Turkcell ve Türkiye Yüzme Federasyonu iş birliğinde başarılarına devam eden Türk yüzmesinin yıldızları, dünyanın en önemli spor organizasyonu olan Olimpiyatlarda sahne almaya hazırlanıyor. Tokyo’da gerçekleştirilecek 32’nci Yaz Olimpiyat Oyunlarında 5’i kadın 6’sı erkek toplam 11 milli yüzücü Türkiye’yi temsil edecek. 24 Temmuz’da başlayacak yüzme mücadeleleri 1 Ağustos’ta noktalanacak.
Gençlik ve Spor Bakanlığı himayesinde Turkcell ile Türkiye Yüzme Federasyonu’nun işbirliğiyle önemli başarılara imza atan Türk yüzmesinin yıldızları bu kez Olimpiyat Oyunları’nda sahne alıyor. Japonya’nın başkenti Tokyo’da gerçekleştirilecek şampiyonada yüzme yarışlarına 5’i kadın 6’sı erkek toplam 11 Ay-yıldızlı milli yüzücü katılacak. Bu sene 32’ncisi düzenlenecek dünyanın en önemli spor organizasyonunda yüzme mücadeleleri 24 Temmuz-1 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek.
“Ülkemize yakışacak başarılar elde edeceğiz”
Türkiye yüzme tarihinin Olimpiyat Oyunları’ndaki en yüksek katılımı ile Tokyo’ya gideceklerini belirten Türkiye Yüzme Federasyonu Başkanı Erkan Yalçın, “Türk yüzmesi çok önemli bir atılım içerisinde. Bu atılım uluslararası yüzme camiasının da saygısına mazhar oluyor. Hedefimiz, Tokyo’dan başlamak üzere, bu ivmeyi ülkemize yakışacak büyük başarılarla taçlandırmak. İlk adımı atacağımız 2021 Olimpiyat Oyunları’nda mücadele edecek tüm sporcularımızın başarılı olacağına olan inancımız tam” ifadelerini kullandı.
“Yüzücülerimiz, ülkemizi en iyi şekilde temsil edecekler”
Türk yüzmesinin her zaman yanında olduklarını belirten Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan, “Türkiye’deki lisanslı yüzücü sayısı, desteğimizden bu yana yüzde 135 artarak 200 bini aştı.
Bu destek sonunda gelişen sporcu havuzu sayesinde Tokyo’da düzenlenecek Olimpiyat Oyunları’na kota alan sporcuların artışına katkı yapmamız bizi gururlandırıyor. İnanıyoruz ki sporcularımızın hepsi ülkemizi en iyi şekilde temsil edecekler. Her birine başarılar diliyoruz. Şirket olarak her zaman TURKSPORU’na destek vermeyi sürdüreceğiz” diye konuştu.
Türkiye, yüzme disiplininde 12 branşta madalya mücadelesi verecek. Tokyo’da mücadele edecek Ay-yıldızlı kafilede şu sporcular yer alıyor:
Kadınlar 200 Metre Kelebek Defne Taçyıldız 200 Metre Karışık Viktoria Zeynep Güneş
400 Metre Serbest Beril Böcekler, Merve Tuncel
800 Metre Serbest Deniz Ertan Merve Tuncel 1500 Metre Serbest Deniz Ertan Merve Tuncel
4X200 Metre Serbest Bayrak Takımı Merve Tuncel Deniz Ertan Beril Böcekler Viktoria Zeynep Güneş
Erkekler 100 Metre Kelebek Ümit Can Güreş
100 Metre Kurbağalama Berkay Ömer Öğretir Emre Sakçı
Süper Lig 2024-2025 sezonunda görev alacak hakemler belli oldu
Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Merkez Hakem Kurulu (MHK), 2024-2025 sezonunda Süper Lig‘de görev yapacak hakemleri açıkladı.
İSTANBUL-Bu sezon Süper Lig hakemi olarak 25, Video Yardımcı Hakem (VAR) olarak 13, Süper Lig Yardımcı Hakem olarak da 50 hakemin görev alacağı ifade edildi.
MHK’nin 2024-2025 sezonunda belirlediği hakemler şöyle:
SÜPER LİG HAKEMLERİ: Zorbay Küçük, Alper Akarsu, Burak Pakkan, Kadir Sağlam, Burak Şeker, Murat Erdoğan, Ömer Faruk Turtay, Bahattin Şimşek, Oğuzhan Çakır, Arda Kardeşler, Cihan Aydın, Ali Şansalan, Ümit Öztürk, Turgut Doman, Abdullah Buğra Taşkınsoy, Çağdaş Altay, Mehmet Türkmen, Mert Güzenge, Tugay Kaan Numanoğlu, Volkan Bayarslan, Direnç Tonusluoğlu, Emre Kargın, Halil Umut Meler, Muhammet Ali Metoğlu, Atilla Karaoğlan
SÜPER LİG YARDIMCI HAKEMLERİ: Furkan Ürün, Mert Bulut, Murat Temel, Anıl Usta, Hakan Karabalcık, Mustafa Sönmez, Serkan Çimen, Serkan Olguncan, Abdullah Uğur Sarı, Gökhan Barcın, Murat Ergin Gözütok, Kamil Çetin Aydın, Bilal Gölen, Hakan Yemişken, Murat Tuğberk Curbay, Osman Gökhan, Ali Tuna, Aleks Taşcıoğlu, Bahtiyar Birinci, Candaş Elbil, Ceyhun Sesigüzel, Deniz Caner Özaral, Esat Sancaktar, Kerem Ersoy, Mehmet Emin Tuğral, Murat Altan, Ogün Kamacı, Serkan Ok, Süleyman Özay, Yusuf Bozdoğan, Ali Can Alp, Bersan Duran, Cevdet Kömürcüoğlu, Emir Eray Eyisoy, Hüseyin Aylak, İbrahim Bozbey, İlker Takpak, Mustafa Savranlar, İbrahim Çağlar Uyarcan, Volkan Ahmet Narinç, Erdem Bayık, Samet Çavuş, Mehmet Kısal, Mehmet Akıncık, Suat Güz, Samet Çiçek, Abdullah Bora Özkara, Mehmet Salih Mazlum, Murat Şener, Özcan Sultanoğlu (DHA)
Uluslararası Halter Federasyonu (IWF) üç sporcunun dopingli çıkması nedeniyle Türkiye’ye 100 dolar para cezası verdi.
ERCAN ATA ANKARA-Uluslararası Halter Federasyonu, 1 Nisan 2023 ile 21 Nisan 2023 tarihleri arasında, Türkiye Halter Federasyonu’na bağlı üç sporcuya yasaklı madde kullanmak ve yer bildiriminde bulunmamaktan hak mahrumiyeti vermişti.
Hakan Şükrü Kurnaz 22 ay, Pelinsu Bayav 36 ay ve Doğan Dönen 24 ay hak mahrumiyeti cezası almıştı.
Resmi sitesinden duyuruda bulunan IWF, üç Türk sporcunun dopingli çıkması nedeniyle Halter Federasyonuna 100 Bin dolar para cezası verdi.
Federasyon parayı yatırmadığı takdirde Türkiye’nin yarışmalardan men edilme ihtimali bulunuyor.
Türkiye Halter Federasyonu Başkanı Talat Ünlü ise karara itiraz edeceklerini söyleyerek; “Bu karara itiraz edeceğiz ve değişmezse para cezasını ödeyeceğiz. Bizim gibi birçok ülke şu anda aynı durumda. Ama biz itirazdan sonuç alamazsak cezayı ödeyeceğiz ve Federasyon olarak tüm Uluslararası yarışmalara katılmamızda bir engel olmayacak” dedi.(DHA)
Karadeniz’deki ilk ve tek su kayağı merkezi Samsun’da hizmet veriyor
SAMSUN Büyükşehir Belediyesi tarafından su sporu tutkunları için hizmet veren Karadeniz’deki ilk ve tek Su Kayağı Merkezi ve Parkı her yaştan onlarca sporseveri ağırlıyor. Ziyaretçiler usta eğitmenler eşliğinde hem eğitimini alıp hem de spor yapabiliyorlar. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Halit Doğan, “Şehrimizin su sporları alanındaki potansiyelini maksimum düzeyde kullanarak, SUKAY ile spor tutkunlarına unutulmaz deneyimler sunuyoruz” dedi.
SAMSUN-Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde hizmet veren SUKAY, su kayağı tutkunlarını ağırlamaya devam ediyor. Türkiye’de deniz üzerine kurulmuş ilk ve tek su kayağı merkezi olma özelliği taşıyan SUKAY, aynı zamanda bölgenin ilk ve tek kablolu su kayağı merkezi ünvanını da taşıyor. Tesiste özel su kayağı eğitim parkuru, geniş plaj alanı, karavan parkı ve kamp yapmak isteyenler için özel alanların bulunduğu da belirtildi.
‘TÜM VATANDAŞLARIMIZI BU EŞSİZ DENEYİMİ YAŞAMAYA DAVET EDİYORUM’
SUKAY ile su sporu tutkunlarına unutulmaz bir deneyim yaşatmayı hedeflediklerini belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Halit Doğan, “Karadeniz’in incisi Samsun’umuz, doğal ve tarihi güzellikleriyle her zaman ön plana çıkmış bir şehirdir. Sahil boyunca uzanan plajlarımız, yeşilin en canlı tonlarıyla süslü park ve rekreasyon alanlarımız, 17 ilçemizin tarihi ve kültürel güzellikleriyle Samsun’umuz herkesi kendine hayran bırakan bir şehir. Bizler için en önemli olan şey Samsun’umuzun tüm bu güzelliklerini herkesle buluşturabilmektir. Bu vizyonumuzun bir yansıması olan SUKAY’ımızda su sporları tutkunlarını ağırlamaya devam ediyoruz. Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak şehrimizin su sporları alanındaki potansiyelini maksimum düzeyde kullanmak ve spor tutkunlarına unutulmaz deneyimler sunmak için büyük bir heyecan ve kararlılıkla çalışıyoruz. SUKAY gibi tesislerle şehrimizin sosyal ve kültürel dokusunu güçlendiriyor, aileler için güvenli ve keyifli bir ortam sunarken her yaştan hemşehrimize spor yapma alışkanlığı kazandırıyoruz” diye konuştu. (DHA)