Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Dünya

Zambiya’da yeni Devlet Başkanı Hakainde Hichilema oldu

Zambiya’da 12 Ağustos’ta yapılan başkanlık seçimleri kazanan muhalefet lideri Hakainde Hichilema, ülkenin yeni Devlet Başkanı oldu.

Doğu Afrika ülkelerinden Zambiya’da halk, yeni Devlet Başkanı’nı belirlemek için 12 Ağustos’ta sandık başına gitmişti. Toplamda 16 adayın yarıştığı ve yaklaşık 8 milyon seçmenin oy kullandığı seçimlerin sonucu belli oldu. Zambiya Seçim Komisyonu tarafından yapılan açıklamada, devlet başkanlığı seçimlerinin galibinin muhalif lider Hakainde Hichilema olduğu bildirildi. Açıklamada, Hichilema’nın 2 milyon 810 bin 777 oyuna karşı iktidar partisi adayı Edgar Chagwa Lungu’nun 1 milyon 814 bin 201 oy aldığı aktarıldı.
Komisyon Başkanı Esau Chulu yaptığı açıklamada, 2 turda gerçekleştirilmesi beklenen seçimin 1’inci turda tamamlandığını belirterek, Hakainde Hichilema’yı Zambiya’nın yeni Devlet Başkanı olduğunu ilan etti.

Hichilema destekçileri sokaklarda kutlama yaptı

Hichilema’nın galibiyetinin ardından destekçileri başkent Lusaka’da sokaklara döküldü. Hichilema’nın Genel Başkanı olduğu Birleşik Ulusal Kalkınma Partisi’nin (UPND) renkleri olan kırmızı ve sarılara bürünen destekçiler zaferi sokaklarda şarkı söyleyip dans ederek kutladı. Bazı taraftarlar ise araçlarıyla konvoy yaparak, korna çaldı.

“Yıllarca intikamın kurbanı olduk”

Hichilema destekçilerine hitaben yaptığı konuşmada, göreve çok zor bir dönemde seçildiklerini ama halkı hayal kırıklığına uğratmayacaklarını söyledi. Hichilema, Zambiya halkına bölücülüğü ve eski yönetime yönelik öfkelerini bir kenara bırakma çağrısında bulunarak, “Yıllarca intikamın kurbanı olduk. Yeni bir şiddet dalgası başlatmak istemiyoruz. Daha yüksek bir ahlaki zemin göstermek istiyorsanız siz onlara saldırmayın” diye konuştu.
İktidar partisinin adayı 64 yaşındaki Lungu ise televizyonda ulusa hitaben yaptığı konuşmada, “Barışçıl bir iktidar geçişi için anayasa hükümlerine uyacağım. Bu nedenle, Devlet Başkanı seçilen kardeşim Sayın Hakainde Hichilema’yı tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

Hichilema daha önce 5 kez sandıktan mağlup ayrılmıştı

Varlıklı bir iş adamı olan Hichilema, 2006’da Ulusal Kalkınma İçin Birleşik Partisi’nin (UPND) Genel Başkanı seçilmişti. Hichilema, aday olduğu 5 başkanlık seçiminde sandıktan mağlup olarak ayrılmış, 2017’de Lungu’nun konvoyuna yol açmayı reddettiği için gözaltına alınmıştı.
Hichilema seçim kampanyası döneminde ülkeye yabancı yatırım çekme, mevcut ekonomik durumu daha iyi yönetme ve yolsuzlukları ortadan kaldırma vaatlerinde bulunmuştu.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Dünya

ABD’de inek etinde kuş gribi izleri tespit edildi

ABD Tarım Bakanlığı, ‘tüketime uygun olmayan’ süt ineklerinde yürüttüğü test sonucunda ‘bir ineğin etindeki dokuda kuş gribi partikülleri’ bulunduğunu duyurdu. Enfekte olmuş ineklerin etlerinin gıda arzına girmediğinin altı çizildi.

BERİL SÖNMEZ
ABD’de daha önce bazı ineklerin sütünde kuş gribi (H5N1) tespit edilmiş ve bu ineklerin çiğ sütünü tüketen bazı kedilerin öldüğü açıklanmıştı. ABD Tarım Bakanlığı (USDA) dün yaptığı açıklamada tüketime uygun olmadığı belirlenen 96 süt ineği üzerinde test yaptıklarını belirterek “22 Mayıs 2024 tarihinde bir inekten alınan kas dahil doku örneklerinde viral partiküller tespit edilmiştir. Bugüne kadar 95 inekten alınan numuneler, viral partiküller açısından negatif çıkmıştır. Bu süt sığırlarından elde edilen hiçbir et gıda arzına girmemiştir” dedi.

ABD’de 25 Mart’ta bir süt ineğinde kuş gribi testinin pozitif çıktığını açıklanmış devam eden süt ineği salgınıyla bağlantılı olarak iki ABD’li çiftlik işçisinin testlerinin de pozitif çıktığı belirtilmişti. Kuş gribi testi pozitif çıkan Teksas’taki ilk mandırada yaşayan kedilerin yarısından fazlası, enfekte ineklerden çiğ süt içtikten sonra ölmüştü.(DHA)

Okumaya devam et

Asayiş

Londra-Singapur uçuşunda türbülans: 1 ölü

Singapur Havayolları, Londra’dan Singapur’a sefer yapan yolcu uçağında türbülans nedeniyle bir kişinin hayatını kaybettiğini, yaralıların da olduğunu duyurdu. Uçağın, rota değiştirerek Bangkok’a iniş yaptığı ifade edildi.

VAHDET AYAZ
Singapur Havayolları’ndan yapılan açıklamada, olayın Londra’nın Heathrow Havalimanı’ndan Singapur’a giden, SQ321 sefer sayılı yolcu uçağında meydana geldiği ifade edildi.

Havayolu şirketinden yapılan açıklamada, “Singapur Havayolları’nın 20 Mayıs 2024 tarihinde Londra’dan (Heathrow) Singapur’a sefer yapan SQ321 sefer sayılı uçağı seyir halindeyken şiddetli türbülansla karşılaşmıştır. Uçak Bangkok’a yönlendirilmiş ve 21 Mayıs 2024 tarihinde yerel saatle 15.45’te iniş yapmıştır. Boeing 777-300ER uçağında yaralılar ve bir ölü olduğunu teyit edebiliriz. Singapur Havayolları merhumun ailesine en derin taziyelerini sunar” denildi.(DHA)

Okumaya devam et

Dünya

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz ve Bakan Fidan, İran’a gidiyor

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ile Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, helikopter kazasında hayatını kaybeden İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan için düzenlenecek cenaze törenine katılmak üzere yarın İran’ın başkenti Tahran’a gidecek.

ANKARA-Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımız ve Sayın Bakanımız, 19 Mayıs 2024 tarihinde meydana gelen elim helikopter kazasında hayatlarını kaybeden İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan için düzenlenecek törene katılmak üzere, 22 Mayıs 2024 tarihinde İran’a bir ziyaret gerçekleştireceklerdir” denildi.(DHA)

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.