Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Dünya

Polonya’da siyası kriz: Başbakan Yardımcısı Gowin görevden alınabilir

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, koalisyon ortağı Başbakan Yardımcısı ve Gelişim, Çalışma ve Teknoloji Bakanı Jaroslaw Gowin’i görevden alınması için Cumhurbaşkanı Andrzej Duda’ya başvurdu.

Polonya’da siyasi kriz patlak verdi. Hükümet Sözcüsü Piotr Müller, Başbakan Mateusz Morawiecki’nin Birleşik Sağ (Zjednoczona Prawica) koalisyonu ortağı Başbakan Yardımcısı ve Gelişim, Çalışma ve Teknoloji Bakanı Jaroslaw Gowin’i görevden alması için Cumhurbaşkanı Andrzej Duda’ya başvurduğunu açıkladı. Müller düzenlediği basın toplantısında, Birleşik Sağ hükümetinin etkinliğinin koalisyon sözleşmesi imzalamış ortakların oluşturduğu tüm Birleşik Sağ’ın ortak şekilde sıkı çalışması sayesinde mümkün olabileceğini belirterek, Gowin ve partisi Porozumienie’nin pandeminin yol açtığı krize yanıt olarak hükümetin oluşturduğu program için yeterli derecede çalışmadıklarını açıkladı.

Müller, “Epidemiye bağlı olan krize yanıt Polski Lad, yani geçtiğimiz mayıs ayında tüm Birleşik Sağ liderlerinin ortaklaşa imzaladıkları bütüncül sosyoekonomik değişim programı. Jaroslaw Gowin ve partisinden 20 milletvekili bu programın altına imza attılar ancak programa bağlı olan projeler üzerinde gereken tempoda çalışmadılar, vergi reformu konusunda dürüst olmayan faaliyetlere giriştiler. Belirtilen şüpheler nedeniyle Başbakan, Jarolaw Gowin’i görevden almaya karar verdi” ifadelerini kullandı. Müller, Başbakan Morawiecki’nin bu amaçla Cumhurbaşkanı Duda’ya başvurduğunu aktardı.

Bakan Yardımcısı görevden alınmıştı

Geçtiğimiz hafta Başbakan Morawiecki, Polski Lad programını vergi reformu dolayısıyla eleştiren Porozumienie Partisi üyesi, Gelişim, Çalışma ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Anna Kornecka’yı görevden almıştı. Bunun üzerine geçtiğimiz cumartesi günü bir araya gelen Porozumienie yönetimi, toplantı sonrasında “Taleplerimizin dikkate alınmadığı vergi değişikliklerini, yerel yönetimlerin finanse edilmesindeki değişiklikleri, medya yasasındaki değişikliklerini desteklemiyoruz. Birleşik Sağ’da kalmamızı buna bağlı” açıklamasında bulunmuştu.

Gowin: “Görevden alındığımı medyadan öğrendim”

Gowin Başbakan Morawiecki’nin kararı sonrasında yaptığı ilk açıklamada, görevden alındığını medyadan öğrendiğini, söz konusu adımın fiilen koalisyon sözleşmesinin ihlali anlamına geldiğini belirtti.

Parti yönetimi olarak yarın yapacakları toplantıda Birleşik Sağ’ın geleceğine ilişkin karar alacaklarını aktaran Gowin, kendisi ve kendisine bağlı politikacıların bugüne kadar başardıklarından ötürü gururlu olduğunu belirtti.

Polonya erken seçime gidebilir
Cumhurbaşkanı Duda, Gowin hakkında kesin kararı vermezken, Gowin’in görevden alınması halinde Polonya’da erken seçime gidilebileceği belirtildi.

Ebru Orhan

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Dünya

ABD’de inek etinde kuş gribi izleri tespit edildi

ABD Tarım Bakanlığı, ‘tüketime uygun olmayan’ süt ineklerinde yürüttüğü test sonucunda ‘bir ineğin etindeki dokuda kuş gribi partikülleri’ bulunduğunu duyurdu. Enfekte olmuş ineklerin etlerinin gıda arzına girmediğinin altı çizildi.

BERİL SÖNMEZ
ABD’de daha önce bazı ineklerin sütünde kuş gribi (H5N1) tespit edilmiş ve bu ineklerin çiğ sütünü tüketen bazı kedilerin öldüğü açıklanmıştı. ABD Tarım Bakanlığı (USDA) dün yaptığı açıklamada tüketime uygun olmadığı belirlenen 96 süt ineği üzerinde test yaptıklarını belirterek “22 Mayıs 2024 tarihinde bir inekten alınan kas dahil doku örneklerinde viral partiküller tespit edilmiştir. Bugüne kadar 95 inekten alınan numuneler, viral partiküller açısından negatif çıkmıştır. Bu süt sığırlarından elde edilen hiçbir et gıda arzına girmemiştir” dedi.

ABD’de 25 Mart’ta bir süt ineğinde kuş gribi testinin pozitif çıktığını açıklanmış devam eden süt ineği salgınıyla bağlantılı olarak iki ABD’li çiftlik işçisinin testlerinin de pozitif çıktığı belirtilmişti. Kuş gribi testi pozitif çıkan Teksas’taki ilk mandırada yaşayan kedilerin yarısından fazlası, enfekte ineklerden çiğ süt içtikten sonra ölmüştü.(DHA)

Okumaya devam et

Asayiş

Londra-Singapur uçuşunda türbülans: 1 ölü

Singapur Havayolları, Londra’dan Singapur’a sefer yapan yolcu uçağında türbülans nedeniyle bir kişinin hayatını kaybettiğini, yaralıların da olduğunu duyurdu. Uçağın, rota değiştirerek Bangkok’a iniş yaptığı ifade edildi.

VAHDET AYAZ
Singapur Havayolları’ndan yapılan açıklamada, olayın Londra’nın Heathrow Havalimanı’ndan Singapur’a giden, SQ321 sefer sayılı yolcu uçağında meydana geldiği ifade edildi.

Havayolu şirketinden yapılan açıklamada, “Singapur Havayolları’nın 20 Mayıs 2024 tarihinde Londra’dan (Heathrow) Singapur’a sefer yapan SQ321 sefer sayılı uçağı seyir halindeyken şiddetli türbülansla karşılaşmıştır. Uçak Bangkok’a yönlendirilmiş ve 21 Mayıs 2024 tarihinde yerel saatle 15.45’te iniş yapmıştır. Boeing 777-300ER uçağında yaralılar ve bir ölü olduğunu teyit edebiliriz. Singapur Havayolları merhumun ailesine en derin taziyelerini sunar” denildi.(DHA)

Okumaya devam et

Dünya

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz ve Bakan Fidan, İran’a gidiyor

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ile Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, helikopter kazasında hayatını kaybeden İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan için düzenlenecek cenaze törenine katılmak üzere yarın İran’ın başkenti Tahran’a gidecek.

ANKARA-Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımız ve Sayın Bakanımız, 19 Mayıs 2024 tarihinde meydana gelen elim helikopter kazasında hayatlarını kaybeden İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan için düzenlenecek törene katılmak üzere, 22 Mayıs 2024 tarihinde İran’a bir ziyaret gerçekleştireceklerdir” denildi.(DHA)

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.