Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Dünya

ABD Dışişleri Bakanı Blinken: “Çin’in Afganistan’a muhtemel ilgisi olumlu olabilir”

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Çin’in Afganistan’daki duruma muhtemel ilgisinin olumlu etki oluşturabileceğini söyledi.

YENİ DELHİ – Hindistan’ı ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Taliban heyetinin Çin’e yaptığı ziyareti ve Çin’le Afganistan arasındaki ilişkileri değerlendirdi. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Blinken, Çin’in Afganistan’daki duruma müdahil olmasının pozitif etki oluşturabileceğini ifade etti. Çin’in Afganistan’daki çatışmaların barışçıl çözümü ve kapsayıcı bir hükümetin oluşturulmasıyla ilgilenmesi durumunda bunun mümkün olabileceğini anlatan Blinken, “Ülkenin Taliban tarafından askeri olarak ele geçirilmesi, İslam Emirliği‘nin yeniden kurulması kimsenin çıkarına değil” dedi. Blinken, Taliban’a barışçıl bir şekilde müzakere masasına gelme çağrısında bulundu.

Taliban’ın Çin ziyareti

Taliban’ın kurucularından Molla Abdulgani Baradar liderliğindeki 9 kişilik heyet dün Çin’de Dışişleri Bakanı Wang Yi ile bir araya gelmişti. Taliban tarafından görüşmenin ardından yapılan açıklamada, Çin’in Afganistan’ın iç sorunlarına müdahale etmeyeceği ancak sorunların çözülmesine ve ülkede barışın yeniden sağlanmasına katkıda bulunacağı yönündeki taahhüdünü yinelediği belirtilmişti.
Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ise, Pekin’in Afganistan’ın iç işlerine “müdahale etmeme” politikası izleyeceğini belirterek, ABD ve NATO güçlerinin ülkeden aniden çekilmesinin Washington’un Afganistan politikasının başarısızlığını gösterdiğini ifade etmişti.

Taliban hakimiyet alanını genişletiyor

Afganistan’daki güvenlik durumu ABD birliklerinin ülkeden geri çekilme kararının ardından hızla kötüleşmeye başladı. Afganistan’da barışın sağlanması için uluslararası çabalar devam ederken Taliban, Afganistan’da hakimiyet alanını genişletmek amacıyla ülkedeki stratejik noktaları ve sınır kapılarını ele geçirmek için başlattığı saldırılara devam ediyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Dünya

ABD’de inek etinde kuş gribi izleri tespit edildi

ABD Tarım Bakanlığı, ‘tüketime uygun olmayan’ süt ineklerinde yürüttüğü test sonucunda ‘bir ineğin etindeki dokuda kuş gribi partikülleri’ bulunduğunu duyurdu. Enfekte olmuş ineklerin etlerinin gıda arzına girmediğinin altı çizildi.

BERİL SÖNMEZ
ABD’de daha önce bazı ineklerin sütünde kuş gribi (H5N1) tespit edilmiş ve bu ineklerin çiğ sütünü tüketen bazı kedilerin öldüğü açıklanmıştı. ABD Tarım Bakanlığı (USDA) dün yaptığı açıklamada tüketime uygun olmadığı belirlenen 96 süt ineği üzerinde test yaptıklarını belirterek “22 Mayıs 2024 tarihinde bir inekten alınan kas dahil doku örneklerinde viral partiküller tespit edilmiştir. Bugüne kadar 95 inekten alınan numuneler, viral partiküller açısından negatif çıkmıştır. Bu süt sığırlarından elde edilen hiçbir et gıda arzına girmemiştir” dedi.

ABD’de 25 Mart’ta bir süt ineğinde kuş gribi testinin pozitif çıktığını açıklanmış devam eden süt ineği salgınıyla bağlantılı olarak iki ABD’li çiftlik işçisinin testlerinin de pozitif çıktığı belirtilmişti. Kuş gribi testi pozitif çıkan Teksas’taki ilk mandırada yaşayan kedilerin yarısından fazlası, enfekte ineklerden çiğ süt içtikten sonra ölmüştü.(DHA)

Okumaya devam et

Asayiş

Londra-Singapur uçuşunda türbülans: 1 ölü

Singapur Havayolları, Londra’dan Singapur’a sefer yapan yolcu uçağında türbülans nedeniyle bir kişinin hayatını kaybettiğini, yaralıların da olduğunu duyurdu. Uçağın, rota değiştirerek Bangkok’a iniş yaptığı ifade edildi.

VAHDET AYAZ
Singapur Havayolları’ndan yapılan açıklamada, olayın Londra’nın Heathrow Havalimanı’ndan Singapur’a giden, SQ321 sefer sayılı yolcu uçağında meydana geldiği ifade edildi.

Havayolu şirketinden yapılan açıklamada, “Singapur Havayolları’nın 20 Mayıs 2024 tarihinde Londra’dan (Heathrow) Singapur’a sefer yapan SQ321 sefer sayılı uçağı seyir halindeyken şiddetli türbülansla karşılaşmıştır. Uçak Bangkok’a yönlendirilmiş ve 21 Mayıs 2024 tarihinde yerel saatle 15.45’te iniş yapmıştır. Boeing 777-300ER uçağında yaralılar ve bir ölü olduğunu teyit edebiliriz. Singapur Havayolları merhumun ailesine en derin taziyelerini sunar” denildi.(DHA)

Okumaya devam et

Dünya

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz ve Bakan Fidan, İran’a gidiyor

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ile Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, helikopter kazasında hayatını kaybeden İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan için düzenlenecek cenaze törenine katılmak üzere yarın İran’ın başkenti Tahran’a gidecek.

ANKARA-Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımız ve Sayın Bakanımız, 19 Mayıs 2024 tarihinde meydana gelen elim helikopter kazasında hayatlarını kaybeden İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan için düzenlenecek törene katılmak üzere, 22 Mayıs 2024 tarihinde İran’a bir ziyaret gerçekleştireceklerdir” denildi.(DHA)

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.