Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Ekonomi

Kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilecek şehit yakını, gazi ve gazi yakını atama töreni gerçekleştirildi

Şehit yakını, gazi ve gazi yakınlarının atama töreninde konuşan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, “Bizler Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olarak şehitlerimize ve gazilerimize vefa borcumuzu yerine getirmenin gayreti içindeyiz” dedi.


Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından, Bakanlık binasında, noter huzurunda gerçekleştirilen törenle 365 şehit yakını, gazi ve gazi yakınının ataması yapıldı. Atama törenine Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık ile beraber şehit, gazi ve gazi yakınları da katıldı.
Atama teklifinde toplam 97 hak sahibinin ataması arkeolog, avukat, diyetisyen, ebe, çocuk eğiticisi, çocuk eğitimcisi, hemşire yardımcısı, imam hatip, kuran kursu öğreticisi, mühendis, mimar, öğretmen, redaktör, programcı, psikolog, sağlık teknikeri, sosyolog, teknisyen ve tekniker unvanlı kadrolara yapıldı. Ayrıca 111 memur, 133 hizmetli unvanlı kadro ile 24 işçi kadrosuna atama gerçekleştirildi. Bugün yapılan atamalarla birlikte bugüne kadar kamuda istihdamı sağlanan şehit yakını, gazi ve gazi yakını sayısı 45 bin 849’a ulaştı.
Atama sonuçları saat 17.30’dan itibaren sosyalatama.aile.gov.tr/ adresinden öğrenilebilecek.
“Bizler Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olarak şehitlerimize ve gazilerimize vefa borcumuzu yerine getirmenin gayreti içindeyiz”
Şehit ve gaziler için tüm imkanların seferber edildiğini söyleyen Bakan Yanık, “Bizler Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olarak şehitlerimize ve gazilerimize vefa borcumuzu yerine getirmenin gayreti içindeyiz ve bunun gururunu yaşıyoruz. Bunun için imkanlarımızı tüm gücümüzle seferber ediyor ve bugüne kadar vatan uğruna hayatlarını hiçe sayan kahramanlarla, onların emanetleri olan toplamda 202 bin 385 vatandaşımızın yanında olmaya çalışıyoruz. Şehit yakını, gazi ve gazi yakınlarımızın mutlu, huzurlu bir yaşam sürmeleri için gerek psikolojik desteğimizi, gerekse ekonomik ve sosyal desteklerimizi sürdürüyoruz” diye konuştu.

“Bugün yapacağımız 365 atama ile birlikte toplam istihdam rakamını 45 bin 849’a çıkarmış olacağız”

Ak Parti döneminde şehit ve gazilere verilen hakların geliştirilerek çoğaltıldığını aktaran Bakan Yanık, “Cumhurbaşkanımızın talimatları üzerine istihdam hakkı kapsamını zaman içerisinde sürekli olarak genişlettik. 2002 yılında şehit yakınlarımızın yalnızca 1 istihdam hakkı varken, bu hakkı 2’ye çıkardığımız gibi gazi ve gazi yakınlarımızın vazife malulü ve sivil terör mağdurlarının maluliyetlerine de 1 istihdam hakkı getirdik.
2002 yılına kadar sadece 6 bin 315 istihdam sağlanmışken, 2002’den bugüne kadar 39 binden fazla şehit yakını, gazi ve gazi yakınının istihdamını sağladık. Bugün yapacağımız 365 atama ile birlikte toplam istihdam rakamını 45 bin 849’a çıkarmış olacağız” dedi.

“Bugüne kadar 275 bin 144 şehit yakını ve gazimizi evlerinde ziyaret ettik”

Devletin birçok konuda şehit ve gazi yakınlarının yanında olduğunu ve onların hayatını kolaylaştırmak için sürekli adım attığını ifade eden Bakan Yanık, şöyle devam etti:
“Bu atamaların yanı sıra devletimiz farklı uygulamalarla da sizlerin yanında olmaya devam ediyor. Örneğin şehitlerimizin bir yakını engellilik oranı yüzde 90 veya daha fazla olan malul gazilerle engelliliğine uygun özel tertibat yaptıran gaziler için bir defaya mahsus olmak üzere özel tüketim vergisi muafiyeti sağladık.
Hak sahiplerine şehir içi toplu taşıma, demir yolları ve deniz yollarının şehir içi, şehirlerarası hatlarından ücretsiz olarak yararlandırıyoruz. Bu kapsamda bugüne kadar yaklaşık 194 bin 500 ücretsiz seyahat kartını sahiplerine ulaştırdık.
Aziz hatıralarının yaşatılması için kuruluş binalarına, cadde, sokak, park gibi alanlara 2 bin 415 şehidimizin isimlerini verdik. Bugüne kadar toplam 30 bin 339 gazimize madalyalarını tevcih ettik.
Bunların yanında şehit yakını, gazi ve gazi yakınlarımızın kendilerini yalnız hissetmemeleri için düzenli ev ziyaretleri yaparak kendilerine psikososyal destek hizmetlerini vermeye devam ediyoruz. Bugüne kadar 275 bin 144 şehit yakını ve gazimizi evlerinde ziyaret ettik.”

“Dünyaya yeniden gelsem yine bir Türk askeri olarak gelirdim”

2018 yılında Hakkari’de terör örgütü PKK tarafından uğradığı saldırı sonucu gazi olan ve bugün ataması yapılan Hatip Korkut, “Hakkari Dağlıca’da 9 Haziran 2018’de terör örgütü mensupları tarafından girdiğimiz bir çatışmada, sağ kolumdan bir kanas kurşunu yedim. Bacaklarıma şarapnel parçaları saplandı. Şehit olmak varken gazi oldum. Dünyaya yeniden gelsem yine bir Türk askeri olarak gelirdim. Yine gelsem yine Güneydoğu’da çatışmak için gelirdim” ifadelerini kullandı.

“Allah devletimize zeval vermesin”

Devletin şehit ve gazilere karşı hassasiyetine değinen Korkut, bugün Bakanlık tarafından gerçekleştirilen atamadan dolayı mutlu olduklarını ve çoğu gazinin, şehit ailesinin bu atamayı beklediği ifade etti. Korkut, “Allah devletimize zeval vermesin. Devletim şehidini de gazisini de yalnız bırakmıyor. Onların arkasında olduğuna bizzat şahidim. Rehabilitasyondan sağlığına kadar her şeyini karşılıyor” dedi.

Ekonomi

TÜİK: Ücretli çalışan sayısı nisanda arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında ücretli çalışan sayısının nisan ayında yıllık yüzde 4,6, aylık yüzde 0,2 arttığını açıkladı.

ANKARA-TÜİK, Nisan 2024 dönemine ilişkin ücretli çalışan istatistiklerini açıkladı. Buna göre; sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında ücretli çalışan sayısı nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,6 arttı. Ücretli çalışan sayısı bir önceki yılın aynı ayında 14 milyon 617 bin 730 kişi iken, 2024 yılı Nisan ayında 15 milyon 283 bin 78 kişi oldu. Ücretli çalışanların alt detaylarına bakıldığında; 2024 Nisan ayında ücretli çalışan sayısı yıllık olarak sanayi sektöründe yüzde 1, inşaat sektöründe yüzde 12,9 ve ticaret-hizmet sektöründe yüzde 5,1 arttı.

Sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında ücretli çalışan sayısı 2024 Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 0,2 arttı. Alt detaylarına bakıldığında; 2024 Nisan ayında ücretli çalışanlar aylık olarak sanayi sektöründe yüzde 0,2 azaldı, inşaat sektöründe yüzde 1 arttı ve ticaret-hizmet sektöründe yüzde 0,2 arttı. (DHA)

Okumaya devam et

Ekonomi

Bakan Şimşek: Borsaya yönelik taslak vergi çalışmasını bir süreliğine erteliyoruz

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “İlgili tüm taraflardan gelen geri bildirimler doğrultusunda borsaya yönelik taslak vergi çalışmasını yeniden değerlendirmek üzere bir süreliğine erteliyoruz” dedi.

ANKARA-Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Vergide etkinliği ve adaleti artırmaya, kayıt dışılığı azaltmaya yönelik vergisel düzenlemeleri içeren paket yakın zamanda TBMM’ye sunulacak. İlgili tüm taraflardan gelen geribildirimler doğrultusunda borsaya yönelik taslak vergi çalışmasını yeniden değerlendirmek üzere bir süreliğine erteliyoruz” ifadelerini kullandı. (DHA)

Okumaya devam et

Ekonomi

Bakan Şimşek: Brüt rezervlerde tarihi yüksek seviyeye ulaşıldı

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Brüt rezervlerde tarihi yüksek seviye. 7 Haziran itibarıyla brüt rezervler 146,2 milyar dolara, swap hariç net rezervler 6 milyar dolara yükseldi” dedi.

ANKARA-Bakan Şimşek, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, brüt rezervlerde tarihi yüksek seviye ulaşıldığını belirterek, “7 Haziran itibarıyla brüt rezervler 146,2 milyar dolara, swap hariç net rezervler 6 milyar dolara yükseldi. Swap hariç net rezervlerde nisan başından bu yana artış 71,5 milyar dolara ulaştı. Kur Korumalı Mevduat (KKM) stoku 2023 yılı Ağustosa göre yüzde 38,4 azaldı, 1,3 trilyon TL düşüş gerçekleşti. TL mevduatların toplam içindeki payı 16,8 puan artarken, KKM’nin payı 12,9 puan ve yabancı para mevduatların payı 3,8 puan azaldı. Rezervlerdeki artışa dış kaynak girişinin yanı sıra ters dolarizasyon da katkı verdi. Kırılganlıkları azaltarak güçlendirdiğimiz makro finansal istikrar, kalıcı fiyat istikrarı hedefimize ulaşmamıza önemli destek sağlayacak” dedi.(DHA)

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.