Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Eğitim

Rektör Ünal: “Biyomedikal sektörü ile güç birliği yapmalıyız”

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, biyomedikal alanında Samsun’un özel bir durumunun olduğunu belirterek, “Üniversitemizdeki akademik gücü kullanarak halkın ve ülkenin faydasına olacak bir kanal açmamız gerekiyor. Bunun için sektörle güç birliği yapmamız lazım” dedi.


OMÜ yönetimi, Samsun’un biyomedikal sanayisinin AR-GE alt yapısının gelişmesi ve üniversite-sanayi iş birliğinin güçlenmesi için yapılması gerekenler hususunda görüşmek amacıyla, sektörün uzman ismi ve ilgili bölümlerden akademisyenlerle bir araya geldi.
Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal’ın başkanlığında düzenlenen toplantıya; Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Fehmi Yazıcı, Prof. Dr. Recep Sancak, Bahadır Tıbbi Aletler A.Ş Yönetim Kurulu Üyesi Bedri Bahadır, Diş Hekimliği Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ali Keleş, Mühendislik Fakültesi öğretim üyeleri Doç. Dr. Mevlüt Gürbüz, Dr. Öğr. Üyesi Cengiz Tepe ile Dr. Öğr. Üyesi İlyas Eminoğlu katıldı.

“Odaklanma ve dirsek temasıyla herkesin kazanacağı bir imkân ortaya çıkarabiliriz”

Samsun’un güçlü alanlarından biri olan biyomedikal sanayiye yeni bir ufuk kazandırmak amacıyla toplandıklarını kaydeden Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal, “Biyomedikal alanda Samsun’un özel bir durumu var. Bu alanda ümit veren bir yapılanma ortaya koyulmuş ama sektörün tek başına devam etmesi mümkün görünmüyor. Üniversitemizde bu alanda yapılan proje ve çalışmalar olsa da sektörle aynı frekansta buluşulmadığı için var olan potansiyelle eş bir başarı sağlanamıyor. Özellikle üniversitemizdeki akademik gücü kullanarak halkın ve ülkenin faydasına olacak bir kanal açmamız gerekiyor. Bunun için öncelikle odaklanmamız, daha sonra da sektörle güç birliği yapmamız lazım. Biyomedikal gibi başarı elde etme şansı yüksek alanlar üzerine gidilir ve doğru kişilerle dirsek teması sürdürülürse çok kısa sürede herkesin kazanacağı bir imkânın ortaya çıkacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

“Ortak çalışma kültürü oluşturmak istiyoruz”

Samsun’un tıbbi imkânlarını ve fırsatlarını proje odaklı konuşmak istediklerini dile getiren Rektör Ünal, “Üniversitemizin projeleri destekleyen ve bizim revize ederek iyileştirdiğimiz, kendi kurduğu bir sistemi var. Önemli olan desteklenecek projenin bir boşluğu doldurması ve yeni imkânlar yaratabilmesidir. Amacımız toplumla alakalı, ihtiyaçlarla alakalı, gelecek açısından fırsatlarla alakalı bir analiz yapmak. Bunun yanında üniversitemiz, uygun görüldüğü takdirde, AR-GE merkezi bulunmayan ama gelecek vadeden bir yatırımcının ya da firmanın AR-GE çalışmalarını da yürütebilir. Bir ortak çalışma kültürü oluşturmak istiyoruz. Bu toplantının bir sonraki aşaması da sektör buluşması olacaktır. Ama önce ortak projeler gerçekleştirerek başarılı, somut bir sonuç ortaya çıkarmamız lazım” sözlerine yer verdi.

“Sağlık Samsun’un atılım yapabileceği alanlardan biri”

Üniversitelerin eğitim, AR-GE ve toplumsal katkı sunma görevlerine odaklanarak çalışmalarını sürdürdüklerini ifade eden Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fehmi Yazıcı da “Söylem üretmek değil, sahaya inmek istiyoruz. Samsun’un bazı alanlarda büyük şansı var. Bunları değerlendirebilirsek diğer şehirlere göre artılarımızın olacağını düşünüyoruz. Kenevir gibi, manda yetiştiriciliği gibi sağlık da Samsun’un atılım yapabileceği alanlardan biri. Samsun Teknopark’ta medikal sanayinin Ar-Ge alt yapısının oluşturulup bir medikal kümelenme oluşturuldu. Ancak bu kümelenmeden istenilen sonuç elde edilemedi. AR-GE konusunda Üniversite içerisinde tamamen yeni bir yapılanmaya geçtik. Bu yapılanmayı dijital bir hale getirmek için yapılan yazılım çalışmalarımız yakında tamamlanacak. Dijital ortamda sanayici, akademisyen ve hatta öğrencileri buluşturacağımız bir platformumuz olacak” şeklinde konuştu.
OMÜ’nün ulusal ve uluslararası indeksinin yükselmesi için her türlü imkânı kullanmaya hazır olduklarını da ifade eden Rektör Yardımcısı Yazıcı, özellikle üniversite-sanayi işbirliğinde yürütülecek projeleri önemsediklerini belirtti.

“Alanda yurt dışına olan bağımlılığın azaltılması gerekiyor”

Samsun biyomedikal sanayisinin hammadde ve üretim problemlerine değinen Rektör Yardımcısı Recep Sancak da bu alanda yurt dışına olan bağımlılığın azaltılması gerektiğini kaydetti. Rektör Yardımcısı Sancak medikal sanayiye eleman yetiştirecek okulların açılması konusunda da sektöre destek sunabileceklerini sözlerine ekledi.
Biyomedikalle ilgili görüş ve önerilerin bildirilmesinin ardından toplantı sona erdi.

Eğitim

Samsun Uğur Okulları’na EN İYİ ARAŞTIRMA ÖDÜLÜ

Samsun Uğur Okulları, Bahçeşehir Üniversitesi’nde düzenlenen UMakerfest’e katıldı. İlkadım ve Canik Kampüsü öğrencilerinin projeleri jürinin dikkatini çekti. Canik Kampüsü ‘En İyi Araştırma Ödülü’nü kazandı. Samsun Uğur Okulları Kurucusu Ender Gür, başarılı öğrencileri tebrik etti.

FİRDEVS BOZKURT GONCA
SAMSUN-Uğur Okulları öğrencilerinin el becerileri, inovasyon yetenekleri ve problem çözme pratiklerini geliştirmek amacıyla düzenlenen UMakerfest etkinliğinin 8’incisi, İstanbul’da bulunan Bahçeşehir Üniversitesi Future Kampüs Kemerburgaz’da gerçekleşti.

Öğrencilerin üretici becerilerini kazanmalarını, teknolojik araçlarla deneyler yapmalarını ve ilgi alanlarına göre yeni deneyimler edinmelerini sağlayan UMakerfest organizasyonuna 181 öğrenciden oluşan 45 takım katılırken, Samsun Uğur Okulları İlkadım ve Canik Kampüsü öğrencileri de bu festivalde yer aldı.

ÖĞRENCİLER PROJELERİNİ SUNDU

Uğur Okulları öğrencilerinin yıl boyunca Bilgi ve İletişim Teknolojileri derslerinde edindikleri bilgileri UMakerfest VIII’de sergilerken öğrenciler; Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na uygun 10 farklı kategoride yarıştı.

İlkadım Kampüsü adına UBIT Öğretmeni Gülay Uz’un danışmanlığında ortaokul öğrencileri Emir Bozoğlu, Bora Ekim ve Emir Aras Çeviker, “Sudaki Yaşam” kategorisi ile oyun tasarımı alanında çalışmalarını anlatırken; Canik Kampüsü adını ise Biyoloji Öğretmeni Dilek Abay’ın danışmanlığında lise öğrencileri Fatih Taha Saraç, Zeynep Sude Ekinci, Melek Yıldızoğlu ve Erinç Bektaş, “Turuncu Yalıtım” isimli projelerini sundular.

KUPA VE MADALYA KAZANDILAR

Festivalde öğrencilerin projeleri akademisyenler ile sektörün önde gelen isimlerinden oluşan jüri üyeleri tarafından değerlendirilirken, takımlar kupa ve madalya ile ödüllendirildi. Festivale; “Turuncu Yalıtım” projesiyle katılan Samsun Uğur Okulları Canik Kampüsü öğrencileri ‘U-Makerfest En İyi Araştırma Ödülü’nü almaya hak kazandı.

SAMSUN UĞUR OKULLARI JÜRİNİN DİKKATİNİ ÇEKTİ

Samsun Uğur Okulları Kurucusu Ender Gür, UMakerfest’e katılan İlkadım ve Canik Kampüsü öğrencilerini ve öğretmenlerini tebrik ederken, “Öğrencilerimizin el becerileri, inovasyon yetenekleri ve problem çözme pratiklerini geliştirmek amacıyla düzenlenen festivalde Samsun Uğur Okulları adından söz ettirmeyi başardı. İlkadım ve Canik kampüsümüz sundukları projelerle jürinin dikkatini çekti. Canik Kampüsü öğrencilerimiz; ‘U-Makerfest En İyi Araştırma Ödülü’nün sahibi oldu. Bu başarıda emeği geçen öğretmen ve öğrencilerimizi kutluyorum” dedi.

Okumaya devam et

Eğitim

LGS’ye giriş bilgileri yayımlandı

ANKARA-MEB: Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında 2 Haziran Pazar günü yapılacak merkezi sınavın giriş bilgileri “e-okul.meb.gov.tr” adresinden yayımlandı.Okumaya devam et

Eğitim

Canik Belediyesi’nden mesleki istihdama katkı

Samsun Canik Belediyesi’nin ilçede gerçekleştirdiği ücretsiz Mesleki Türkçe Eğitimleri vatandaşların yoğun ilgisiyle devam ediyor. Vatandaşların mesleki istihdamına katkılar sunan eğitim programında, sözlü iletişim, okuma, yazma ve dil bilgisi konularında eğitimler gerçekleştiriliyor.

SAMSUN-Canik Belediyesi ve RET International Derneği Samsun Temsilciliği iş birliğiyle ilçe sakinlerinin hizmetine sunulan Benim Hayatım Toplum Merkezi’nde, vatandaşlar ücretsiz Mesleki Türkçe Eğitimleri ile bir araya geliyor. Mesleki istihdama katkılar sunan Mesleki Türkçe Eğitimleri çerçevesinde, kursiyerlere zihinlerinde düşünüp tasarladıklarını, gördüklerini, izlediklerini, sözlü ve yazılı bir biçimde anlatabilme becerisi kazandırılıyor. Uzman eğitmelerin eşliğinde sürdürülen Mesleki Türkçe Eğitimleri’nde konuşma pratiği çalışmaları da gerçekleştiriliyor. (DHA

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.