Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Çevre

Bafra çeltik üretiminde Türkiye’de 2. sırada

Yıllık 150 bin ton çeltik üretimi ile yaklaşık Türkiye çeltik üretiminin yüzde 15’ini karşılayan Samsun’un Bafra ilçesi çeltik üretiminde Türkiye’de 2’nci sırada yer alıyor.

Çeltik üretimi 230 bin dekar hektar sulama alanı içerisinde yıllık yaklaşık 160 bin dekar olarak gerçekleşiyor. Sulama kanal ve kanaletler ise 30 bin dekar alandaki çeltik üretimine göre planlanarak yapıldı. Dolayısıyla kanallardan bu kadar alanın sulanması imkânsız hale geldi. Kuraklığa bağlı olarak daha az su tüketilmesi elzem oldu. Damla sulama yöntemi ile ilk defa 2019 yılında Bafra’da 3 çiftçi öncülüğünde DSİ 7. Bölge Müdürlüğü, İşletme Bakım Şube Müdürlüğü ve Bafra Kızılırmak, Altınkaya Sulama Birliklerinin kontrolünde toplamda 270 dekar alanda damla sulama yöntemiyle çeltik ekimi gerçekleştirildi.

2019 yılında Sarıköy Mahallesi çiftçilik yapan Besim Özaydın’ın 60’ar dekarlık yan yana bulunan iki arazisinde damla sulama ve tava sulama yöntemi uygulandı. Çeltik mahsulülün ekiminden hasadına kadar tüm gelişmeleri takip edilerek sonuçları alınıp karşılaştırılması da yapıldı. Üretim sonuçları çok olumlu çıkmasıyla, üretici çiftçilerin yüzde 60 daha fazla kâr edeceği, yüzde 80’e yakın su tasarrufu olduğu ortaya çıktı.


Bu çalışmalar doğrultusunda çok olumlu sonuçlar elde edildiğinin açıklayan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, bu kapsamda yapılan çalışmalar ile 2020 yılında damla sulama çeltik alanı 3 bin dekara çıkartıldığını ve 43 çiftçinin bu yöntemle çeltik ekimi gerçekleştirdiğini belirtti.
2021 yılında ise damla sulama çeltik alanının 10 bin dekara çıkartıldığını ve 121 çiftçinin bu yöntemle çeltik ekimi gerçekleştirdiğini ifade eden Genel Müdür Yıldız, “2022 yılında ise şebeke dışı alanlarda çeltik üretiminde damla sulama yöntemi zorunlu olacağı için 15 bin dekar alanda çeltik ekimi gerçekleştirileceği ve bu yöntemle 125 çiftçinin ekim yapacağı düşünülmektedir” dedi.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Asayiş

Mardin’de orman yangını

Mardin‘in Artuklu ilçesinde orman yangını çıktı. Ekiplerin yangına müdahalesi sürüyor.

Salih KESKİN
MARDİN-Yangın, akşam saatlerinde Artuklu ilçesi kırsal Konaklı Mahallesi’ndeki ormanda çıktı. Rüzgarın da etkisiyle yayılan yangının söndürülmesi için, bölgeye itfaiye ve Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri sevk edildi.

Çevredekilerin de yardımıyla başlatılan söndürme çalışmaları sürüyor.(DHA)

Okumaya devam et

Çevre

Samsun Valiliği uyardı

SAMSUN Valiliği, sosyal medya hesaplarından olası boğulmalara karşın vatandaşlara denize girmemesi konusunda uyarıda bulundu.

SAMSUN-Samsun Valiliği, sosyal medya hesaplarından olası boğulmalara karşı uyarıda bulundu. Sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “Meteoroloji 10’un Bölge Müdürlüğü ile Sahil Güvenlik Karadeniz Bölge Komutanlığı’ndan alınan verilere göre, ilimiz sahilinin tamamında bugün öğleden sonra dalga yüksekliğinin 1,5 metreye kadar yükselmesi beklendiğinden, muhtemel boğulma vakalarının önüne geçebilmek adına denize girilmemesini rica ederiz” ifadeleri kullanıldı. (DHA)

Okumaya devam et

Asayiş

Denizli’deki orman yangını 2’nci günde kontrol altına alındı

Denizli’nin Babadağ ilçesinde dün öğle saatlerinde yıldırım düşmesi sonucu başlayan orman yangını ikinci gününde kontrol altına alındı. Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, yangının kontrol altına alındığını ve soğutma çalışmalarının devam ettiğini duyurdu.

 Ramazan ÇETİN
DENİZLİ-Babadağ ilçesi Kelleci Mahallesi yakınlarındaki ormanda, saat 13.30 sıralarında yıldırım düşmesi sonucu yangın çıktı. Bölgeden yükselen dumanları görenler, 112 Acil Çağrı Merkezi’ne ihbarda bulundu. İhbarla bölgeye Denizli Orman Bölge Müdürlüğü ve Denizli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ekipleri sevk edildi. Yangın rüzgarın da etkisiyle geniş bir alana yayıldı, söndürme çalışmalarına çevre illerden destek ekipleri de katıldı. AFAD ekipleri bölgede yaşayan yaşlı vatandaşların tahliyesini yaparken, Kelleci Mahallesi’ndeki yaklaşık 50 ev de jandarma ekipleri tarafından boşaltıldı. Yangının ilerlediği Mollaahmetler Mahallesi’nde ise tahliye kararı verildi. Mahallede vatandaşların evlerini boşaltması için anonslar yapıldı. Denizli Büyükşehir Belediyesi de vatandaşların tahliyesi için bölgeye belediye otobüslerini yönlendirdi. Denizli Valisi Ömer Faruk Coşkun, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu, Denizli İl Jandarma Komutanı Albay Hıdır Ayçiçek de bölgeye geldi.

VATANDAŞLAR EŞYALARINI YÜKLEYİP, MAHALLEDEN AYRILDI

Yangında, sürüdeki birçok keçinin öldüğü öğrenilirken, hayvan barınakları ile yazlık olarak kullanılan bir ev yandı. Araçları olan bazı vatandaşlar eşyalarını yükleyip, mahalleden ayrılırken, araçları olmayanlar ise Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından gönderilen yolcu otobüsleriyle mahalleden tahliye edildi. Tahliye edilenlerin çoğu çevre köylerde bulunan yakınlarının evlerine giderken, bir kısmı ise Kredi Yurtlar Kurumu yurtlarında misafir edildi. Mahalledeki büyük ve küçükbaş hayvanlar ise belediyeler tarafından gönderilen kamyonetlerle güvenli yerlere nakledildi. Öte yandan yangın bölgesine, Kızılay, Diyanet İşleri Başkanlığı ile çok sayıda sivil toplum kuruluşu tarafından yiyecek ve içecek dağıtımı için mobil istasyonlar kuruldu. Yangın alanına yakın olan Kelekçi Mahallesi’nde yaşayan kadınlar, evlerinde yaptıkları yemekleri görevlilere dağıttı.(DHA)

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.