Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Eğitim

Şehit Esma Çevik ve Kemal Sayar adına kütüphane açıldı

Şırnak’ta 9 Aralık 2019’da şehit olan Astsubay Esma Çevik ve Jandarma Uzman Çavuş Kemal Sayar’ın isimlerinin verildiği kütüphanenin açılışı törenle yapıldı.

Şırnak merkeze bağlı Kaymakam Çeşme Köyü İlkokul ve İmam Hatip Ortaokulunda ‘Şehit Astsubay Esma Çevik ve Uzman Jandarma Kemal Sayar Kütüphanesi’nin açılışında şehitler için dua edildi. Açılışa, Şırnak Valisi Ali Hamza Pehlivan, İl Emniyet Müdürü Mustafa Emre Başbuğ, İl Milli Eğitim Müdürü Nazan Şener, Şehit Çevik’in annesi Nebahat Gözüaydın, kız kardeşi Esra Akgül, öğretmenler ile öğrenciler katıldı.
Şırnak Valisi Ali Hamza Pehlivan, “Ne zaman şehit haberi alsak yüreğimize ateş düşüyor. Özellikle de ailelerin yüreklerine ateş düşüyor. Şehitlerimiz her zaman gönlümüzde ve zihnimizdedir. Gurur meselemizde budur. Bu topraklarda bin yıldır durabiliyorsak ve 81 ilimizde vatandaşlarımız yaşayabiliyorsa şehitlerimizin ödediği bu bedeldir. Şehitlerimiz vatan için canlarını ve kanlarını feda etmesi sayesinde aynı şekilde gazilerimiz ve şuan da nöbet tutmakta olan sınır bölgeleri ve karakollarda kahramanlarımız, Mehmetçiğimiz, jandarmamız, emniyetimiz ve koruyucularımızın sayesindedir.

9 Aralık 2019’da Esma ve Kemal kardeşimizin hain bölücü terör örgütü tarafından döşenen el yapımı patlayıcıya müdahale etmek üzere ekiple beraber gittiğini biliyorduk. Müdahale sırasında yaralandıklarının haberini aldık. Hastane de tüm müdahalelere rağmen şehit oldular. Gerek kemal kardeşimiz gerek Esma kardeşimiz yaptığı görevlerde hem mesai arkadaşları hem de muhatap oldukları vatandaşların nezdinde çok özel sevgi ve saygıya sahip olduklarını hep birlikte öğrendik. Esma kardeşimiz genç kızların adeta örnek olmuştu. Onların sevgisine mazhar olmuştu. İdil ilçesindeki bazı köylerde genç kızlar Esma kardeşimize mektup yazarak senin gibi olmak istiyoruz. Ama şehit oldu ve rütbelerin en büyüğü nasip oldu. Bir yandan hüzünle anarken bir yandan da gururla anıyoruz. Çünkü biliyoruz ki onlar en üst rütbeye terfi ettiler. Şehitlerimiz ve gazilerimiz bizleri coşturuyor, bize düşen de onların hatıralarına sahip çıkmak, layık olmaya çalışmak ve hatıralarını yaşatmaktır.

Kaymakam Çeşmesi köyünde bir okulda açılan kütüphaneye şehitlerimizin isimleri verilmesi bunun bir göstergesidir. Devletimiz ve milletimizin görevi şehitlerimize sahip çıkmaktır. Esma ve Kemal kardeşimiz başta olmak üzere bütün şehitlerimizi sevgi ve rahmetle anıyorum” dedi.
Şehit Çevik’in annesi Nebahat Gözüaydın ise kütüphanenin oluşturulmasında emek veren herkese teşekkür etti.
Daha sonra, kütüphanenin açılışı yapılırken, duygulu anlar yaşandı.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Eğitim

LGS’ye giriş bilgileri yayımlandı

ANKARA-MEB: Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında 2 Haziran Pazar günü yapılacak merkezi sınavın giriş bilgileri “e-okul.meb.gov.tr” adresinden yayımlandı.



Okumaya devam et

Eğitim

Canik Belediyesi’nden mesleki istihdama katkı

Samsun Canik Belediyesi’nin ilçede gerçekleştirdiği ücretsiz Mesleki Türkçe Eğitimleri vatandaşların yoğun ilgisiyle devam ediyor. Vatandaşların mesleki istihdamına katkılar sunan eğitim programında, sözlü iletişim, okuma, yazma ve dil bilgisi konularında eğitimler gerçekleştiriliyor.

SAMSUN-Canik Belediyesi ve RET International Derneği Samsun Temsilciliği iş birliğiyle ilçe sakinlerinin hizmetine sunulan Benim Hayatım Toplum Merkezi’nde, vatandaşlar ücretsiz Mesleki Türkçe Eğitimleri ile bir araya geliyor. Mesleki istihdama katkılar sunan Mesleki Türkçe Eğitimleri çerçevesinde, kursiyerlere zihinlerinde düşünüp tasarladıklarını, gördüklerini, izlediklerini, sözlü ve yazılı bir biçimde anlatabilme becerisi kazandırılıyor. Uzman eğitmelerin eşliğinde sürdürülen Mesleki Türkçe Eğitimleri’nde konuşma pratiği çalışmaları da gerçekleştiriliyor. (DHA

Okumaya devam et

Eğitim

Uğur Okulları öğrencisine ödül

Uğur Okulları Samsun Canik Kampüsü öğrenci ve öğretmenleri ‘Küresel Kaynama Yeni bir Çağdır temalı Birleşmiş Milletler Simülasyonu’na katılmak üzere Antalya’ya gitti. 11. sınıf öğrencisi Sevde Öztürk ise ‘Kenya Delegesi’ olarak ‘Outstanding Delegate Ödülü’ aldı.

RÜMEYSA BULUT
HABER MERKEZİ-Dünyada ilk kez 1953 yılında Harvard Üniversitesi tarafından uygulanan, her öğrencinin ‘Birleşmiş Milletler Delegesi’ gibi hareket ettiği ve diğer ülkelerin öğrencileriyle birlikte küresel sorunlara çözüm bulabilmek için çalıştığı Model United Nations (MUN) konferanslarının bu yıl 4’ncüsü gerçekleşti.

IV. MUN Konferansı, ‘Global Boiling is the New Era (Küresel Kaynama yeni bir Çağdır)’ temasıyla 5-7 Nisan tarihleri arasında Antalya’da Asteria Kremlin Palace’da gerçekleşti. Samsun Uğur Okulları Canik Kampüsü’nün davet edildiği bu önemli konferansta; 17 öğrencinin yanı sıra öğretmenler yer aldı.

Dünya gençliğinin bir araya geldiği MUN Konferansı’nda; Samsun Uğur Okulları Canik Kampüsü 11. sınıf öğrencisi Uras Ada Sular’ın ‘Chair’ olarak yürüttüğü konferansta her bir öğrenci ülkelerini başarıyla temsil etti ve ödüllerle döndü. 11. sınıf öğrencisi Sevde Öztürk ise ‘Kenya Delegesi’ olarak ‘Outstanding Delegate Ödülü’ aldı.

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.