Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Asayiş

Meksika Körfezi’ndeki yangının nedeni yıldırım çarpması olabilir

Meksika Körfezi’nde geçtiğimiz hafta çıkan yangına, yıldırım çarpması sonucu sualtı petrol boru hattından sızan petrolün tutuşmasının yol açmış olabileceği öne sürüldü.

Meksika’nın devlet petrol şirketi Pemex’e (Petroleos Mexicanos) ait denizin 78 metre derinliğindeki sualtı boru hattında çıkan yangın uzun uğraşların ardından ertesi gün söndürülebilmişti. Pemex’ten yangının nedenine ilişkin açıklama geldi. Pemex’in yaptığı açıklamada, hava raporundan elde edilen verilere dayanarak, Meksika Körfezi’nde Campeche eyaleti açıklarında 2 Temmuz’da çıkan yangına, yıldırım çarpması sonucu sualtı petrol boru hattından sızan petrolün tutuşmasının yol açmış olabileceği ifade edildi. Su altı petrol boru hattında meydana gelen sızıntının doğal gaz olarak okyanus tabanında biriktiği ve okyanus yüzeyine ulaştığında yıldırım çarpması nedeniyle tutuştuğu öne sürüldü.
Açıklamada, yangının çıktığı yerin yakınlarındaki denizaltı vanasının kapatılması ve boru hattına azot enjekte edilmesi ile yangının tamamen söndürüldüğünü bilgisi paylaşıldı. Herhangi bir petrol sızıntısının yaşanmadığına dikkat çekilirken, okyanus yüzeyindeki yangının acil önlemler sonucu söndürüldüğü ve çevre kirliliğinin önüne geçildiği kaydedildi.

Hasar gören pompalama hattının onarım çalışmalarına ve boru hattındaki petrol sızıntısının temel nedenini belirlemek için analizlere başlandığı aktarıldı.


Çevre örgütleri uyarmıştı: “Petrol sızıntısının çevreye verdiği zararın geri dönüşü olmayacak”

ABD merkezli çevre örgütü Azul, Campeche eyaleti açıklarında yaşanan olayın büyük bir çevre felaketine neden olabileceği konusunda uyarmış, patlamanın ardından meydana gelen petrol sızıntısı ve yangının okyanus ve deniz faunasında geri dönüşü olmayan hasarlara yol açacağını belirtmişti.
ABD hükümetinin denizden petrol çıkarmaya yönelik çalışmalarının 2011-2014 tarihleri arası toplam bin 63 kişinin yaralanmasına veya zarar görmesine neden olduğu kaydedilmiş, çalışmalar nedeniyle 477 patlama ve yangın, 11 noktada 2 bin 100 galondan fazla (yaklaşık 7 bin 900 litre) petrol sızıntısı ve 11 ölüm meydana geldiği ifade edilmişti.


Ne olmuştu?

Meksika’nın devlet petrol şirketi Pemex’e ait denizin 78 metre derinliğindeki sualtı boru hattı 2 Temmuz’da patlamıştı. Meksika Körfezi yakınlarındaki Campeche eyaleti açıklarında sabahın erken saatlerinde denizaltı hattındaki patlamanın ardından yangın çıkmıştı. Yangın uzun süre kontrol altına alınamamış, yoğun çabalar sonucu bugün yerel saatle 10.45 sıralarında söndürülmüştü. Patlamadan sonra hızla müdahale edilmesine rağmen yangının uzun süre söndürülememesinin nedeni boru hattındaki sızıntı olarak açıklanmıştı.

Asayiş

Tekirdağ merkezli 9 ilde DEAŞ operasyonu: 17 gözaltı

Tekirdağ İl Emniyet Müdürlüğünce Tekirdağ merkezli 9 ilde düzenlenen DEAŞ operasyonunda 17 kişi yakalandı.

Halil Dağ
TEKİRDAĞ-
Tekirdağ İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri Tekirdağ merkezli Adıyaman, İstanbul, Adana, Bursa, İzmir, Gaziantep, Şanlıurfa ve Antalya’da terör örgütü DEAŞ üyelerinin yakalanması için geniş çaplı operasyon gerçekleştirdi.

Aralarında terör örgütü DEAŞ’ın finansman sorumlusunun da olduğu iddia edilen 17 şüpheli gözaltına alındı.
Şüpheliler emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.

Okumaya devam et

Asayiş

Denizli Barosu’ndan Bodrum’da öldürülen eski Baro Başkanı için açıklama

Bodrum’da müvekkilinin silahlı saldırısı sonucu ölen eski Denizli Baro Başkanı Avukat Erdal Çam ve yanındaki emekli İcra Müdürü Özcan Çavdar için Denizli Barosu’ndan açıklama yapıldı.

Köksal Kılınç
DENİZLİ-
Denizli Barosu, dün akşam saatlerinde Muğla’nın Bodrum ilçesinde uğradığı suikast sonucu hayatını kaybeden eski Denizli Baro Başkanı Avukat Erdal Çam (73) ve emekli İcra Müdürü Özcan Çavdar (53) için basın açıklaması düzenledi. Baro önünde düzenlenen açıklamaya çok sayıda avukat ve Denizli Barosu Yönetim Kurulu üyeleri katıldı. Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Jale Özdemir, yapmış olduğu basın açıklamasında, “Bu olay, yıllardır her fırsatta dile getirdiğimiz gibi avukatın baktığı davayla bir tutulması durumunu bir kez daha ortaya koymuştur. Toplumdaki bu problemli bakışın altında yatan nedenler bellidir. Avukatlara ve savunma mesleğine yönelik bu tür saldırılar, yargılama emelleri, bilinçli ya da bilinçsizce yapılan hedef göstermeler, medya araçlarındaki yanlış haberler biz avukatları ‘can güvenliği olmayan meslekler’ sınıfında birinci sıraya yükseltmiştir. Bizler, temel hak ve özgürlüklerin yılmaz savunucularıyız. Bizim için özgürlük en temel haktır. Ancak yaşam hakkı bunların da önündedir. Tek bir avukatın ölümü dahi kabul edilemezken, bu durumun olağan hale gelmesi, seri şekle dönüşmesi asla kabul edilemez. Biz avukatlar mesleğimizi adaletin tecellisi için yapıyoruz. Bu nedenledir ki savunma olmazsa, ‘yargılama olmaz’ diyoruz. Avukatların da bulunduğu toplumun tüm kesimlerinin bu mesleğe saygı duymasını istiyoruz. Avukat kalmayınca savunma, savunma kalmayınca hukuk, hukuk kalmayınca huzur kalmayacak. Amacımız kamu görevini engellemek değildir. Ancak gerek ekonomik gerekse fiziksel şiddete maruz kalan avukatlık mesleğinin sorunlarının tüm toplumun önüne koymaktır. Artık bildiriler yazmak, kınamak, sanığın ağırlaştırılmış müebbet hapsiyle cezalandırılmasını istemekten yorulduk. Bunlar acımızı hafifletmiyor. Her ne kadar olayın failinin cezalandırılması acımızı hafifletmeyecek ise de sorumluların en ağır cezayı alması için sonuna kadar sürecin takipçisi olacağımızı baromuz adına bildiriyorum” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

Asayiş

Samsun’da tefeci operasyonu: 3 gözaltı

Samsun’da KOM polisi tarafından düzenlenen tefeci operasyonunda 3 kişi gözaltına alındı.

Muhammer Ay
SAMSUN-
Edinilen bilgiye göre, Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde tefecilik ile mücadele kapsamında çalışma yapan İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şube Şube Müdürlüğü ekipleri, Tekkeköy ilçesinde düzenlediği operasyonda 18 borçlu şahsa ait 517 bin 50 TL borç bilgilerinin kayıtlı olduğu senet ve dokümanlar ile dijital materyaller ele geçirdi. Olayla ilgili A.H., C.H. ve M.M. gözaltına alındı.

KOM Şube Müdürlüğündeki sorguları tamamlanan 3 kişi, bugün Samsun Adliyesine sevk edildi.

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.