Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Dünya

İdlib’de Zerdana Sağlık Merkezi kapanma riskiyle karşı karşıya

İdlib’in kuzeyindeki Zerdana kasabasında yaklaşık 16 bin sivile hizmet veren Zerdana Sağlık Merkezi, maddi sıkıntılar ve yardım yetersizliği nedeniyle kapanma riskiyle karşı karşıya geldi.

İdlib kırsalında bulunan Zerdana Sağlık Merkezi, yaklaşık 16 bin sivile hizmet verirken devam eden saldırılar, maddi sorunlar ve yardımların yetersiz olmasıyla mücadele ediyor. Zerdana kasabasında bulunan Zerdana Sağlık Merkezi kapanma riskiyle karşı karşıya. Bölge halkı sağlık merkezinin kapanmasından endişe duyuyor. Maddi sıkıntılar nedeniyle uzun süredir maaşlarını alamayan çalışanlar ise gönüllü olarak sivillere hizmet vermeye başladı.


Sağlık Merkezi Müdürü Musab Kadaa, “Zerdana Sağlık Merkezi yaklaşık 16 bin kişiye ek olarak farklı kamplardaki yerinden edilen 10 binden fazla sivile de hizmet veriyor. Sağlık merkezinde genel cerrahi, kardiyoloji, kadın ve çocuk, ağız ve diş, cildiye kliniklerinin yanı sıra hastalara ücretsiz ilaç sağlayan bir de eczane bulunuyor. 24 saat çalışan kadın doğum ve gece ambulanslar da var. Şu an personel gönüllü olarak çalışıyor. Merkeze farklı örgütlerden verilen maddi destek tamamen kesildi. Merkez her anda kapanabilir” dedi.

Zardana köyünde yaşayan sivil Abdullah El Kasım ise, “Büyük bir sıcak hava dalgası var ve bize en yakın sağlık merkezinin kapanma riskiyle karşı karşıya geldiğini duyduk. En yakın sağlık merkez bizden yaklaşık 10 bin metre uzaklıkta. Sivillerin durumu iyi değil ve günlük geçim kaynağına sahip değil. Hastaları çok daha uzak yerlere nasıl ulaştırabilecekler? İlgili makamlara, sağlık merkezine yeterli desteği vermelerini rica ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Dünya

Kenya’da mahkemede polisin vurduğu hakim hayatını kaybetti

Kenya‘da eşinin kefalet davasında hakimin kararına tepki gösteren polis, hakimi göğsünden ve kalçasından vurmuştu. Bugün yapılan açıklamada, hakimin hayatını kaybettiği duyuruldu.

Şara Zehra ÖZBEY
Kenya’nın başkenti Nairobi’de Perşembe günü bir polis, sahte beyanla zimmetine mal ve para geçirme suçlamasıyla yargılanan karısının yargılandığı açık mahkemede, karısının kefalet talebini reddeden hakimi kalçasından ve göğsünden vurmuş, olaya müdahale eden diğer polisler, saldırgan polisin olay sırasında öldürüldüğünü açıklamıştı. Bugün yapılan açıklamada, ağır yaralanan hakimin hayatı kaybettiği duyuruldu. Açıklamada, “Makadara Hukuk Mahkemeleri Baş Yargıcı Sayın Monica Kivuti’nin mahkemede uğradığı silahlı saldırı sonucu aldığı ağır yaralara karşı verdiği mücadeleyi kaybettiğini ulusumuza büyük bir üzüntüyle bildiriyoruz” denildi.(DHA)

Okumaya devam et

Dünya

DSÖ: Meksika’daki kuş gribi vakası diğer hastalıklardan dolayı hayatını kaybetti

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Meksika’da daha önce kuş gribinden öldüğü açıklanan kişinin diğer hastalıklarından dolayı hayatını kaybettiğini duyurdu.

Şara Zehra ÖZBEY
DSÖ dün, 5 Haziran’da küresel olarak rapor edilen ilk laboratuvar onaylı insan vakası hakkında yeni bir güncelleme paylaştı. Açıklamada, “Meksikalı yetkililer yaptıkları güncellemede DSÖ’ye 6 Haziran’da ulusal bir uzman grubunun hastanın yandaş hastalıklarıyla ilgili komplikasyonlar nedeniyle öldüğünü belirlediğini ve ulusal yetkililer tarafından yapılan genetik analizin bu virüsün Meksika‘nın Texcoco Eyaletindeki kuşlarda 2024 yılında elde edilen türle yüzde 99 oranında benzerlik gösterdiğini tespit ettiğini bildirmiştir” denildi.

ÜÇ HAFTA BOYUNCA YOĞUN BAKIMDA TEDAVİ GÖRMÜŞ

Kuş gribine yakalanarak öldüğü düşünülen kişinin, daha öncesinde üç hafta boyunca rahatsızlıklarından dolayı yoğun bakımda tedavi gördüğü belirtilerek, “Vakanın kümes hayvanlarına veya diğer hayvanlara maruz kalıp kalmadığı bilinmemektedir. Altta yatan birden fazla tıbbi rahatsızlığı vardı. Yakınları, akut semptomların başlamasından önce başka nedenlerle üç hafta boyunca yatalak olduğunu bildirmiştir” ifadeleri kullanıldı.(DHA)

Okumaya devam et

Dünya

UNICEF Sözcüsü: Gazze’ye yardım taşıyan kamyonun girişi engellendi, 2 Filistinli balıkçı öldürüldü

UNICEF Sözcüsü James Elder, Gazze’ye yardım götürmek üzere yola çıkan bir yardım konvoyunun tüm gerekli belgelere sahip olmasına rağmen girişinin engellendiğini ve yemek almak için orada bulunan 2 Filistinli balıkçının ise öldürüldüğünü duyurdu.

Şara Zehra ÖZBEY
UNICEF Sözcüsü James Elder, Çarşamba günü yaklaşık 10 bin Gazzeli çocuğa ulaştırılmak üzere yola çıkan, ilaç ve gıda malzemesi taşıyan bir yardım konvoyunun tüm gerekli belgelere sahip olmasına rağmen Gazze’ye girişinin engellendiğini açıkladı. Elder, kontrol noktalarında sekiz saat bekletildiklerini ve sadece 40 kilometre yol almalarının 13 saat sürdüğünü ifade etti. Konvoyda bir kamyonun içinde olduğunu belirten Elder, aileleri için yemek almak isteyen iki balıkçının ise gözlerinin önünde vurularak öldürüldüğünü söyledi.

İSRAİL’DEN KONVOY İLE İLGİLİ YANIT GELDİ

İsrail Savunma Bakanlığı’na bağlı Bölgelerdeki Hükümet Faaliyetleri Koordinatörlüğü’nün (COGAT), girişi engellenen yardımlar ile ilgili olarak, “Bahsetmeyi unuttuğunuz birkaç önemli ayrıntı var James Elder. Kamyonunuzun kapalı bir arka kabini vardı. Hamas geçmişte bu kabinleri silah kaçakçılığı için kullandığı için bunun bir güvenlik sorunu olduğunu biliyorsunuz. Kapalı arka kabin kamyonlar özel koordinasyon gerektirir. Bu yeni bir şey değil ” dedi.(DHA)


Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.