Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Eğitim

Bakan Ersoy: “2 bin 366 yabancı öğrenci mezun ettik”

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Bu yıl 104 ülkeden 940 lisans, 941 yüksek lisans ve 485 doktora öğrencimizi mezun ettik” dedi.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı tarafından ‘Türkiye Mezunları Mezuniyet Töreni düzenlendi. Ankara Vilayet Evleri’nde düzenlenen törende konuşan Bakan Ersoy, 2012 yılında 42 bin civarı başvuruyla başlayan Türkiye burslarının bugün 178 farklı ülkeden 165 bin başvuru seviyesine ulaştığını söyledi. Uluslararası öğrencilere yönelik her yıl yaklaşık 5 bin burs verildiğini hatırlatan Bakan Ersoy, “Bu yıl 104 ülkeden 940 lisans, 941 yüksek lisans ve 485 doktora öğrencimizi mezun ettik. Başarı dediğimiz sonuç bir insan olunca ondan daha güzeline, daha anlamlısına ulaşamazsınız. İşte bugün karşımızda toplam 2 bin 366 eşsiz başarı dimdik durmaktadır” diye konuştu.

Mezuniyetin ardından öğrencilerle iletişimlerini sürdüreceklerini bildiren Bakan Ersoy, “Türkiye Mezunları Uluslararası İş ve İletişim Portalı’ndan tutun da Türkiye Mezun Derneklerine, bireysel desteklerden sektörel ve bölgesel buluşmalara kadar farklı uygulamalarla sizlerin yanında olmayı sürdüreceğiz. Bugün dünyanın 169 ülkesinde 150 binden fazla Türkiye mezunu bulunmaktadır. Hepiniz bu büyük ailenin bir parçasısınız. Ben sizden öncekiler gibi sizlerin de Türkiye ile ülkeleriniz arasında gönül elçisi olmanızı; önyargıların, ayrımcı ve ötekileştiren söylemlerin olmadığı bir geleceği inşa etmek için sorumluluk almanızı ümit ediyorum” açıklamalarında bulundu.

Bakan Ersoy katkılarından dolayı Dışişleri, Gençlik ve Spor Bakanlıklarına teşekkür ederek, “Yükseköğretim Kurulu başta olmak üzere Türkiye Bursları programının yürütülmesinde iş birliğini bizden esirgemeyen bütün kurum ve kuruluşlara şükranlarımı sunuyorum. Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığımızdaki değerli çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyor, elde ettikleri başarılardan dolayı kendilerini kutluyorum. Nice mezuniyetlerde tekrar bir araya gelmek dileğiyle hepinize saygılar sunuyorum” diye konuştu. Düzenlenen törene Yurtdışı Akraba Topluluklar Başkanı Abdullah Eren de katıldı.


Eğitim

Samsun Uğur Okulları’na EN İYİ ARAŞTIRMA ÖDÜLÜ

Samsun Uğur Okulları, Bahçeşehir Üniversitesi’nde düzenlenen UMakerfest’e katıldı. İlkadım ve Canik Kampüsü öğrencilerinin projeleri jürinin dikkatini çekti. Canik Kampüsü ‘En İyi Araştırma Ödülü’nü kazandı. Samsun Uğur Okulları Kurucusu Ender Gür, başarılı öğrencileri tebrik etti.

FİRDEVS BOZKURT GONCA
SAMSUN-Uğur Okulları öğrencilerinin el becerileri, inovasyon yetenekleri ve problem çözme pratiklerini geliştirmek amacıyla düzenlenen UMakerfest etkinliğinin 8’incisi, İstanbul’da bulunan Bahçeşehir Üniversitesi Future Kampüs Kemerburgaz’da gerçekleşti.

Öğrencilerin üretici becerilerini kazanmalarını, teknolojik araçlarla deneyler yapmalarını ve ilgi alanlarına göre yeni deneyimler edinmelerini sağlayan UMakerfest organizasyonuna 181 öğrenciden oluşan 45 takım katılırken, Samsun Uğur Okulları İlkadım ve Canik Kampüsü öğrencileri de bu festivalde yer aldı.

ÖĞRENCİLER PROJELERİNİ SUNDU

Uğur Okulları öğrencilerinin yıl boyunca Bilgi ve İletişim Teknolojileri derslerinde edindikleri bilgileri UMakerfest VIII’de sergilerken öğrenciler; Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na uygun 10 farklı kategoride yarıştı.

İlkadım Kampüsü adına UBIT Öğretmeni Gülay Uz’un danışmanlığında ortaokul öğrencileri Emir Bozoğlu, Bora Ekim ve Emir Aras Çeviker, “Sudaki Yaşam” kategorisi ile oyun tasarımı alanında çalışmalarını anlatırken; Canik Kampüsü adını ise Biyoloji Öğretmeni Dilek Abay’ın danışmanlığında lise öğrencileri Fatih Taha Saraç, Zeynep Sude Ekinci, Melek Yıldızoğlu ve Erinç Bektaş, “Turuncu Yalıtım” isimli projelerini sundular.

KUPA VE MADALYA KAZANDILAR

Festivalde öğrencilerin projeleri akademisyenler ile sektörün önde gelen isimlerinden oluşan jüri üyeleri tarafından değerlendirilirken, takımlar kupa ve madalya ile ödüllendirildi. Festivale; “Turuncu Yalıtım” projesiyle katılan Samsun Uğur Okulları Canik Kampüsü öğrencileri ‘U-Makerfest En İyi Araştırma Ödülü’nü almaya hak kazandı.

SAMSUN UĞUR OKULLARI JÜRİNİN DİKKATİNİ ÇEKTİ

Samsun Uğur Okulları Kurucusu Ender Gür, UMakerfest’e katılan İlkadım ve Canik Kampüsü öğrencilerini ve öğretmenlerini tebrik ederken, “Öğrencilerimizin el becerileri, inovasyon yetenekleri ve problem çözme pratiklerini geliştirmek amacıyla düzenlenen festivalde Samsun Uğur Okulları adından söz ettirmeyi başardı. İlkadım ve Canik kampüsümüz sundukları projelerle jürinin dikkatini çekti. Canik Kampüsü öğrencilerimiz; ‘U-Makerfest En İyi Araştırma Ödülü’nün sahibi oldu. Bu başarıda emeği geçen öğretmen ve öğrencilerimizi kutluyorum” dedi.

Okumaya devam et

Eğitim

LGS’ye giriş bilgileri yayımlandı

ANKARA-MEB: Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında 2 Haziran Pazar günü yapılacak merkezi sınavın giriş bilgileri “e-okul.meb.gov.tr” adresinden yayımlandı.Okumaya devam et

Eğitim

Canik Belediyesi’nden mesleki istihdama katkı

Samsun Canik Belediyesi’nin ilçede gerçekleştirdiği ücretsiz Mesleki Türkçe Eğitimleri vatandaşların yoğun ilgisiyle devam ediyor. Vatandaşların mesleki istihdamına katkılar sunan eğitim programında, sözlü iletişim, okuma, yazma ve dil bilgisi konularında eğitimler gerçekleştiriliyor.

SAMSUN-Canik Belediyesi ve RET International Derneği Samsun Temsilciliği iş birliğiyle ilçe sakinlerinin hizmetine sunulan Benim Hayatım Toplum Merkezi’nde, vatandaşlar ücretsiz Mesleki Türkçe Eğitimleri ile bir araya geliyor. Mesleki istihdama katkılar sunan Mesleki Türkçe Eğitimleri çerçevesinde, kursiyerlere zihinlerinde düşünüp tasarladıklarını, gördüklerini, izlediklerini, sözlü ve yazılı bir biçimde anlatabilme becerisi kazandırılıyor. Uzman eğitmelerin eşliğinde sürdürülen Mesleki Türkçe Eğitimleri’nde konuşma pratiği çalışmaları da gerçekleştiriliyor. (DHA

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.