yapılan hedef göstermeler, medya araçlarındaki yanlış haberler biz avukatları ‘can güvenliği olmayan meslekler’ sınıfında birinci sıraya yükseltmiştir. Bizler, temel hak ve özgürlüklerin yılmaz savunucularıyız. Bizim için özgürlük en temel haktır. Ancak yaşam hakkı bunların da önündedir. Tek bir avukatın ölümü dahi kabul edilemezken, bu durumun olağan hale gelmesi, seri şekle dönüşmesi asla kabul edilemez. Biz avukatlar mesleğimizi adaletin tecellisi için yapıyoruz. Bu nedenledir ki savunma olmazsa, ‘yargılama olmaz’ diyoruz. Avukatların da bulunduğu toplumun tüm kesimlerinin bu mesleğe saygı duymasını istiyoruz. Avukat kalmayınca savunma, savunma kalmayınca hukuk, hukuk kalmayınca huzur kalmayacak. Amacımız kamu görevini engellemek değildir. Ancak gerek ekonomik gerekse fiziksel şiddete maruz kalan avukatlık mesleğinin sorunlarının tüm toplumun önüne koymaktır. Artık bildiriler yazmak, kınamak, sanığın ağırlaştırılmış müebbet hapsiyle cezalandırılmasını istemekten yorulduk. Bunlar acımızı hafifletmiyor. Her ne kadar olayın failinin cezalandırılması acımızı hafifletmeyecek ise de sorumluların en ağır cezayı alması için sonuna kadar sürecin takipçisi olacağımızı baromuz adına bildiriyorum” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

Asayiş

Samsun’da tefeci operasyonu: 3 gözaltı

Samsun’da KOM polisi tarafından düzenlenen tefeci operasyonunda 3 kişi gözaltına alındı.

Muhammer Ay
SAMSUN-
Edinilen bilgiye göre, Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde tefecilik ile mücadele kapsamında çalışma yapan İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şube Şube Müdürlüğü ekipleri, Tekkeköy ilçesinde düzenlediği operasyonda 18 borçlu şahsa ait 517 bin 50 TL borç bilgilerinin kayıtlı olduğu senet ve dokümanlar ile dijital materyaller ele geçirdi. Olayla ilgili A.H., C.H. ve M.M. gözaltına alındı.

KOM Şube Müdürlüğündeki sorguları tamamlanan 3 kişi, bugün Samsun Adliyesine sevk edildi.

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.