Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Eğitim

Kurban kesim elemanı kursunda 28 kursiyer eğitim aldı

Bartın Halk Eğitim Merkezinde kurban kesiminin İslami usullere uygun bir şekilde gerçekleştirilmesi ve kurban kesimi sırasında yaşanabilecek iş kazalarına karşı eğitimlerin verildiği kurban kesim elemanı kursunda 28 kursiyer eğitim aldı.

Kurban bayramlarında kurban kesim işlemleri sırasında yaşanan iş kazalarının önüne geçilmesi ve kurban kesim işlemlerinin İslami şartlara uygun bir şekilde gerçekleştirilmesine yönelik Bartın Halk Eğitim Merkezi tarafından düzenlenen eğitime 28 kursiyer katılım sağladı.
Bartın Halk Eğitim Merkezi konferans salonunda düzenlenen kurban kesim elemanı kursunda kursiyerlere “İş Sağlığı ve Güvenliği”, “Kurban Kesmenin İslamiyet’teki Yeri ve Önemi” ve “Kurban Kesim İşlemi” olmak üzere üç ana başlıkta eğitimler verildi.


Kurban kesim elemanı kursu hakkında bilgiler veren Bartın Halk Eğitim Merkezi Müdürü Mehmet Asım Özdemir, “Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü olarak her yıl düzenlemiş olduğumuz kurban kesim kursumuz bu yılda düzenledi. Bu kursumuzun düzenlenmesinde İl Müftülüğümüzün, Tarım İl Müdürlüğümüzün katkılarıyla birlikte 20 saatlik bir eğitim veriyoruz. Bu eğitim özellikle kurban kesme yeterliliğine sahip bireylerin kurban bayramı içerisinde hijyenik, güvenilir bir şekilde ve İslami usullere uygun bir şekilde kurban kesebilmeleri için önemli. Bu belgeye sahip olan kişiler bu kesim işlemlerini mevzuata uygun şekilde yapıyorlar. Ve bununla ilgili akreditasyonlarını da İl Müftülüklerine başvurarak sağlıyorlar. Bu yıl 28 kursiyerimiz başvuru yaptı. Daha önceki yıllarda yaklaşık 150 kursiyerimize Bartın Merkez İlçe sınırlarında eğitim verdik ve her yıl düzenli olarak bu kurslarımız devam edecek. Bu kursa ilgi duyan, kurban kesimiyle ilgili olarak dini vecibelerini yerine getirmek isteyen tüm vatandaşlarımızı Halk Eğitim Merkezlerine bekliyoruz” dedi.


Kursiyerlerden Aydın Öcal ise eğitimlerde kurban kesimi konusunda birçok bilgi edindikleri kursun oldukça faydalı olduğunu ifade ederek, “Dedelerimizden gördüğümüz gibi eşimizin dostumuzun kurbanını kesiyorduk. Burada kursumuzun açıldığını gördük kasaplık belgesi üzerine. Müftülük ve tarımla beraber ortak bir kurstu. Burada dinimize ve İslam’a uygun bir şekilde hayvanlarımızı nasıl kesebileceğimizi, kurban olacak hayvanlarımızın taşıdığı özellikleri ve yine tarımdan gelen eğitmenlerle beraber hayvanlarda görülen hastalıkları öğrendik. Hayvanlarda bazı hastalıklar görülüyor. Tüberküloz, verem, deli dana, şarbon gibi. Bunlarla karşılaştığımızda yetkililere bilgi vermek başta olmak üzere neler yapacağımızı öğrendik. İş sağlığı konusunda da çalışanların emniyetinin alınması gibi unsurları öğrendik. Bu eğitimde çok bilinçlendik, bilgi sahibi olduk ve resmiyete döktük” ifadelerini kullandı.

Eğitim

Samsun’da eğitim ordusu yeni döneme hazır

Samsun İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Ağar, 280 bin öğrenci, 21 bin öğretmen ve personeller ile yeni eğitim-öğretim sezonuna hazır olduklarını söyledi.

Erdi Demir
SAMSUN-
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından, tüm sınıf ve kademelerde 11 Eylül’de başlayacak 2023-2024 eğitim-öğretim yılı öncesinde okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liseye başlayacak öğrenciler için okula uyum programı ve rehberlik uygulamaları hazırlandı. Uyum programı kapsamında okul öncesi, ilkokul 1 ve lise 9’uncu sınıf öğrencileri 4-8 Eylül’de okulları, öğretmenleri ve arkadaşlarıyla buluşacak.

“21 bin öğretmen ve 280 bin öğrenci ile yeni eğitim-öğretim sezonuna hazırız”

Yaz dönemini, oluşabilecek sıkıntıları çözmek ve yenilikleri uygulamaya koyarak geçirdiklerini ifade eden Müdür Murat Ağar, dev eğitim kadrosu ile yeni sezona hazır olduklarını kaydetti. Yeni sezona hazır olduklarını ifade eden Murat Ağar, “2023-2024 eğitim-öğretim yılımız 11 Eylül’de başlayacak. Yaz dönemi boyunca gerekli hazırlıklarımızı yaptık. Verimli bir şekilde bu eğitim-öğretim yılını geçirmek üzere çalışmaları tamamladık. Öğretmenler 4 Eylül’de okullarında olacaklar. Bu sene okul öncesi sınıflar ile 1. sınıfa başlayacak öğrencilerimiz 4-8 Eylül arasında ‘uyum haftasını’ okullarda geçirecekler. Bu yıl 280 bin öğrencimiz ilimizde eğitim alacak. 21 bin öğretmen ile de öğrencilerimizin eğitim süreçlerini destekleyeceğiz. Yaz dönemi yoğun geçti. Öğretmenlerimizin okullarına atama süreçleri, yeni göreve başlayan öğretmenlerin okullarımızda görevlendirilmeleri tamamlandı” dedi.

“24 okulun güçlendirmesi bitti, 4 yeni okulun inşaatı tamamlandı”

Eğitime kazandırılan yeni okullar ve güçlendirmesi tamamlanan okullar hakkında bilgi veren Ağar, “Okulların bakım-onarımı, depreme dayanıklılık süreçleri de tamamlandı. Yaz döneminde 350’den fazla okulda küçük onarım, boya-badana, temizlik gibi ihtiyaçlarını giderdik. Deprem güçlendirmesi noktasında 2023 yılı itibarıyla 17 okulumuzun güçlendirmesini tamamlayarak, öğrencilerimizin bu okullarına geçerek öğrenimlerini devam ettirmelerini sağlamıştık. Bugün itibarıyla 7 okulun daha güçlendirmesi tamamlandı. Böylece 2023’te 24 okulda deprem güçlendirmesi tamamlanmış oldu. Son 3 senede 49 yeni okulun inşaatını tamamlayarak eğitime açmıştık. Eylül ayı itibarıyla da 4 okulumuzun daha inşaatı tamamlayarak toplamda 53 yeni okulda öğrencilere hizmet veriyoruz” diye konuştu.

“16 bin yeni öğrenci eğitime başlayacak”

16 bin yeni öğrencinin 1. sınıfa başlayacağını açıklayan Ağar, “Bu yıl 1. sınıfa yaklaşık 16 bin yeni öğrenci başlıyor. Bu noktada velilerden isteklerimiz var. Her zaman olduğu gibi öğretmenlerimize güvenmeleri, bizlerle uyum içerisinde çalışmaları ve çocuklarını destekleyerek hep birlikte onların eğitim-öğretim süreçlerini kaliteli bir şekilde tamamlamada bizlere yardımcı olmalarını bekliyoruz. Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü camiası, il-ilçe teşkilatlarıyla, okul müdürlükleri ile öğretmenleri ile ve yardımcı personelin tamamıyla öğrencilere hizmet vermeye hazır” şeklinde konuştu.

Okumaya devam et

Eğitim

TOBB’dan Havza’ya anaokulu

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından Samsun’un Havza ilçesine yapılacak ’25 Mayıs Anaokulu’nun ihalesi 25 Ağustos’ta yapılacak.

Abdurrahman Altun
SAMSUN-
Havza Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve TOBB AR-GE ve İnovasyon Kurulu Üyesi Erkan Acar, 154 ilçe arasında anaokulu yapılacak ilçelerden birisinin de Havza olduğunu belirtti.

03 Şubat 2022 tarihinde TOBB ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında yapılan ‘eğitime katkı protokolü’ kapsamında TOBB’un 154 ilçeye 154 okul projesi hazırladığını kaydeden Erkan Acar, Türkiye genelinde bazı okulların yapımı tamamlanırken, bazı okulların ise ihalesinin tamamlandığını hatırlattı. Acar, Havza’da yapılacak okulun ihalesinin 25 Ağustos’ta gerçekleştirileceğini ifade etti.

Okul hakkında bilgi veren Acar, “1230 metrekare kapalı alana sahip 25 Mayıs Anaokulu inşaatı ihale aşaması tamamlandıktan sonra 300 gün içerisinde tamamlanarak 2024-2025 eğitim ve öğretim yılında faaliyete geçecek. Planlama bu şekilde. Samsun Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon başkanlığı tarafından ihale ilanı yayımlandı. 25 Ağustos tarihinde ihalesi yapılacak olup, sözleşmenin imzalanmasının ardından 5 iş günü içerisinde inşaat yapım çalışmalarına başlanacak” diye konuştu.

Okumaya devam et

Eğitim

Başkan Togar’dan yeni eğitim yatırımları müjdesi

Samsun Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, ilçeye yapılacak yeni eğitim yatırımlarının müjdesini verdi.

SAMSUN-
Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, Samsun İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Ağar ile bir araya gelerek ilçede hayata geçirilecek eğitim yatırımlarını görüştü. Görüşme sonrası açıklamalarda bulunan Başkan Togar, Tekkeköy’ü eğitimde marka kent haline getirecek çalışmalara dair planlamalar yaptıklarını belirtti.

Anaokulu, lise ve eğitim kompleksi yapılacak

Planlanan eğitim yatırımlarına ilişkin müjdeler veren Togar, “Kutlukent ve merkezde bir anaokulu ve bir lise inşa edeceğiz. Nüfusu en kalabalık mahallemiz olan 19 Mayıs Mahallemizde ise her türlü eğitimin yanında 3-6 yaş grubu çocuklarımız için kreşinde bulunduğu, yine ailelere eğitimlerin verildiği bir Eğitim Kültür Kompleksini hayata geçireceğiz. Yine bir hayırseverimiz ile birlikte Aşağıçinik Mahallemizde yeri ayrılmış alana bir Fen Lisesi yapacağız” dedi.

2 ilkokul için yeni binalar inşa edilecek

İlçe merkezindeki iki ilkokulun ise yeni binalar yapılarak taşınacağını belirten Hasan Togar, “Pınar Mahallemizde arazisini belediyemizin ürettiği 8 bin metrekarelik alana Merkez İlköğretim Okulu öğrencilerini taşıyarak, ikili eğitim yapan bir okulumuzu daha tekli eğitime geçirmiş olacağız. Yine ilçemizin en başarılı okullarından biri olan Kurtuluş Mahallemizdeki Atatürk İlkokulumuzun yoğunluğunu azaltmak için yeni bir okul inşa edeceğiz” diye konuştu.
Başkan Togar, Samsunspor Stadyumu’nun altındaki alanda bir spor lisesini hayata geçirmeyi planladıklarını sözlerine ekledi.

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.