Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Çevre

Bakan Kurum: “Selden zarar gören 236 binada tespitler yapıldı; Bu çerçevede 24 tane acil ağır hasarlı yıkık bina tespit ettik”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Rize’de selden zarar gören alanlarda hızlı bir şekilde hasar tespit çalışması yürüttüklerini belirterek “Selde 4 ana bölgemiz etkilendi. Muradiye beldemiz, Güneysu ilçemiz, Madenli ve Büyükköy beldelerimizde çalışmalarımızı eş zamanlı olarak başlattık.

7/24 ekiplerimiz sahada bir fiil çalışmaktadır. Biz de mahalle mahalle gezmek olayları yerinde görmek suretiyle müdahil oluyoruz. Yapmış olduğumuz ilk günkü tespitler çerçevesinde Çayeli, Güneysu, Kalkandere ve bu saymış olduğum ilçe ve beldelerimizde 236 binada tespitler yapıldı. Bu çerçevede 24 tane acil ağır hasarlı yıkık bina tespit ettik” dedi.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, selden zarar gören Muradiye beldesinde incelemelerde bulundu. Bakan Kurum, vatandaşların sorularını dinlerken, ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.
Bakan Murat Kurum, hızlı bir şekilde hasar tespit çalışması yürüttüklerini belirterek “İnşallah Cumartesi günü hasar tespit çalışmalarını tamamlamayı hedefliyoruz. Almış olduğumuz tespitler çerçevesinde de TOKİ Başkanlığımız hızlı bir şekilde 4 ilçemizde merkezde ve köylerinde çalışmalarını yürütüyoruz, proje çalışmalarına başladık. Köylerde altında hayvanlarımızı bakacağımız ahırı veya deposu, üstünde de konutları olmak suretiyle yöresel mimariye uygun bir şekilde köy konutlarını, merkezde de zemin+3-4 katı geçmeyecek şekilde yöresel mimariye uygun konutlarımızı yapıyoruz” diye konuştu.

“Rize genelinde afete maruz alanlarda, taşkın riski altındaki binaların tespitlerini yapıyoruz”
“DSİ Genel Müdürlüğümüz, Tarım ve Orman Bakanlığı ile ortak yürüttüğümüz taşkın riski altındaki binaların tespitlerini de yapıyoruz” diyen Bakan Kurum, açıklamalarını şöyle sürdürdü:
“Buna ilişkin de Rize genelinde afete maruz alanlarda, taşkın riski altındaki binaların tespitlerini yapıyoruz. Bu tespitler bitmesine müteakip de dere güzergahı üzerindeki vatandaşlarımızın taşınma yardımı, kira yardımı vermek suretiyle sağlam konutlara alarak (Bu selde bir hasar meydana gelmemiş ancak bundan sonraki olası sellerde hasar gelme ihtimali olan binalara ilişkin) çalışmamızı yürütüyoruz. Bu çalışmayı da hasar tespitlerle eş zamanlı yürütüyoruz. Merkezde ve yoğunlaşan alanlarda konutlarımızı yapmak suretiyle taşkın riski altındaki binaları da buradan taşıma sürecini de yürütüyoruz. İnşallah Allah bir daha böyle kaza bela yaşatmasın diyoruz. Şuan itibariyle selin yaşandığı tüm merkezlerimize içme suyu verilmiş durumda. İçme suyu alamayan hiçbir ilçemiz beldemiz yok. Selden zarar gören belediyelerimize ve İl Özel İdaremize İller Bankası Genel Müdürlüğü toplamda 11,5 milyon lira nakdi yardımımızı gönderdik. İçişleri Bakanlığımız da AFAD kapsamında yardımlarını yapıyorlar. Vatandaşlarımızın yarasını en kısa sürede saracağımızı ifade etmek isterim. Tüm Rizemizin ve ülkemizin başı sağolsun. Allah bir daha böyle kaza bela yaşatmasın.”

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Çevre

Van’da 4.3 büyüklüğünde deprem

Van Gölü’nde Richter ölçeğine göre 4.3 büyüklüğünde deprem meydana geldi. 7 kilometre derinlikteki deprem, Van’ın ilçelerinde de hissedildi.

Behçet DALMAZ
VAN-Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) merkez üssü Tuşba ilçesindeki Van Gölü olarak saptadığı deprem, saat 23:19’da meydana geldi. 7 kilometre derinlikte meydana gelen depremde herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı. Depremi hissedenler kısa süre panik yaşadı. (DHA)

Okumaya devam et

Çevre

Afyonkarahisar’da 4.4 büyüklüğünde deprem

Afyonkarahisar‘da 4.4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. İlk belirlemelere göre, depremde herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı.

AFYONKARAHİSAR-Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi verilerine göre, saat 06.24’de merkez üssü Afyonkarahisar olan 4.4 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Yerin 6,99 kilometre derinliğindeki deprem, Afyonkarahisar’ın yanı sıra çevre illerde de hissedildi. Kısa süreli paniğe neden olan depremde, ilk belirlemelere göre herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı.

BAKAN YERLİKAYA: OLUMSUZ BİR DURUM YOK

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Afyonkarahisar’da 4.4 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiştir. AFAD ve ilgili kurumlarımızın saha taramaları ile 112 Acil Çağrı Merkezi’ne gelen ihbarların değerlendirilmesi sonucunda an itibari ile olumsuz bir durum yoktur. Depremden etkilenen vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum” dedi.

SOKAĞA KOŞTULAR

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi verilerine göre Afyonkarahisar’da saat 06.24’te 4.4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Yerin 6,99 kilometre derinliğindeki deprem Afyonkarahisar’ın yanı sıra çevre illerde de hissedildi. Kısa süreli korkuya neden olan depremde ilk belirlemelere göre herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı.

BAKAN YERLİKAYA: OLUMSUZ BİR DURUM YOK

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Afyonkarahisar’da 4.4 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiştir. AFAD ve ilgili kurumlarımızın saha taramaları ile 112 Acil Çağrı Merkezi’ne gelen ihbarların değerlendirilmesi sonucunda an itibari ile olumsuz bir durum yoktur. Depremden etkilenen vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum” dedi.(DHA)

Okumaya devam et

Çevre

Malatya’da 4.3 büyüklüğünde deprem

Malatya‘da Richter ölçeğine göre 4.3 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

MALATYA-Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) verilerine göre; saat 12.54’te merkez üssü Malatya’nın Yeşilyurt ilçesi olan 4.3 büyüklüğünde deprem meydana geldi. 14,27 kilometre derinlikte kaydedilen depremde ilk belirlemelere göre, herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı.(DHA)

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.